Kiimcnlaiid. Landbouw. Rechtszaken. (■emeiigd JNicuws. mededeeling dat een nieuw ministerie is samengesteld de staatsmachinerie daar is wat primitiver ingericht dan in Westersche landen. Tot raadslieden van den sultan zijn aangewezen Halil Rifat, groot vizier Tewfik Pacha, binnenland- sche zaken, Abdoel Rhaman, justitie, Fabri Pacha, financiën, Mahmoed, Pacha, openbare werken. Said Pacha, de gewezen minister van buitenlandsche zaken, is benoemd tot voorzitter van den raad van state, en Kiamil Pacha, de gewezen president van den raad, tot gouverneur van Aleppo. De mobilisatie der Redita, welke reeds vroeger aangekondigd was, heett een aanvang genomen. In de Boelgaarsche Sobranja <s bet adres van antwoord op de troonrede in behandeling genomen. In bedoeld adres wordt als nationale wensch uitgesproken de herdoop van den jongen kroonprins tot de Grieksch orthodoxe godsdienst. De socialistische afgevaardigde Ga- browsky waarschuwde voor Russische politiek, t6rwijl het voorstel door den vice-voorzitter Danef werd verdedigd. In eene na de zitting gehouden verga dering van een honderdtal afgevaardig den heeft de premier Stoilof voorgesteld om, in verband met het offer dat vorst Ferdinand aan zijn land stond te brengen, trouw te zweren aan den vorst. Alle aanwezigen legden d^e heilige gelofte af. Omtrent andere aangelegenheden in dit land dient nog vermeld te worden dat de commissie van onderzoek in zake het beheer van Stamboulof hare be vindingen vervat heeft in een dossier van zeshonderd bladzijden, waarin tal van eigenhandige brieven en bescheiden van den vermoorden staatsman bijeen zijn verzameld. Dit dossier is op het bureau der kamer neergelegd. Het rapport omtrent de conclusien der commissie wordt eerstdaags openbaar gemaakt. Het bestuur der afdeeling Rotterdam van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, wendt pogingen aan om ook hier ter stede een volk.skoffiebuis op te richten. Daarvoor wordt eene som van ƒ5000 noodig geacht. Wordt dit geld verkregen, dan zal 't volkskoffiehuis waar de werkman voor enkele centen een kop koffie, thee, melk of bier zal kunnen krijgen, worden gevestigd in de Boompjes of op ëenig ander druk handels punt van de stad. Op 9 November heeft aan 't departe ment daar buitenlandsche zaken te 's- Gravenbage de onderteekening plaats ge had van een verdrag tusscben Nederland en de Zuidafrikaansche Republiek tot regeling der uitlevering van misdadigers tusschen beide landen. (Stct.) Naar wij met zekerheid vernemen ook hier zong zjj een «ondervol lied, zoo schoon en toch zoo weemoedig, zoo nabij eu toch zoo verre, zoo oübekend en toch zoo eigen. Ook het woud begon zich te toaien, berken en beukenblaadjes staken nieuwsgierig hunne teedere puntjes uit de knoppen, aan de hazelnootstruiken wiegel den de bloesemkatjes in den lauwen win^ sleutelbloemen en anemonen versierden den grsnd, een zoete viooltjesgeur woei af van de berghelling en in het park van Stur- zach sloegen de eerste nachtegalen. Felicita was ter hoogmis gegaan in de kloosterkerk, Katharina was thuisgebleven in weerwil van den Zondag, die ook voor de protes tanten de póórten openstelt van de Gods huizen. Zij zat alleen in het stilie park, de klok der kleine dorpskerk weerklonk helder in de luebt, haar hart zocht en vond God ook hier, onder de duizend bloesems die Hij had geschapen, in den fonkefendeD zonneschijn die haar over stroomde, in de diepe weemoedige een zaamheid die haar omgaf. Zij dacht niet uitsluitend aan Gód, maar de wenschen is Zwitserland langs de Fransch Zwit sersche grens voor onzen veein voer open gesteld. N. R. Ct. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden in te trekken zijne beschikking van 21 October ]1. waai bij het vervoer van herkauwende dieren en varkeDS verboden is uit een gedeelte van de gemeente Berg en Terblijt. (Stct.) Het Nederlandsch Landbouw Week blad verneemt, dat de openstelling der Belgische grenzen eenige vertraging on dervindt, tengevolge der voorbereiding van voorzorgsmaatregelen. De openstelling is niet te verwachten voor de eerste helft van December. De minister van landbouw en nij ver heid in Belgie heeft bepaald dat vleesch van tuberculeus vee in openbare consumtie mag worden gebracht, mits het gedurende minstens 3 uren aan eene vochtige tempe ratuur van 110° C wordt blootgesteld, in een sterilisateur als door de regeering tot dit doel is aangewezen. De sterilisatie moet geschieden onder toezicht van een veéartsenijkundig ambte naar. Op het certificaat moet worden vermeld dat het vleesch voor de consumtie kan dieneu nadat het de sterilisatie heeft ondergaan Deze maatregel komt overeen met de conclusie van het laatste internationaal veterinair congres te Bern, waar de steri lisatie van zulk vleesch werd voorgestaan en de wenschelijkheid werd uitgesproken dat de verschillende regeeringea zoo spoedig mogelijk maatregelen zouden nemen om de oprichting van vleesch sterilisateurs te bevorderen. AXEL, den 12 November 1895. Bij koninkljjk besluit is benoemd tot dijkgraaf van den Vlooswijkpolder de heer F. de Jonge. Met ingang van den 11 November is de kommies der 3de klasse bij 's rijks belastingen P. J. van den Hoek overge plaatst van Wauboek (Limburg) naar Sas van Gent. Door den bisschop van Breda zijn benoemd tot kapelaan te Zeeuwsch Clinge de heer Adr. Augs. Metsers en te Sas van Gent de heer F, A. Luijkx tot pas toor te Zuiddorpe de heer A. Mies. Gedeputeerde Staten van Zeeland, hebben bepaald dat de militieraad in deze provincie, behalve in de hoofdplaats dei- provincie, tot het houden zijner eerste zitting mede vergadert in de gemeenten Oostburg, Hulst en Zierikzee Aangewezen zijn voor de eerste zitting van den militie raad te Oostburg, op 14 December, de' gemeenten Aardenbuig, Biervliet, Bres- kens, Cadzand, Eude, Groede, HootplAat, Nieuwvliet, Oostburg, Retranchement, en gedachten barer zie] waren zoo rein en vroom, dat ook baar aardsche boop een gebed was, dat Hij hoorde, dat niet ijdel was, zij het ook aardsch Plotseling legden zich twee minnende armen om hare slanke gestalte, zij voelde zich gedi uki aan een stormachtig kloppend hart en een stem, een gvlietde stem, die zij kende en die haar beven deed van zaligen schrik, stamelde bewogen Mijne Katharina, mijne lieve, geliefde vrouw En zorgen en twiifei verdwenen voor dezen toon en voer dit woord, voor dien stralenden blik en voor dien gloeienden kus de winter was vergeten en al zijn nood en in het hart had de lente plotseling al die bloesems van hoop en geluk geopend, welke nog pas verborgen daarin rustten. Leo had van zijn moeder de mondeiinge tijding ontvangen van het gevonden codicd, maar daar denzelfden dag zjjn voorarrest geëindigd was en zijn eigenlijke straftijd begon, zoo werd hem op uitdrukkelijk bevel van den vorgt, maar al te bereidwillig ondersteund door de gravin, verboden te Schoondijke, St. Kruis. Sluis. Waterland kerkje, lJzendijke en Zuidzande;' voor die te Hulst, op 16 December, de gemeenten Axel, Boschkaoelle, Clinge. Graauw, Hengstdijk, Hoek, Hontenisse, Hulst, Koewacht, Ossenisse, Overslag, Philippine, Sas van Gent, St. Jansteen, Stoppeldijk, Terneuzen, Westdorpe. Zaam slag en Zuiddorpeen voor die te Zierikzee, op 20 December, de gemeenten Brouwershaven, Bruinisse, Burgn, Dreischor, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Haamstede, Kerkwerve, Nieu- werkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Ooster land, Ouwerkerk, Renesse, Serooskerk (S.), Zierikzee, Zonnemaire, St. Philips land, St. Annaland en Stavonisse. M Ct. Arrondissement#-Rechtbank te Middelburg Zitting van 12 November 1895. Ie. A. v. D., 24 jaar oud, 2e. F. v. D., 21 jaar oiid, 3e. A. v. D., 27 jaar oud, landbouwers te Koewacht, zijn wegens mishandeling de le en 3e vrijgesproken, de 2e veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf. Het achtjarig kind var, den land bouwer L. J. de S. te St. Kruis had Vrijdag het ongeluk getroffen te worden door den boom van een in werking zijnd karntoestel, dat gedreven werd met een paard. Het kind had veel pijn op de borst en nog het bewustzijn dit aan zijne moeder mede te deelen. Een uui daar na was 't een lijk. Een broertje van vijf jaar was mede in het karnnuis aan wezig. In den Oppert te Rotterdam werd in den nacht van Woensdag op Donder dag een heer door drie personen aange vallen. De aanvallers werden echter in hun voornemen den heer te berooven verhinderd door de nadering van twee burgers, die op zijn hulpgeroep toesnel den, en de aanvallers, welke door een steegje de Binnenrotte opliepen, op de vlucht joegen. De aangevallene bleek in de worsteling een wond aan 't hoofd te hebben bekomen. Men meldt uit Den Haag Zondagnacht ondervond de politie een zeer ernstig verzet van cavaleristen. Aan hiding was het feit dat een agent in de Passage een huzaar aansprak en wilde medevoeren naar het politiebureel aan de N. Haven, wijl de militair in het bezit bleek van een als vermist aangegeven parapluie. Op de Kapelsbrug kreeg de politiebeambte een sabelslag van een briga dier der huzaren en ontstond spoedig een algemeen gevecht tusschen de zonen van Mars en de politie, dat later herhaald werd toen eenige agenten uit bet commis sariaat uittrokken om medeplichtigen aan de feitelijkheden in arrest te nemen. schrijven. Hij kon dus Katharina niet zeggen, hoe gelukkig hi] was over deze vondst, die hem het middel schonk, baar zijn belangelooze liefde te bewijzen, hoe hij den lijkdora wist te schatten, dien hij aan hare voeten mocht nederleggen. Wel droeg hij zijn moeder de mondelinge ver zekeringen op zijner liefde en trouw, wel liet hij Kathaiina moed inspreken voor volgende moeilijke dagen en voor de lange scheiding; de gravin, die met grenzenlooze ontsteltenis zag, dat de dag onherroepelijk naderde, waarop zij, de opgedrongen schoone dochter, in al hare rechten zoude gesteld zien, was er voor, Katharina al de pijn van den twijiel en der onzekerheid te doen ondervinden, die zij zelve in haar had opgewekt. Zij hoopte, dat de trotsche aard van den opperhoutvester, die in zijn gevoel van eigenwaarde licht gekrenkt was, nu Katharina, daar er gepn sprake meer zjjn kon van baat- of geldzuchtige oogmerken, des te lichter zou bewegen tot een scheiding, zoodra deze zelve door hel zwijgen van Leo, in het geloof aan Sommige agenten bekwamen bloedende wonden, terwijl de helmen van de meesten vernield werden door sabelhouwen. De militaire autoriteit is van een en andei in kennis gesteld. Bij een ingezetene te Heinkenszand heeft een konijn niet minder dan twintig jongen geworpen, 't Zal wel bezwaarlijk gaan voor de diertjes om den winter door te brengen. In de Hoofdsteeg te Rotterdam hield men Zondagnamiddag een 20jangen tuinman aan, te Dordieeht woonachtig, die, inden goud en zilverwinkel van den heer Van Gelder gekomen om een ring te koopen. tegelijkertijd een gouden ring ontvreemdde. Naar het politiebureau in de Lange Toren straat overgebracht en in bewaring gesteld, trachtte hij zich eenigen tijd later in zijn cel op te hangen aan een band, doorhem aan het ijzerwerk van het luchtgat vast gemaakt. Zijn toeleg werd echter ontdekt »n het gelukte daarop de politie zijn be wustzijn weder op te wekken. Zaterdagavond omstreeks 8 uur werd door de Lange Pannekoekstraat r.e Rotterdam eene lading hooi vervoerd. Voor het huis van den vleeschhouwer L. van Straaten hield 't voertuig stil en daar werd het hooi afgeladen en op d6n zolder gebracht. Kort daarop verscheen een keurmeester. De winkel, de berg plaats en ook de woonvertrekken werden geïnspecteerd en all9s in orde bevonden. Maar nu wilde de keurmeester ook wol graag eens op den zolder kijken. Daar tegen had Van Straaten veel bezwaar. Inmiddels had de keurmeester een collega en de politie gewaarschuwd en nu werd ondanks de bezwaren van den vleesch houwer, ook de zolder geïnspecteerd. Niet zonder succes, want daar werd eene hoeveelheid van ruim 270 kilogram vleesch gevonden, blijkbaar onder 't hooi ver- horgen geweest en in een toestand, die het zelfs voor varkens en honden onge schikt voor voedsel maakte. Natuurlijk werd 't bedorven vleesch onmiddellijk naar 't abattoir vervoerd en tegen Van Straaten proces-verbaal opgemaakt. Bij een vleeschhouwer in het Hang te Rotterdam is Zaterdagavond de toon banklade gelicht en een bedrag van 500 aan bankpapier ontvreemd. De "diefstal werd gepleegd terwijl de patroon in de kamer achter den winkel een dutje deed. Met den Schotschen exprestrein is een ongeluk gebeurdBij St. Neots sprongen verscheidene waggons uit de rails naar men meent omdat een der rails gebroken was. Een wagon werd geheel aan stukken geslagen. Een jong meisje bleef op de pliats dood en vijf andere passagiers werden ernstig gewond. Men schrijft uit Albiasserwaard In den laatsten tijd komt zekere »zwarte Antje van over de Lek" hier en daar godsdienstige samenkomsten leiden, en tal van eenvoudige zielen en zieltjes weet zij te winnen Nu gebeurde het de vorige week, dat de ruim 30jarige vrouw van G. de K. te Molenaarsgraaf ziek werd, maar manlief had van Antje zijn liefde was geschokt. Maar in deze veronderstelling had zij zich bedrogen zoowel in den opperhoutvester als in Katharinahet lange gesprek, dat de oude man gevoerd had met zijn schoonzoon voor diens vertrek, had hem een helderen en diepen blik doen slaan in zijn hart. En de opperhoutvester wist, hoe trouw een waar mannenhart beminnen kan en Katharina, al twijfelde zij ook, verlangde toch te gloeiend naar den duur eenei liefde, wier bedwelmende gelukzaligheid zij nauw had ondeivonden, dan dat zij zonder vol komen zekerheid zich daarin zou kunnen schikken, dat alles slechts bedrog en spel geweest was. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2