TWEE BBUIDEN. i\ü. 963. Zaterdag 9 November 1893. Ile Jaarg'. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en V rijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordeD naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Onder luide toejuichingen van partjj- genooten heeft in de Fransche Kamer de premier voorlezing gedaan van de minis terieele verklaring. In de eerste plaats belooft de regeericg volledige openbaar making van het dossier van gerechtelijk onderzoek in zake den Züiderspoorweg en zegt zij de indiening van een wets ontwerp toe, waarbij den leden der ver tegenwoordiging verboden wordt deel uit te maken van de raden van administratie der maatschappijen die contracten hebben met den staat. De wetgevende arbeid, zegt het kabinet verder, is ten achter en verschuiving van de behandeling der begrooting op een gewoon tijdstip is een allereerste eisch. Het ontwerp van eene progressieve successiebelasting blijft aan de orde, en de bestaande belasting op de dranken zal worden uitgebreid op den grondslag van een volkomen ontheffing van de gezonde dranken. Ingediend zal worden een belasting op het inkomen en eene pensioenregeling voor werklieden. Verder wordt het recht van vereeniging gewaar borgd en wordt de vei houding tusschen kerk en staat geregeld. Het economische stelsel van landbouw en nijverheid zal gehandhaafd blijven, alleen zullen maatregelen getroffen wor den tegen internationale speculatien. Het wetsontwerp omtrent een koloniaal leger zal worden onderzocht en leveringen aan leger en vloot zullen aan strenge contröle onderworpen worden. De regeei mg vraagt medewei king in haar streven naar een vredelievende 59 Roman van G0L0 RAIMUND. UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR AMTHT A. Zij gevoelde zich heder. bijzonder ont vankelijk voor de schoone en krachtige troostwoorden, welke hij den beangstigden aanbiedt en zij stond zachtkens op om hem te halen. Teruggekomen zette zij zich bij het nachtlicht, sloeg de zilveren sloten van den bijbel open en wilde juist de psalmen opzoeken, toen een saamge- vouwen vel papier daaruit viel, beschreven door oom Kurt's hand. Zij had in de vier maanden van haar huwelijk dezen bijbel nog niet gebruikt en daarom niet vermoed, dat oom Kurt op deze plaats wellicht nog bijzondere vermaningen of wenschen voor haar had kunnen nederleg- gen. Hoe groot was dus haie verrassing, toen zij het opensloeg en daarin het zoo smaitelijk gezochte codicil tot het testa ment vond. Ooui Kurt benoemde daarin zjjn neef Leo zonder voorbehoud en naar hij schreef, op uitdrukkeiijken wensch e dringende bede van den opperhoutvester tot universeel erfgenaam, bestemde voor ontwikkeling van Frankrijk's invloed, belangen en rechten, zij wenscht dat de meerderheid zich rond haai schare bij de verdediging der onaantastbare wetten in den strijd tusschen kapitaal en arbeid en bij het waarborgen van de verkregen individueele rechten en van die der ge meenschap. De regeering zal zondei zwakb9id den vrede en de openbare rust handhaven en zich bezig houden met het lot der kleinen en van het volk hiertoe doet zij een beroep op het ver trouwen der Kamer niet voor gedachten maar voor daden. Het debuut van het ministerie Bour geois verliep gunstiger dan men verwacht had. De geestverwanten begroetten de ver klaring met stormachtige bijvalsbotuigin gen, teiwijl de socialisten zich zien te leurgesteld. In den senaat toonde men zich tegenover het regeeringsprogram vrij koel. Uit Cuba wordt gemeld dat een Spaansch korporaal als commandant van een kleine wachtpost zich zonder verzet aan de opstandelingen heeft overgegeven. De insurgenten hebben ook een kleine stoomboot bemachtigd en de opvarenden geplunderd. De opstandelingen gaan voort met het in brand steken van verschil lende suikerplantages. Een Spaansch blad de Heraldo deelt een interview mede, waarin maarschalk Martinez Campos zijne meeningen uit. eenzet omtient Cuba. De bevelhebber is tegen het verleenen van een eigen zelfstandige regeeringsvorm (Home rule) voor Cuba, maar wenschte dat hervor mingen op breeden grondslag ingovoerd Suzanna een kapitaal van twintigduizend thaler en schonk Katharina behalve zijne verzamelingen alleen zijnen vaderlijken zegen. Zij wist in de eerste aandoening niet, of zij zich over deze vondst zou ver heugen of niet, zij legde zich. onwillekeurig de vraag voor, hoe Leo gedacht of gehan deld zou hebben, wanneer het document slechts drie weken, ja slechts drie dagen eerder ontdekt was. Zij had steeds hare ouders en de gravin verzekerd, dat zij zich zou laten scheiden en den graaf zijn viijheid met het vermogen schenken, wanneer een scheiding niet naar den wil van het testament haar tegelijkertijd tot universeele erfgename gemaakt zou hebben Nu was het geval geheel anders, het codicil legde wel de belangeloosheid van Katharina op het duidelijkst aan den clau, maar zij moest nu ook bewijzen, dat het haar ernst geweest was. wanneer zij wenschte haren man vrij te zien. Maar tusschen nu en toen lag een wonderbare tijd, een tijd van geluk en smart, die haar hart had doen ontwaken en hem de liefde had getoond. Nu was een terugkeer alleen dan mogelijk, wanneer zij Leo's welzijn daarmede kocht. Anders liet zulk een stap zich niet meer deuken. Met ongeduld wachtte zij den morgen af, ovn de gravin haar vondst te toonen en haar het recht matig familieeigendom ter hand te siellen. Nadat zij het bezoek van den dokter, die reeds zeer vroeg kwam, afgewacht en zijn bevelen aangehoord had, begat zij zich worden. Voor dat hieraan gedacht kan worden, moeten volgens Campos aller eerst de rebellen onderworpen zijn. Dat van die zijde vredesvoorstellen zouden zijn gedaan ontkent hij. Een ongeloofbaar bericht wordt aan de New- York Herald gemeld 20 Oct. zou een Venezuelaansche kruiser een Engelsch schoonerschip opgemerkt hebben waarop oumiddelijk jacht werk gemaakt en dat ook beschoten werd. De schipper werd gedood. Vei volgens werd het vaar tuig gevisiteerd, maar het, werd weer vrijgelaten toen men verzekerd was, dat het geen contrabande aan boord had. Een ernstig feit heeft zich te Kabul in Afghanistan voorgedaandaar is de Engelsche gezant gedood en zjjn diens zoon en een ordenance officier dooreen inlander in een aanval van razernij ge wond. De moordenaar is op zijn beurt weer gedood door ben die den gezant te hulp kwamen. Opmerking verdient dat de gezant geen Europeaan maar een landgenoot was van zijn moordenaar. De Japansche gezant te Washington heeft aan president Cleveland een eigen handig schrijven van den Mikado aan geboden, waarin 't bestuur der Vereenigde staten wordt dank gezegd voor zijn tusschenkomst in de vredesondeihande lingen tusschen Japan en China. De Mikado verklaart in bedoelden brief dat de medewerking der Vereenigde staten niet alleen geleid heeft om een einde te maken aan de verschrikkingen van den oorlog, maar dat zij ook gediend heeft om den vriendschappelijken band tusschen Japan en de groote Amerikaan sche republiek te versterken. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van Dinsdag avond half acht. Voorzitter de heer jhr mr W. M. de Brauw, commissaris der Koningin. Tegenwoordig 38 leden en de griffier. Afwezig de b6eren Fokker en Van der Beke Callenfels met en de heeren De Smidt en Hollestelle zonder kennis geving. Mededeeling wordt gedaan van inge komen koninklijke besluiten, houdende goedkeuring van besluiten der Staten. Ook deelt de voorzitter mede dat over den post, voorkomende onder Hfdst, IX der uitgaven op de begrooting voor 1894 en 1895, op de e6rste begrooting niet en op de laatste slechts voor 13.875 is beschikt en dat geene ond9rhaDdsche aanbestedingen hebben plaats gehad. Ingekomen is een adres van 't bestuur der afdeeling „Axel" der Ned. vereeniging tot bescherming van dierenbetreffende 't gebruik van bonden als trekdieren. Het wordt door den griffier voorgelezen en op voorstel van den voorzitter verzonden naar Ged. Staten om consideratie en advies. Nog is ingekomen een adres van A. J. M. G. van den Broeck te St. Nicolaas, om subsidie uit de provinciale fondsen voor een stoomtram Hulst Walsoorden. Ook dit adres wordt voorgelezen en op voorstel van den voorzitter ten onder zoek gesteld in handen van het Gedepu teerd college. De verschillende voorspellen van Ged. Staten worden vervolgens naar de af- deelingen verzonden. Voor kennisgeving wordt aangenomen naar hare schoonmoeder, die haar in weerwil der vroege morgenure, na eenige aarzeling liet binnenkomen. Ik breng u een lang tevergeefs gezochte;;, eindelijk gevonden schat, mevrouw de gvaviD, zeide zij reeds op den drempel, ik heb God gedankt uit de volheid van mijn hart, dat Hij mij juist de vindster deed zijn. De gravin stiet een luiden blijden kreet uit, toen zij een blik in het papier had geworpen. Voor de eerste maal in haar leven reikte zij Katharina uit eigen be weging de hand. God zjj geprezenriep zij uit, ik heb u onrecht aangedaan, uiijn kind, het do cument was dus verlegd en niet vernietigd. Wees niet angstig uat het te laat komt, ge hebt mij daar even overtuigd, dat men aan uwe verzekeringen meer geloof kan schenken, dan ik sedert langen tijd meende te kunnen doen en daarom weet ik ook, dat het u ernst was met uwe verzekerin gen, dat ge dit huwelijk zoudt verbreken, zoodra dit zou kunnen geschieden zonder nadeel voor het vermogen van mijn zoon. Het duizelde Katharinazjj had iets zoodanigs verwacht, maar toen zij nu dezen voorslag hoorde, scheen het haar onvatbaar en onuitvoerbaar toe zij ant woordde niets. Gij zult u toch deze vaak geuite verze kering wel herinneren vroeg de gravin, die de afwisseling van kleur op Katha rina's gelaat had bemerkt, op hareu vro geren scherperen toon. Ja, zeide zij bevend, ik zeide dat eens, maar sedert gisteren is veel veranderd, sedert gisteren Nu? vroeg de gravin in spanning, toen Katharina verlegen bleef .steken. Sedert gisteren, zeide deze moed vattend, iedert gisteren weet ik, dat Leo mij liefheeft, ik weet ook, datikzijn gevoelens beantwoord en dat ik niet meer de kracht heb, den stap te doen, als hij mij niet zeil daartoe aanspoort De gravin was een stap teiuggetreden. Ge hebt betrekking aangeknoopt met mijn zoon vroeg zij nipt eene van ont roering bevende slem, ha, dat verandert niet alleen de zaak, het verandert ook mijn meening omtrent u. Het is in alle opzichten gunstig voor u getroffen geweest, dat het codicil zoolang verborgen bleef, tot gij zeker meendet te zijn van de liefde van mijn zoon de grootmoedigheid en de rechtschapenheid, die gij toont als vindster van een zoo onschatbaar document, kan alleen daartoe dienen, om den haitstocht van mijn zoon te verhoogen en ik bewon der het verstand, waarmede gij rang, rijkdom, een edel beminnenswaardig man en tegelijkertijd voor uw eigen karakter de hoogste waardeering weet te verkrijgen. Gij krenkt mij niet, hernam Katharina, ofschoon haar smartelijk bewogen toon hare woorden logenstrafte, ik sta boven uwe beschuldiging. Een betrekking aan- knoopenik geloot dat zulks een eigenaai-

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1