Gemengd Nieuws. Landbouw. verwelkt en een veel grootern hoeveelheid van elders ter bewerking aangekocht. De roting van het vlas geschiedt, met toestemming van het domeinbestuur in slooten tot het domein behoorende, en de verdere bewerking heeft plaats in 27 vlasketen, terwijl vrij zeker de vlas industrie zich in deze streken nog aan zienlijk zou kunnen uilbreiden, indien zij iets meer dan een kommervol bestaan opleverde en het domeinbestuur zelf niet somwijlen bezwaren opwerpt. «Inder daad zegt dr. B. welk een schoone en eenige gelegenheid biedt zich hier aar. niet slechts voor den eigenaar, om samen te werken met de pachters zijner gronden, maar vooral ook voor den staat om, zijn eigen voordeel behartigende, de welvaart van een deel der bevolking van 't rijk in de hand te werken." \XEL, den 5 November 1895. Bedankt voor het beroep naar Kerk B alhier door ds. H. R. Nieborg te Reeuwijk- Haastrecht. Als een bijzonderheid deelt men ons mede, dat in sommige tuinen in onze gemeente nog enkele rijpe aard beien worden geplukt. In de eerste helft der maand Oct. is door het postkantoor te Ter Neuzen een onbestelbare brief verzonden aan het adres van A. Rouw te Zaamslag. Tot wethouder van Ter Neuzen is gekozen de heer J. C. Harte (liberaal) met het lot tegen den heer J. A. Tazelaar (anti revolutionnaii). Ter verbetering van een onjuist bericht in ons vorig nummer, het vol gende In den nacht van Donderdag op Vrij dag is te Terneuzen ingebroken bij den heer J. Jurry in do Lange Noordstraat en bij den heer Koevoets aan het station. Op eerstgenoemde plaats werd de lief, die door een dakvenster was binnenge komen, in zijn voornemen verhinderd bij den heer Koevoets daarentegen ge lukte het beter Daar werd ontvieemd eenige gouden en zilveren vooiwerpen, benevens ongeveer honderd gulden aan geld. Aar, het ijverig en beleidvol optreden der politie gelukte het den dader op Sluiskil te snappen toen hij Vrijdagoch tend met den eersten trein naar Gent wilde snuiven. Hij heet Henri Cornelis Seis en is herbergier te Antwerpen. Pas tien dagen getrouwd zal de booswicht niet vee) pret van de wittebroodsweken hebben. In Belgie heeft hij reeds 5 jaar voor diefstal gezeten. Hij is naar Middelburg overgebracht. Uitgenoodigd door eenige landbou wers van Sint .Tansteen Absdale gaf de heer M. Verstraeten, hoofd eener school te Weert algemeen directeur der Zuivel fabrieken in Limburg Zaterdag eene voordracht over machinale briterbereiding. Spreker gaf op populaire en verstaanbare wijze een overzicht aangaande de voor deelen, die aan deze. wjjz» van boterbe reiding verbonden zijn, zooals uitsparing van arbeid, meerdere en betere boter, alsook betere prijzen en een meer ge wil den afzet. Daarna besprak de inleider de kosten der inrichting eener boterta- bnek en gaf een resumé over de werking der centrifuges in verband met de boter bereiding. Spieker eindigde zijne zeer belangwek kende voordracht met eenige wenken te geven, aangaande net voederen, alsook het voer van het vee. Wat het laatste aangaat, mag er geen rapenlocf, en slechts weinig rapen ge voerd worden, daar dit een slechten smaak aan de boter geeft. Na de voordracht leverde de heer Bauwens, provinciaal veearts alhier, een warm pleidooi ten gunste van de fabrieks boter. Spreker betoogde dat deze boter voor den gebruiker de goedkoopste was, daar zij de minste waterdeeler. bevatte, wat niet het geval is met de zoogenaamde boorenboter, die minstens 30 percent water. enz. bevat en soms zoo gezouten is, dat ze niet voor gebruik is geschikt. Hot voeren van rapen moet bier in onze polders, al groeien ze ook op plaat grond, geheel vermeden worden, daar ook enkele rapen reeds aan de boter een sterken smaak geven Daarna werd door de belanghebbende landbouwers eene vergadering belegd, waarin de oprichting eener zuivelfabriek in Absdale nader weid besproken. - Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn Maandag tot het predik ambt toegelaten de heeren B. Moorrees, theol. student le Alst (Bommolei waard), en H. A. Stegenga, theol, cand teGarst huizen (Gron). Gedurende de 174 dagen, welke de tentoonstelling te Amsterdam duurde, werd zij bezocht door 970.000 betalende bezoekers. Wanneer men daarbij nagaat, dat hierbij niet zijn gerekend de ni6t- betalende bezoekers, als exposanten en representanten,| de journalisten, de bedien den, de werklieden en het vaste personeel (in het geheel ongeveer 4000 vrijkaarten) dan is het duidelijk, dat het millioen verre werd overschreden. Gemiddeld kwamen er per dag dus 5560 betalenden. Oud Holland werd in het geheel bezocht door 772.000, de Mailboot door 271.000, rondgedeeld, vermoedelijk nog in den loop der volgende week. - De doorvoer door België van levende varkens is verboden. Dit is zeker al een voorbode tot totale sluiting dei- grenzen. Maandagochtend passeerde het station der H. IJ. S. M. te 'sGi avenhage een veetrein bestaande uit 37 waggons met vee, afkomstig van de najaarsmai kt te Alkmaar en met bestemming naar Frankrijk. Sedert de wederopensteiling van de grenzen van dat land voor Hol- landsch vee is dit de eerste belangrijke verzending. In het Novembernummer van de Vragen des Tijds bespreekt dr. G. W. Bruinsma te Steenbergen den toestand onzer vlasindustrie en de gevaarlijke concurrentie der Belgische vlasindustrie, een gevolg vooral van de betere wijze van roten in Belgie toegepast. Dr. B. wil van staatswege een onderzoek inge steld zien. »In alle streken van ons land, schrijft hij - waar de bevolkiDg gewoor. is aan de vlasbewerking en door de be kende oorzaken op dit oogenbük daarin slechts een zeer kwijnend middel van bestaan vindt, zou onderzocht moeten worden of er in den omtrek stroomend water van voldoende hoedanigheid aan wezig is, geschikt om tot rotingplaals volgens Belgische methode te worden aangewend, of door welke middelen, gedeeltelijk kanaliseering, verbreeding, uitdieping of soortgelijke, het voor dit doel geschikt kan worden gemaakt. Te vens zou daarbij moeten worden nage gaan welke bezwaren waterschaps- of scheepvaartbelangen aaD dit gebruik der publieke wateren in den weg leggen en hoe daaraan is te ontkomen. Dit onder zoek zeif zou voor het rijk geen noemens waarde uitgaven voi deren, doch na afloop zou de Staat zelf de noodige werken moeten doen verrichten, al of niet een tegemoetkoming vorderende, door van ieder vlasbewerker een evenredige con tributie te eischen voor het gebruik dezer rotingplaatsen." Dr. B. wijst er op, dat zich voor den staat een zeer bijzondere gelegenheid voordoet om juist in deze industrie een deel der bevolking van Nederland ge makkelijk en in de eerste plaats te hel per,, cl. in den noordwesthoek van Noord- Brabant, waar het rijk meer dan 1000 hectaren kleigronden bezit, onder de ge meente Lage-Zwaluwe, waar ten allen tijde veel vlas verbouwd werd. Al bet verbouwde vlas wordt daar ter plaatse van oorlog zeggen, hoe zijn gasten door zijn bedienden ontvangen worden. Nu maak voort, ik heb haast, zeg dat Nortel er is van het tweede lichte bataillon en dan let op en leer van den minister hoe men hoffelijk is Zoo verbaasd was de bediende in lang niet geweest, maar hij ging toch, want of de man moest recht hebben zoo te spreken en dan moest hij worden aange- rnejd, öf de kerel had het niet, en dan kon hij zijn bediendentoorn lucht geven en hem de deur uitwerpen. Tot zijn grenzenlooze verbazing evenwel sprong de minister dadeljjk op, dacht slechts een kort oogenblik na en gat toen bevel den vreemden man binnen te brengen, terwijl hij in dién tijd voor niemand anders te spreken was ja na tier. minuten werd zelts gebeld en zijne excellentie bestelde een flesch madera met ttee glazen. Dit was het zonderlingste bezoek, dat de bediende nog ooit had aangemeld, want het was niet iemand die iets kwam ver zoeken, hij zat zeer ongegeneerd aan tatel, de generaal dronk zelfs met hem en toen hij heenging had hij de ongehoorde ver metelheid, reeds in de voorkamer met een lucifer, die hij aan het schoone tapijt aan streek, zijn uitgegane sigaar weder aan te steken. Ik ga voor eenigen tijd op reis, zeide hij in de gang, den bediende met komische voornaamheid toeknikkend, ik hoop, als ik wederkom, dat ge mij kent en zeer gemanierd zijt. Al de bedienden waren buiten zichzelf over dit bezoekallen hadden hierover hun eigene en wel de zeldzaamste ver moedens, zoo zelts, dat ze geen tijd hadden, te praten over het huwelijk van den jongen heer, dat toch in allen geval met al de bij omstandigheden, welke goede bedienden alle nauwkeurig kennen, belangwekkend genoeg was om te bespreken. De minister van oiilog zetf moest wel zooveel te meer over dit huwelijk hebben nagedacht, want toen zjjn gade wederkeerde, vond zij hem ontstemd en in gedachten, hij bleef des avonds alleen, opgesloten in zijn kabinet en er gingen verscheidene dagen voorbij, eer de droeve zorgvolle uitdrukking van zijn gelaat geweken was voor den gewonen ernst, anders hem eigen. Wanneer wij ons tot Katharina wenden, moeten we eenigen tijd teruggaan en we vinden de jonge vrouw weder op Sturzach aan de lijdenssponde van den kamerheer. Zij was door de gravin, aan wie de angM en de schrik alle zelfstandigheid en vast- beradenheid ontroofd had, ontvangen op een wijze, niet geschikt om aan haar eigen bedroefd onrustig hart troost te schenken. Bedaard hoorde zij de verwijten aan der oude dame, die weliswaar de bijzonderheden niet kende van den twist tusschen den kamerheer en haren zoon, maar toch wist dat Katharina daartoe de aanleiding was geweest en alleen de zinspelingen hierop, dat het wel een ongeoorloofde verhouding moest geweest zijn, die den toorn had opgewekt van Leo, welke toch schijnbaar de rechten van echtgenoot moest bewaren, beantwoordde zij met zooveel trots en waardigheid, dat de gravin verrast zweeg. In haar binnenste evenwel was zij geens zins daarvan overtuigd cn hoe onverschiilg zoo xets haai onder andere omstandigheden zou geweest zijn, zoozeer wekte het nu haar toorn op, als zij bedacht, dat Leo's eer kon bedreigd worden door de onge- oorloorlnofde neigingen van een zoo onder geschikt wezen, als Katharna in hare oogen was. Zij zocht het daarom te ver hinderen, dat hare schoondochter optrad als verpleegster van den kamerheer, maar deze trad voor de eerste maal met zulk een beslistheid op als vrouw van den huize en gebiedster, dat de gravin radeloos was hoe zich tegenover haar te gedragen eri het niet waagde zich rechtstreeks te ver zetten. De kamerheer lag op zijn leger afgemat het Hypodrome door 210.000, het Doolhof door 117.000. de Basiliek van St. Pieter door 77-000, do Rutschbaan door 91.000, het Donkerste Airika door 90.000 beta- ionden. Mot de iitt, die trouwens slechts enkele maanden werkte, gingen 24.000 personen op en neer. De drukste dag van alle was de 2e Pinksteidag, toen er in het geheel 21.000 betaleoden kwamen. Oud Holland alleen werd op dienzeliden dag bezocht door 17.820 betalenden. Volgens de lijsten in de 174 nummers van Uud-Hollandts Nieustydinghe, het stadso'gaan, werden 16.528 personen ingeschreven in de poorterolle, onder wie voorkomen de ministers Van Houten, Röell, Van der Sleijden, de opper-cere- momemeester baron Du Tour, generaal Vetter, de Afrika reiziger dr. Carl Peters en vele andere meer of minder bekende personen. Het bedrag, dat aan rechtstreeksche voordeelen door de tentooonstelling in de gemeentelijke schatkist weid geleid, kan geacht worden de 40000 te naderen. Daarin zijn dus begrepen de belasting op de likets en bediendenkaarten. ae rechten voor tijdelijke vergunning en de opbrengst voor waterleiding en enkele kleine baton. - Vooral voor het opsporen van ge wonden op het slagveld kunnen honden van groot nut zijn en voor dit doel zullen zj.j dan ook bij ambulances uitstekend ge bruikt kunnen worden. Bij eene onlangs bij Neuwied er mede genomen proef spoorde ren der honden binnen een half uur tijds 8 in greppels of slooten liggende manschappon op, die gekwetsten voorstel den. De hond kwam telkens; wanneer hij een soldaat gevonden had, zijn meester zoeken en bracht hem er heen. Men heeft nu ook een toestel uitgedacht om den hond gedurende den nacht in zijn bewegingen te kunnen volgen. Hij is darrtoe voorzien van een electrisch lampje dat zoodanig geplaatst is dat de meester zijn hond zelfs in het hout niet uit het oog behoeft te verliezen en hem dus kan volgen naar de plaats, die de hond hem aanwijst. - Zaterdagavond is te Amsterdam een man, die in beschonken toestand verkeerde, in een stuk vleesch gestikt. - Te Helmond is Zondagmiddag zekere W., ongeveer 50 j,. oud, gehuwd en vader van 3 kinderen, in de jenever gestikt. - Te Bergen-op-Zoom zijn alle suiker fabrieken, op een enkele na, sinds ge- ruimen tijd door gebrek aan water, tot stilstand genoodzaakt. De schade, welke hierdoor geleden wordt, is voor de fabri- ten doode toehet ontzaglijk bloedverlies had zijn krachten zoo uitgeput, dat men nauwelijks zijn zwakke ademhaling kon bemerken, die het ontvliedende leven nog terughield, en de dokter had weinig hoop gegeven hem in het leven te behouden. De stilte, uitgespreid over het vertrek, waarin alleen een bediende met Katharina waakte, was, zij het ook weldadig voor den zieke, toch bijna beangstigend voor de jonge vreuw, toen nu ook huiten aile gerucht vetstomde. Als zij keek in dat bleeke aangezicht, waarin niet het minste teeken leven verried, dan bekroop haar ieder oogenblik de angst, dat hij dcod was en weder en telkens weder boog zij zich over hem heen en luisterde. De bediende was zachtkens ingedommeld, over Landry's geest, lag doffe bewusteloosheid; zij was de eenige, die waakte en gevoelde en dacht in deze stille ruimte Maar het warer. droeve beelden, die hare fantazie vervulden, bange gedachten, die hare borst beangstigden en haar hart vlood lot Hem, die allen helpt welke Hem zoeken. Zij herinnerde zich, dat zicli in de naaste kamer, welke voor oom Kurt was ingericht, zich een bijbel bevond. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2