TWEE BSUIDEH. Woensdag 6 November 1895. Ife Jaarg. i\o. 06 i. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen. F. DIELEMAN, Ruiten land. FEUILLETON. Binnenland. 4XELSCIIE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TXA EE uren. Van bet nieuwe Fransche ministerie zijn de meeste leden reeds vroeger mi nister geweest: Guyot-Dessaigne, Ber thelot, Viger. Lockroy, Cavaignac en Bourgeois. De portefeuille van financiën is in han den van Paul Dommer, een financieele specialiteitde nieuwe minister van handel Gustave Mesureur is oud onder voorzitter van den Parijschen gemeente raad. Combes, de minister van koloniën is een geschiedschrijver en vice voorzit tervanden senaat van Cbarente-inférieuie. Latere berichten melden dat een wis seling van portefeuilles heeft plaats ge had. Berthelot zou binnenlandsche zaken nemen en Combes naar onderwijs over gaan er zou dus nog een minister van koloniën gevonden moeten worden. Ge lijk men ziet, is niet een minister van het vorige kabinet in het nieuwe over gegaan. Al de leden behooren tot de partijgroepen die het kabinet tot een radikaal kabinet stempelen. Mag men den berichtgever van de FrancL Zeit. gelooven, oan zouden de socialisten tegenover deze regeering een welwillende houding aannemen, onder dez6 voorwaarden dat het kabinet een hernieuwd onderzoek naar de schuldigen in zake den Zuiderspoorweg opene, dat een nieuwe poging worde aangewend om een scheidsrechter bij de werkstaking te Carmaux aan te wijzen en dat een progressieve inkomstenbelasting worde ingevoerd. De socialistische partij meent dat deze wenscben door het nieuwe ministerie in vervulling zullen komen. 58 Roman van CrOLO RAIMUND. UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR AST Hf A. 1 U 4 s Iotusschen was het pasgehuwde paar en de genoodigde getuigen, alleen bestaande uit familieleden en naaste bekenden, aan gekomen in de woning van den heer Ger land en ontving daar de gelukwenschen van het gezelschap Als een grimmige hoon klonken ze Alexander in de ooren, tot ijs versteet zijn' hart bij het zien van Marie's onverschillig gelaat, dat hem heden, in dit oogenblik, meer dan stoutmoedig en onbeschaamd toescheen. O, hoeveel nader zou zjj hem gekomen zijn, als haar hart hem in rouw was tegemoet getreden, hoeveel schooner zou zij hem hebben toegeschenen in tranen, dan met een blijden koketten lach, die ook nu, ook tegenover hem, haar niet verliet. Sedert den avond haier aankomst had Felieita ieder alleen zijn, iedere verklaring tusschen Alexander en haar vermeden en toen hij nu, zoekend uaar een oogenblik van kalmte en eenzaamheid, de kamer binnentrad, waar zjj zich alleen bevond Vrijdagavond is de koning van Portu gal te Potsdam aangekomen, alwaar kei zer Wilhelm aan het station was om den hoogen gast te verwelkomen, welke ontmoeting zeer hartelijk was. Op den weg van het station tot aan Wildpark het nieuwe paleis stonden en haie opgesteld de manschappen van het in- structiebataljon met fakkels in de hand. In den vioegen ochtend van Allerhei ligendag is te Rome een hevige schok van aardbeving gevoeld. De bevolking verliet bed en huis en vluchtte op de pleinen. Enkele huizen kregen scheuren Van persoonlijke ongelukken wordt niet gemeld. Latere berichten melden dat 's morgens om 4,38 uur 3 lichte schokken zijn waar genomen die 4 a 5 seconden ieder duur den daarop volgde een golvende bewe ging van den grond die wel 8 seconden aanhield in de richting van bet Noorden naar het Zuiden Het uurwerk van het Observatorium bleet siilstaan en de oude toren van het Collegium Romanum werd beschadigd. Ook uit den omtrek wordt van waarge nomen aardschokken melding gemaakt De plechtigheid van de kroning van den czaar van Rusland te Moskow is thans vast bepaald op 18 Mei, of naar onze tijdrekening 30 Mei van het volgend jaar. In dit voornemen zal geen ver andering gebracht worden, al mocht zelfs de tegenwoordige troonopvolger,de jongere broeder van den czaar, aan zyn kwaal komen te overlyden. Voor dit treurig verloon van dezen vorstelijken patient bestaat groote vrees. Men weet dat de czarewits den winter in pe Riviera zal met den heer Gerland en den minister van oorlog, nu wilde hij schuw en angstig zich weder terugtrekken. Maar zij voorkwam hem, zij hiet het hootd op, dat gerust had op den schouder haars vaders, de ver gevende liefde was grooter dan de smart van haar eigen hart en naar hem toeijlend, reikte zij den geliefde beide handen. Nu stortte hij zich voor haar op de knieen, onbekommerd om de beide mannen nevens haar, met wilde vertwijfelingsvolle kussen bedekte hij hare handen en weenend als een kind verborg hij zijn gelaat in de wijde plooien van haar kleed. Felieita was sterker, zij hield zich goed met bijna bovenraenschelijke kracht, maar in hare donkere oogen schitterde het wonderbaar, als lonkelende diamanten parelden daarin de tranen en duizendvoudig brak zich daarin de straal der liefde. God zegene u, fluisterde zij en streek licht met hare hand over zijn zachte krullende haren, ik heb vei geven, Alex ander, God zegene u ten allen tijde Terwijl de heer Gerland niet het minste deed om dit tooneel ie doen ophouden, waarvan het ernde, als het zoo lang duurde, niet te berekenen was, had de minister van oorlog de deur gesloten en naderde toen zijn zoon. Wees nu een man, Alexander, zeide hij ernstig, wat u treft, daar zijt ge zelf de schuld van. Men mag wel geen be rouwhebbende zijn medelijden ontzeggen en daarom verheug ik mij over deze ver doorbrengen. Na de kroning zal het vorstelijk echt paar een bezoek brengen aan de nationale tentoonstelling van kunst en nijverheid te Nishni-Novogorod. Merkwaardig tegenstrijdig zijn de be richten omtrent bet Cbineesch Russisch tractaat Niet alleen dat de Engelscbe regeering zooals men weet, officieel hef bestaan van zoo'n overeenkomst loochent, komt nu ook de Russische gezant ie Londen officieel verklaren dat hem van een ge heim verdrag niets bekend is. zoomin betreffende den aanleg van spoorwegen als inzake het verkrijgen van haven rechten. Redevoeringen door vertrekkende Sibe rische gouverneurs waien ook voor den regeeringsambtenaar tot dusver onbe kende nieuwigheden. Juist een volledige tegenspraak van al hetgeen vermeld werd. De gezant ging nog verder en machtigde Reuter om die verklaringen wereldkundig te maken, en alles wat uit Hong Kong over dit verdrag gemeld is te logenstraffen. Hoe die geruchten in de wereld gekomen waren, wist de gezant niet te zeggen. Die verklaring laat aan duidelijkheid voorzeker niets te wer.schen over. Maar toch staat daar weer tegenovei een be richt uit de Neue Freie Presse te Weenen, die zich uit Petersburg laat seinen dat het bericht in de Times over den aanleg van spoorwegen in Mandschoerijo juist is, maar dat Port- Arthur als Russische oorlogshaven niet is toegestaan. Een zoodanig verzoek was wel aan ChiGage daan. Wie zou nu het best ingelicht zijn Berichten uit Russische bron melden dat de Japanners het schiereiland Liao Toung ontruimen. De stad Yan- Gou, hoofdstad van de provincie Lan- zu, is door Mahomedaanscbe opstandelingen be zet, die het den Chineeschen tioepen zeer lastig maken. Versterkingen uit Kashgar en andere provinciën worden verwacht om den opstand te helpen dempen. Het schijnt dat het verzet tegen de Chineesche regeering niet plaatselijk is, want geheime genootschappen in Ohina steunen de in opstand gekomen Mahome- danen. De onderwerping van Formosa door de Japanners vordert voortdurend. Zoo wordt wederom gemeld dat de stad Katschi in het binnenland door de Ja- pansche troepen is veroverd, zoodat dc tegenstand der Zwartvlaggen hopeloos wordt. Japan eischt echter onvoorwaar delijk onderwerping. Een der hoofden van de opstandelin gen op Cuba, Maxime Gomez, zal bet eiland tot herstel van gezondheid naar hij beweert verlaten. Men is echter van meening dat hij naar New York zal gaan, blijkbaar om daar de zaak der insurgentan te bepleiten. giffenis, die alles is, wat u blijft van u eensgedroomd geluk, maar Felieita heeft reeds te veel schokken gehad, dan dat dit tooneel mag verlengd worden, een tooneel dat bovendien, als het wordt her haald, uwe nieuwe beloften met een ernstig gevaar dreigt. Alexander stond op, hij liet de handen der geliefde los en ging langzaam heen, maar hij keek om met een uitdrukking van nameiooze treurigheid, als ware hij nu eerst onherroepelijk van haar gescheiden. De dag verliep langzaam en traag; een bruiloftsreis werd niet gemaakt, het jonge paar reed met de ouders naar het huis van den minister van oorlog, waar het de bovenverdieping zou betrekken, die reeds eenige weken geleden ingericht was om Felieita te ontvangen. Dat was voor Marie onaangenaam, want hare schoonouders waren zeer koud en vormelijk tegen haar en de minister vooral stelde tegenover hare geestigheid en luimige opmerkingen een stroeve onverschilligheid, maar zij waagde het toch niet een andere regeling te maken, fen minste voor het oogenblik niet. Den volgenden middag nadat mevrouw Von Roda hare kinderen had bezocht en toen, zooals dat sedert eenige weken hare gewoonte was, Felieita had afgehaald voor een rjjtoer, werd, terwijl de minister var oorlog aan het werk was, buitengewoon hard aan de huisbel getrokken en toen niet dadelijk een bediende opende, nogmaal Naar wij vernemen, is de bewerking van het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs over de kiesrechtregeling zoover gevorderd, dat het stuk voor de aanstaande bijeenkomst van de Tweede Kamer aan de leden zal kannen worden gescheld. De toesnellende bediende trok schielijk den grendel weg en was meer nog geërgerd dan verbaasd, toen hi) in plaats van een bediende in livrei, die een équipage begeleidde, of in plaals van een voornaam persoor., die op zijn eigen voeten was en daardoor wel het recht had tot zulk een ongeduld, den rondsluiper van gisteren zag staan, die hem zoo brutaal in het gelaat had gekeken. Reeds wilde hij de deur toornig weer sluiten, toen de vreem deling met tamelijke lichaamskracht de opening verwijdde, zich er door drong en dreigend zeideLaat u dat niet meer invullen, of het zal slecht met uafloopen. Hier wordt niets gegeven, beet de bediende hem toe, en Houd uw mood of ik roep, zei de ander hevig met den voet stampend, zie ik er uit als een bedelaar Ge kent mij niet, geloof ik, van gisteren, toen ge hier aan het venster stondt te luilakken Gisteren heb ik het huis van buiten bekeken, nu wil ik het van binnen bezien, of h#t rojj daar even goed bevalt. Ik moet u toch toonen, dat ik tot beter gezelschap behoor dan gij meld mij maar eens aan bij den minister var. oorlog. De bediende was verbaasd teruggetreden en bekeek den brutalen vreemdsoortigen gezel van het hoofd tot de voeten. Aanmelden? vioeg hij hem in de rede vallend met spottenden twijfel, aanmelden, wat wilt ge dan Mij over u beklagen, ezel, en den mini ter

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1