Rechtszaken. tiieinenu;d Nieuws. soms gedurende de pachtjaren, zoodat dan feitelijk een hoogere pachtsom moet worden opgebracht, dan bij contract is bepaald. Het onderhoud van gebouwen wordt, vooral door Belgische eigenaars vaak aan den boer opgedragen. Dit is verkeerd. Tegen het geopperde bezwaar, dat vele eigenaars in tegengesteld geval de gebouwen zouden verwaarloozen, wer opgemerkt, dat dan commissien als in Friesland, waarvan hierboven sprake is, in zulke gevallen nuttig werkzaam zouden kunnen zijn, 6. Mestputten moeten het eigendom bli]7en van den eigenaar. De belangen van den pachter brengen vanzelf goede zorg voor den mestput mede, zoodat geene verwaarlöozing daarvan te duchten valt. De geopperde bezwaren zullen ter kennis van het hoofdbestuur der Maat schappij worden gubracbt. De uitslag ,van eene enquête, ingesteld door de Internationale vereeniging voor de suikerindustrie in Europa, naar de akker opbrengsten, die dit jaar aan beetwortelen zijn verkregen in de onderstaande landen is dat de opbrengst bedroeg per hectare in 1894 1895 Duitschland29.000 kg. 32.900kg. Oostenrijk-Hongarije 19 500 22.700 Frankrijk 26.400 30.203 Belgie en Holland 27.200 28.200 Rusland 15.400 16,200 Op een dezer dagen gedane omv.aag aan de huikerfabrikanten in Nederland om trent de suikerproductie enz. van dit jaar. hebben van de dertig hier te lande bestaande suikerfabrieken, een vijf en twintigtal ge antwoord. Voor deze 25 fabrieken zijn dit jaar met beetwortelen beteeld geweest 26.347 hectaren. Dit over de dertig hier te lande bestaande fabrieken betekend, zijn dit jaar in geheel Nederland met beet wortelen beteeld geweest 32.269 hec taren tegen 34 257 hectaren in 1894. De totale productie in witte suiker wordt ge schat op 72.923 tons tegen 61.302 tons in 1894 verkregen. M. Ct. \\EI>, den 1 November 1895. Gedurende de maand October werden door het Rijkstelephoonkantoor alhier behandeld 330 telegiammen, waarvan werden ontvangen 163 en verzonden 362. De ontvangst bedroeg 65.09. D or het Burgerlijk Armbestuur alhier werd gisteren aanbesteed de leve ling van o. 10 meters bombazijn, 40 meters kelerbaui, 20 meters drol, 9 meters ge- bhx-i, d katoen, 70 meters geel katoen, 10 meters aschgrauw dimet, 12 doeken, 3 paar mans- en 8 paar vrouwenkousen. Hiervoor werd ingeschreven door .1. K. Vink voor ƒ89,89 J. C. Slijpen voor ƒ91,82 P. H. Veenhuizen voor 96,50 allen wonende te Axel. b. 13000 KG. Ruhrkolen waarvoor werd ingeschrevi n door A. Schieman voor J 9 00 per 1000 KG. C v. d. Brocke 8.80 M. Loof 108.45 massa. Aan de minste inschrijvers werd de le vering gegund Gistei en is alhier gevankelijk bin nengebracht zekere 3. van Koewacht, wiens rekening met de politie nog niet vereffeud wa*. Hedenochtend is hij i aar Middelburg getransporteerd, waar men hein een poos je zal bewaren Te Terneuzen zijn in den afg«loopen nacht inbrekers aan het werk g-weest Op twe of drie plaatsen hebben ze een bezoek geb a ht en bij een her'ergn r moe ten zij ongeveer honderd gulden hebben meegenomen. Gelukkig vernemen wij, dat de bende gesnapt is, ten minste een zestal personen zijn gearresteerd. Ze zijn te Antwerpen woonachtig, maar naar men ons mede deelde, zijn een paar inwoieis van Ter neuzen ook niet onschuldig aar, het zaak je. Naar men uit Zeeuwsch Vlaanderen YV. D.) aan dr M Ct. sc,hrijft vermeer deren de pensjagers in aantal. Zondag 11. kwart voor twee uur in dpn namiidag waren 7 jagers met vijf geweren in den Passageule-polder nabij de Tonnebrug, onder de gemeente St. Kruis, op hun ge mak aan het jagen. De jacht viel niet tegen ze hadden voor buit 2 hazen en eenige p iti ijzen Zaamslag. Bij herstemming tot lid van den raad alhier is gekozen de heer F. de Huyter Sr met 118 stemmen. Op den heer M. ne Jonge, candiduat van tet kiescomité, waren er 112 uit gebracht. Bij eerste stemming verkreeg de lieer De Jonge 75 en de heer De Ruyfer 49 van de 167 stemmen. Predikbeurten te Axel. Zondag 3 Y o v e ui her i s 9 f>. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 91/,. ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Kerk B. Ds. A. Doorn Ds. A. Dooru. Leeskerk. Leeskerk. Woensdag 6 November (dankdag.) Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. A. Doorn Ds. W. Doorn, an 's Gravenhage. Ds. Tering Ds. Tering, van Werkendam. Arrondissement»-Rechtbank te Middelburg. ZittiDg van 1 November 1895. le P. de. B, 22 jaar oud, C L. de K. 23 jaar oud, werklieden te Clinge zijn we gens huisvredebreuk ieder veroordeeld tot, ƒ5. of vijf dagen le T. B., 28 jaar oud 2e E. J. B., 24 jaar oud,. E. B.; 22 jaar oud landbouwers te Clinge zijn wegens mishandeling vrijgesproken. C. H. V., 52 jaar oud, kleermaker te Hulst is wegens mishandeling veroordeeld tot ƒ3. of 3 da gen. 1 Nov. is de telephoondienst tusschen Belgie en Nederland voor het punliek opengesteld. Van Antwerpen en van Brussel kan telephonische verbinding ver kregen worden met Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De prijs van een gesprek van hoogstens 5 minuten is 3 franc, gedurende debems uren van de markten te Amsterdam, Rot terdam, Brussel en Antwerpen is het minimum taiief 3 fr. per 3 minuten. Ook bestaat er gelegenheid voor abonnement tegen gewijzigd tarief. - Een jongeling van Aalsmeer, die dezer dagen te Haarlemmeimeer voorde nationale mjlitie had geloot, bond zijn nummer aan een postauil, welke hij bad medegenomen. De duif vloog snel naar huis te-rug en boodschapte aan de ouders, dat hun zoon had vrijgeloot. - Te 's Hei togenboscb is Maandag morgen een schilder, terwijl hij werkzaam was aan het nieuwe station aldaar, van een aanzienlijke hoogte gevallen. Toen men den ongelukkige opnam, was hij reeds dood. Hij laat een vrouw en 5 kinderen in behoeftige omstandigheden achter. - Te Gent is een nieuwe werkstaking uitgebroken in een spinnerij 400 spinners en spinsters weigeren den arbeid te hervatten indien niet een weggezonden meisje door den patroon weer in dienst wordt genomen 500 andere arbeiders kunnen daardoor niet voort werken. Dok vreest men in dezelfde stad voor een werkstaking dei letterzetters. - Dinsdagmiddag bad er op de ten toonstelling te Amsteidam een vtebt partij plaats tusschen een hoopje Turken een bewaker In de boolclgang van den World bazar wildo een der Turken een tafel plaatsen, hetgeen door een dei bewakers niet 1 opgestaan werd. Het kwam tot woorden en toen tot daden. Een 25-tal Turken pakten d bewaker beet, sloegen hem. en zelf kreeg hij een aar kleine verwondingen aan het voorhoofd. Met behulp van eenige anderen weivlen daarop een drie tal belhamels naar het politiebureau ge bracht. Dinsdagnacht zjjn drie personen een vader en twee zoons, in eer: schuit die in de Rotte onder Zevenhuizen lag gestikt. Op de Marinewerf te Willemsoord zijn gisteren diie personen, een com man deur en twee werklieden, bij hef "p de helling halen van de torpedoboot Batok door het breken van een staal tros ver wond geraakt; de commandeur zoo ern stig, dat hjj per brancard naar het marine hospitaal moest worden overgebracht De werklieden bekwamen minder bedui dende kwetsuren en konden naar hunne woning worden geleid. Op de kermis te Bergen op Zoom heeft een circus de voorstellingen moeten eindigen.- omdat de directeur met den hercules van het gezelschap eene zoo hoog loopende ruzie heeft gekregen, dat laatstgenoemde met een schedelwond in het gasthuis is opgenomen en de diiec teur gevankelijk naar Breda is overge bracht. Tengevolge van het ontsnappen van gas uit de leiding werd Zondagmorgen to Rotterdam bewusteloos op zijn bed gevonden een 21-jarig persoon. De pols van den jor.gen man was nauwelijks meer waar te nemen, en alle pogingen, in het werk gesteld om de levensgeesten op te wekken, bleven vruchteloos, totdat men 's nachts daarin (eirideiyk slaagde. Lang zamerhand keerde toen eerst het bewust zijn wedor, doch eerst. Maandagavond was het gevaar volkomen geweken Een rechercheur van politie te 's- Gravenhage ontmoette Dinsdag een ouden bekende van de justitie, met een groot pak goederen. Dit. kwam hem vei dacht voorhij volgde den man en toen deze de goederen o. a. 5 molton dekens, in den lombard wilde beleer,en, hield bij hem aan. Op het politie commissariaat bleek uit het verhoor van den aange houdene dat de goederen afkomstig waren van den diefstal met braak in de viila Golfzicht onder Scheveningen, en dat er nog ten medeplichtige bij in 't spel was. Deze verdachte weid Woensdagavond opgespoord in een oijeenkomst van het Leger des Heils. Beider, hebben bekend en zijn naar't buis van bewaring overgebracht. De villa Golfzicht was tijdelijk onbe woond De dieven zijn tegen een veranda opgeklauterd, hebben toen een glasruit stuk geslagen, en hebben zich daarna door met een beitel de- sluiting van de venstei luiken of blinden te verbleken, toegang verschaft tot bet huis. De beitel beneven? sleutels waren na den diefstal in zee geworpen. Het volkje, dat in de bekende be lichte sloppen en stegen van de War moestraat en omstreken te Amsterdam huist, begint hoe langer hoe drieste; op te treden. In den voornacht van Zaterdag zoo omstreeks den tijd dat de koffiehuizen verlaten worden trok een horde var, ongeveer veertig keiels met knuppels gewapend dooi' de Wai rnoostraat en na burige straten, eri toen'was het in dat gedeelte van de stad voor wandelaars onveilig. Een elkeen werd aangehouden of omvergeloopen en dan van geld of kesthaailieden beroofd. Een koopman die ook tegen der, grond gegooid weid beroofden de bandieten van 40. De enkele politieposten, welke d» bende op haar weg ontmoette, vermochten natuur lijk niets tegen den verwoesten troep. De roovers stoorden zich volstrekt niet aan hun afwezigheid en gingen deze agenten, zoodra zij zich niet hun daden inlieten, te lijf. Op het laatst trokken zeer sterke detachementen agenten naar de bedreigde punten en aan dezen mocht 't gelukken met den sabel de gevaarlijke bende uiteen te drijven. N w s. Uit verschillende plaatsen van Twente wordt mededeeling gedaan van de kalme stemming, die op de lotingsdagen dei nationale militie allerwege was waar te nemen. Wel werd hier en daar ge zongen. doch het joelen en schreeuwen van voorheen kwam niet voor. Dit is te danken aan de burgemeesters van verschillende gemeenten, die de hou ders van herbergen, tapperijen enz. ver zocht hadden hunne lokalen voor de lote lingen gesloten te houden, en op de straffe van ontneming van het vergunningsrecht te verbieden den lotelingen sterken drank te geven. Ook droegen de onthoudersvereenigin- gen er het hare toe bij, zoowel door ge schriftm als woorden het drankgebruik tegen te gaan. - Gelukkig voor de liefhebbers van het wiolrijden verklaart dr. Hammond in de Medical Record dat hij dat soort sport vooral voor de dames in het algemeen aanbevelenswaard aebt. lri veie ziekelijke toestanden kan naar zijne meening, mits de geneesheer worde geraadpleegd, het wielrijden met succes worden toegepastvooral bij sommige groepen van zenuwlijders als die lijdende aan hysterie, neurasthenie, nerveuse dyspepsie, bij obstipatie enz. In deze is ook al het laatste woord niet gesproken. Het is als met alle dingen, en vooral op medisch gebied, de een raadt hot aan, de andere at. - Woensdag voormiddag is te Scheve ningen bij krachtige zee en noordewind een proeftocht gebonden met do reddings boot der Noord- en Zuid Hollandsche eddingmaotschappij, welke boot reeds eenige jaren geleden de toen oude en ondoelmatig geblekene heeft vervangen, maar nog niet was beproefd. Volgens rapport van den stuurman voldeed deze boot beter dan de vorige. - De sedert drie jaren verweesde her mitage te Geleen (L.) is sinds 1 Aug. dezes jaars door een kluizenaar bewoond. Daar behalve de kluis op den Schaefsberg in de heele provincie Limburg' alleen nog de kluis van Geleen wordt aangetroffen, deelt de Liinb. Koerier daarover het volgende mede De kluis van Geleen werd voor ruim tweehonderd jaar gebouwd. Ze heeft dus een hoogea, eerbiedwaardigen ouderdom bereikt, terwijl vele herinneringen uit oude, veelbewogen tijden aan haar verbonden zjjn Op het einde der vorige eeuw werd zij gerestaureerd en vergrootzij verkreeg toen haar tegenwoordigen vorm. De bij de kluis behoorende kapel is in Gothischen tij) gebouwd. Tijdens de Fransche revo lutie, die zoo vreeselijken druk legde op deze landen was de kluis een toevluchts oord voor een groot aantal priesters en leden van geestelijke orden, wier leven in Frankrijk niet meer veilig was. Een tweede, met de kluis verbonden veldkapel staat onder de bescherming des H. Lazaras, patroon tegen zeer besmettelijke kwalen en ziekten ze wordt in het bijzonder door de arme landlieden der omgeving druk bezocht. De hermitage en kapel zijn eigen dom van het parochiaal armbestuur en aan het beheer van den tiidelijken pastoor en zielzorger van Geleen onderworpen." De tegenwoordige heremiet was vroeger knecht op de hoeve van een pachter te Sittard. De locomotief, die zoo onverwachts de rust op het plein Montparnasso te Parijs kwam verstoren, iiesft geruimen Lijd op zijn kop voor den gevel van het station gelegen. Alle pogingen om tut jevaarlö te verwijdere zijn tot dusver ruchteloos gebleven. Eerst is om de locomotief, die een halve.nieter in den grond is gedrongen, een diepe kuil go- graven. waarop twaalf man beproefden haar op te bijschen en in meer schuinen

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2