ttiiiuciiland. fjremeiisrd Nieuws. om de banden van vriendschap, welke tusscben Belgie en Frankrijk bestaan, te versterken. Welke andere veronderstellingen ook besproken of gedrukt werden alle waren volgens dezen zegsman, uit het rijk de fantasie Trots deze nadrukkelijke verklaring blijven er mogelijk nog allyd wel twijfe laars, die ineenen dat de Congostaat materieel of financieel een onderwerp van gesprek zal zijn geweest tusschen beide regeeringspersonen Beleefdheidsbezoeken, luxe-reizen dus van personen zoo goed als vorsten die juist geen overvloed van middelen hebben geschieden in den regel nog. met ander oogmerk dan alleen het vertoon van hoffelijkheid De Nederlandsche Kamer van koop handel te Londen heeft van de betrokken Britsche spoorwegmaatschappij de mede- deeling ontvangen dat zij voorloopig eiken Maandag en Vrijdag, in correspondentie met de dagbooten die Zondag en Donderdag uit Vlissinger. vertrekken, extra vleésch treinen van Queenborough naar Londen zal zenden, om te zorgen dat het. vlee«ch uit Nederland tijdig de markt kan bereiken, mits er minstens 2u tonnen zijn. Deze maatregel wordt genomen proef en zal alleen gehandhaafd worden, als de hoeveelheden het zenden van bijzondere treinen rechtvaardigen, hetgeen thans nog nauwelijks het geval is. De Kamer van koophandel voornoemd hoopt, dat deze concessie van de zijd6 der Britsche Maatschappij zal bijdragen tot verlevendiging van den handel, d de betrokken afzenders nu eiken mogelijken waarborg hebben voor de tijdige aflevering van hun product. Wegens het voorkomen van gevallen van mond en klauwzeer in eene gemeente van Limburg is op "nooger bevel wekelijksche veemarkt te Maastricht voor onbepaalden tijd geschorst. XXEI,, den 22 October 1895. Te Ter Neuzen bracht de collecte voor de school met den bijbel 169 op. Woensdag ochtend schoot bij een velddienstoefening van een der bataljons, in garnizoen te Bergon-op-Zoom, uit domheid .een der manschappen op een patrouille der tegenpartij zijn geweer at, geladen met eeh )oss6 patroon, met het gevolg, dat van een sergeant de linkei- hand geheel stukgeschoten werd. De patrouille bevond zich slechts op enkele passen van den ongelukkigec schutter. moet ge weer weg om opzien te vermijden, want om naam en positie, zoowel van u als van uwe toekomstige gade te redden moet nu ons hoofddoel zijn. Von Roda hield woord zoo verschoonend als mogelijk verhaalde hij-den bankier het ongeluk, dat hem had geiroflfen, hij stond hem tei zijde als een trouwe beproefde vriend, bij dacht en handelde voor allen. De heer Gerland was dagenlang niet te bewegen om Marie te zien, die hij veel schuldiger vond dan Alexander, en tusschen hem en zijn vrouw maakte de ontdekking dezer ure eeu kloof, waarover moeilijk een brug kon gelegd worden. Nu was het als vielen den beer Gerland de schellen van de oogen, als hij zi h herinnerde, hoe zij het samenzijn der beide jongelieden had begunstigdhij rekende in zijn gloeienden toorn haar er bijna voor in staat, de geheele geschiedenis verooizaakt te hebben, om op deze wijze te geraken tot het doel harer fidele wenscbon en aan de lang verborgen bitterheid van vroegere jaien paarde zich een nauwelijks te onderdrukken gevoel van verachting, dat mevrouw Gerland diepge voelde en wel niet in die mate verdiend had. Wedeizijdsehe verwijten en beschul digingen maakten de klove nog dieper Het heeft den bediende van het kassierskantoor te Nijmegen, wten bij postkantoor aldaar een aangeteekende blief door een straatroover ontrukt werd een bloedspuwing gekost, wegens geforceerde snelheid waarmede hij den dief een .10 minuten achtervolgde om weer in 't bezit van het gestolene te komen - Zondagavond was op de Hoogstraten te Rotterdam een ongewoon groot aantal politiebeambten, zoowel in civiel als in uniform, op de been. Geen tien stappen kon men als 't ware doen, of men out moette een of meer hunner. De oorzaak hiervan is de steeds grooter afmetingen nemende bandeloosheid dor jeugd, die hei de laatste maanden zoo bont maakte, dat het voor eer, fatsoenlijke vrouw bijna met meer mogelijk was die straten te seeren Steeds erger en erger werd de luwheid en liederlijkheid van dat opko mende geslacht,, hetwelk de Hoogstraten bij avond als hun ontmoetingsplaats scheen uitgezocht te hebben. De taal, die men daar hoort uitslaan, is beneden alles Vandaar dit optreden der politie dat, men kon het reeds ontwaren, vrucht draagt en ontzag inboezemt aan de veie aan komende jongens en het nog grootei aantal meiden van 15 tot 30 jaat. - Een paartje in de" gemeente Acht karspelen, dat ten gemeentehuize aangifte had gedaan van zijn voorgenomen huwelijk kreeg op de terugreis proces-vei baal wegensopenbare dronkenschap - Dat het bericht omtrent het vinden van het lijk van een soldaat op de Zeis- terheide beslist waar zoude zijn, doch van hooger hand strikt geheim gehouden wordt, noemt de Amersf. Ct. een brutale 'oe- chuldiging. »Er worden slechts twee miliciens vermist; dp eene, die te Amsterdam ir. garnizoen lag, is als deserteui aan gehouden Langeveld is nog zoek. Zijn geweer weid echter reeds den dag na zijn vermissing onder de Vuuische ge vonden en hij zelf wel daar in de buurt een aardig eind van Z6isterheide er tupscher.uit zijn getrokken. Het staat vast, dat bij den 9en met ziju korps van de Zeisterheide naar zijn kwartier is teruggemarcheerd." In het N. v. d. D. van Maandag wordt de geschiedenis van het vinden van het lijk op de Zeisterheide aldus verteld Een jachtopziener, die zfin ronde deed, bemerkte een troep raven die in groote kringen boven zeker punt op de heide rondvlogen. Hei was het gedeelte, gelegen in den omtrek van de pyramide van Austerlitz, in de onmiddelijke nabijheid van het z.g. »Konijnenboschje Bij de nadering van den jachtopziener, verwijderden de krassende vogels zich en de man zag toen, dat een soldaat in volle uitrusting, met geweer en ransel, op den alle onrechtvaardigheid en zelfzucht, door mevrouw Amalia aan Felicita getoond, verscheen den vader weder in het helste cht en vervulde zjjn hart met nieuwe suiart Besluiten, hue men voor de wereld de zaak zou bedekken en Felicita voorbe reiden, weiden genomen en verworpen er was een geruime tijd voor noodig om den heer Gerland te overtuigen, dat zjjn 'ievelingskind het offer moest worden voor de schuld harer zuster. Onder deze beraadslagingen verstreek de tod. Felicita, die zonder eenige tijding bleef, begon zich angstig te maken en toen eiudelijk de heer Gerland een bepaald besluit enomen en aan zijn schoonmoeder geschre ven had, was Felicita reeds vertrokken We hebben gezien, hoe deze de tijding opnam dezer verschrikkelijke gebeurtenis, haar hart was geschokt maar het brak iet en zoo vinden wij baai na eenige weken wa der uiterlijk gelalen in haar lot. Hoe het er in haar binnenste uil/.ag, dat wist niemand recht, want zjj was ver schrikkelijk stil geworden en bijna altijd allee i op hare kamer. To :i des morgms na hare aankomst mevrouw Gerland Mam- de slaapkamer harer zuster bracht en grond uitgestrekt lag. De ongelukkige was klaarblijkelijk reeds lang dood het lichaam verkeerde in vergevorderden staat var, ontbinding. Bij nader onderzoek bleek dat een zfin, beenen gebroken was De jachtopziener gaf van zijn vond kennis aan den burgemeester, die met een paar veldwachters ter plaatse verscheen en het lijk naar Am-rsfoort deed vervoe ren. alwaar het ter aarde werd besteld Verdere naspoiingen heboen bewezen dat de ongelukkige vermist is tijdeus d groote manoeuvres, op het bovengenoemde gedeelte der heide gehouden. De naam van den verongelukten is Langenberg, in garnizoen te Hoorn, al waar ook zijne ouders wone Natuurlijkerwijze zijn deze niet tevreden geweest met de berichten, die omtrent al- of niet vinden van het lijk huns zoons in omloop waren en in sommige bladen op genomen. In de afgelcopen week zijn beiden in in den omtrek van Soesterberg geweest en hebben overal nasporingen gedaan en inlichtingen omtrent de vermoedelijke oor zaak van dit ongeval zoeken in te winnen helaasnaar ik vernam zonder succes Ook militaire autoriteiten schijnen ter plaatse gewpest te zijnomtrent hunne verrichtingen is evenwel niets openbaar ge maakt. - In de zitting van den Raad eener kleine gemeente werd den voorzitter ge vraagd of hij wel wist dut de veldwachter een hartstochtelijk hengelaar was, en er zoovoel lijd aan zoek hracht. Ten bewijze dat de voorzitter er wel iets van wist, dealde ZEd. Achtb. mede, dat hij onlangs den veldwachter 4 dagen verlof had ge geven om zijne familie te 's Gravenhage en Schiedam te bezoeken. De man was éen dag op reis, en bad 3 dagen gehengeld. - De werkstakers te Gent houden vol. Maandagochtend weer een ver gadering van de gezellen, waarin nog maals met nadruk werd betuigd dat de oorspronkelijke eischen falgemeene ver hooging van loon met 2centiem. en voor de jonge werklui met 5 centiem) gehand fiaafd bleven, en dat men niet aan 't werk zou gaan voordat bot scheidsgericht zijn oordeel had gezegd. Onlangs had te Eist het volgende plaats De vrouw van G. H. zal in den avond in hare woning en het kind in de wieg, toen onverwachts eene vreemde vrouw binnen kwam enzeide;- „Zoo, woon jij hier en heb je al een kind ook waarop -ze naar de wieg ging en de hand op den mond van het kind legde en dreigde het te zullen vermoorden als Ie vrouw haar het geld niet gaf wat zij bezat. De vrouw verklaarde geen geld te hebben, waarop de vreemde naar de kast ging, waarin de sleutel stak en daaruit een muntbiljet van/10.- en bet lichtzinnige hartelooze meisje voor de eerste maal in haar leven iu een aanval an waar berouw voor Felicita nederknielde en om vergiffenis bad, toen kuste deze bewogen en bevend het voorhoofd der schuldige Maak goed aan hem, wat ge mij hebt misdaan en mijn ellende zal zegen worden voor u, Marie 1 Dat is alles, wat ik te zeggen heb. we spreken er nooit meer over. Mevrouw Gerland zoowel als Marie hadden deze zeltbeheersching, die orfeindige 1 iefde en zelfverloochening, welke in deze orie woorden lag, volstrekt onjuist opgevat en als zij zien aan den eenen kant innig verheugden, dat Felicita haar lot oogeri- schijnlijk zoo bedaard en licht droeg, zoo spoorde het haar ook aan den anderen kant aan, voor zichzelf de zaak iets lichter op te nemen. Midden in deze zielepijn k-ieeg Felicita de tijding van den dood van mevrouw Hersking en met diepe smart gevoelde zfi wat ze aan haar verloor, aan haar moederlijk hart, in wier stil vreedzaam uis zij zichzelf nu zoo smartelijk terug wenschte. Maar in deze oogenbiikken was een terugkeer zelfs naar de eenzaam ge worden plaats baret jeugd niet mogelijk, vier guldens ontvreemde. Vrouw H. wilde verschrikt ds hu.sdeur sluiten, docb werd daarin verhinderd door een buiten staande man waarop de indringster zich met 'ion man verwijderde. De huisvrouw ging daarop terstond haar man roepen, die nog op het land werkzaam was maar viel van aandoening halverwege neer, waar de man haai' vond zij kon eerst des nachts te 3 ure vertellen wat er geschied was De politie hiermede in kennis gesteld, heeft onderzoek ge daan, doch te veigeefe. De vrouw meende in de indringster haar stiefmoeder te herkennen, die zjj in geen jaren had ontmoet er. welke zwervende moet zijn. - Zaterdag is weer een van de slacht offers bij de ramp van Oltignies, een conducteur van den tiein, aan zijn won den bezwekeji. - Op heldei lichten dag heett Woens dagmorgeu tien minuten voor negen te Brussel een moordaanslag plaats gehad. Terwijl de inspecteur van politie. Bocqué, zijn negenjarig meisje Emerence, naar de school bracht, werd hij aangevallen door een zekeren Sermon, een zijner interieu- 6n, die hij reeds dikwijls had moeten •traffen en die onlangs nog voor een maand was geschorst. Sermon bracht den heer Bocqué drie zware kwetsuren toe. De aanvaller werd terstond door een toesnellende agent en eenige werk lieden gevangen genomen. Hij bekende uit wraakzucht gehandeld te hebben en volstrekt geen berouw te gevoelen. De heer Bocqué werd eerst verbonden in een banketbakkerswinkel en werd daarna per rijtuig naar zijn huis gebracht; schoon ernstig gewond is zijn toestand niet levensgevaarlijk. - Uit het Duitsche grensplaat sje Poianovvo komen berichten omtrent een aldaar gepleegde afschuwelijke misdaad, moord en diefstal. Drie Russische grenssoldaten kwamen in een herberg en bestelden brandewijn. De waardin, een weduwe, was reeds te bed en de dienstbode was in de keuken, terwijl de dochter der waardin de gasten bediende. Nadat de bezoekers hun glas hadden leeg gedronken bestelden zij nog zes liter om op wacht mee te nemen. Terwijl de dochter bezig was om dien voorraad klaar te maken, verlieten de soldaten de gelagkamer om de blijkbaar lang beraamde misdaad ten uitvoer to brengen. Een van ben ging naar de keuken en een ander naar de slaapkamer der weduwe, waar zij hunne slachtoffers met revolvers doodschoten. Toen de dochter op het hooren van de schoten uit hot vertrek kwam, werd zij door den anderen soldaat eveneens getroffen, zoo- dat zij neerviel. Een tienjarig nichtje, dat in huis was trachtte men te worgen maar toen zij geen geluid meer gaf liet men het kind liggen, denkende dat het dood was- De dochter, hoewel onduld bare pijnen lijdende, was volkomen bij bewustzijn maar hield zich levenloos. De roovers braken nu verschillende asten open er, namen daaruit al het aanwezige geld (100 mark) en voorwerpen van waarde, die zij vinden konden. Na dat zij alles hadden doorzocht en her haaldelijk de op den grond liggende dochter met geweei kolven op hoofd en borst hadden geslagen, zelfs nog in de de heet Gerland verzette zich daartegen met ziekelijken angst, hij schilderde zich de verschrikkelijkste beeiden als hij daaraan dacht, dat Felicita daar geheel alleen zou ijn met die diepe smart haier ziel. Ook dokter raadde hem, Felicita onder alle omstandigheden hie'- en onder zijn oogen te houden de toestand van het jonge meisje, ofschoon zij nooit klaagde, kwam hem bedenkelijk voor. En Felicita ver klaarde dat zij eveneens dachtmevrouw Ierland had namelijk, gebruik makend van de vermeende onveischi'ligheid harer dochter, haar verzocht, een groot en laatste offer te brengen door liier te blijven. (Wordl vervolgd).

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2