TW2E mim. No. 960. Woensdag 25 October 1895. 1!( Jaarg'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaander en. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 54. FEUILLETON. wsi.sr.in: fOHUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Donderdag ochtend had te Courcelles» in Lotharingen, do inwijding der nieuwe protestantsche kerk plaats, eene plechtig heid, die een onderdeel is van de reis welke de keizer en zijn gemalin naar het rijksland hebben ondernomen. Een groote menigte belangstellenden, uit den ganschen omtrek bijeengekomen, woonde de feestelijkheid bij. Als autoriteiten waren o. m. tegenwoordig de stadhouder van Elzas-Lotharingen, de staats-secre- taris Von Puttkammer, baron Hammer- steio, president van Lotharingen, generaal Haslen, commandant van het 16e armee corps en verder tal van andere militaire en burgerlijke waardigheidsbekleders. De autoriteiten en genoodigder. namen plaats voor den tempel. De keizerlijke stoet van de tegen woordigheid van 's keizers broeder Hen drich wordt niet gewaagd - kwam om 11 uur aan onder het luiden der klokken. De keizer was gekleed in de uniform van het 145e regiment infanterie. Een com pagnie van het regiment met de muziek bracht den hoogen bezoekers militaire honneurs. De keizer en de keizerin werden op den drempel der kerk ont vangen en toegesproken door den presi dent van den kerkeraad. Vervolgens gaf de keizer de sleutels der kerk aan den predikant van Courcelles, die de deur opende. De keizer en zijn gemalin namen plaats naast het koor, de genoodigden en de bofdignitarissen zetten zich achter de souveieinen. De plechtigheid duurde een uurtwee toespraken werden gehouden, een in het Duitsch door dr Gerben, van Saarbrucken, die in zijn rede een over zicht gaf van do geschiedenis van de protestantsche gemeente te Courcelles, terwijl de andere toespraak werd gehou den, en wel in do Fransche taal, dooi den predikant Hugerer te Courcelles, die den nieuwen tempel wilde beschouwd zien als een symbool van rechtvaardig heid en vrede. Na afloop der plechtig heid keerden HH. MM., even als bij hunne aankomst, onder militair geleide naar hun kasteel terug. Het bezoek van den Oostenrijkschen keizer aan A gram is, gelijk reeds ver meld is. voor dezen verre van aange naam geweest. Niet dat de keizer door de bevolking niet hartelijk ontvangen is maar zijne tegenwoordigheid gaf aanlai ding tot tal van anti-Hor.gaarsche be toogingen. Op den laatsten dag van 's keizers verblijf hebben studenten van de Croatische universiteit aan den voet van het standbeeld van Jellachich een Hon- gaarsche vlag verbrand om zich te wreken op een tweetal kameraden, die door een troep Magyaren waren mishandeld ge worden, daar zij verdacht werden een Hongaarsche vlag te hebben verscheurd die op een eereboog geplaatst was als een hulde aan den keizerlijken gast. Vijf studenten werden onmiddellijk in hechtenis genomen de anderon worden Roman van OrOLO RAIMUND. uit het Duitsch vertaald door a ar ar a. Roda was als van den donder getroffen, hij duizelde voor den gapenden afgrond, die zich voor hem opende en geluk, liefde en eer dreigden te verslinden. Wat hem gekweld had, dat was het bewustzijn zijner schuld tegenover Felicita, nimmer nog was bij hem een gedachte opgekomen aan de mogelijke gevolgen zijner lichtzinnigheid, Ofschoon hij een man was, in dit oogen blik gevoelde hij zich buiten staat, het beangstigd meisje troost toe te spreken of een belofte te schenken, hij was zoo ver schrikt, zoo tot in zjjn binnenste getroffe door deze ontuekking, dat hij al zijn kracht noodig had, om zelf het hoofd boven water te houden. Na een pijnlijk nutteloos aarzelen en worstelen vatte Alexander hei besluit, alles aan zijn vader te ontdekken het was geen hulp of troost, wat hij begeerde, die zoude hem moeilijk iemand ter wereld kunnen geven in dezen ontzettenden toestand, maar De keizer is 's avonds Daar Goedoeloe vertrokken en Dij zijn afscheid heeft bij in een schrijven aan de ingezetenen zijn dank betuigd voor de gehechtheid aan zijn persoon en vei klaard dat de strafwaardige handelingen geen afbieuk zullen doen aan de aargename herinnering van zijn verblijf. Alexander gevoelde zich zoo ongelukkig en gedrukt, dat hij behoefte had aan deel neming en het was een trek van zijn goei en toch zoo trotsch hait, dat hij daar ging om zich aan te klagen, waar hij zeker was, zijn strengsten rechter te zullen vinden. Want de minister var. oorlog hoe warm hij zijn eenigen zoon liefhad was in zaken van recht en eer jegens hem niet minderj^streng en onverbiddelijk dan jegens anderen Alexander's vergrijp was zoo groot, vond in zijn vader's ernstig karakter en gezonde levensbeschouwing zoo volstrekt geen opheldering of veront schuldiging, dat hij zoo gemakkelijk niet op zijn vergiffenis kon hopen, 't Was een moeilijke gang, een bittere demoedige bekentenis en de minister van oorlog ver lichtte hem niet. Geduldig hoorde de zoon de uitbarsting van toorn aan van den diep veiontwaardigden man en eerst toen die overging in verachting richtte hij zich op Ga niet verder, vader, ga niet verder, want hier is alles nog richtig en in orde zeide hij op trotscheu toon, terwjjl hij de hand op het hart legde. Ik heb ged raald als jongeling en als mensch, ik zii meer dan menschelijk boeter.voor een korte ute een geheel rnenschenleven, voor e vluchtige bekoring de liefde, en meer dan dat, ook het geluk van het gelieldste wezen op aarde te offeren, dat is, bij God, du genoeg betaald. Ik weet het, er is slechts één weg voor mij en ik zal dien gaan, -' Latere berichten vermelden dat de bladen in heftige bewoordingen de daad der studenten afkeuren en een voor beeldige bestraffing eischen. Men verwacht in de Kamer een inter pollatie Daar aanleiding van het gebeurde de oppositie zal uit die ongeregeldheden el een wapen weten te smeden tegen het ministerie Te Agram zijn alle stu denten-societoiten op hoog bevel gesloten. De stad is rustig. Een honderdtal studenten hebben zich zeiven aan de politie aangegeven als medeplichtigen aan het verbranden van de Hongaarsche vlagbovendien hebben zij aan minister Banffy een deputatie ge zonden, die de vei klaring wilde afleggen dat de demonstratie niet gericht was tegen Hongarije maar als protest bedoeld werd tegen de behandeling, die hun udiemakker Frank had ondervonden. Maar men meldt dat deze deputatie niet ontvangen is geworden. Gedurende eenigen tijd heeft men niets vernomen van de verhouding tusschen Boelgarijo en Rusland. Nu echter komt de Swoboda, het orgaan 7an den vermoorden minister Stambuloff. met de mededeeling. dat de Russische egeering zich bereid heeft verklaard, zich met de Bulgaren te verzoenen, mits voist Ferdinand afstand doe van den oon. Czaar Nicolaas is bereid prins Boris, Ferdinands zóón, als vorst van Bulgarije te erkennen, mits deze hei doopt worde tot lidmaat der Grieksche kerk en onder Ruslands toezicht worde opgevoed. Tijdens de minderjarigheid var. den vorst zou dan de regeering worden gevoerd door drie regenten. De Swoboda voegt er bij, dat vorst Ferdinand zich in hoofdzaak met deze voorwaarden heeft vereenigd. De bron, waaruit dit verhaal afkomstig is, geeft echter geen grond, om daaraan onvoor waardelijk geloof te hechten. Omtrent de verboudiDg van den koning van Belgie en den Congo-staat in ver band met het jongste bezoek van Z. M. aan Parijs weet de Gaulois nog eenige bijzonderheden mede te deelen, Een der redacteuren van dit blad had een onderhoud met den heer Van Eet- velde, secretaris van den Congo-staat. Deze verklaarde nadrukkelijk voor on waar het gerucht, als zou koning Leo pold in een onderhoud met den president der Fransche republiek en den minister van buitonlandsche zak6D Hanotaux voorstellen gedaan hebben omtrent een geheele of gedeeltelijke overdracht van het Congogebied. Zulke veronderstel lingen zijn op zich zelve al hoogst on waarschijnlijk. Maar de reis van den koning naar Parjjs zeide de heer Eetveldo draagt slechts een karakter van wellevendheid, van vriendschappelijke politiek, zooals Belgie steeds met Frankrijk heeft onder houden. Koning Leopold, die met den heer Felix Faure persoonlijk bekend is en hem vroeger te Ostende meermalen te gast had, wilde zijn verblijf te Parijs als een ongezochte gelegenheid aangrijpen om den heer Fanre in zijn waardigheid van president te begroeten en hulde t9 brengen. Do Belgen waren trotsch op de warme ontvangst, die hun koning in Frankrijk was te beurt gevallen. De Belgische politiek, die ook de staatkunde van den koning is, had geen ander oogmerk dan wil berisping, vader, en rechtmatigen toorn verachting niet. L°g dat gewicht nog op mjjn schouder en gij drukt tup in het stof, zoo diep, dat ik geen kracht zal be houden om den last te dragen, door mijne schuld mij opgelegd. De minister van oorlog liep zwijgend op en neder. En wat wilt ge behalve mjjn toorn nog van mij vroeg hjj toen. Uwe hulp, hernam Alexander, dat wil zeggen slechts in zooverre; dat ge mjjn schoonvader de ongelukkige geschiedenis meedeeltDoe dat voor mij, of liever voor hem, die bij zulk een tijding wel een mannenhart noodig heAt om daarbij troost te vindenik kan alleen een voorwerp zjjn van zijn haat. Reken daarin op mij, zei de minister bedaarder, ofschoon het een zware gang voor mij is, om de schande van mijn eigen zoon te gaan vertellen En Felicita De jonge man verbleekte. Voor haar is geen hulp, geen troost zeide hjj smartelijk. De slag die haai bedreigt vernietigt geloot en vertrouwen in haar, zij zal dien nooit te boven komen. Maar ik wil niet dat hij zoo geheel onvoor bereid, zoo geheel uit een heldere lucht haar treft, dat kon haar dood zijn en daarom wenschte ik, dat ge spoedig met haren vader gingt spreken, opdat de heer Gerland tijd en moed kon vinden, om haar voor te bereiden en de liefde en het geloot stuksgewijze te rukken uit haar jong ge lukkig hart. Ik heb God zoo vaak vergeten, vader, maar heden heb ik gebeden als in mijn kindertijd op den schoot mijner aioeder, niet om uitredding voor mij, maar om troost en kracht, om een toekomstig geluk voor Felicita. Dit vooruitzicht zou mjj in mjjn ellendig leven vrooljjk doen schijnen die eene hoop zou ik zoo gaarne bezitten, om mij daaraan vast te houden, want ofschoon ik ook zwaar heb misdaan en geen recht hob op deelneming, mii zou een steun zoo goed doen in deze ure, mij duizelt het hoofd en mijn hart vergaat in doodsk welling. Een diepe ontroering vertoonde zich op het strenge gelaat van den minister van oorlog, toen hij zijn zoon zwijgend op den schouder klopte. Wat de eene man voor den ander kan zijn in den nood, dat zult gij in mij vinden, Alexander, het vaderhart verloochent zich niet zoo spoedig. Het ware beter geweest, dat ge vroeger aan God hadt gedacht, dan nu in de ure van nood, maar beter laat dan nooit en daar ge nu den weg gevonden hebt tot Hem. zoo bedenk, dat Hij barm hartiger is dan alle raenschen en uw gebed voor Felicita kan verhooren. Eu nu, ga naar boven, blijf heden en morgen in de stad, ge kunt u geschikt ziek melden, ik geloof wel, dat het erg genoeg gesteld is met u.van binnen. In dien tijd wil ik met den armen Gerland spreken en dan

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1