<ss. a* tö TWEE BRUIDEN. No. 957. Zaterdag 12 October 1895. !le Jaarg. VEEMARKT sen Onderwijzer, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. te AXEL, Herhalingsonderwijs. Herhalingsonderwijs Buitenland. 6i. FEUILLETON. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. op DINSDAG 29 OCTOBER 1895 Zij die verlangen gebruik te maken van het behooren zich vóór 14 October e. k., aan te melden aan het hoöfd der openbare lagere school te AXEL. Aan de openbare lagere school te AXEL, wordt gevraagd jaarwedde 550. Stukken in t9 zenden aan den Burge meester vóór 1 November 1805. De keizer en de keizerin van Duitsci> land zullen, bij gelegenheid van de ont hulling van het standbeeld van keizer Frederik te Worth, een drietal dagen in Elzas-Lotharingen doorbrengen. HH. MM. zullen 19 October te Urville aan- Roman van Q-OLO RAIMUND. UIT HET DUITSOH VERTAALD DOOR Aansr a. TC- 'I Jezus Maria mevrouw Hersking sterft, riep buiten zichzelf de toesnellende huis houdster en hiet de oude vrouw als een kmd in de hoogte, om haar languit op de sofa te leggen in wier hoek zij gezeten bad. Christiaan, Hanna riep zij. terwijl zij de deur opende en de gang inriep, naar den dokter, loop gezwind, breng water en azijn, loop wat ge kunt In een oogenblik was de kamer gevuld door de meisjes en tevergeefs werden in de grenzelooze verwarring pogingen gedaan, om haar in het leven terug te roepen. Na een half uur kwam de dokter, hij opende haar een ader. maar tevergeefs, mevrouw Hersking sloeg de oogen niet meer op. De huishoudster had den brief, waarin zij met recht de oorzaak vermoedde van deze ongelukkige gebeurtenis, zorgvuldig opgeraapt. Eerst des avonds veroorloofde de trouwe dienstbode zich het recht, daar een blik in te werpen. Maar zelfs op deze sterke gezonde natuur maakte de tijding, ciaariu vervat, een verpletterenden indruk, komen, waar een nieuw6 kerk wordt in gewijd, voor een deel gebouwd uit 's keizers particuliere fondsen. Ook wordt een bezook aan Metz in uitzicht gesteld. Het standbeeld is zoo geplaatst dat het 't gansche slagveld van Worth overziet; en de onthulling geschiedt in tegenwoor digheid van het keizerlijk echtpaar, van tal van Duitsche vorsten en waarschijn lijk ook zal keizerin Frederik de plechtig heid bijwonen. Bij die gelegenheid zullen toespraken gehouden worden door gene raai Mischke en door Hofman, oud secre taris van staat te Straatsburg en voor zitter van het comité voor de oprichting van het standbeeld. Uitvo9iingen van zanggezelschappen zullen de plechtigheid opluisteren, die met een revue over de troepen wordt besloten. In den namiddag van den 18en komt de keizer te Straatsburg, waar in het keizerlijk paleis aan 300 gonoodigden een banket zal aangeboden worden. Den volgenden dag wordt net garni zoen geïnspecteerd en worden waarschijn lijk de forten bezocht, om daarna recht streeks naar Berlijn terug te koeren. Er schijnt tusschec den Duitschen keizer en zijn broeder Heinrich, die vice- aamiraal der vloot en kommandant van db stelling te Kiel is, ernstig verschil van gevoelen te zijn ontstaan over de te nemen maatregelen van bescherming van het Noord-Oostzeekanaal. Een feit is het dat prins Heinrich een jaar non activiteit heeft gekregen. Naar geruchten doen koningin Victoria en keizerin Friedrich al het mogelijke om den broedertwist bij te leggen. hare oogen zwommen in tranen, toen zij, met het gezangboek op de knieen, des, nachts waakte bij het lijk harer meesteres, en het was moeilijk te zeggen, om wie hare tranen rijkelijker vloeiden, om de levende of om de doode. Het was zes uur, toen Felicita de poort der residentie binnenreed. Nu nog een uurtje, Frederik, zeide zij tot den ouden bediende, die naast den koetsier op den bok zat. Mijn ouders wonen des zomeis op hun landgoed, maar zeg tot Johan, dat hij niet bang moet zijn voor de paaiden, het is bij het naaste dorp en we hebben daarheen den besten straatweg. De schaduwen van den avond vielen reeds over de groene boomen van den tuin, toen het rijtuig na een snellen rit stilhield voor de ijzeren deur van het hek. De huisdeur was gesloten, in weerwil van de warmtetafels en stoelen voor het huis op het plein, waar de familie placht te zitten, omgekeerd en bij elkander gezet, als waren ze in langen iiid niet gebruikt. Een bang voorgevoel bekroop Felicita, toen zij de huisdeur opendede klank der bel weerklonk zoo luid in de stilte, dat zij verschrok. Maar niemand vertoonde zich. Toen zij de trappen was opgestegen, vond zij de voorzaal gesloten en zij wendde zich rechts naar Marie's kamer. Zacht bijna aarzelend opende zp de deur en zo dadelijk hare zuster, die lang uitgestiekt met het hoofd naar den muur op de sofa lag. De koning van Portugal is Zaterdag te Parijs aangekomen. Hij werd aan het station ontvangen door den directeur van het protocol en ordonnance officieren van den president der republieken begaf zich onmiddellijk naar het hotel Bristol. De Figaro weet te melden dat deze reis geen enkele politieke strekking heeft maar dat de koning alleen een tiental dagen in Parijs zal verblijven om ver volgens Rome, Berlijn en Londen te bezoeken. Te Rome wordt de koning tusschen 15 en 20 October verwacht. Op uitdrukkelijk verlangen van koning Humbert moet de ontmoeting dezer vorsten aldaar plaats hebben en niet te Monza, waar de koning van Italië thans verblijft. Van de koloniale aangelegenbeden groot nieuwsTananariva, de hoofdstad van Madagaskar en zetel der regeering, is dcor de Franschen genomen. Die tijding gewerd door een Reulher- telegram en mist nog de officieele be vestiging der Fransche regeerir.g. Dat particuliere berichtgevers voort varender en vlugger kunnen zijn dan officieele heeft nog onze eigene jongste koloniale expeditie geleerd maar hoe dan ook, generaal Duchesne en zijn dapperen hebben die kroon op hun werk wel verdiend. De moeilijkheid van ter rein, klimaat, proviandeering enz. in een vijandelijk land te overwinnen waren ongemeen groot. Een der oorlogs correspondenten die de expeditie meemaakt, heeft vermeld onder welke omstandigheden hij zijn Goeden avond, Marie, ge zijt toch niet krank zeide Felicita. Met een lichten kreet en als door eene veer voortgedreven sprong zij op, schudde de volle lokken uit het gelaat, dat Felicita in de schemering zeer bleek toescheen en snelde, zonder den groet te beantwoorden, zonder een woord te spreken, naar de zijkamer. Gekrenkt keek Felicita baar na, zij was gewoon aan de luimen van Marie en aan haar vaak liefdeloos gedrag, maar heden verhoogde het den angst, die haar reeds beklemde. Een minuut later verscheen het gelaat harer moeder in de open deur, even ontsteld als Marie en met een korten groetGoeden avond, Felicita, blijf maar, ik zend u dadelijk uwen vader. Een angstige beklemdheid maakte zich meester van het jouge meisje, toen zij daar wachtend in de halfdonkere kamer stond. Zij had een gevoel, dat er iets gebeurd was, iets, welks zwaarte nu reeds op haar drukte. Na een poos kwam de heer Gerland, Felicita vloog aan zijn hart al zweeg hij ook, hiei gevoelde zij zich toch geborgen en wel. Waar is Alexander, vader, waarom hebt °"k gij gezwegen? was haar eerste vraag, Hij was niet wel, Felicita, maar nu is hij uitgereden, we wilden niet schrijven eer we zekerheid hadden. En nu Nu hebben we zehernam hij op betee kenisvollen toon. en er zal juist gedurende uwe reis een brief in Barnrode zijn aange komen. berichten zat op te stellen. Onder een vliegennet gezeten, in een tent waar allerlei vuil gebrand werd om door den rook de muskieten en dergelijke onheb belijke dieren te verdiijven en daarbij een paar inboorlingen met waaiers om ook mee te helpen en nog was het on houdbaar door het steken en zuigen en gonzen vari duizenden van de venijnigste insecten. Die plaag alleen zou voldoende zijn om de moedigsten moedeloos te maken, hoeveel te meer dan niet als daarbij nog een weg gebaand moet wor den door bosschen en rivieren en over bergen, aanhoudend bestookt door vijan dige inboorlingen. En toch heeft de vliegendekolonne en haar dappere aanvoerder haar doel be reikt. Onder de koloniale expedities zal de tocht ongetwijfeld als een ongemeen heldenstuk vermeld worden. De konin gin vermeldt verder de jubelmare is gevlucht. In tegenspraak dus met haar eigen proclamatie, eenige dagen ge leden verluid, waarbij zij in spijt van de lafheid van haar leger besloot de hoofdstad niet te verlaten. Natuurlijk zal zij wel opgespoord worden, al zal dit weer tijd en moeite kosten. Verder zou nog Tarafatra door de Franschen zijn gebombardeerd. Deze stad ligt vlak bij Tamatave, welke kust plaats wel door de Franschen is bezet maar die door talrijke Hovakampen is ingesloten Uit Cuba komen berichten van een hevig gevecht tusschen de Spaansche troepen en de oproerlingen. Dezen laatsten waren ten getale van 3000 man De bediende bracht op dit oogenblik een lamp en bij het licht dier lamp zag Felicita op het eerste gezicht de vreeselijke ver andering, die de trekken van baren vader hadden ondergaan. Hij scheen haar een grijsaard toe, zoozeer was hij verouderd, zoo sterk was plotseling de rijp van den winter gevallen op dat voor korten tijd nog zoo schitterend bruine haar. Zijn oogen blikten dioevig en om zijn mond hoeken lag een trek van zoo diepen kommer, dat zijn dochter hem verschrikt aakeek. Wat is er gebeurd, vader, wat is u ge beurd vroeg zij dringend, hebt ge ver driet, zijt ge ziek, misleid mij niet, want uw gelaat heeft reeds gesproken. Ik heb een zwaar verlies geleden, Feli cita, zeide hij plechtig, een verlies, welks grootte ik moeilijk zal te boven komen. Ik zal a helpen, troostte zjj met teederen ijver, o heden zegen ik den rijkdom, dien ik zoo vaak heb verwenscht; wat het mijne is, is het uwe, laat ons nog heden avond aan grootmoeder schrijven. De lippen van den beer Gerland beefden smartelijk, toen hij een oogenblik tever geefs naar woorden scheen te zoeken. 't Is geen stoffelijk verlies, mijn goed kind, het is toevertrouwd goed, een goed van andere hoogere waarde, de erfenis van een dierbaar persoon, waarvan ik eens rekenschap zal moeten geven en dat een sluwe di^ gestolen heeft in den nacht. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1