Landbouw (iemeugd Nieuws. Burgerlijke Sttind. Li Hung Chang is, volgens een bericht uit Shanghai aan de Standaarddoor de keizerin-weduwe, met wie hij altijd op den besten voet heett gestaan naar Peking ontboden. De keizerin wil hem raad plegen over omvangrijke hervormingen van administratieven aard o. a. zou de zetel der regoering van Peking naar een meer veilige plaats in het binnenland worden overgebracht. 4XEL, den 8 October 1895. De burgemeester van Axel maakt be kend, dat op Donderdag 10 October a. s. des voormiddags ten 93/4 ure ten' Raad- huize een openbare Raadsvergadering zal worden gehouden ter behandeling van de volgende punten 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Ai en overschrijving van posten op de begiooting van i895. 3. Vaststelling premiën voor de vee markt. 4. Benoemen keurmeesters voor de veemarkt. 5. Brief van den districts Schoolopz. te Middelburg houdende bericht dat hij voornemens is den Minister van B. Z. in overweging te geven, aan de Rijksnor maallessen alhier eene voorbereidende klasse te verbinden, met verzoek om voor dat doel kosteloos over een lokaal der o. 1. e. te mogen beschikken op uren waar op dit lokaal voor hbt gewone on derwijs niet noodig is. 6. Brief van den Commissaris der Koningin houdende toezending van een afschrift van het besluit van den Min. van B. Z. betrekkelijk het oud archief. 7. Rekwest van C. T. Dieleman, on derwijzer aan de o. 1. s. alhier houdende verzoek zijne jaarwedde in dien zin te, wijzigen dat deze gelijk worde gesteld met die der overige onderwijzers zonder hoofdakte. 8. Rekwest van A. Olijslager, gemeen teveldwachter alhier houdende verzoek om in plaats van vr\je boyehkleeding hem de ƒ75 die daarvoor bestemd zijn zelf ter hand te stellen. 9. Vaststellen kohier schoolgelden. 10. Vaststellen suppletoir kohier hoof- delijken omslag. Vrijdagnacht zijn onder de gemeente Koewacht dieven aan het werk geweest. Konijnen, kippen, duiven, rogge, dit alles was van hunne gading. Bij een land bouwer werden zij in hun bedrijf ge stoord en namen de vlucht. Te Loosdrecht zijn de laatst voorge komen gevallen van mond- en klauwzeer onder de runderen van den veehouder v. Z. geweken verklaard, zoodat deze ziekte thans heeft opgehouden in Neder land te heerschen. Een landbouwer uit den Haarlemmer meerpolder reed onlangs met zijn vrouw ranten ook een brief gekomen en zij wist dat deze sinds vele dagen werd gewacht. Mevrouw Hersking beschouwde, toen zij ontwaakte en deriniel haar werd ovei handigd, een oogenblik met verschrikt gelaat het opschrift, dat vaii de hand haars schoonzoons en aan haar zelf gericht was. Zij gaf zich eveuwei niet lang over aan gissingen, nam haar bril en verbrak sue! het zegel. Nog slechts weinige regelen had zij gelezen, of hare trekken namen een geheel andere uitdrukking aan, ont zetting, verlegenheid bijna sprak daaruit, toen zij verder en verder tas. Haar gelaat werd bijna aschkieurigals had zij het niet begrepen, begon zij opnieuw te lezen. Plotseling zakte zij in elkander, de hand, die den brief vasthield, viel slap neder, haar hooide viel op de borst en uit de halfgesloten oogleden kwamen de oogen gebroken te voorschijn. (Wordt vervolgd). Daar Haarlem, 't Was ln het drukst van den oogst en daarom spoedde hij zich na in de stad zijne zaken gedaan te hebben, huiswaarts. Toen hij zijn erf opreed, bemerkte hij echter tot zijne verbazing, dat hij verzuimd had zijhe wederhelft mede te nemen. Hij was nu wel genoodzaakt den bijna drie uur lan gen weg voor de tweed6 maal af te leg gen, om de vjouw te halen, die hij nog geduldig in de herberg wachtende vond. Vrijdag middag te een uur veree- nigden zich op het imstelveld te Amster dam tien a twaalfduizend diamantwer kers, de meesten getooid met geel papie renbanden met opschriften als»de fabriekshouders verklaarden den oorlog." In een onafzienburen stoet trok de menigte door de straten voor de woningen dei- juweliers werd een reusachtig geloei en gefluit aangeheven. Te half vier weid de stoet op het Waterlooplein ontbonden, met de mededeeling dat Zaterdag allen te een uur weer op het Amstelveld werden verwacht. 's,Avonds had een groote manifestatie plaats die tot ongeregeldheden aanleiding gat. Nadat eerst slechts in de Damstraat een botsing was voorgevallen en een lange stoet vervolgens een grooten om weg had genomen om weer op den Dam terecht te komen, werd daar ter plaatse en ln den omtrek bijna zonder ophouden door de politie handelend opgetreden, daar deze met blikken voorwerpen werd gegooid. De sabel werd getrokken, sla gen vielen en steenen weiden geworpen een agent werd, aan den buik gewond, allen werden in 't zelfde lokaal opgenomen en door leden der vereeniging „Eerste hulp bij ongelukken" vooiloopig verbon den. De wacht trad in het geweer om de menigte op een afstand te houden. Verscheidene agenten werden door slee nen getroffen, waarvoor men de bestrating had opgebroken. Verschillende arrestatiën hadden plaats. Wanneer tal van nieuwsgierigen door net optreden van de politie min aange name ervaringen opdeden, hebben zij, zegt het Hbld. dat aan zichzelf te wijten. Zoo zagen wij iemand op den hoek van Dam en Nieuwendijk, die geen gevolg gaf aan het verzoek van een agent om door te loopen, en dientengevolge een slag met een sabel ontving, waardoor h(j nederstortte en door burgers moest worden opgeholpen. Nog geiuimen tijd, tot ongeveer kwart over elven, bleef het op den Dam en in de omliggende straten woelig, tot de drie detachementen politie naar de bureaux Oudebrugsteeg, St. Pietersbal en Molsteeg inrukten. Gezegd dient t'e worden, dat de politie niet overging tot charges, dan na daartoe door steen worpen te zijn ge provoceerd. Een regenbui deed ten slotte de overblijvende groepjes menschen huis waarts keeren. Dat degenen, dte deze betooging op het getouw hadden gezet, daarmee der zaak der stakende diamantbewerkers en sigarenmakers goed hebben gedaan, zal niemand durven beweren. De stakende werklieden mogen inderdaad wel zeggen Bewaar mij voor mijn vrienden, voor mijn vijanden zal ik zelf wel zorgen." Eene 23 jarige vrouw, wonende aan het Gedempte Blindemanswater te Rotter dam, riep Maandagmiddag de hulp der politie in. om den man, met wien zij in concubinaat leeft, uit hare woning te ver wijderen. Die man werd daarover zoo verbolgen, dat hij een bijl opnam en er de vrouw een slag op het hoofd mode gaf, welke, hoewel niet ernstig aankomen de, haar door den schrik het bewustzijn deed verliezen. Zij werd naar liet Zie- kwihuis gebracht ln daai verbonden. Te Afferden (Druten) heeft de kermis aanleiding gegeven tot ernstig verzet tegen de politie. Er mocht Dinsdagmiddag niet meer gedanst worden. Ook waren sommige kermishouders kwaad over het optreden der politie, den vorigen Zonda/. Gevolg was samenscholingen in de herberg, ge volgd door een aanval op de drie veld wachters, die zij buiten het dorp wilden dringen. Ten slotte kwam het tot hand tastelijkheden. Twee belhamels werden 's anderen daags gearresteerd en naar Tiel gebracht. - Bij de opstootjes, Vrijdag avond te Amsterdam, moesten 22 personen - agenten van politie en burgers in het binnengasthuis worden opgenomen om verbonden te worden. Na behande ling konden allen terstond weder ver trekken En nu weet men nog niet het aantal personen, die door particuliere dokters zijn geholpen. Terecht wordt aange drongen op krachtige maatregelen en strenger verordeningen op het houden van optochten of |zoogenaamde wande lingen. Zondagavond had te Brussel een ver schrikkelijk spoorwegongeluk plaats tus schen de stations Waveren en Ottignies. Een locomotief kwam in botsing met een trein vol passagiers, waaronder de gewezen premier Beernaert met zeven personen van zijn gezin. Zijn schoonzus ter mevrouw Mourlon,de vrouw van een bekend ingenieur, bleel onmiddelijk dood, mevrouw Beernaert is licht gekwetst aan de borst, de minister van staat is ongedeerd. Mejuffrouw Crets uit Parijs, die de familie vergezelde, werd aan het hoofd gekwetst. Twee wagons schoven in elkander. Bij de ramp bij Uttignies zijn achttien menschen omgekomen en omstreeks honderd gekwetst, een dertigtal ernstig. Onder de dooden is een dokter en een vicaris, de overigen zijn kooplui enz. uit de naburige gemeenten. De ramp gebeurde aldusEen loco motief uit Ottignies in volle vaart reed bij het station Mousty op den in gang zijnden trein. Drie waggons zijn letter lijk op 9lkaar geschoven, de reizigers op gruwelijke wijs vermorzelende Uit Ottignies en Brussel weid onmid delijk hulp gezonden, en men is spoedig begonnen aan de werkzaamheden voor het vrijmaken van den weg. Maandagochtend heel vroeg verspreidde zich te Brussel het gerucht van de vree- selijke ramp die Zondagavond is gebeurd dicht bij het station Ottignies, gelegen op 24 kilometer afstand van hier, op de lijn naar Luxemburg. Men sprak van acht dooden en 14 gekwetsten. Maai ditmaal was het publiek dat in zoo'n ge val altijd geneigd is tot overdrijving, be neden de waarheid gebleven. Het ongeluk is gebeurd tusschen de stations Oiroux, Mousty en Ottignies. Tegen kwart voor achten kwam een trein uit Mijve), waar feest was geweest ter gelegenheid van de inwijding van het gebovw van de katholieke werkluide tiein was overvol met reizigers en reed in volle vaart voorteen locomotief uit Ottignies bolste er tegenaan. Een oor- verdoovend gekraak weerklonx, en toen noodgeschrei uit vijf verbrijzelde wagons. De stukken van de wagons raakten in brand. De inwoners van Ottignies en het per soneel van de stations Ottignies en Court Saint Etienne haastten zich naai de plek des onheils en gaven zich de grootst mogelijke moeite om de mensehen die luide om hulp schreeuwden te redden en bij te staan. De dokters uit de omliggende plaatsen verleenden hun hulp en consta teerden den dood van zestien reizigers, waaronder veertien inwoners van Wave- ren, onder anderen een dokter er) een vicaris. De minister van staat Beernaert, zijn vrouw en zijn schoonzuster mevrouw Mourlon zaten in den trein. Mevrouw Mourlon bleef onmiddellijk dood, mevrouw Beernaert is licht gekwetst, Beernaert is ongedeerd. Men zegt dat de ramp weer te wijlen is aan de slecht9 inrichting van den dienst op Zondag. De tijdelijke onder chef verving den gewonen ambtenaaj-, die vrijaf had, en een baanwachter den wissel wachter, die ook vakantie had. N. R. Ct. Een werkster te Brussel vond> toen zy Zondag-middag thuis kwam, boven de lakens van haar bed he eener vrouw uitsteken, die rustig sliep. Zij ging een agent roepen, die do slaapster wekte. Als door een veer bewogen, sprong zij op en begon opgewonden te roeper. »Ik ben Eva, de eerste vrouw valt op de knieën De ongelukkige liet zich overhalen om haar kleeren aan te trekken en werd daarna door een dokter krankzinnig verklaard. Zij zal in een gesticht- geplaatst worden. Maar de Roll, meldt, heeft te Vooiburg een stiefmoeder pogingen aan gewend om zich ,te ontdoen van een vierjarig jongetje, door het te laten ver hongeren. Het kind had reeds een be gin gemaakt met het opeten zijner vin gers, toen de politie achter de zaak kwam. De begrafenis van Louis Pasteur, heeft Zaterdag plaats gehad met een praal den grooten man waardig. De regeering, het leger, de wetgevende macht, de ge leerde genootschappen uit Frankrijk en den vreemde en de tienduizenden, die den stoet volgden of voorbij lieten trok ken, brachten aan den beroemden geleerde een laatste hulde. In het Institut Pasteuronder een troon hemel in de Chapelle Ardente rustte het lijk, omsloten in een driedubbele kist, waaromheen de familieleden stonden en waar de genoodigden voor de laatste maal een zwijgenden groet brachten. In het Gaité Thédtre te Parijs trad dezer dagen in het toonoelsluk La Char- bonière de acteur Roumain op, die in tiet derde bedrijf een tooneel heeft, waarin hij in doffe wanhoop staat met de handen voor het gelaat, zich daarop plotseling tot het publiek wendend en dan een bleek vertrokken gezicht moet hebben. Om werkelijk „bleek" te worden, placht Roumain zich vlug en onbemerkt met op een tafel gereed liggende poeder kwast over het gezicht te strijken. Nu had zijn collega Numès het kwastje in een zwart poeder gedoopt men kan zich de uitwerking voorstellen, toen Roumain zich daarmee het gelaat inwreef en zijn gezicht aan het publiek ver toonde. De toeschouwers moesten zich den buik vasthouden van het lachen, maar Roumain heeft wraak gezworen, vreeselijke wraak en het publiek kan er op rekenen nog eens weer hartelijk te lachen in een heel roerend drama ditmaal echter ten koste van Numès. De politie van Londen heeft de hand gelegd op zes personen, die betrok ken zijn in een groot schandaal. De voornaamste beschuldigden zijn een heer en eene dame, voornaamste huurders van een huis in Long Acre, van waar eiken avond vier juffers uitgingen, om de clientele van dat huis op te sporen. De personen, die het huis bezochten, werden op de brutaalste wijze geplukt. Velen zwegen maar andeten dienden eene klacht in bij de politie, die besloot er een einde aan te maken. Om alle gerucht in Londen te vermij den, besloot men de bende aan te houden in een buitengoed, dat mijDheer en ma dame bewoonden aan den Theems. Zij leefden daar in weelde, en werden door de buren geacht, daar men meende dat het eerlijke handelaars waren. Het koppel en de vier juffers, welke dien dag juist op het buitengoed genoodigd waren, zijn aangehouden en naar Londen gebracht, terwijl twee agenten het huis in Long Acre doorzochten. Men ontdekte in dat huis alles en nog wat. Uit gevonden brieven werden namen van bekende, hooggeplaatste per sonen openbaar. Men voorziet een dier schandalen zooals er ih Engeland wel rnoerzijn voorgekomen. De politie, andeis nogal mededeelzaam, bewaart nu 't strengste geheim. Van 16 tot en met 30 Sept. Koewacht. Geboorten. 18 Sept. Jo-

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2