TWEE BRUIDEN. No. 950. Woensdag 9 October S895. Iie Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli -V laanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Herhalingsonderwijs. Herhalinysonderwijs Buitenland. 60. FEUILLETON. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zij die verlangen gebruik te maken van het behooren zich vóór 14 October e. k., aan te melden aan het hoofd der openbare lagere school te AXEL. De Russische minister van buiten landsche zaken, prins Lobanoff, zal toch moeilijk kunnen volhouden dat hij alleen voor gezondheidsredenen in Frankrijk vertoeft. Donderdag woonde hg o. a. de vergadering bij van de commissie voor de diplomatieke bescheiden. In die bij eenkomst werd besloten tot een volledige uitgave van de memoires van kardinaal Richelieu. De leden dezer commissie en daarbij prins Lobanoff hebben nadien bij minister Hanotaux het dejeuner gebruikt. 's Avonds bracht de Russische minister wederom een bezoek bij den president der Fransche republiek te Fontaiuebleau. Behalve van den minister Lobanoff heelt nu ook de president der Fransche republiek een bezoek gekregen van den Rissischen grootvorst Constantijn. Deze gebruikte met minister Hanotaux bij Fame het dejeuner. Vrjjdag bracht prins Nicolaas van Griekenland, in gezelschap van minister Delyannis en een tweetal hooggeplaatste militairen, een bezoek aan president Faure. Ten paleize te Fontaicebleau Roman van SOLO RAIMUND. UIT HET DüITSOH VERTAALD DOOR A ar WA. Denzelfden dag heerschte in de stille woning van mevrouw Hersking eenige onrust. De oude dame haalde het eene pakket na het andere te voorschijn, sneeuw wit blinkend linnen en fijn bewerkt, ser vetten, tot dozijnen opgestapeld en naar soort of getal met roodzijden bandjes om wonden. Voor een grooten koffer knielde de huishoudster neder en pakte zorgvul dig in, wat haar meesteres haar aanreikte niet zonder nu en dan een bewonderenden uitroep te laten hooren. Felicita daaren tegen liep heen en weder zonder eigen I jj k iets te doen, stond mrer in den weg dan dat zij hielp, ofschoon zij steeds in be weging was op haar schoon bleek gelaat wisselden afmatting en ongeduld elkander at en mevrouw Hersking, aan wie dit niet ontging, zeide na een wijle lachend: W«1 dra zijn we klaar lieveling, heb nog slechts een halt uur geduld, ik kan u toch niet met ledige handen naar uwe ouders terug sturen. weid gedejeuneerd, waaraan ook de echtgenoote en de dochter van den Franschen president aanzaten. Te Parijs worden wederom nieuwe gasten verwacht en wel de grootvorst •S9rge, oom van den Czar. en gouverneur van Moskou. De grootvorst is vergezeld van zijn vrouw en zal in particuliere audiëntie ontvangen worden door den president der Fransche republiek. Een onder-officier in garnizoen te Thorn, die te Berlijn |d6elgenomen had aan een socialistische protest-meeting tegen de Sedanfeesten is gedegradeerd en tot gevangenisstraf veroordeeld. De redacteur van Leipziger Volksblatt is wegens majesteitsbeieediging tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Voor een zelfde feit zullen de beide redacteuren van de Vorwarts terecht staan de eene Pfund voor een artikel over de eerste steenlegging van het na tionaal gedenkteekeneen ander, Dierl, voor een opstel over de inwijding van de Kaiser- Wilhelm Gedacktnisz- Kirche, door hem Aegir-Kirche gedoopt. Uit Rome wordt gemeld dal Cavallotti zijn campagne tegen Crispi zal hervatten. Hij beschuldigt hem niets in hel belang van Sicilië en Sardinië te nebben gedaan het administratieve raderwerk met op zet in de war te hebben gebracht en door de jongste Septemberfeesten Italië aan vernedering te hebben blootgesteld geen enkel der vreemde gezantschaps hotels toch beeft gevlagd of was geïllu mineerd. Cavallotti hoopt dat de meerderheid der kamer niet langer blind blijft en recht zal weten te doen. Ja, zeide de huishoudster, dan zouden wij ons moeten schamen, we hebben het, mevrouw uwe moeder kreeg het ook zoo schoon en rijk. Felicita lachte. Ik dank u zeer, grootmoedertje, maar ik vrees, dat gij u te zeer vermoeit met dat at en aan loopen en daarom dacht ik, dat ge wel wat na kondt zenden. Omdat ik zoo snel besloten ben om te vertrekken, moeten de toebereidselen ook sneller ge maakt worden en haast is nu niet goed voor u. Wees onbezorgd kind, want dat zijn aangename bezigheden voor u en laat ook die andere zorg varen, dat ik u zou kunnen ophouden en uw vertrek daardooi tot morgen zou kunnen worden uitgesteld, want dat is het toch wat u kwelt, voegde zij er plagend bij. Het jonge meisje knikte toestemmend. Ge kent mgn onrust en mijn verlangen, en omdat ge mij mijn zin geeft en h<en laat gaan, zie ik hoezeer ge mij lielhebt. Ik ben juist niet angstig over bet stil zwijgen, zooals gij denkt, maar het maakt mij droevig, ik was te zeer verwend in den laatsten tijd. Ik zal niemand een verwijt doen, mijne verschijning daal zal straf en vergeving tegelijk zijn en vergeving, ijrootmoedertje. dat is zoo zoet in de liefde. Zoodra ik hem in de lieve oogen heb ge keken, zul ik rust vinden, want voor u ben ik niet meer bevreesd. Ge zijt thans weder geheel gezond, ge zijt tevreden dat ik zoo De konir.g van Italië, de prins van Napels en minister-president Crispi, die Rome verlieten zonder af te wachten de uitdeelingen van prijzen, bij de groote schietwedstrijden behaald, keerden plotse ling allen terug om bij die plechtigheid nog tegenwoordig te zijn. Die gezamenlijke, onverwachte terug komst wekte eenige verwonderingde koning toch vertoefde te Monza, de prins van Napels r.e Florence en Crispi te Napels. Men brengt een en ander in verband met minder gunstige tijdingen uit Afrika. In het Zuiden van Massowab schijnt het aan de gienzen niet pluis en allerlei wordt in gereedheid gebracht om op iedere mogelijke gebeurtenis te zijn voor bereid. Men vreest ernstige botsingen. Generaal Baratieii blijft bij zijn beweren dat hij bij da twee nieuw gevormde bataljons negertroepen vooralsnog geen versterking behoeft. Van andere zijde daarentegen wordt gemeld dat van rustverstoring in die streken geen sprake iszelfs worden eenige Italiaanscbe ingenieurs verwacht om opneming te doen voor den aanleg van een spoorweg. Men beweert dat het verhaal van een aanslag op den Czaar, onlangs in de bladen gedaan, slechts een verzinsel is geweest van den chef der politie te Mos kou, Berdjaieff, die op deze wijze ge makkelijk een Vladimir-orde verwierf en eene gratificatie van 10 000 roebels. Hij had het complot slechts verzonnen om eer en geld zich fe verwerven en daarom eenige personen om te dienen als nihilisten, onder belofte dat ze zoo gelukkig ben en ook ge zult niet alleen bljjven. Mijn eerste bede aan mijn schoon moeder na mijn bruiloft zal zijn, dat zij u Augusta Schuster overlaat, die naar Alexander's verlangen een zoo vriendelijke opname in het huis zijner ouders gevonden heeft. Die goede, goede Alex, hg heeft verzachting voor ieder leed en is steeds bereid om te helpen. In dit goede streven hebben uwe harten elkander gevonden, zei mevrouw Hersking, ik geloot, uwe beschermeiingen zijn u dubbel waaid omdat het ook de zijnen zijn. Zeker, hernam zij, daaraan knoopen zich voor mg vele gelukkige herinneringen vasthet was bijna een gevoel var. dank baarheid dat mjj aanspoorde, om vrouw Nortel en hare kinderen nog altijd in de stad achter te laten onder bescherming van mijn vader en wat mijn wenscb betreft, om mijne andere beschermelinge Augusta tot u te doen komen, hiermede denk ik voor u beiden te zorgen, want zij is een goed schepsel Intusschen had de huishoudster bedaard vei der gewerkt en na verloop van een uur stond werkelijk het rijtuig gereed en met koffers en pakken beladen voor de deur. 't Was bij half elf en mevrouw Hersking drong nu zelt tot spoed, opdat Felicita voor den donker zou aankomen. Vaarwel, grootmoeder, riep zij uit den wagen de oude vrouw toe, die op dien schoonen morgen mede naar buiten geko men en dicht aan het portier genaderd spoedig mogelijk uit hunne voorloopige hechtenis zouden worden ontslagen of dat hun gelegenheid zou worden gegeven te ontvluchten. Generaal Tscherewin, het hoofd der Russische politie, door een laag ambte naar te Moskou op de hoogt6 gebracht, deed onmiddellijk verslag aan keizer Nicolaasdeze heeft een streng onder zoek bevolen. Berdjaieff is gevangen. Men ziet met spanning den uitslag dezer zaak te gemoet, die echter tamelijk ge heim wordt gehouden. Op Cuba hebben volgens een offi cieel bericht 800 opstandelingen een dertigtal soldaten aangevallen, maar werden door dezen teiuggeslagen. Verder hebben de insurgenten dorpen in Quin- tos-Villos in brand gestoken en getracht de brug bij Santa Cruz te doen springen, in welk laatste voornemen zij door de militairen verhinderd zijn. Maarschalk Campos heeft ontdekt dat verscheidene rechters en overheidsper sonen iD verstandhouding staan met do opstandelingenhij heeft ze geschorst en een vervolging doen instellen. De Spaansche minister van koloniën heeft gelast dat, met het oog op die dubbel zinnige houding, nauwlettend moeten nagegaan worden de waardigheidsbeklee ders, die van Creoolsche afkomst zijn. De Chineescbe regeering heeft aan Duitschland, behalve schavergoeding, be straffing beloofd van de personen die het Duitscbe zendelingstation hebben overvallen. Troepen zijn uitgezonden om deze beloften te vervullen. Het is trouwens waarschijnlijk dat reeds een aantal oproerlingen gearresteerd waren. was, binnen zes weken volgt ge mij dan ziet ge mij den top van mijn geluk be stijgen zoo hoog, zoo duizelingwekkend, maar ik houd mij vast aan hem, voegde zij er geruststellend bij. toen mevrouw Hersking zacht het hoofd schudde, en dan hoe liooger de top, hoe nader de hemel ik word niet zelfzuchtig, niet oveimoedig, grootmoeder, waarlijk niet. Het rijtuig reed heeD, de oude vrouw keek het na met door tranen verduisterde oogen, toen keerde zij langzaam in huis terug. De hartstochtelijkheid, waarmede Felicita haar geluk genoot, deed haar steeds schiikken, als zij daaraan dacht, dat ook donkere moeilijke dagen konden komen en zij zichzelf afvroeg, hoe het jonge meisje het ongeluk zou opnemen. De dag was drukkend, de oude vrouw gevoelde zich angstig en beklemd, Felicita had toch wel gelijk, zjj had zich overspannen met het ioopen en het menigvuldige bukken had haar ook geen goed gedaan, want het bloed steeg haar naar het hoofd en deed de voorwerpen in de kamer vaak in een kring ronddraaien voor haar oogen. De zorgvolle huishoudster was dadelijk overal op bedachthet middageten stond minstens een half uur vroeger in de kleine koele eetkamer, opdat het namiddagslaapje der oude dame eenigszins langer zou kunnen duren. Om vier uur werd zij steeds ge roepen voor de koffie, de huishoudster had met ware vreugde op dat oogenblik ge wacht, want intusschen was amt de cou-

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1