TWEE BtUim. Jaar- Paarden- en Veemarkt No. 055. Zaterdag 5 October 1805. lle Jaarg. een Onderwijzer, Nieuws- en Advertentiebl ad j voor Zeeuwsch -V laanderen, F. DIELEMAlY, Herhalingsonderwijs. Herhaling sonderwijs, te HULST, 49. FEUILLETON. Buitenland. AXELSCHE tOllllANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. onderwijs te geven. Niet één onderwijzer en slechts vijf onderwijzeressen l)6bben daarin toegestemd. In Antweipen had Zondag jl. iets geheel nieuws plaats op het gebied van openbare betoogingen. Daar werd als protest tegen de school wet-Schollaert een optocht gehouden van 22,000 schoolkin deren. Die gansche stoet van jongens en meisjes, waarbij het gemeentebestuur met den burgemeester, leden van pro vinciale stater,, schoolautoriteiten, en 17 muziekkorpsen, vlaggen, vaandels, bloe men moesten dienst doen als zoovele nadruk gevende protesten tegen een wet die het onderwijs regelt. Door eenige leerlingen werd een rijk gebonden boekwerk gedragen waarin de handteekeningen van 20,000 protestee- rende huisvaders stonden en welk adres aan het gemeentebestuur werd aange boden. Op het stuk van betoogingen, waar mede wij toch al niet dweepen, is deze toch al bijzonder onsmakelijk. Kinderen te laten oonieelen over de waarde van een stuk speelgoed va maar van een schoolwet Aan de nagedachtenis van den zoo droevig verscheiden vroegeren president der Fransche republiek, Sadi Carnot, werd Zondagmiddag, een eerbiedwekkende hulde gebracht. Te Fontainebleau werd door den tegen- woordigen president, Felix Faure, een buste onthuld van den ontslapene. Op een vierhoekige pyramide van Euville steeD als voetstuk staat de buste in brons. Links van het beeld zijn een bronzen kroon rozen en cypresseD aan gebracht, verbonden door een palmtak. Het monument is het werk van den beeldhouwer Penot. De plechtigheid geschiedde onder e&n ontzaglijken toeloop van belangstellenden. De onthulling geschiedde in tegen woordigheid van tal van autoriteiten alsook van de drie zoons van wijlen pre sident Carnot: de kapitein Sadi Carnot, de afgevaardigde Ernest Carnot, Francois Carnot en zijn schoonzoon Cunisset- Carnot. De weduwe was door ziekte verhin derd om aan de plechtigheid ter eere van haar overleden gemaal deel te nemen. Een var, de gevolgen van de afstem ming over het lucifersmonopolie in Zwit seriand zal meer dan waarschijnlijk zijn het uitvaardigen van verbodsbepalingen van het gebruik van gelen phosphorus. In het kanton Bern, waar meer dan tweemaal zooveel stemmen tegen als voor het monopolie zijn uitgebracht, zullen strenge maatregelen genomen worden tegenover de vele werkplaatsjes in Frutigendal, waar de ziekte onder de lucifersarbeiders is ontstaan, wat ten gevolge zal hebben, dat die fabriekjes gesloten moeten worden en de werklieden daar broodeloos zullen worden. Hoe verbazend verschillend men denkt over de waarde der koepokinenting blijkt o. m. uit het feit dat voor eenige maanden in Zwitsersche kantons bij volksstemming de verplichte inenting werd afgeschaft, en dat thans in Zweden en Noorwegen een wet is uitgevaardigd waarin bij het aangaan van een wettig huwelijk de verplichting is gesteld dat biuid en bruidegom moeten zijn gevaccineerd. Aan de openbare lagere school te AXEL, wordt gevraagd jaarwedde 550. Stukken in te zenden aan den Burge meester vóór l November 1895. Zij die verlangen gebruik te maken van het behooren zich vóór 14 October e. k., aan te melden aan het hoofd der openbare lagere school te AXEL. op IHaandag den 7 October 1895, (3de Kermisdag), aanvang nemende des voor middags 10 uur met uitloving van 9 ver schillende premiën voor aangebracht vee. Ook wordt ter algemeene kennis ge bracht dat eiken Maandag op de week markt plaats en gelegenheid bestaat tot het aanvoeren van vee ter verkoop op het marktplein, waarvan geen staau- of marktgeld wordt geheven. Burgemeester en Wethouders van Hulst, F. VAN WAESBERGHE, Burgemeester J. F. ROTTIER, Secretaris. Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSOH VERTAALD DOOR AHraf A. 11 Het is zoo, zeide Katbarina, naar de opperhoutvesferin in de kamer gaande, terwijl zij de hand vast op het hart drukte, mijn gedachte is uitgekomen, nu moet ik heen, moeder, dadelijk heen, ik moet hen zoeken en God geve dat ik nog te rechter tijd korae. Kom toch tot uzelf, mijn lieveling, zei de oude vrouw weenend, heb toch moed en geduld, waarvoor zoudt ge u afmatten Zijt ge vergeten dat God in den Hemel er ook nog is en dat waar Hij helpt alle uienschelijke zorg klein en tevergeetsch is Hoe kunt ge het woud gaan doorkruisen rechts en links, ge zult ben niet vinden. De jonge vrouw liep onrustig de kamer op en neer. Maar het binnen zijn benauwt me, het is of alles boven oiij op mij zal vallen, ik moet naar buiten moeder, de kwelling dezer ure is een tienvoudige dood De opperhoutvesterin volgde haar zwij gend naar buiten zij gaf in stilte den Te Mechelen is door de werklieden eener groote meubelmakerij het werk gestaakt. De grieven zijn lage loonen en grootö boeten, die den arbeiders worden opgelegd, 's Avonds werd een bijeen komst van 300 werklieden gehouden, waarin verschillende woordvoerders op traden en waarbij de niet-stakende vak- genooten worden aangespoord hunne makkers te steunen. Ook zullen pogin gen aangewend worden om den Stoel- makersbond en den Beeldbouwersbond te bewegen om bijdragen te geven aan de stakende meubelmakers. Zondagochtend 9 uur zouden de werk stakers aan de glasblazerijen te Carmaux een algemeene samenkomst houden. Iedereen had toegang. De prefect be schouwde deze bijeenkomst als openbaar en zond er den commissaris van politie heen. Deze werd beleedigd door een werkman die dadelijk in arrest werd genomen. Het comité der werkstakers besloot bij de mededeelingen van den politie commissaris omtrent den aard der bijeen komst de meeting niet te doen doorgaan, maar een nieuwe oproeping tegen twee uur 's namiddags te doen, waarbij de werklieden hoofdelijk werden uitgenoo- digd. De prefect liet een aantal werkstakers op de mairie ontbieden, teneinde' een verhoor te ondergaan. Nu de Belgische schoolwet wordt in gevoerd, is aan het onderwijzend personeel der gemeentescholen te Brussel de vraag gericnt, wie bereid zou wezen godsdienst intusschen ook teiuggekeerden jagersjongen het bevel, naar de heeren te gaan kijken en riep al de overredingskunst van haar moederhart te hulpe, om den angst van haar kind te bezweren. Het eene uur na het andere kroop langzaam heeu plotseling deed Katbarina een luiden kreet hooren. Almachtige God vaderalleenriep zij uit, terwijl zij op de knieen viel en naar de weide wees, die de opperhoutvester met snellen tred doorschreed. De angst voor haar kind hield de moeder staande ijlings vloog zij naar haren echt genoot. Waar is de graaf? riep zjj reeds van verre met luider stem. Op Sturzach riep de opperhoutvester op luiden krachtigen toon, opdat Katharina het ook zou hooren. hij laat u beiden groeten. Toen stond zij op, ging wankelend een paar schreden voorwaarts, hare ouders tegemoet, maar eer nog de beschermende armen der verschrikte moeder haar konden opvangen, zonk zij bewusteloos op het gras neder. Toen zij ontmaakte, lag zij te bed* op haar kamertje; haar eerste blik viel op haar vader, die bezorgd haar gadesloeg. Katharina, arm kind, zeide hij teeder. heett de angst u zoo aangegrepen Hij leeft, lip is gezond en laat u duizendmaal groeten, u zijn lieve kleine vrouw, voegde hij er bij op een toon, die schertsend zijn moest en toch weemoedig klonk. Zij bloosde. Waar is hij toch vraagde zij en keek rond. Ge zult alles hooren, als ge mij belooft bedaard en verstandig te zijn. Dat echter stel ik als voorwaarde ieder heeft iets wat hem om zoo te zeggen in angst en eerbied houdt, zie dat zijn bij mij bewus- telooze vrouwen. Ik ben dat nu eenmaal niet gewoon, ik heb het nooit bijgewoond, uwe moeder heeft, Gode zij dank, een sterke natuur. Wees dus moedig en verstandig, mijn kind, dat gij vooruit hebt 'gezegd, dat uw man zulk een beleediging niet zou kunnen dulden, verheugt mij, het bewijst mij, dat ge weet, wat manneneer is. Leo heeft mij afzonderlijk genomen gedurende de jacht, in de pauze heb ik den kamerheer in zijn naam op de pistool uitgedaagd en nadat deze in den regeerings raad, die hier met hem een bezoek bracht, een secondant gevonden had, gingen wij toen de [jacht geëindigd was met den dokter, dien wij gelukkigerwijze ontmoetten, in het park van Sturzach. Nu het was spoedig beslist, zeide hp op eenigszings zachteren toon, de lieve God heeft het. wel met u gemeend, Katbarina. En de kamerheer vroeg zp bijna on hoorbaar. Het gelaat van den opperhoutvester betrok. Nu leeft hij nog, zeide hij met nadruk, of dit ook morgen nog zoo zal zijn, dat moeten wij afwachten. Hij heeft een schot in de borst gekregen en zal er bezwaarlpk het leven afbrengen. Katharina bedekte het gelaat met de handen en zonk zacht kreunend in de kussens terug. En waar is Leo vroeg zp toen, zich vermannend, nu moet ik naar hem vader, nu heeft hp mp noodig. De opperhoutvesterin drukte haar met zacht geweld weder terug in het bed, dat zjj verlaten wilde en haar vader zeide geruststellend; Dat gaat niet, aim kind, gij moet het nu dragen met ons en hij alleen voor zich. Zoodra de kamerheer in het kasteel gebracht en hem het ver band was aangelegd, zoodra Leo zich over tuigd had, dat niets ontbrak aan de ver pleging van den gewonde, heeft hij laten inspannen en is regelrecht naar de residentie gereden, om zich zonder uitstel zeil zooals dat bp zijn rechtschapen eerlijke natuur past, aan het gerecht over te leveien. Ik schuw de straf niet, zeide hij, ik heb aan mijn eer voldaan naar onze begrippen en die der wereld waarin wp leven, nu mag de gerechtigheid haar loop nemen, ik wilde niet in het geheim handelen, ik wil open lijk mijn schuld belijden, wie iets daar tegen heeft, mag h6t openlijk zeggen. En geen woord, geen gedachte had hp voor mij in deze verschrikkelijke ure vroeg Katharina treurig. Maar zpn gedachten verzamelden zich in een laatste aan u, hernam de opper houtvester, ziehier, daar is zpn laatste groet

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1