Burgerlijke Stand. Ingezonden Stukken. Handelsberichten. gaf zich gewillig gevangen. In ziin ka mer zijn vier baren van het vermiste zilver gevonden in vier zakken. Hij is daarop voor der. politie ambtenaar ge bracht en wordt beschuldigd op 25 dezer gestolen te hebben een paard met tuig en een wagen, deze bevattende 81 baren zilver ter waarde van 4900 p. s., toe- beboorende aan de Midland Railway- Company. Bailey heeft, op het hooren der beschuldiging, gezwegen. Meerdere arrestaties worden vei wacht. In het beestenspel van Castagnet te Lyon vormde het voornaamste aantrekkings- punt de leeuw Romulus welken de dieren temmer Lucas liet zien, die het beest zoo goed getemd had, dat hij als een geduldig huisdier alles met zich liet doen, wat men maar wilde. Dit feit bracht een der dage- lijksche bezoekers var. de menrgeri, den spoorwegbeambte ,Leon Eyssette, op de gedachte zich eens op den rug van den leeuw te laten fotografeeren, waarbij een zijner vrienden, een amateur-fotograaf, beloofde hem te helpen. Beide begaven zich vroeg des morgens naar het beesten spel, dat te bereiken was door een gang bij het station, en teiwijl de totograat zijn toestel gereed zetie, naderde Eyssette de kooi van den slapenden leeuw. Hij riep dezen eerst wakker, maar waagde het daarop ook nog den grendel weg te schuiven. In hetzelfde oogenblik sprong het beest op den vermetele toe en verbrij zelde hem met een slag het hoofd. Toen trok de leeuw het lichaam in een hoek van de kooi. De fotograaf riep om hulp en er kwam een oppasser, die zich in de kooi begat, maar die zelt gevaar liep en haastig terugging. Het gelukte eerst den dierentemmer het geheel onkenbare lichaam van Eyssette te ontrukken aan het dier en dit in een kleinere kooi te drijven. Een echtpaar te Baarn liet. terwijl het afwezig was, de zorg voor het be waken van het huis over aan een meisje van ongeveer 15 jaar. Dit de graD heeft men toen zoo erg op de deur gebonsd en is het meisje zoo geschrikt, dat zich reeds spoedig verschijnselen van krank zinnigheid voordeden. Eenige dagen faarca is zij naar het krankzinnigenge sticht te Utrecht vervoerd. Men meldt uit Aalteh De drie gebroeders B. uit deze ge meente waren Zondagnacht bezig koeien over de Pruisische grenzen te smokkelen toen zij in de buurtschap Steenderen onder Bocbolt door een Pruisischen kom mis werden betrapt. Hevig verzet heeft plaats gehad, zoodat de ambtenaar van zijn vuurwapen gebiuik gemaakt, en een der gebroeders, iemand van 28 jaar, op de plaats doodgeschoten heeft. Men meldt uit Millingen De vaart door het Pann. kanaal kan als gesloten worden beschouwd. Gela den schepen en vrachtbooten kunneu door den ondiepen mond niet meer pas seerer. en zelfs voor de weinig diepgaande passagiers booten rendeert de vaart met meer en wordt zij bovendien zeer ge vaarlijk. Daarom heeft de Millingsche stoomboot Eendracht den dienst op Arnhem tot gunstiger gelegenheid ge staakt. De bruid van den hertog van Marl borough, mej. Cornelia van der Bilt, is 25 jaren oud. Zij brengt den in hare familie gebruikelijken bruidschat mede een kapitaal van 10 millioendollars f25.000.0o0. Dat geld en de inkomsten worden vastge zet op haar en hare kinderen en de hertog krijgt een som van 3 millioen dollars. Een ongelukkig smoushondje te Parijs had de onvoorzichtigheid zich te wagen in de kamer van een logementshediende op eene derde verdieping in de Bergère straat. De bewoner die een afkeer van dieren heeft, wierp het beestje in woede het venster uit Het viel op het hoofd eener oude juffrouw, die een zak mat twaalf eieren naar huis droeg. Zij viel op den grond, de eiers tot stuif, er ontstond een oploop en ten slotte werd tegen den Jar.'' procesverbaal opgemaakt wegens dieren mishandeling - T Bunschoten is uit de Zuiderzee aangospoeld een fleschje, met een papiertje waarop in zeer goed schrift met potlood geschreven stond »Op. den 23 Juli verongelukte in het gezicht van Je Haak de visscherssloep De Mascoten, aan allen een laatst vaar wel. Schipper en opvarenden Op zijn buitenverblijf te Villeneuve 1' Etang (Frankrijk) is overleden profesor Pasteur, de uitvinder van het middel tot onschadelijkmaking der beet van een dollen hond. Hij overleed aan een verlamming. De president van de Fransche republiek heeft een brief van rouwbeklag gezonden aan mevrouw Pasteur, terwijl db geleerde op staatskosten in het Phantheon zal wor den bijgezet. Louis Pasteur werd den 27 December 1822 te Döle (dep. Jura) geboren. Zijn vader was een leerlooiernknecht Pasteur was een vlugge knaap, die door geldelijke hulp in staat gesteld werd het onderwijs tot in zijn hoogste trap te volgen. Hij werd sinds 1847, toen hij den graad van dokter in de wis en natuurkunde be haalde achtereenvolgens leeraar aan het lyceum te Lyon, hoogleeraar aan de uni versiteiten te Straatsburg, Rijsel, Parijs van 1867 tot 1875 aan de Sorbonne daarna secretaris van de Académie des Sciences; en eindelijk (1889) Chef de 1'In- stitut Pasteur. In 1892 op zijn 70sten verjaardag, kwamen honderden geleerden uit de geheele wereld, hem, onder leiding van Carnot den president der Fransche republiek hunne hulde bieden. Weten schappelijke collehies en regeeringen van alle landen hebben Pasteur op alle moge lijke wijze nog bij zijn leven gelauwerd en geridderd, vereerd en verheerlijkt.j Het meest is hij echter dankbaar geweest voor de dankbaarheid hem betoond door hen die door zijn inspuitingsmiddel voor den dood der hondsdolheid werden bewaard. Natuurlijk ah deze ziekte werkelijk vóór de uitspuiting aanwezig geweest is. Aan het strand te Plozenet in Bre- tagne is Woensdagmiddag een droevig ongeluk gebeurd. Een jonge dame nam een bad in zee, toen men haar plotseling door een groote golf zag meesleuren. De burgemeester die haar te hulp wilde komen zonk op eenige armlengten van het onge lukkige meisje, dat reeds dood was, «n verdronk jammerlijk. De heer Abkou h een van de weini gen, die nog nooit per spoor gereisd hebben. Hij woont in een dorpje bij Rotterdam. Doch nu onlangs was hij toch tot het gewichtig besluit gekomen, eens naar Arasterdam te stoomen. Hij maakte daartoe gebruik van de Staats spoor. Als hij eenigen tijd alleen in een coupé tweede klasse heeft gezeten, wordt het portier opengerukt en hoort hij zich toeroepen »Abkou uitstappen Abkou stapt uit en, na het station verlaten te hebben, kijkt hij zoekend rond. »Zoekt u iets, mijnheer vraagt hem een welwillend iemand. »De Kal verstraat.* »De Kal verstraat Die is hier niet, die is in Amsterdam. „Welnu, ik bon toch in Amsterdam.* Zeker niet.* „Men heeft mij toch gezegd hier uit te stappen.* »Dat zal wel niet.* „Ik heb het duidelijk gehoord. De con uucteur deed d9 deur open en zei Abkou uitstappen. Ik dacht nog hoe komt die man mijn naam zoo te weten?* De heer Abkou was moeilijk te over tuigen, dat hij te Abkoude was uitge stapt, maar eindelijk moest hij het toch we! gelooven. Hij heeft er spijt van, nog op zijn ouden dag van het spoor gebruik gemaakt te hebben. - Te Londen stiel f dezer dagen zekere Wailey, een man van 83 jaar, die er 40 van in de gevangenis had doorge bracht. Zijn geheele bestaan is eene aaneenschaking van misdaden. Hij be gOn op zijn 10de jaar in zijn geboortestad Stoulbamplon ais zakkenroller en twee jaar later had hij onder zijn vakgenooten zoo'n vermaardheid voor zijn sluwheid er. brutaliteit, dat bij in Plymouth een plaatsje kreeg bij een bende smokkelaars. Die bezigheid leverde hem zoo veel op, Jat hij met een aardig sommetje naar Londen toog. Si raat roovers, wien het blijkbaar aan esprit de corps ontbrak, ontnamen hem al zijn onrechtvaardig verkregen geld en Wailey mocht blij zijn dat hij n<>n heelhuids wegkwam. Daarna leg io hij zich met bijzonder en goed succes toe op het inbreken en zijn naam als misdadiger was wgd berucht. Ontelbare malen zat «te politie hem op de hielen en zoo nu en dan werd er afgerekend. Toen de medeleden van zijn bende grootendeels achter de tralies zaten, nam .hij de wijk naar Amerika en daar wei den de zaken op den ouden voet voortgezet. Voortdurend werd hij veroordeeld en gevangen gezet. Maar toen hi) op een Zondag in het Victoria- park, waar een neger-predikant een toespraak hield, zijn oud métier van zakkenrollen had opgevat en als ver- poozing naar de preek wat ging zitten luisteren, werd hij zoo getroffen dat hij tot inkeer kwam en voortaan zijn leven beierde. Later heeft hij meermalen in dat zelfde park een menigte toegesproken. Wailey was iemand van zeer goede afkomst. Het paardenspel yan den heer Robert i vertoefde te Beerta eenige dagen en gaf een vijftal voorstellingen. Geen oud wijf bleef er bij het spinnewiel. Verreweg het grootste bezoek had de heer Roberti Zondagavond, een gevolg mede van de aankondiging, dat er aan het slot dezer laatste voorstelling 6en groote paardenvorloting zou worden ge houden. Met belangstelling volgde men het geheele programma, doch de grootste spanning heerschte er, toen de verloting ieder bezoeker kreeg gratis een lot - begon. Men was het er naluurlgk gedurende de voorstelling niet over eens geworden, welk paard de gelukkige win naar zou ontvangen. Het geluk zat dezen keer niet in de staartnummers, want no. 152 was het winnende nummer. De bezitter er van moest midden in den circus verschijnen, om zijn paard in ont vangst te nemen. Toen hij daar goed en wel was, kwamen twee clowns aan schuiven met een hobbelpaard Een daverend gelach weerklonk door de tent. En de winnaar Een zeldzaam geval heeft zich voor den strafrechter te Berlijn voorgedaan. Een jonge vrouw had zichzelve en hare twee kleine kinderen van het leven wil len berooven door kolendamp. Dit werd nog tijdig genoeg bemerkt om haar zelf te redden. Het jongste kind wasechter reeds overleden en het oudste kind stierf kort daarna in het gasthuis, waar ook de moeder weid verpleegd. Op de terechtstelling bleek dat zij die misdaad gepleegd had omdat zij zelve - buiten hare schuld - lijdende was aan eene vreeselijke ziekte, die ook op de kinde ren was overgegaan en dezen niet een ellendig leven bedreigde. In haro wan hoop was zij 's morgens, toen haar man aan het werk was gegaan, op het denk beeld gekomen met hare kinderen voor dat vreeselijke lot te bewaien en met hen den dood te zoeken. - De gunstigste getuigenissen werden omtrent haar afge legd en zeer aandoenlijk waren de brie ven die werden voorgelezen en die zij vóór de daad en uit het gasthuis en de gevangenis aan haren man geschreven had, waaruit bleek dat haar vader een dronkaard was en een oom kiankzin- nig is. Volgens hel oordeel van eene der ge hoorde geneeskundigen was zij bij het plegen van de daad in een toestand ge weest die hare toerekenbaarheid uitsloot. De indruk van dit verhoor was zóo sterk dat het openbaai ministerie zelf geen geneeskundig onderzoek, gelijk een dar deskundigen wenschte, noodig oordeelde, maar als zijn oordeel te kennen gai dat het schuldig niet koe worden uitgespro ken. De verdediger had dan ook niets anders te doen dan dit gevoelen nader toe te lichten en de jury sprak, na zeer kort beraad, het »niet schuldig* uit. Van 16 tot en met 30 Sept. Huweljjks-aangifien. 26 Sept. Jacobus de Groote. 24 j., jm. en Tanneke Faas, 23 L jd. Huwelijks Voltrekkingen. Geen. Geboorten. 17 Sept. Janna, d. van Adriaan van Cadsand en Ebrina Dees. 16 Sept Martina Helena, d. van Jacobus Dregmans en Adriana Johanna van Greu- ningen. Anna Adriana Francisca, d. van Edmond Albertus Johannes van den Berg en Anna Maria de Meijer. 19 Sept. Pieter Jacobus, z, van Johannes van Bendegem en Geertruida Wolfert. 20 Sept. A rij Willem, z. van Eduardus Hendricus Schoof en Wilhelmina Ludovica Wouters. 23 Sept. Alphonse Augustinus, z. van Bernardus Seghers en Maria Louisa van Stevendaal. Leonio Malhilde, d. van Catnilus Notté en Maria Cristina Bracke. 25 Sept. Willem, z. ran Albertus Doom en Hermina Johanna Willemina van Teijlingen. Joseph, z. Petrus Tieleman en Sophia Kalle. 29 Sept. Josina Adriana, d. van Machiel van Arenthals en Adriana van Cadsand. Overlijden. 16 Sept. Adriana Koster, 2 m., d. van Adriaan en Dingetje Adriana Haak. Arie Dieieman, 3 w., z. van Salomon en Anna Maria Blunsaart. Martinus 't Gilde, 25 j., z. van Daniel en Janneke Hamelink. 22 Sept. Jan Pieter Goossen, 7 m.. z van Adriaan en Cornelia Dieieman Elizabeth Ysebaart, 74 j., wed. van Frederik van Tatenbove. 26 Sept. Pieter Dieieman, 6 rn., z. van Charles en Janneke Hamelink. 27 Sept. Cornelia Galle 61 j., d. van David (overl) en Leuntje Verheule (overl.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur Het is naar aanleiding van hetgeen er Zaterdagavond 1.1. bij het probeeren der brandspuit voorviel, dat ik u beleefd een plaatsje verzoek in uw blad. Een ieder, die daarbij tegenwoordig was. weet, hoe de heer P. B. mede bij de brand weer aangesteld, zonder er de minste aan leiding toe te geven, door zekeren v. M., een der spuitgasten, ten aanhoore van het publiek op de grofste wijze beleedigd en uitgescholden werd. De burgemeester, inmiddels geroepen, maakte gelukkig een einde aan de zaak, door den man van het terein te verwijderen, terwijl hem tot straf zijn kwartje werd ontzegd. Nu, dat had hij dan ook wel veibeurd. Maar mij dunkt, een wat zwaarder straf ware hier beter geweest, temeer, om daardoor her haling van dergelijke gevallen te voorko men. Waar moet het heen, als men maar de vrijheid heeft, in 't openbaar te zeggen, wat men wil, en iemand op grove wijze te beleedigen Streng toezicht en aoo noodig strenge straf is wel het eenige middel tegen dergelijke willekeur. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de plaatsing. Axel, 1-10 1895. X. Axel, 28 September. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtouue tarwe f 6.50 a. 7.25 nieuwe tarwe 6.75 a 7.25 rogge 5.25 a 5,50, wintergerst 6.40 a 6.60; zomergerst 0.— a 0. - haver 4.50 a 4.75 erwten 6.25 a 6.50 paar- denboonen 6.25 a 6.50; koolzaad 0.— a 0 vlas (per a c a~.— Boter 10. Eieren f 3.40. Hulst, 30 Sept. Ter graanmarkt van heden was de prjjs als volgtTarwe 6,50, Rogge 5,—, Wintergerst 6,50 Zomergerst ƒ0, Haver 4,75, Erwten ƒ6.50, Paardenboonen 0,—, Duiven- boonen ƒ0, Witteboonen Bruineboonen 9,50 Boekweit f Lijnzaad Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,20, Eiqrau 'per 26 i stuks 1,17.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3