Itiimenlaiid. Landbouw (ïemengd Nieuws. werd gesloten. Sedert dien tijd is er geen nieuwe expiditie heengestuurd, en er is dus ook niets van aan dat luite nant-kolonel Nilis en luitenant Cassart daar gesneuveld zijn de eerste is thans te Banzyville, aan den linkproever van de Oebangi, en de tweede is nooit met de Mahdisten slaags geweest, aangezien hij in Kassai, op 1500 kilometer afstand is. Uit Van Eetvelde's verklaringen blijkt verder dat sedert den 23en Dec. 11., toen de expeditie van Franqui en Christiaens hen veraio i.g, geen enkel gevecht met d9 Mahdisten plaats had. Nog eeuige tuchtigingen wegens ge pleegde moorden op officieren moeten ge schieden en veel is er nog noodig om het groote gebied van de Oeëlle te onder werpen, doch overigens zijn de uitkom sten bevredigend. Hier en daar is het onrustig. Ook is het waar dat in Luluabourg kapitein Pelzer door zijn eigen soldaten, negers, werd gedood, doch overal elders heerscht volkomen rust, vrede en voorspoed. »Over 't algemeen is de toestand- in den Congo, concludeerde de heer Van EeWelde, hoewel ernstig, ver van zoo erg als men dien voor wil stellen Ons gezag kan niet in gevaar worden gebracht." Op een verklaring, waarom de staat zoo lang wachtte met het geven van deze geruststellende verklaringen, wacht men nog te vergeefs. Dooi den minister van binnenlandsche zaken is de volgende circulaire gericht aan de Gedeputeerde Stateu der pro vincie »Het is mij gebleken, dat sommige gemeentebesturen ten aanzien van den naam hunner gemeente eene spelling bezigen of wenschen te bezigen, welke afwijkt van di9, welke aan mijn depar tement gebruikelijk is. Daar bet mij wenschelijk voorkomt, dat de spelling dt>r kieswet tot algemee nen leiddraad strekke voor de schrijfwijze der bedoelde namen, heb ik de eer u te verzoeken, een onderzoek in te stellen naar de verschillen die mochten bestaan tusschen de door de gemeenten zelve gevolgde of blijkens dooi haar aanhangig gemaakte voorstellen of gedane verzoeken begeerde spelling, en die, welke gevolgd is in do tabel, bebooraude bij het bij de Staten Generaal aanhaogig gemaakte ontwerp van wet tot regeling van het kiesrecht. Van de uitkomsten van dat onderzoek zal ik gaaine mededeeling ontvangen ver gezeld van uw advies omtrent de geble ken verschillen. - Zaterdag is door het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren een adres gericht aan de Prov. Staten van Zuid-Holland, waarin ver zocht wordt liefst het gebruik van den hond als trekdier te verbieden of, zoo daartegen bezwaren mochten bestaan, om, zooals in Belgie en de meeste kantons van Zwitserland het geval is, bedoeld vervoer aan eenige voorwaarden te on- van rnjj hebt, zeide hg hem de hand reikend; sla toe, gg zgt als God het wil, aan het rechte kantoor gekomen. Holter, riep hij den opzichter toe, kom hier, neem vandaag mijn plaats in, de weren stel ik zelf. De zon was intusscben hooger gestegen, de morgen ging voorbij, de middag kwam en van het jachtgezelschap keerde niemand terug. Katharina bracht den tijd door in ademloozen angstzg had du, dat zorg en angst haar ter neder drukten, een plaats ge'/ocht daar, waar zij in hare kindsheid altijd een toevluchtsoord had gevonden tegen ieder wee en die haar nu ten minste troost kon verschaffen, aan het moeder hart, dat altijd zichzelf gelijk blijft in trouwe liefde, dat nooit verwelkt en nooit veroudert, maar bloeit in eeuwige kracht eu jeugdige schoouheid, De bigde ver- derwerpen. Het adres geeft alszoodanig aan lo. het geven van voorschriften om trent de zwaarte van den last, of omtrent de afmetingen van kar of vracht. 2o. het geven van voorschriften omtrent minimum grootte van de honden (b. v. minimum hoogte vau 60 cM., gemeten van de schoft) 3o. het verbod tot het gebruiken van gewonde, kreupele, zieke of drachtige honden en verplichting tot gebruiken van goed passend tuig 4o. verbod tot dragen door de honden, wat voornamelijk het geval is bij twee wielige karren 5o. verbod tot zitten op het voer tuig, en 6o. het vervallen van de verplichting tot muilbanden voor aangespannen honden. In zgne memorie van toelichting bij zijne begrooting schrijft de minister van buiten landsche zaken »De legeering streelt steeds naar ver krijging van vrijen vee-invoer in het buitenland en zij neeft door bemiddeling van de consulaire ambtenaren trachten mee te werken tot het vinden van nieuwe markten, door in ruimen kring de voortreffelijke eigenschappen van ons vee te verbreiden. Herhaaldelijk blijkt die bemoeiing niet zonder uitwerking te zijn gebleven, daar reeds aaukoopen van Naderlandsch vee voor buiten-Europee sche rekening moesten zijn geschied. Ook wordt getracht overeenkomsten te treffen tot verzekering van vrij veever keer in tijden van besmettelijke veeziek ten. Tot dusver vondeb evenwel die pogingen bij andere staten weinig in stemming." De quaestie van den invoer van vee in Belgie schijnt kans te krijgen, weldra opgelost te zullen zijn. Ten minste als men het Handelsblad van Antwerpen mag gelooven, dat het volgende vertelt »In een nieuw onderhoud, dat ditmaal de landbouwersbond van Gent met M. de Bruyn heeft gehad, heeft M. de Bruyn gezegd de grenzen niet langer gesloten te kunnen houden, wanneer ue ziekte in Holland opgehouden heeft te heerschen. »Gij vraagt -Ie volledige sluiting der hollandsche grensdie kan ik u niet toestaan. Dt) Kamers alleen kannen krachtens eene wet voor g09d de grenzen s uiten. Kunt gij dezen maatregel van den wetgever bekomen Ik geloof het niet. Maar ik beloof u, alle maatregelen te zullen nemen om te beletten, dat er ziek hollandsoh vee binnenkome. Met dit doel heb ik aan vier douanenkantoren groote barakken doen bouwen, waar het vee zorgvuldig onderzocht en ingeënt zal worden. Eik verdacht of afgekeurd dier zal terug naar Holland gezonden worden »De afgeveerdigden zijn tevreden heen - gegaan. A VE li, den 1 October 1895. In de maand September werden door het Rijkstelephoonkantoor alhier behan deld 375 telegrammen, waarvan werden bazing der opperhoutvesterin, die zich van haar meester maakte bij de mededeeling, dat Katharina haar lot bad leeren loven in plaats van het te vloeken, week snel voor den angst, toen zij hooi de, welk een erustig einde de twist kon nemen tusschen den kamerheer en den graaf, vooral wanneer men in aanmerking nam het hevig haitstochlelgk karakter van den laatste. Bezat zij ook zelfbeheersching genoeg, om bare dochter niet het geheele gewicht te laten gevoelen van hare vrees, dat het nauw verworven geluk een droevig, een snel einde zou kunnen nemen, toch keek de anders zoo bedaarde vrouw met een waarlijk koortsachtige onrust naar liet uurwerk, dat in 't geheel niet vooruit scheen te komen. Tegen den middag meende Katharina een vroolijk gelach te hooren, haar hart klopte luid, alles moest toch goed zijn, niemand zou toch kunnen De ontvangst bedroeg 64,15 In September 1894 worden ontvangen 205 en verzonden 237 samen 442 tele grammen en bedroeg de ontvangst 78.79. Door baldadige hand zijn twee van de brandslangen, die aan het spuithuis te drogen hingen, met een mes beschadigd. Wie dit heldenfeit verricht heeft, zal niet bekend worden, daar de dader naar wij hopen wel zooveel schaamtegevoel zal be zitten, dat hij zijn gemeene streek aan niemand zal vertellen. De arrondissement,s rechtbank te Middelburg he9ft bij beschikking van 23 dezer, den heer A. Huineman, deurwaar der bij de rechtbank te Middelburg, ter standplaats Tor Neuzen, de bevoegdheid verleend om bij het kantongerecht te Ter Neuzen te fungeereD. Van af 1 October is te Philippine een brigade Koninklijke maiechaussée gevestigd, ter sterkte van 4 man, waar van als commandant optreedt de briga dier K. A. Albers, van Raamsdonkveer. Donderdagavond zagen even buite0 de gemeente Koewacht twee Belgisch0 ambtenaren eer, veertigtal personen, die een anderhalf dozrjn koeien over de gren zen hadden gebracht. Ze namen bij het zien der douanen allen de vlucht met de de koeien drie koeien hadden zij in den steek moeten laten, deze vielen den ambtenaren in handen een er van was door een kogel der douanen doodelijk gewond en werd Vrijdagmorgen aan het Belgische douanen kantoor geslacht. T. Ct. Men meldt Het schip van den beurtschipper August van Rooij, te Rozendaal, varende op Rotterdam, is heden met eene kostbare lading suiker en granen ter waarde van 30,000, in de haven aldaar gezonken, vlak voor de suikerraffinaderij des heeren Castelot. Het grootste gedeelte der lading (drie vierde) zit diep onder het water en is verloren. Oorzaak onbekend. De stoomboot de Amstel, geladen met vee, die gisteren een exira reis van Zwolle naar Amsterdam zou maken, heeft op de reis van Zwolle naar Kam pen de as gebroken en is vervolgens van daar naar Amsterdam gesleept ten einde gerepareerd te worden, waardoor de reis van 8 uur v. m. van Kampen naar Amsterdam dezen morgen is vervallen. Volgens mededeeling in het week blad Handelsbelangen zij o de moeder en zoon, met de zg. dienstbode oftewel dochter, die in Hoes zulken goeden sier maakten, drie personages, tegen wie dat blad vroeger al waarschuwde. Te St. Maartensdijk hadden zij in Augustus aan den Biltschen weg ook een villa gehuurd en hetzelfde kunstje uitgehaald als te Nijmegen en Arnhem. Mevrouw werd, toen er van betalen geen sprake was, den 22 Aug. in kennelijken staat van lachen als er iets ontzettends gebeurd was zij meende dat ieder den angst moest ge voelen van haar hart. Toen zij het venster uitkeek, zag zij de beide opzichters. Waar is mijn vader, beer Holter riep zij bevend een der jonge mannen toe, en waai om is de graaf nog niet terug? Holter keek haar verwonderd aan, hij merkte hare opgewondenheid op en het kwam hem ook zonderling voor, dat ztf zoo ongeduldig naar haar man vroeg over wien zij anders nooit sprak. Zijn de hoeren nog niet hier? vroeg hij, ei, dat verwondert me, wij zijn de laatsten, er was voor ons natuurlijk nog van alles te doen; als ik mij niet vergis, heb ik de beide heeren met een paar anderen uit de stad reeds een half uur vooi ons den terugweg zien aannemen, niet waar Keppel? Zoo Jang is het minstens geleden, zeide de andere opzichter. Toen de inventaris moest worden op gemaakt door curator en deurwaarder, was mevrouw afwezig en nam een der zoons de honneurs waar. Voor Loe, den hond, werd van een gereebterijk stuk een steek gemaakt, waarna de zoon beweerde dat hij veel op den presideut der rechtbank geleek. De zoon verkocht meer dergelijke grappen, doch moest spoedig bet huis ruimen, waarna de zaak kalm zijn loop had. Er waren toen twee heerenzoons, van wie een te Rotterdam gevangen werd genomen. De anderen werden destijds als volgt in het Alg. Politieblad gesigna leerd. Mathot, Henrietta Jeanne, wed. van Guilliaume Frederik van den Akker, 69 jaren, geboren te Rotterdam, lengte ta melijk, gezet, oogen blauw, haar en wenkbrauwen grijs, merkbare teekenen een gezwel aan net voorhoofd Akker, Alphonse Marie Eigoris Van den, 31 janen, zich opgevende als onder nemer, geboren te Delft, lengte middel matig, aangezicht rond, uiterlijk brutaal, oogen blauw en bewegelijk, haar licht blond, kleine bakkebaarden, merkbaar teeken brengt bij bet spreken het hoofd in schuinsche richtingkleeding grijze broek en jas Akker, Beatrice Marie Jacqueline van den, 24 jaren, geboren te Ravenstein, lengte middelmatig, tenger, aangezicht rond, oogen blauw, neus gebogen, haar en wenkbr. blond, heeft een schelle stem, spreekt vlug, Oostersche type, allen laatst wonende te Maaitensdijk op de villa St. Helena, bij vonnissen der rechtbank te Leuven, dd. 24 April 1895, bij verstek veroordeeld de le tot 8, de 2e en 3e ieder tot 7 gevangenisstraffen elk van 8 maanden, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming, wegens oplichting en heling. Door de Belgische regeering is hunne uitlevering gevraagd. De officier van justitie te Utrecht verzoekt aanhou ding en bericht. Nu beweert men dat dit dezelfde per sonen zijn, die in Gelderland menigeen dupe maakte. Maar vragen wij waren zij dan zoo onkenbaar (lat zelfs politie en justitie, trots dit signalement, dupe werden Een aaptal menschen staan voor het hotel Bristol in Parijs te wachten om den koDing van Belgie te zien uit gaan. Uit de Rue Castiglione komt een lange heer met een slappen hoed op en in een koit jasje gekleed, langzaam aanwande len. Hij houdt de handen op den rug. Bij een groepje nieuwsgierigen gekomen, staat hij stil en vraagt: »waar wachten die menschen op?" »Om den koning van Belgie te zien," antwoordt een jongen, »Nu, daar is ook niet veel aan te zien", zegt de beer, en gaat het hotel binnen. Deze opmerking kwam van den koning zelf, die zonder van iemand herkend te worden, van een wandeling terugkeerde. Londensche detectives hebben een belangrijke arrestatie gedaan met beti ek- kiDg tot den grooten zilverdietstai. Met veel overleg zijn zij doorgedrongen in de woning van den door hen verdachten koopman Henry Bailey, in de Leybourne- street. Zij verrasten hem op bed en hij Weet ge ook welken weg zo genomen hebben vraagde Katharina. Nu, hierheen toch zeker, meende Holter, de opperhoutvester heeft altijd een goeden eeilust na de jacht. Ik dank u, het is goed, zeide zij bijna ademloos en ging wankelend naar binnen. De opzichter zag baar hoofdschuddend na. Wat is haar toch op eenmaal in het hoofd gekomen vroeger was zij toch het meest hupsche en flinke meisje dat men kon vinden, maar mevrouw de gravin is droevig veranderd. Wat was dat daareven 1 Grillen, zenuwen, algemeene dwaasheid God behoede u voor een vrouw!) (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2