ft I .Mill I TWEE BSUIDEN. i\0. 952. Voensdag iso 11' Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXEL. Itnitcnlaud. FEUILLETON. OUUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor Belg 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Juist op hetzelfde oogenblik dat koning Leopold zich te Parijs bevindt, een be zoek waaraan de politiek wei niet geheel vreemd zal zijn, is men weer met brieven van Leopold IJ o. a. aan keizer Wilhelm voor den dag gekomen, die zouden moeten bewijzen, dat België met schending zijner neutraliteit in een bondgenootschap met bet Duitsche rijk zou staan. Naar men echter uit Brussel meldt zijn de brieven louter vervalschte stukken. Zij werden voor 25,000 fr. aangeboden aan baron d'Anethan, gezant van België te Parijs, die ze echter weigerde. Zij zijn gefabriceeerd door den beruchten Foncault de Mcndion en de bekende heer Nieter moet er ook niet vreemd aan zijn. Een brief van den koning aar, den graaf van Vlaanderen, die het meest waarschijnlijk scheen, is eveneens valsch. ij begint met de woorden: Mon frère wat de koning nooit doet, als hij schrijft aan zijn broeder, dien hij steeds noemt Mon clier Philippe. In den brief wordt de graaf aange sproken met vous, terwijl de koning gewoonlijk zijn bloeder lutoyeeit. Zaterdag bracht de koning een bezoek aan president Faure op Fontainebleau, waar te zijner eere een dejeuner plaats had. Maandag beantwoordde de heer Faure het bezoek. Doof de ijzerfabrikanten te Gent is besloten al hun werkplaatsen te sluiten van af 28 Sept. a. en ze niet te openen alvorens de werkstakers in de werk- Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DUITSCH VEKTAA.LD DOOE AHTHr A. Katharina volgde als in een droom, zij ging met bijna wankelenden tred naar baar kleine slaapkamer, waar zij zoo me nigen z.oeten droom gedroomd had in haar meisjesjaren, droomen, waarvan de schoonste nu was verwezenlijkt. Hare ouders had zij het niet kunnen bekennen op dezen avond, eerst moest zjj hetzelve gelooven en begrijpen, dat zij een gelukkige geliefde vrouw, dat zjj zijne vrouw was Ook Leo vond geen rusthij was Dog meer bewogen dan Katharina, hij kon het gloeiende snelle bloed niet tot bedaren brengen, dat door zijn aderen joeg, h was reeds lang na middernacht, toen hij het woud verliet en naar huis.ging, We hebben gezien, hqe hij vroeg weer op was zoo menigen slapeloozen nacht had hij doorgebracht, maai ditmaal had het geluk hem geen rust gegund en dre hein, den bediende ver vooruit, met ge vleugelden tred naar het huis, waar lnj de geliefde zou wederzien. plaatsen van Vandenkerkhove den arbeid hebben hervat. Dit besluit is gebaseerd op de over weging dat de grieven der werkstakers bij Vandenkerkhove volgens den raad van nijverheid en arbeid niet gegrond zijn, aangezien de patroon toestemt in loonsverhooging en zich verbindt de eischen der arbeiders ernstig te onder zoeken, als zij het werk hervatten. Een gewichtig besluit is genomen door de glasfabrikanten in het bekken van Charleroi Wegens het gering aan tal bestellingen voor de eerstvolgende drie maanden, zijn zij overeengekomen dat elke fabriek op haar beurt zal stil staaD gedurende een zeker tijdsverloop. Een commissie van vijf leden zal de bijzonderheden regelen. De Figaro bevat een artikel over de politieke beteekenis van de tegenwoor digheid van prins Lobanoff, den Russi- schen minister van binnenlandsche zaken, bij de groote revue te Micécourt. Prins Lobanoff, zegt het blad, was officieel uitgenoodigd, nam de uitnoodiging officieel aan en het is voortaan onmoge lijk het bestaan van de Frausch-Russische entente overeenkomst of alliantie te loo chenen. De naam doet er niet toe. De entente evenwel heeft ten doel dun vrede te bevorderen tot heri'l van allen, en niet de belangen des vredes, door sommigen verkregen ten voordeele van hun eigen politieke oogmerken. Van Madagascar wordt aan den Temps geseind, dat het treurig gesteld is met den gezondheidstoestand der troepen. Van het 200ste reg. infanterie zijn nog slechts 47 man valide. Het getal sterf- Nadat zij een half uur geloopen hadden, kwam het woud in het gezichteen heer lijke boschweide, door een helder beekje besproeid, breidde haar fluweelen tapijt uit en aan het tegenoveiliggend eind hier van, tusschen de stammen' van machtige beuken, schitterde het roode dak der hout vesterswoning, Hier vras ïecds alles i de weer, men hoorde luide stemmen en het blaffen en huilen der jachthonden die de lucht hadden van de voorgenomen jacht, klonk den graaf in de ooren in bonte meugeling wemelden, mannen, vrou wen en jonge knapen door eikander, ge wapend met Jange stokken. Tusschen hen heen en weer bewogen zich jagersjougens met een flesch en een glas, dat dankbaar werd aangenomeneen slok brandewijn verwarmt de maag, veroorzaakt een goede lujm bij de lieden en maakt ze gewillig en vatbaar voor de toebeieidselen der jagers. De graaf doorschreed de weide, de drijvers maakten groetend plaats voor hem en het volgend oogenblik stond hij in het portaal der houtvesterswoning, Alles was hier zuiver en m'tjes, trisch als het groene woud dat het huis om ringde. Wit gekalkte muren met prach tige heften geweien, een hangklok in een bruin oudvaderljk omhulsel, tegenover een eikenhouten kist met blankgepoetst koperen beslag en op den achtergrond een groene van r jsgevlocliten kooi, waarin een lijsfei zijn lied zong daarin bestond de tooi. De graat aarzelde, hij stond stil als wachtte hij, en juist wilde lij, wat gevallen te Majoenga stijgt dagelijks. Over de gebeurtenissen op Madagascar zendt Eugen Wolff, 'de correspondent van het Berliner Tageblatt het volgende bericht „Den 3Cen Augustus werd bij Andriba een klein gevecht geleverd. Op het naderen van de Fransche voorhoede die twee duizend man sterk was, gingen de Howa's, die zevenduizend man sterk waren en onder bevel stonden van vier Engelschen op de vlucht. De Franschon maakten buit een stuk geschut uit een Engelsche fabriek, een grootén voorraad munitie, duizend centenaren rijst en veel anderen mondkost. De Howa's legden op hun terugtocht alle dorpen in de asch. Den lOen September brak het Fransche hoofdkwartier van Andriba op, en waarschijnlijk zal het den 30en de hoofdstad Antananarivo bereiken. De gezondheidstoestand van de troepen is thans beter, daar het op de hoogvlakte koeier is. De volgende berichten moeten nog niet onvoorwaardelijk worden'gelooid de premier van de Howa's Rainilariwony moet zijn drie secretarissen hebben la ten ombrengen onder aanklacht dat ze voor de Franschen party trokken. Alle Europeanen, die nog onder de Howa's vertoeven, worden door deD premier van hetzelfde beticht. Daarom veriaten de Europeanen in grooten getale de hoofd stad Antananarivo." Er komen veel minder geruststellende berichten uit Kreta. In de buurt van Canea zijn talrijke moorden voorgekomen, wat den buitenlandscben consuls aldaar aanleiding heeft gegeven bjj den gouver neur generaal er op aan te dringen dat hij nog nooit gedaan had, de trap opsnel- len, die naar Katharina's kamer leidde, toen de opperhoutvi-sterin haastig uit de keuken kwam getrippeld, gevolgd door een roodwangig meisje met een dampende koffiekan en een schotel met versgekookte eieren. Goeden morgen, heer graaf zei de ma trone vriendelijk knikkend. Ge komt juist te rechter tjjd om nog een klein outbjjt ie nemen, ik heb pas de koffiekan op nieuw gevuld. Dat wil zeggen wat de koffie betreft, hadt ge later kunnen komen; ik meen alleen wat den tijd a ngaatge weet mijn oude is precies op de minuut, somtijds is dit een waie plaag Wees zoo goed" binnen te gaar., de heere zijn hie in de eetkamer verzameld. De graaf had nauweljjks tijd door een buiging te ant woorden, hij zou baar zoo gaarne ontsnapt zijn, maar de ijverige vrouw opende de deur en duwde hem binnen. Een aantal jagers en liefhebbers van de jacht waren hier verza m ld en zaten te ontbijten aan de gedekte tafel, of stonden iu groepen aan de vensters te praten. Een deel der jonge mannen omringden den nieuw aangekomene, de opperhout vestet liet ^zich niet storen, maar ging voort, met eten. Het was een genoegen hem te zien zulk een jacht in lustig gezelschap, dat was zijn element en zijn krachtige ineengedrongen gestalte me zjjn vol rood gelaat, waarin de blauw oogen vol trouw de wereld rondkeken, scheen bij zulk ee;; gelegeuheid tien jaar hij maatregelen zou nemen tot bescher ming van de vreemdelingen. Om de gemoederen tot bedaren te brengen, be loofde de gouverneur generaal den com mandant der gendarmerie, over wien klachten waren ingekomen, te ontslaan Volgens de laatste berichten is de stemming op het eiland zeer onrustig, maar niet bepaald zorgwekkend. Den 15en September is een vergadering ge houden, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de gouverneur-generaal benoemd zou worden onder goedkeuring der mogendheden, evenals die op Samos, en dat het eiland eigen financieel beheer zou krijgen. Uit Bombay wordt gemeld, dat in de Portugeesche bezitting Goa een militair oproer is uitgebroken tengevolge van de weigering van den administrateur om waarboigen te geven voor de betaling der soldij, wat door de troepen verlangd werd, welke last ontvangen hadden, zich naar Afrika in te schepen. Meer dan vijfhonderd man met hunne officieren weigerden zich in te schepen zij schoten twee schildwachten dood en trokken met wapenen on ammunitie de provincie No vas Conquistas in. Er is geen genoeg zame macht aanwezig, om bet oproer meester te worden. Uit een bericht uit Shanghai moet men opmaken, dat, zooals trouwens was te voorzien, wegens de moorden te Koe cheng de kleinen voor de grooten weder moeten boeten. Wel zijn eenige Chi- neezen uit de volksklasse wegens mede plichtigheid aan de moorden ter dood ge bracht, doch de Chineesche regeering waagt het niet de band te leggen op jonger te worden. Zijn gansche voorko men droeg een zoo vroolijk innemend stempel, dat men hem genegen zijn moest en daarbij sprak zijn schoon voorhoofd, waarvan het sneeu «witte haar eenigszins terugweek, van een zoo vasten wil, dat men overtuigd kon zijn, dat de opper houtvester uooit afging van datgene, wat hjj eenmaal erkend had als recht en nood zakelijkheid. Welkom, welkom, heer graafriep hij van zijn plaats at en wenkte harteljjk met de hand zijt ge opgehouden Kom spoe dig hier, als ge nog plaats in uw maag hebt en tast toe, we hebben niet veel tijd ineei. Db graaf ging naar de tafel en nam plaats aan de zijde van den opperhout vester hij was verstrooid en onrustig, hij dacht steeds aan Katharina, of hij het zou kunnen wagen, dadelijk tot haar te gaan wat de opperboutvesterin waar lijk al iets ongehoords zou voorgekomen zijn en hem zou genoodzaakt hebben tot ophelderingen, die in deze algemeene ver warring in het geheel niet op hun plaats waren. Welnu, hebt ge geen honger vraagde de opperhoutvester, het is maar boeiekost, niets voor een lekker gehemelte, maar alles voor een gezonde maag. De tafel zag er inderdaad uitnoodigend uitnaast de zware zilveren koffiekan en de kan met heerlijken room stond eigen gebakken brood en goudgele boter, honig helder als de zon en versche geitekaas,

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1