E NIEUWE HUMORIST (■emengd Nieuws. a Burgerlijke Stand. Advertentien. Handelsberichte li. toelating van kinderen .1 D DIJK, bockhandel, wTa. NOEST te Sluis SALON-PI ANINO Zierikzee. 4 Noordgouwe f71.64. Tholen. 5 Tholen 13468. Kruiningen. 6 Wemeldinge f39 66,7 Kruiningen f 15, 8 Kruiningeu f 46.98x/2' Heinkenszand. 9 KloetiDge f 42.73, 10 Nisse f49.10. N.-BevelaDd. 11 Wissekerke f 47.271/2. Ooslburg. 12 Zuidzande f35.30, 13 Aardenburg f71.60, Scboondijke f 12.16 15 Groede f 35.85. Hulst. 16 Axel f49.37, 17 Klooster- zande, f24.25, 18 Kloosterzande f37, 19 Kuitaart f22 50. Totaal f736.73. Het salaris var. den secretaris-penning meester der commissie wordt geraamd op f 50, terwijl voor drukwerk, porto's, reis- en verblijfkosten der commissieleden 150 zijn uitgetrokken. M. Ct. - Bij den Uitgever F. B van Dit mar te Rotterdam zal begin October verscbij nen een Weekblad voor Jonqens en Mosjes" dat in hoofdzaak zal bevatten boeiende verbalen, waaronder ook histo rische met nauwlettende zorg samenge steld, met het oog op den leeftijd der lezershoofdartikelen, meerendeels van wetbnschappelijken en letterkundigen aardeene geschiedenis der week van bet voornaamste, dat in en buiten Nederland is voorgevallen en dat voor de jeugdige lezers van belang kan worden geacht- opmerkingen en eigenaardig heden op elk gebied van wetenschap eene wekelijksche Vragenbus, in de meest uitgebreide beteekenisprijs vragen, wedstrijden enz., waarbij fraaie en doelmatige geschenken zullen worden uitgeloofd Rubriek adverteutiën. De abonnementsprijs is 75 cents per 3 maanden. - In een schrijven in de N. R. Grt deelen de Gebrs Stork C° mee dat het door velen overgenomen opstel uit de Hengeloosche Fabrieksbodeeen blaadje alleen bestemd voor bet personeel hunner tabriek, niet bestemd was voor verdere verspreiding. Door de opne ming in andere bladen is het gewicht van de demonstratie aan het station bij Hengeioo bij gelegenheid van bet bezoek der Koninginnen overdreven, terwijl bovendien de inhoud van het stukje, als uitsluitend m^t het oog op locale toe standen gesclueven, op ben, die daarmede niet bekend zijn, een onjuisten indruk moet maken. De firma deelt nu uitdrukkelijk mede dat in haar fabriek niet 20, maar 4 werklieden ontslagen zijn naar aanleiding van deze demonstratie. Daarvan is slechts een bij de demonstratie op bet stations plein tegenwoordig gewbest, terwijl hij en twee ar.deiên daarna naar het huis mei de roode vlag zijn getiokken, en de vieide - een sergeant-milicibn - om zijne verstandhouding met den hoofd aanlegger, achterna gebleken, ontslagen is. De drie eersten hebben bun leedwezen over den beganen misslag betuigdde firma meende echter na de herhaalde waarschuwing, die zjj tot hen gericht had, r.iet op haar besluit te moeten terugkomen. Zij stelt er vooral prijs op, deze ver klaring te geven, daar zij niet op het 'v personeel hater tabriek een blaam wil laten rusten, die het allerminst verdient. (Jok zouden de heeren Gebrs Stork C° hei betreuren, indien de publicatie vaneen stukje, voor kleinenkring bestemd, aanleiding zoude geven betgeen laas bij veler, zoo licht kan gebeuren - tot de onjuiste gevolgtrekking, dat de wijze, waarop zij trachten de belangen hunner ^werklieden te verbinden aan die hunnei fabriek, voert tot hot aankweeken van een minder goeden geest. Aan de goede zaak der werklieden ware daar dooi veel afbreuk gedaan en hieitoe wenschen zij zéker niet mede te werken. Zondagmorgen tegen elf uur steeg de bekende luchtschipper Toulel voor de drie honderd een en zestigste maal op. Zijn metgezelb n waren drie Brusselsobe win keilers, en de plaats van opstijging was de Oude Graanmarkt te Brussel, en de toeschouwers zagen den ballon weldra in zuidelijke richting wegzweven. Om half twaalf zweefde de ballon op een kwartier afstands van Hal hoog boven den weg van Nijvei naar dat dorp. Plotseling zagen eenige nieuwsgierigen daar in de nabijheid hem snel dalen 9n dwarrelend neerkomen. Zij schoten toe, en vonden den ballon in flarden en vier gruwelijk verminkte lijken in een plas bloed. Te Hal en in den omtrek wekte de ramp groote ontzetting. Yreeselijke looneelen volgden, toen later op den dag de familieleden van de ongelukkigen aan kwamen en in het doodenhuisje de ver minkte overblijfselen zagen. Om de plek waar de ballon neergekomen was. voor het doodenhuisje en het bureau van politie stond den geheelen middag een groote volksmenigte. Men denkt dat de ballon gebarsten is door buitengewone uitzetting tengevolge van de zonnewarmte. Het bekleedsel was niet nieuw meer. In bet Hbld. v. Antw. komt het volgende bericht betreffende een dieven bende voor, dat doet denken aan de ver halen, die men vroeger wel eens hoorde uit den mond van afgelegen wonen-Ie boeren. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, omstreeks 11 uur, werd de pachter Moous de buurt „Klein Geld* gelegen tus- schen Herenthout en Herenthals, op zijn bed overvallen, zijn armen werden met koorden aan elkander gebonden (de koor den werden zoodanig aangetrokken dat ze in 't vleesch drongen) en eene voor- scuoot zijner zuster werd hem over hef hoofd getrokken. De vrouw - Moons woonde met zijne halfzuster behan delde men op gruwelijke wijzede schel men sloegen haar tot bloedens en lieten haar voor levenloos liggen. Het moeten bekenden zijn. Zij dachten het geld van den verkoop eener koe en van een varken in buis te vinden, maar een gedeelte was reeds in de spaarkas gestort. Toch vonden zij nog 290 fr. Kasten, vloeren, dak, schuur, tot het kerkboek toe, alles werd doorsnuffeld zij deden zic-b te goed aan melk, brood vleesch, en vertrokken na talrijke doodsbedreigingen te hebben laten hooren. De dieven graafder. onder de deur der schuur door om in het huis te geraken, Alles ging zoo stil, dat broeder en zuster door de vijf bandieten in hunnen slaap konden verrast worden. De toestand der vrouw, hoewel zorg wekkend, levert geen onmiddelijk gevaar. - In een herberg te Donis in Boheme, kregen de gasten twist, die zoo hoog liep, dat een ieder maar nam wat hem het eerst voor de hand kwam eo daar mede op zijn tegenstander lossloeg. Vijf drinkobioers werden doode'.ijk gewond in de gelagkamer is alles vernield De gendarmen namen negen personen hechtenis. tosamen gekoppeld en daa"op de kist geplaatst, welke met verscheidene kransen was bedekt Aan iedere zijde van den tandem liepen twee clubleden, terwijl een menigte vrienden per rijwiel volgden. (Kamp.) In de Schelde bij Melle, beneden Gent, is een volgeladen stoomboot van de firma Cockerill gezonken, tengevolge waarvan de rivier daar ter plaatse ver sperd is. De boot zonk door aanvaring met een kolenscbip. Men is onmiddelijk het werk getogen om de boot te lichten, maar aangezien dit waarschijnlijk geruimen tijd zal duren, heefl het scheep vaartcollege vrtn Gent aan de regeering verzocht, een zijkanaal van 70 meter lengte aarr te leggen, om de versperring te kunnen passeeren. In het dorp Schwellëz, bjj Stettin waar zich de soldaten bevinden die tij dens de manoeuvres ongesteld zijn ge worden, brak een groote brand uit. Men heeft met groote moeite de zieken ge De vuurwerkmaker G. Oostra wonende aan den Noorderbinnensingel te Groningen, heeft buiten de voormalige Boteringeboort ir. de zoogenaamde Besse- moersteeg een gebouwtje in buur. Daar was Oostra Zaterdagmorgen bezig kruit te vijzelen, toen dit door een onbekende oorzaak ontploite. De kleeren van den man geraakten daardoor in brand en het vertrek werd grootendee's vernield. Oostra sprong in een nabijzijnde sloot, waardoor -ie brand gebluscht werd. De man had verschillende hevige brandwon den vooral aan hooid er. armen bekomen Men heefl hem ter verpleging naar het academisch ziekenhuis vervoerd. In een plaatsje in Engeland is on langs een nog jeugdig wielrijder, door kramp, welke hij bij het zwemmen be kwam, verdionken. Zijn lijk werd later I gevonden en hij is als sportsman begraven Men bad namelijk twee tandem-safety'- Van 1 tot en met 15 Sept. Axel. Huwelijks aangiften. Geen. Huwelijks-voltrekkingen. 5 Sept. Pieter Johan Kruijsse, 23 jjm. en Hondrika Maria van Tatenhove. 23 j., jd. 12 Sept. Jan Oppe, 24 j., jm. en Geertrui Riekwel, 22 j„ jd. Geboorten. 2 Sept. Johanna, d. van Jan van Hermon en Johanna Willemson. 6 Sept. Pieternella Louisa, d. van Cor nelis van den Broeke en Geertruida Magdalena de Visser. 8 Sept. Jan Krijn, van Jan de Putter en Suzaona Keeltje de Feijter. 10 Sept. Arij Jan, z. van Adam Framjois Schieman en Paulina Elisabeth de Moor. 12 Sept. Hendrik Gerardus, z. van Jan Boer en Pieternella vaD Vliet. 14 Sept. Jar.neke, d. van Cornells Versobelling en Jaco'oa IJzebaart. Overlijden. 3 Sept. Pieter Riernens, 70 j., echtg. van Krina Dieleman. 6 Sept. Maria Hamelink, 2 m., d. van Andrios Dina de Ko6ijer. 9 Sept. Cornelis Naeije, 3 w., z. van Jan en Janna Maria Putter. 10 Sept. Krijn Willem de Feijter, 7 w„ z. van Jozias Jan en Adriana Cornelia de Mul. 15 Sept. Wil- helmina Oppeneer, 2 m., d. van Willem en Jacoba Pieternella van de Velde. Boter per kilo 2,00 fr. tot 2,50 fr. Eieren, de 26. 2,00 fr. tot 2,18 fr. Veemarkt van heden. Goede stalbees ten 1,45 tot 1,75, varkens levend ge wogen 85 tot 92 c. 23 September aan staande hopen onze geliefde groot ouders JOHANNES MARTINI S MILDER EN JANNEKE DE JONGE, bun zestigjarige echtvereeniging te herdenken. Namens de kleinkinderen, JACs. DREGMANS. Receptie ten huize van notaris DREG MANS, des namiddags van 2 tot 4 ure. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen dochter A. J. DREGMANS- Van Greuningen. Axel, 16 Sept. 1895. f*- 1 'P Dinsdag 24 September a.s., des voormiddags tien ure, zit ting ten raadhuize tol bet afgeven der bewijzen van op de openbare lagere school. zoo goed als nieuw. Te bevragen bij P. DE KOEIJER, Axel. Axel, 14 September. Ter graanmarkt van beden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt, ouue tarwe f 6.—a6.50 nieuwe tarwe 6.25 a 6.7-5 rogge 5.— a 5.10 wintergorst 0. - a 0. - zomergerst 5.— a 5.25 haver 4.50 4.75 erwten 6.- a 7.— paar denboonen 6.— a 6.25; koolzaad - a vlas (per 44 a 56 c Boter 1.10. Eieren /'3.40. Hulst, 16 Sept. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 6,—.Rogge ƒ5,-, Wiutergerst ƒ6,15 Zomergerst ƒ0, Haver 5,Erwten 6.75, Paardenboonen 0,—, Duiven boonen ƒ0,-, Witteboonen Bruineboonen Boekweit f—, Lijnzaad Aardappels ,- Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1,25, Eieren per 26 stuks 1,05. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 30 stuks hoornvee 19 varkens verkocht 9 15 Rotterdam, 16 Sept. Ter graanmarkt van beden waren de aacvoeieu Klein Tarwe 20 cent boogerrogge prijshoudend haver 10 cent lager, overigens onver anderd. De prijzen waren als volgttarw ƒ4.75 a ƒ5.75; Canada larwe ƒ0.— ƒ0.-, rogge 3 25 a 4-— wintergorst ƒ0.— a ƒ0.- zomergerst ƒ3.00 3.40 chevalier -gerst 3.50 a 4.50 haver 1.40 a 2.20. Gent-, 13 Sept. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en pei 100 kilo. Tarwe 15,00 rogge 12 -, gerst 13.25 haver 16 tot 16.50, koolzaad 22, lijnzaad 23 tot 26, ljjnzaadkoeken 17 tot 18, kool 'b zaadkoeken 11 tot 13. Nieuw komiek Voordnicliten- boek, bevattende 27 grappige Voordrachten, vroolyke Cou pletten, komieke scènes enz. INHOUDDronken dropje. Alles met spoed. - Een Eerebaantj'-. De visscherman. Contrasten. Dat wil ik u wel zeggen. Dorus Bleuhans. De Aspiran ^Burgemeester, - Mijn schoone Lisette. Bij 't volle licht. Inbraak bij nacht. De omroeper. De koop man in oudheden. De slagersjongen. Mijn trouwe vriend - Niets is vol maakt. Zulke gekken zijn er meer. Een practisch kleedingstuk. - Heilwensch op eene Groene Bruiloft. De landver huizer. De handelsreiziger. Heil wensch op een Zilveren Bruiloft. Brui- lofts feestlied. Nieuw Decoratielied. Nieuw Mutsenlied. Feest-Reglement. Feest-openiug. Dit vioolijke Voordraehte-iboek, bat voor alle feesten en partijen de grootste keuze grappige voordrachten bevat, zal zeker bij het naderen der lange avonden voor ieder oen welkome gast zijn. Prijs 0.50. m Na ontvangst van 11 blauwe postze gels ot van postwissel a f 0,55 wordt het franco per post toegezonden door Steeutiistraat, GRONINGEN. noodigt musici en liefhebbers uit, een prachtexemplaar te komen zien, zwart gebeeldhouwd meubel, primitief voor de tentoonstelling bestemd. De pantserbouw is bestand legen alle climaten en de klank is zeld zaam schoon. Koopprijs zeer billijk,

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3