Landbouw. om mee te lachen. Jules Rotaan geeft in l'Eobo de Paris uitvoerige mededeelin gen ..ver dat listig uitgevoerde plan, en andere Parijsche bladen haasten zich mede te gewagen van de moeilijkheden waarin onze regeering geraakt is. Schiermonnikoog is een belangrijk eiland met de hoofdstad „Dorp", een uit nemend militair station voor Duitschland zoo dicht bij het kanaal van Kiel. Dat heeft de Duicsche regeering heel goed begrepen, en ze heeft den graat Bernstorf Wehningen gebruikt als tusscbenper soon iemand met een kolossaal fortuin en bekend in de kringen van den hoog- ston adel. Het doel is om daar groote depots van allerlei aard te vestigen leeds is er in alle stilte oorlogsmaterieel opgestapeld en een voorraad kolen ge bracht en levensmiddelen, kortom alles wnt het eilandje maakt tot een belang rijk station voor de marine. De Duitsche regeering wist wel wat ze deed toen ze den graaf daarop afzond. En in Den Haag... daar meende men met een particulier te doen te hebben, en gladweg ging Schiermonnikoog in de handen van don vreemdeling over. "Wat 'n ontwaken Maa; de ministers bleven niat werklooszij vroegen onmiddelijk aan den commissaris der Koningin te Leeuwarden een uitvoerig rapport over de zaak, en na ontvangst van dit offi cieel stuk werd een commissie benoemd bestaande uit een marine-officier en een ingenieur van den waterstaat (namen worden niet genoemd), en die heeren be gaven zich naar gemelde hoofdstad Dorp om ter Dlaatse te onderzoekeu wat wel kari gedaati worden om den toeleg vau Duitschland zoo mogelijk nog te verhin deren. En nadat de commissie dit on derzocht had... Maar hiei is het verhaal van l'Echo de Paris uit. Jammer laat ons hopen dat het volgend nummer het slot zal brengen. Heel Nederland wacht met spanning af wat de commissie zal rap porteeren. En intusschen hebben wij allen innig te doen met onze eigen re geering die er zoo deerlijk is ingeioop6n. N. R. Cl. Naar wij vernemen heeft het H. H. H. mevrouw de prinses van Wied geb, prinses der Nederlanden, behaagd, eene belangrijke bijdrage toe te zenden aan deu beer Vogel, te Voorburg, ten behoeve der geteisterde bevolking te Hooge-Zwaluwe. (Dagblad.) In Augustus heeft de schatkist, big k' ns den staat der rijksmiddelen ƒ8,756,890 ontvangen, of 6.3 ton minder dan in de zelfde maand van 1894. De geheele ont vangst sedert 1 Januari is daardoor ge stegen tot ƒ73,137.138, of ƒ1,374,00 meer dan over de eerste acht maanden des vorigen jaars. Groepsgewijze genomen, leveren de cijfers voor Augustus het volgende beeld op Minder ontvangen dan ten vorige jare uit de loodsgelden 8970 (6°/0); de accijn zen 507,960de indirecte belastingen bezitten, beminde, diep en gloeiend, hij wist, dat hij geen liefde gekend had te voren, noch zou kennen daarna buiten der.e eene en zijn kracht bezweek bijna in dezen dagelpkschen strijd. En Katharina? Zij kon zich geen rekenschap geven van het wenschen en verlangen van haar hart, maar hare zelfbeheersching was geweken voor een onrust, die vroeger vreemd was aan de harmonie van baar gemoed. Dage lijks moest zi] zich opnieuw herinneren aan hare trotsche voornemans, dat noch haar hart, noch haar persoon bij den handel begrepen zou zjjn, dien de graat en haai vader hadden gesloten, opdat zij niet zwak zou wurden bij de bewijzen zjjner liefde, waartegen zij zich verzette, die als zoodanig te erkennen. En toch kiepte haar hart, al.s zijn blik haar trof, toch bloosde zij als haar hand in de zijne rustte, als zij den zachten druk gevoelde, als zij zjjn stem hoorde, die zoo geheel anders klonk, zoodra hij haar naam noemde. Haar oor luisterde naar zijn tred en toch ontweek zjj hem met onverklaarbare beschroomdheid, 358,650 te zamen ruim 78 4 ton. Meer uit de indirecte belastingen 11,490 de invoerrechten ƒ64,322 (bijna 13 °/0); de posterij ƒ61,376; de telegrafen 1399; de domeinen 1800; den waarborg 1266; in het geheel ruim 1.4 ton. Bij den eesten aanblik ziet dit er niet zeer fraai uit. Bij nadere ontleding der groepen echter blifkt dat in Augustus over het algemeen de loop van zaken niet bepaald ongunstig is geweest. Immers, bij de indirecte belastingen ligt de oorzaak van de vermindering enkel en alleen bij het successierecht, dat 332,000 minder heeft opgeleverd. De zegelrechten gaven 22.000, de registratierechten 44,000. de hypotheekrechten 7800 meer. Dit in verband gebracht met den flinken vooruit gang onder de hoofden, invoerrechten, posterij, telegrafie, doet zien dat over de gesteldheid op het gebied van handel en ny verheid voor zoover daarvan in de genoemde middelen eene afspiegeling is te vinden niet geklaagd kan worden. Wat de invoerrechten betreft, valt klaar bljjkelijk reeds de invloed waar te nemen van de met 1 Augustus ingevoerde nieuwe wettelijke regeling De eenige groep welke bepaald zwak staat, is die der accijnzen. Yan deze heb ben alleen die op bieren en azijnen wat ruimer gevloeidhet gedistilleerd gaf ƒ21,000 minder; het geslacht ƒ15,600 (ongeveer 6 pet.); het zout 2470de wijn 6700 en eindelijk de suiker 4.7 ton. Bij de directe belastingen vindt men eene vrij aanzienlijk lageie opbrengst van het personeel 111,400 minder): maar van de bedrijfsbelasting is reeds een aan merkelijk hooger bedrag ingekomen dan verleden jaar 88.700 meer), en ook van de vermogensbelasting is op ruimer schaal betaald 55,600 meer). Van de 128,968 uit de bedrijfsbelasting verkregen, vormt 22,571 het bedrag dat nog is aangezui verd op rekening van het vorige dienstjaar; zoodat op rekening van het met 1 Mei aangevangen dienstjaar 106.396. 30x/2 ingekomen is, vormende met hetgeen reeds op d<- aanslagen was betaald tus- schen 1 Mei en 31 Juli, een niet onbe bevredigend totaal van 147,540. Bij de vermogensbelasting vindt men voldaan op rekening loopend dienstjaar f 244,915, en op rekening van vorig dienstjaar f 324. Het bedrag, nog aan de opbrengst dezer belasting over 1894/95 ten goede gekomen, is dus niet noemens waard meer. Ten aanzien van de thans bekende uit - komsten over de eerste 8 maanden, het tijdvak dat voor den minister van finan cien in zekeren zin den grondslag vormt voor het samenstellen zijner begrooting voor het volgende dienstjaar, valt op te merken, dat zij geen ongunstigen indruk maken. Met uitzondering alleen van eene niet veel beteekenende vermindering bij de loodsgelden, en van den achteruitgang van het totaal der indirecte belastingen, waarvan intusschen de oorzaak wederom uitsluitend bij het successierecht ligt, vindt men bij alle groepen van middelen eene telkens betrapte zij zich opnieuw op de gedachte aan hem en toch, a's hij kwam. wist zi] niets te zeggen Deze innerlijke tweestrijd maakte haar veistrooid en treuiig, hare lrissche wangen verbleekten en het was natuurlijk, dat Leo, die gedroomd had van een ontwaakte neiging, van een vermeerderde vroolijkheid, zich ontmoedigd gevoelde door hare neerslachtigheid. Het meest leed hieronder de opperhoutvesterin, die in haar moederlijke teederheid de treurige verandering, die haar lieveling onderging, niet lijdelijk kon aanschouwen en des te dringender op hulpe zon, hoe minder zij den grond kon raden. Zij verkeerde in de vaste overtuiging, dat Katharine's frissche kleur, dat haar vroolijke lach zou vvederkeeieu zoodra zij ontrukt zou zijn aan de droeve gehate omgeving, waarin zij leefde en de goede vrou.v nam een klein*- onpasselijkheid tot welkom voorwendsel, om hare dochter te verzoeken, haartekomen verplegen. Tevergeefsverzeite zich de opperhoutvester hiertegen zijn gade beriep zich op het voorbeeld van hoogere opbrengst dan in het vorige jaar, terwijl voor het meer end* el öf de raming cijfers reeds flink overschreden zijn, öf althans de verschillen tusschen de werke lijke opbrengst en het cijfer van 8/12 der geheele raming binnen de normale gren zen blijven. Bijzondere aandacht verdie nen de groep der indiiecte belastingen eu die der accijnzen. Bij de eerstgenoemde beloopt de vermindering 1.2 ton doch laat men het successierecht buiten reke ning, dan blijken zegel, registratie en hypotheekrechten gezamenlijk vooruit te zÜn geSai111 met, het niet onbeduidend bedrag van f 240,809. En hierbij springt in het oog dat de zegelrechten met ruim 2 ton de raming overschiijden, de regis tratie rechten e" en eens met ruim 2 ton 3,206,938 op eene raming van f 3 millioen)de hijpotheekrechten met ruim (43,000. Van de accijnzen daarentegen is de opbrengst dit jaar slap. Zooals nier. weet, heeft aanvankelijk de suiker accijns bijzonder hooge sommen afgeworpen. In de laatste maanden was de opbrengst echter weder sterk dalend, met het gevolg dat einde Augustus de geheele ontvangst, ofschoon nog 4 2 ton groot er dan verleden jaar, slechts eene kleinigheid meer bedraagt dar, de raming. Het gedistilleerd heeft lx/2 ton minder gegeven, en vertoont bij de raming het gewi-; aanzienlijke tekort van 5.8 ton f 17,018,310 op 17,600,000) De zout accijns blijft voortdurend traag vloeien; ƒ83,000 minder dan ten vorigen jare en 95,700 beneden de raming het geslacht wijst eene inkrimping aan van 1.3 ton of bijna 7°/0, en blijft 2.1 ton beneden de raming. Van de overige af zonderlijke middelen valt niet. anders te zeggen dan dat zij bevredigenden vooruit gang V* rioonen zoo de invoerrechten, de posterii, de telegrafen, de waarborg. Bij de domeinen is klaarblijkelijk de eenigs zins ongewone uil zetting die zich in den aanvang des jaar.s voordeed, geheel voorbij. N. R. Ct. A\F,1„ den 17 September ISt»r>. Zondagavond is op de Sassing een ongehuwd werkman, M. 't G., Ie water ge laakt en verdronken. Zijn lijk is gisteren opgevischt en naar de ouderlijke woning vervoerd. Met 1 October is benoemd tot inspecteur der directe belastingen enz. te Harlingen L. de Vries, thans te Hansweertis bepaald dat de inspectie Axel voortaan zal beeten inspectie Ter- neuzen is benoemd tot inspecteur der belastingen te Bergen op Zoom J. J. G. vaD Wicheren, thans te Terneuzen en te Terneuzen J. N. J. Boom, ttiaus te Dragten. Zaterdag wei J door het bestuur der vereen:ging Door Eendracht sterk te Ter neuzen de levering aanbesteed van 38.500 hG. supeiphospbaat, waarvoor inschieven de heeien F. J. van den Ardenne te Dordrecht voor 2,53, A. Snelleman te Dinteloord voor ƒ2.53, A. Standaert te Baigerhoeke (België) voor 2.49, Co6nen mevrouw Hersking, zjj zeide, dat Katharina veel minder ontbeerd zou torden dan Pelicita en zette bedaard haar wil door. Katharina, hoe zonderling het verlangen haar ook toescheen, weigerde nietzij kon geen verontschuldiging vindeu voor een weigering, want hare moeder had gelijk, wie zou baar op Stuizach ontberen En haar bekennen, wat zij voor zichzelve bedekt hield, dat haar die scheiding zwaar zou 7allen, dat ware toch onmogelijk geweest. De oude gravin was zeer verheugd hierover, Leo zei er niets van, maar Katharin wist het toch dat hij treurig was. En zoo ging zij dan voor den korten tijd, dat de zomer nog zou duren, naar de houtvesterswoning, tot niet geringe veibazing der lieden, die bet zich net konden tngriipen. hoe de bedaarde opper houtvesterin opeens zoo week kon worden. (Wordt vervolgd). Schoenmakers te Uden voor 2.48, Maatschappij tot verkoop van hulpmest stoffen te Dordrecht voor 2.47, Hamelink Versluis te Ter Neuzen voor (2.42 en P. J. Scheele aldaar voor f 2.41 per 100 KG. Aan laatstgenoemde werd de levering gegund. - Bedankt voor Overschie door ds, W. A. Vrolijk Jr. te Zaamslag. De Z. Hulst. Alhier is een wielrijdersvereeni- ging opgelicht, welke thans reeds 15 leden telt Het bestuur bestaat uit de beeren A. Danckiert, voorzitter, A. Wouters, onder voorzitter, en J. Fncot, secretaris- penningmeester. Sas van Gent. De campagne aan de beetvvoitelsuikerfabi iek alhier is begonnen. De wed. V. te Sint Jansteen werd de vorige week door een haan in de hand gepikt. Dit lichaamsdeel moest latei- afgezet worden, daar door bloedvergiftiging anders gevaar voor het leven der vrouw had bestaan, Thans is baar toestand vrij wel. De mosselvisschers te Philippine klagen zeer over de vernietiging van het mosselzaad in de Oosterschelde door de zeestenen. Verkeerd genomen maatregelen moeten daarvan de oorzaak zijn. - Te Borssele is Zondagnamiddag een groo'e hofstede afgebrand ten gevolge van het spelen van kinderen met lucifers. In een stroomijt begonnen, breidde de brand zich zoo snel uit, dat de beide schuren weldra in lichte laaie stonden. De overal uit den omtrek toegesnelde brandspuiten konden slechts de belendende gebouwen beschermeu, daar aan het blusschen der schuren niet viel te denken. Behalve eenige k nijnen die verbrand zijn, werden al de dieren gered. Schuren en oogst waren verzekerd- Wij ontvingen van het bestuur der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland bet plan voor de door het rijk gesubsidieerde proefvelden in onze provincie voor 1895/96. Door de commissie van toezicht is noodig geoordeeld de volgende punten onder de aandacht te brengen van allen die zich met het nemen van een proef hebben belast a de huipmeststoffen behalve kaïniet en kalk worden door den pieefnemer zelf aangeschaft en later in rekening ge bracht b bij het zenden der rekeningen wordt eene specifieke opgave gevraagd der verschotten voor zaad, mest, vracht enz zooveel mogelijk worden de eenheids prijzen daarbij gevoegd c de modelstaten worden zoo nauw keurig mogelijk ingevuld d van het vastgestelde plan mag de proefnemer niet afwijken, zonder nadere toestemming van deu rijks landbouw- Jeeraar e de proeven moeten genomen worden in overleg met het lid der commissie, onder wien de proefnemer ressorteert dit lid moet dus bijtijds kennis gegeven worden van dag en uur waarop het proefveld wordt bewerkt, bezaaid enz., opdat bedoeld lid op de hoogte blijve van het geheele vei loop der proefneming. De leden der commissie, belast met het toezicht op de proefvelden in Zeeland, zijn voorWalcheren, F. J. Voorbeytel te RitthemSchouwen en Duiveland, Cn Groeneveld de Kater te Noordgouwe Tholen, C. A. H. Wagtho te Tholen Krniningen, M. Kostense te Kruiningen Heinkenszand, A. Padmos teKloetinge; Noord-Beveland, G. J. v. d. Linde te Col ij ns plaatHulst, K. J. A. G. baron Oollot d'Escury te Hontenisse en Oost burg, G. A. Vorsterman van Oyen te Aardenburg. De kosten worden geraamd op f 936.73 en wel aldus verdeeld over de volgende afdeelingen Walcheren. 1 Middelburg f41.14 2 Nieuw- en St. Joosland f60.49, 3 Ga- piuge.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2