mim-WMW B APPELS, „Vooruitgang is ons streven" Ecu Woonhuis, Een Woonhuis, 349"" Staats-loterij, Handelsberichten. Advertentien. zoete en zure Openbare Verknoping Eene Boerenhofstede, 37 perceelen onbebouwde GROND, Openbare Verkooping Een Woonhuis en Erf, 90 aren 50 centiaren Bouwland, KAART VA IN n Nieuwe Chromo-lithograpliisclie Kaart van de Provincie Zeeland, EEN ff 1511, in uw blad te verzoeken, welke gij mij, naar ik hoop, wel zult willen verleenen( en waarvoor ik u dan ook bij voorbaat dank zeg. Ten einde echter niet verkeerd begrepen te worden, M. d. E. wil ik op den voorgrond stellen, dat ik er een groot voorstander van ben, om iemand naar zijne verdienste te beloonen. lijne verontwaardiging is dan ook nipt [opge wekt door 't feit, dat het tractement van ge noemden gemeente-veldwachter met f20 is ver hoogd. Ik wil zeer gaarne aannemen, dat hij op grond van zijne verdienstelijkheden op die ge ringe verhooging, misschien wel op eene grootere aanspraak kan makenals niet-ingezetene acht ik mij echter niet bevoegd daarover te oordeelen. Doch wat mij wel heeft getroffen, was de verge lijking die door een tweetal raadsleden tusschen 'tambt van onderwijzer en dat van gemeente veldwachter werd gemaakt. Schijnen beide ambten in 't oog van den een gelijk, en maakt deze daarom slechts onderscheid door het al of niet hebben van eene huishouding, de andere maakt het nog erger, en doet het voorkomen, alsof het ambt van gemeenteveldwachter gewich tiger zou zijn dan dat van een onderwijzer, die slechts een halven dag bezig is. Mocht het het raadslid K. gegeven zijn, nog aan de groene tafel te zitten als eerlang te A. een onderwijzer mocht zijn met een talrijk huisgezin, n mag men thans met grond verwachten, dat heer K. bij den Raad een voorstel zal indie nen tot verhooging der jaarwedde van dien onder wijzer, ook zonder dat deze daarom verzoekt. Of heeft genoemde heer die frase slechts gebe zigd, omdat er op 't oogenblik geene onderwij zers'met talrijk huisgezin in de gemeente A. zijn En van den heer v. H., die ae menschen uit sluitend schijnt te willen beloonen naar het aan tal uren, dat zij werkzaam zijn, heeft men ook grond te verwachten, dat hij zijne arbeiders, die met recht hun brood in het zweet des aanschijns verdienen, en die wel niet tot 's nachts 12 uur onder den blooten hemel moeten vertoeven, maar toch meerdere of liever meer afmattende diensten presteeren dan een gemeente-veldwachter van den heer v. H. zeg ik, mogen wij naar aanlei- jg van zijne woorden, met grond verwachten, „t hij zijne arbeiders een salaris zal toekennen, zoo niet hooger dan toch zeker gelijk aan dat van den gemeente-veldwachter. Het zou me dan ook niet verwonderen, indien de heer v. H. in de eerstvolgende raadszitting met een voorstel ter tafel kwam, om ook de jaar wedde van den vuilnisman te verhoogen. Deze toch zal, volgens de heer v. H. daar die man meer werkt dan een halven dag dagelijks ook wel met het volste recht op een flinke verhooging sanspraak kunnen maken. Welk een tractement meent de heer v. H. wel, lat een predikant volgens zijn maatstaf zou toe komen Deze toch werkt behoudens eenige catechisatieuren voor 'to og slechts een hal ven dag per week. Ik zeg met opzet voor 'toog want daarmede schijnen genoemde raads leden bp hun oordeels over een onderwijzer slechts rekening gehouden te hebben. En hoeveel moest alweer volgens des heeren v. H.'s maatstaf de jaarwedde van den (fem. •ecretaris bedragen, die, na om 4 uur zijn kan toor gesloten te hebben, zgn taak voor geëindigd kan beschouwen, wat een onderwijzer, wiens taak in school toch al verre van benpdenswaardig is, niet zeggen kan Ziet ge heeren K. en v. H. tot welke dwaze gevolgtrekkingen uw klakkeloos uitgesproken ver- geUjking aanleiding heeft gegeven M. d. R. Men staat verstomd over de dwaze en bekrompen ideeën, welke er bestaan in zake het onderwijzersambt. Het heeft me dan ook grootendeels verbaasd, ja ik moet zeggen leed gedaan, dat niemand der overige raadsleden nog meer nadrukkelijk dan de voorzitter deed, op 't onhoudbare en dwaze van bedoelde vergelijking heeft gewezen. Ik mag toch niet veronderstellen, dat ook zij de meening van de heeren K. en v. H. zijn toegedaan? Weten deze beide heeren dan niet, dat een ads- pirant-onderwijzer 4, 5 of 6 achtereenvolgende jaren, ja soms nog meer, aanhoudend moet blokken, wil hij de onderwijzersacte verkrij gen, een arbeid toch, waarvoor hem, tijdens hg die verrichtte, niets is vergoed En meent de heer v. H. in ernst, dat een onderwijzer slechts een hal ven dag bezig is? Weet deze heer dan niet, welk een taak een onderwijzer nog wacht, wanneer hij om 4 uur de school heeft verlaten Is de heer v. H. dan totaal onbekend, met het feit, dat vele, ja de meeste onderwijzers tot om streeks middernacht, ja sommigen nog langer, alweer moeten zitten blokken, om in hun loop haan vooruit te komen Hij meent toch zeker niet, dat eene acte voor hoofdonderwgzer, of een acte voor vreemde talen, kortom welke acte ook, waarvoor de mees ten zich na schooltijd trachten te bekwamen, den onderwijzer op zgn goed ge zicht, of liever, op zgn door ontbering en inspan ning vermagerd gezicht door de examen-commis sies wordt uitgereikt!? Stelt daar nu eens tegenover, mgne heeren K. en v. H. de eischen, waaraan een gemeenteveld wachter moet voldoen een ambt, dat aan ieder, wanneer hij slechts toegerust is met een bewgs van goed zedelijk gedrag, kan worden toevertrouwd. Ik herbaal, mijne heeren, toetst de eischen, aan beide ambten verbonden, eens aan elkaar en ik zou mij hoogelijk in u beiden vergissen indien ge, na rgpe overweging, van bovenstaande, nèot tot het be sluit kwanmt, dat ge den onderwgzersstand ou- heuscli bejegent, door hun betrekking, - welke met bijna geen andere te vergelijken is door de eigenaardige moeilijkheden daaraan verbonden met die van een gemeente-veldwaehter ook maar in een enkel opzicht te willen vergelijken. Jjiwbtëa echter meergenoemde heeren per se eene vergelijking tusschen heide ambten willen blgven maken, dan zon ik het ten zeerste toejui chen, indien zg het tractement van den gemeen teveldwachter plus emolumenten op pl. m. f 700 rekende konden besluiten, de jaarwedde van den lenonderwgzer aan de O. L. school in hunne ge meente op f 1000 te brengen en die der overige onderwgzers op 800 of 900 gulden. U. M. d. R. nogmaals dank zeggende voor de mg verleende plaatsruimte teeken ik mij Uw dienstw. dnr. Y. X. PRIJZEN van 100 en daarboven. 5de Klasse. Trekking van 9 Sept. Nos. 9491 en 12395 ƒ1000. 9534, 17694 en 18928 400. 560. 8419 en 19677 200. 3804, 5389, 10015. 14155. 16607, 17540, 19374 en 20955 100. Axel, 7 September. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt ouae tarwe f 6.50 a. 7.— nieuwe tarwe 6.25 a 6.50 rogge 4.75 a f5.- wintergerst ƒ6.— a ƒ6.50; zomergerst 5.— a 5 25 haver 4.25 a 4.70 erwten ƒ5.75 a 7.50 paar den'ooonen 6.— a 6.25; koolzaad a vlas (per 44 a 56 c ƒ-.-,ƒ a-.-, -.- ƒ_.-ƒ_.-), Boter ƒ1.80. Eieren ƒ3.20. Hulst, 9 Sept. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe f 6,75, Rogge ƒ5, Wintergerst 6,25 Zomergerst ƒ0, Haver 5,—, Erwten ƒ5, Paardenboonen 0,Duiven boonen ƒ0, Witteboonen Bruineboonen Boekweit f -, Lijnzaad Aardappels Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo ƒ1,175, Eieren'per 26 stuks 1, Er waren ter weekmarkt te koop gesteld; 4 paaiden, verkocht 0. 34 stuks hoornvee 30 varkens verkocht 16 16 Gent, 30 Aug. Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in franken en pei 100 kilo. Tarwe 15,00 rogge 12 gerst 13.25 haver 16 tot 16,50, koolzaad 22, lijnzaad 23 tot 26, lijnzaadkoeken 17 tot 18, kool zaadkoeken 11 tot 13. Boter per kilo 2,00 fr. tot 2,50 fr. Eieren, de 26, 2.00 fr. tot 2,18 fr. Veemarkt van heden. Goede stalbees ten 1,45 tot 1.75, varkens levend ge wngen 85 tot 92 c.' Rotterdam, 81 Aug. Ter graanmarkt van heden waren de aanvoeren ruim. Haver 15 cent en bruineboonen twee gulden lager, al het overige onveranderd. De prijzen waren als volgttarwe 4.50 a 5.50Canada tarwe 0. a ƒ0.-, rogge 3.— a 3'80 wintergerst 2.75 a 3.75 zomergerst1 3.00 a 3.40 chevalier-gerst 3.50 a 4.50 nieuwe haver 1.80 a 2.50. zoo goed als nieuw. Te bevragen bij P. DE KOEIJER, Axel. ij den ondergeteekende zijn te lekomen zeer geschikt voor wintel provisie. AXEL. F*. F liüülf Z.UUI Uü Neemt het middel tegen 't zuur der kinderen, van II. VAN AliEi\, Apotheker te Selzaete, middel, welke het hevigste zuur van den eersten dag verzacht en geneest op korten tijd. Algemeen depót bij H. VAN AKEN Apotheker te Selzaeteook te bekomen te Ter Neuzen bij J. J. KENSE, wed. VAN DER WALLE, afspanning Spui CORT- VR1ENDTAxel WAELPUTHulst FLO RIS DE MOORPhilippine V. N. VOERMAN. MAATSCHAPPIJ te AXEL Opgave voor SI PERPHOSPHAAT op Zaterdag 14 September as., van 11 tot 12 uur bij P. Koole te Axe', alwaar de Penningmeester zitting zal houden. Namens hel Bestuur J, VAN HOEVE, Secretaris. De noord*che Collodion, van II. VA\ AREA, apotheker te Selzaete. oud leerling der gasthuizen, ontslaat alle lijders aan Eksteroogen en wratten op korten tijd van hunne kwaal. Prijs ƒ0,50. De Notaris P. Breguians t9 Axel, zal ten verzoeke van den heer F. S. P. WIJNMAN q.q., te ter Neuzen in het openbaar verkoopen No. l. met BOUW- en WEILANDEN, na bij de Paal in den Melopolder, ge meente Graauw en Langendam, kad. sectie B numeris 838 enz., groot 46,17,65 hectaren. No. 2. aan de Paal en Duivershoek, kad. bekend numeris 22 enz. dezelfde sectie en gemeente, samen ongeveer groot 1,09,21 hectaren, in gebruik bij verschillende personen als opstal houders, tegen een jaarlijksche ver goeding van 10 cent de oude roed6, in voordeel van den pachter dei- massa. No. 1 en 2 eerst ieder afzonderlijk daarna te zamen. D9 goederen zijn verhuurd tot 1 Octo ber 1899, aan den heer P. A. Stallaert voor 2655,60. De jacht aan den heer J. Vogelvanger voor 25,- dus te zamen voor 2680,60. Grondlasten ƒ219,41. Polderlasten ƒ208,57. Gebouwen eigendom van den pachter. De loopende huurprijs wordt door den kooper betaald tegen subrogatie in de rechten van den verkooper. Eigenaarslasten voor rekening van den kooper: Grondlasten 1 Januari; Polder lasten 1 Mei 1896. Verdere inlichtingen bij genoemden Notaris en bij den verkooper, bij wien uittreksels uit de kad. leggers en plans, titels, enz. ter inzage liggen. De veiling wordt gehouden te Hulst, in de Koning van Engeland*, bij mej. do wed. De Boy. Instel op Donderdag 19 September 1*95. Toewijzing 3 October 1895. 's namiddags 3 ure. Zie verder de verspreide biljetten. De Notaris P. Dregmnns, te Axel, zal ten verzoeke van EDUARD GIJSEL, landbouwer en herbergier te Sas van Gent, op Maandag den 16 September 1895, des namiddags 2 ure, in de herberg van ge noemden Gijsel, te koop aanbieden Koop 1. SCHUUR, verdere GEBOUWEN, AANHOORIGHEDEN en ERF te Sas van Gent, aan het einde der Weststraat, kadastraal bekend in sectie C nummer 1272 gedeeltelijk. Te aanvaaiden 1 Mei 1896. Koop 2. AANHOORIGHEDEN en ERF, naast koop 1, kadaster sectie C nummer 1272 gedeeltelijk. In mondelinge huur bij de wed. E. Mazereel, voor 4,50 per maand. De kooper komt in het genot der hum bij de betaling der koopsom. Koop 3. te Sas van Gent, in de Noordstraat, kadaster sectie C nummer 313, groot 1 are 76 centiaren. In mon delinge huur tot 1 Mei 1896 bij de weduwe Charles Gijsel, voor 5,50 per maand. Genot der buur alsboven. Koop 4. gelegen in den Ghellinckpolder, ge meente Sas van Gent, kadaster sectie C nummer 752. Te aanvaarden na het rooven van den oogst dezes jaars. Betaling der onkosten ad 7% 8 da gen. Koopsom 6 weken. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden notaris. Bij uitgaaf f 8,50. Nu De ondergeteekende, door aankoop eigenaar geworden zijnde van een groot aan tal exemplaren van de bladen V en VI van de in 1892 uitgégeven wenscht die voor een spot pi ijs op te ruimen en wol de tfree bladen, los of aan elkaar geplakt, voor De bladen V en VI bevatten juist ZEETWSCH VLAANDEREN. Ieder ontwikkeld inwoner dezer stnek en het naburig Belgie, die maar eenigs- zins met zijn tijd meeleert, moet deze gelegenheid aangrijpen om voor enkele stuivers in het bezit te komen eenei zoo net gekleurde en accuraat bewerkte Kaart van do streek zijner inwoning ol waarin hij giondeigenaar is. Alle leden van Gemeente en PolderbesturenGrondeigenaren en Landbouwers kortom alle ontwikkelde bewoners dezer streek zullen zich een Kaart willen aan schaffen. waarop alle Gemeenten, Polders (met aanwijzing van den tijd van indijking en der grootteJ, HofstedenWegen en Kanalen enz. nauwkeurig en duidelijk zijn aangegeven. Voor zorgvuldige verpakking op een houten rol en verzendiDg naar buiten het 4e District wordt 25 CENT berekend. Verzending naar buiten na ontvangst van het bedrag in postwissel. Alle Boekbandelaren nemen bestelling aan, terwijl een ex. der kaart bij den Uitgever van dit blad ter lllZilge voorhanden is. OOSTBURG. EEONSWl^K,

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3