TWEE BSUIDEN. i\o. 946. Woensdag 4 September Ï895. 31Jaarg, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaand ere n F. DIELFMAiV, AXEL. Aanbesteding, aanbesteden: a anbesteden: 39. FEUILLETON. Buitenland. AXELSCHE OUItlNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TAVEE uren. Burgemeester en Wethouders van A XEL zullen op Haandag den 9 September a.s., des voorraiddabs 9 ure, ten raadhuize ALLEE* VOOR INGEZETENE* Het maken van eene rioleering van den zinkput in den ver loren hoek door de gronden van den heer Van Dishoeck. Inlichtingen te bekomen ter gemeente secretarie. Axel, den 3 September 1895. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Axel, zullen op Maandag den 9 September a. s. des voormiddags 9 ure ten raadhuize Het vervoer van ongeveer 100 M3 Grint. Het vervoer moet geschieden van de Axelsche Sassing naai den grintweg Axel—Zaamslag. Inlichtingen te bekomen ter gemeen tesecretarie. Axel, den 3 September 1895. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOK ASVA. Dat geve God, zeide zp, Felicita zou eene ontgoocheling boeten met den vrede van haar hart. Zij heeft een teedere natuur, zij heeft te weinig veeikracht in hare gevoelens en gedachten, om ooit zulk een slag te boven te komen en zelfs te beproeven, zich op te richten aan datgene, wat baar nog overblijft in het leven. Het is niet ieder gegeven, zeide graaf, maar ik prijs de vrouw gelukkig, die een wijze levensbeschouwing bezit bij een diep gemoed en duizendmaal gelukkig de man, wien zulk een vrouw ten deel valt. Men kan het geluk niet dwingen om ons te dienen, maar de vroolijke moed, waarmede men tegenheden bestrijdt of verdraagt, het beminnenswaardig streven om overal, bp alle toestanden de beste, de vriendelijkste zijde te ontdekken en vast te bouden, dat zijn eigenschappen die ten minste tevredenheid schenken. Met eenig gedruiscb stond de gravin Na een langdurig debat heeft de Bel gische senaat met 56 tegen 31 stemmen en 1 onthouding de schoolwet aange nomen. Nieuwe Jobstijdingen zijn te Brussel van den Congo ontvangen. In een ge vecht [met de mahdisten in Adda is de luitenant Cassart gesneuveld;, bovendien moeten volgens een gerucht 19 soldaten in hetzelfde gevecht zijn gevallen. Men hoopt dat dit laatste gerucht niets is dan een herhaling 7an de onlangs te Parijs ontvangen berichten van den Congo. Keizer Wilhelm heeft aan graaf Caprivi het volgende telegram gezonden bij ge- genheid van de herdenking van den slag bij Mars la Tour Bij den 25en terug keer van den dag waarop de slag bij Mars la Tour plaats had, een eeredag vc-or het tiende legerkorps, herdenk ik gaarne dankbaar uw verdienstelijke werk zaamheid als chef van den generalen staf van dit korps.* In een blief uit Berlijn over het aan staande Sedanfeest wijst de eorrespon dent van den Temps op de moeite, die overheden zich geven om het Ger- maansch chauvinisme wakker te schudden door die feestvieringen ter herdenking van veldslagen en overwinningen, waarin wij de voorboden willen zien voor nieuwe credietaanvragen voor militaire doelein den, vooral voor kruisers en voor de veld-artillerie. Ondanks alle die feesten, die jubilés en het herwaakt chauvinisme heerscht toch de algemeene overtuiging, dat de van tafel op, het gesprek nam eene haar met aangename wending. Waarom was mevrouw Herskiog met hare kleindochter niet op uwe bruiloft vraagde zij Katharina. Zij gevoelde zich toen reeds onwel en Felicita wilde ik niet aan haar geluk ont rukken. Mevrouw Hersking is een uitstekende vrouw, ook tameljjk ontwikkeld, voor zoover ik mij herinner uit vroegere jaren, ik begrijp niet hoe ik haar zoo geheel vergeten kon. Ik zal haar toch eens een bezoek brengenwat denkt gij er van, Snzanna, als wp onzen rit eens opgaven en ons met Katharina vereenigden Voor vandaag moet ik dat toch weigeren, mevrouw de gravin, zeide Katharina, ik ben in het bijzonder uitgenood)gd bij Felicita, mevrouw Hersking bovendien is nog lijdend en kan stellig geen bezoek afwachten. De gravin bezag haar verwonderd van het hoofd tot de voeten Ik hoop, dat mevrouw Hersking verstan dig genoeg is, om de eer van mijn bezoek, die ik haar schenk evengoed alsde adellijke grondbezitteis, ook als zoodanig op prijs te stellen, Katharina tiok even de schouders op Dat weet ik niet, mevrouw Heisking heeft hieromtrent hare eigen inzichten ge zoudt even vriendelijk ontvangen worden als ieder ander, want mevrouw Hersking keizer oprecht den vrede blijft wenschen al zijn'aandacht schenkend aan de bin- nenlandsche politiek en zich alle moeite gevend om zich te onttrekken aan de extra conservatie ven, die hem willen drijven in de richting eener reactionnair- economische politiek en van het pruisisch conservatisme. Na alle sombere tijdingen over Mada gascar en de voorbereiding der Fransche expeditie verdient dubbel de aandacht, hetgeen Enger, Wolf, die als berichtgever van het Berliner Tageblatt de expe ditie volgt, hij betuigt zijn bewondering voor de zelfverloochenende wpze, waarop soldaten als de Fransche langzaam maar zeker vooruit trekken, strijdend vooral tegen de ziekte en de bezwaren van het terrein. Ü6 Lefebre transportwagens zijn goed, en de weg, door de geniesoldaten aangelegd, is voortreffelijk. Voortaan is Madagascar, reeds door oien weg alleen, voor de be&chaving geopend. De oorlog op Madagascar is een Karrenkrieg, zegt Wolf. Te Weenen heeft bet cadeau van dt>n czaar aan den vorst van Montenegro, bestaande uit 30,000 geweren, 15,üOO,GOU patronen, uit kanonnen enz. eenige emo tie verwekt, die zich zelts deed gevoelen op de beurs. De „N. Fr. Pr.c meent dat de czaar zeker wenscht dat de vorst van Monte negro gereed is voor den oorlog en dat Europa dit weet. Ir, ieder geval is het vreemd dat hij voor zulk een zonderlinge demonstratie het oogenblik koo. dat Oos tenrijk blijk gaf van zijn goeden wil tegenover Rusland in Boelgarije Ten gevolge van huiszoekingen zijn te Madrid verscheidene personen gevangen ziet gaarne menscben, maar ge zoudt ook even zeker met ontvangen worden, zoodra zp op eenige wijze docr bezoek lastig gevallen zou worden. Zij is 76 jaai oud, zwak en nu ziek en heeft daarom zelf meer noodig ontzien te worden, dan zij anderen moet doen. Nu dan is het ook het best, wanneer gp met Leo in den jachtwagen rijdt, hernam de gravin met merkwaardige consequentie, en hiermede zal naar ik hoop het verlangen aan alle zpden bevredigd zijn. Zij ging door öuzauna gevolgd de kamer uit, ook Katharina verliet de kamer, haar was na deze uitdrukking der gravin een samenzijn met Leo pijnlijk, ten minste op dit oogenblik. Om vier ure kwam de jachtwagen van den graaf voor. Bijna tegelpkertpd kwarupn Leo en Katharina de trappen at en hijzelf hielp haar erin. Alle slotbewoners waren door deze gebeurtenis op de been gebracht achter staldeuren en keukenvensters kwa men nieuwsgierige gezichten te voorschpu en zelts de gravin versmaadde het niet, door de gordijnen verborgen, het jonge paar te bespieden. Katharina was zoo frisch en bekoorlpk, dat het nauwelijks mogelijk was voor een jongman, om op den duur hare schoonheid te weerstaan, vooral als deze man naast zijn wenscben ook rechten op haar had. De gravin loosde een diepen zucht toen zij dit erkendede gedachte, dat zp de heerschappij eens aan genomen. Men brengt dit in verband met de oproerige bewegingen in de pro vinciën. In goed onderrichte kriDgen wordt beweerd, dat men een samen- zwei ing op het spoor is, die ten doel bad het gezag omver te werpen. Een opstand in Chovar zou alleen daardoor zijn ontstaan, doordat de bende niet op tijd hot bericht had ontvangen dat de beweging, welke zich over Andalusië, Catalonië en Valencia te gelijk zou uit strekken, uitgesteld was. De twee tegenstrijdige stroomingen, die aan het Russische hot vallen waar te nemen en waai op reeds vroeger werd gewezen, doet zich niet alleen gelden voor de hofaangelegenheden maar zijn ook merkbaar in de politiek en vooral op <ie zaak der volksontwikkeling. Niettegenstaande czaar Nikolaas nadruk kelijk bp z|jn troonsbeklimming den minister van onderwijs bevolen heeft het volksonderwijs ter harte te nemen, l6ggen de betrokken autoriteiten in deze zaak de grootste onverschilligheid aan den dag. De pers begint zich met het geval bezig te houden en waarschuwt voor degevol gen van dit voortdurend dom en onwe tend houden van de groote massa der bevolking. In Marokko moet de toestand verre van geruststellend zijn. Volgens een bericht uit Gibraltar zijn allerwege ir, het land de stammen in oproer tegen des sultans gezag. De jonge vorst zit in groote financieele moeilijkheden niettemin wil hij zich omringen door een sterk leger, dat echter ongerekend wordt betaald. Op 12 mijlen van Tanger heett tus- schen verschillende stammen een bloedig Katharina zou moeten afstaan, vervulde haai met vertwijfeling en daarom zorgde zij angstvallig vooi de scheidsmuren, die nog bestonden tusschen de echtgeDOoten. Ir, de bediendenkamer daarentegen heerschte groote vreugde. Godlof, zeide de flinke Lene, het was waarljjk noodig, dat zij eens bij eikander zijn. de menschen gelooven bepaald uiet, dat zij man en vrouw zijn. Als zij maar eens alleen zijn, dan zullen ze wel met elkander praten, wie durtt dat in tegenwoordigheid der oude gravin, die van louter hoogmoed op de hielen draait, rechts en links kijkt en gezichten trekt, dat men van angst de woorden vergeet, die men op de lippen heett. Konden zij dan niet alleen zijn op hunne kamer vraagde de bediende Anton met spotachtige terechtwijzing. Neen, hernam het meisje, dat is het juist. '8 Morgens gaat hij vragen, hoe zij geslapen heeft, hij zit op een stoel, zij op een anderen en geen van beiden ver roert zich. Ot noemt ge dat alleen zijn, als de kamenier voor liet sleutelgat zit en loert en men merkt dat van binnen Doet zij dat Dus juffrouw Lizette kan meer dan broodetenvraagde de be diende. Eigenlijk is het de oude gravin, zeide het meisje, want toen vrouw Grimpel heden morgen Lizette betrapte, toen zeide ze dat de oude gravin het bevolen had, dat

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1