No. 945. Zaterdag 51 Augustus !895. l!e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen F. DIELEMAN, Wat ons te wachten staat Buitenland. 4XELSCHE oirant. 4* Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordeD naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Door onvoorziene omstandig heden konden wij ditmaal geen feuilleton plaatsen. als men de Zoudagswet in volle consequ entie toepaste wanneer zooals in Amerika men de koffiehuizen sloot, dat wordt aar dig beschreven in een brief uit New York in het Nieuws van den dagt ODder het opschriftHoe New York aan bier weet te komen. Reeds bij eene vorige gelegenheid maak te ik zegt de schrijver melding van de onzinnige manier, waarop in New- York en omstreken de Zondagswet wordt toegepast. Welke nadeelige gevolgen dit ouk mag hebben, op 't vernuft der burgers heeft 't een allervocrdeeligsten invloed. Als men nagaat, vrat zij al niet verzinnen om de lastige wet te ontduiken, dan kan men niet twijfelen aan do groote ontdek kingen, die wij in de toekomst aan de vindingskracht der Amerikanen zullen te danken hebben. Dat na de eersto twee of drie Zondagen waai op verslagenheid het deel van de meeste New Yorkers was in plaats van bier, geen mensch, die in de buurt van eon bierhuis woont, meer doist behoefde te ljjden, is een feit. En daar vau vier straathoeken op zijn minst door een bier huis in beslag worden genomen, om niet te spreken van de tusschenliggende ver verschingslokalen, spreekt het vanzelf, dat geen mensch gebrek lijdt, behalve de groote poliintiean, die voor iedere verze gelde koffiehuisdeur op wacht staat. Het is een ware harlequinade, veel rijker aan dwaze ontmoetingen, bespottelijke toestan den en onzinnige scenes, dan nooit eenige ten tooneele gevoerde »farce." Schrijvers van het sooit kluchtspelen, die als los zand aan elkaar hangen, zullen bepaald wel van de ruime hoeveelheid voorhanden stof gebruik maken om dezen winter pu bliek te trekken naar de mindere schouw burgen. Politieagenten staan op wacht, wetend dat achter hun rug, achter de gesloten deuren en neergelaten gordijnen, de grot ste ongerechtigheden aan de Zondagswet gepleegd wordenzij hoorén boven hun hoofd door de openstaande ramen vroolijk gelach en gepraat komen dat komt zeker niet uit dorstige keelen en uitgedroogde tongen en zij kunnen er niets aan doen geen Roosevelt ter wereld kan iemand verbieden in zijn eigen huis bier te drinken, 't Is om razend te worden dat blijkt tenminste uit de feiten waarmee de couranten iederen Maandag zichzelf eD hun lezers vroolijk maken Een agent loopt door den ingang naast het bierhuis naar binnen, waardoor hij ongemerkt achter in de bar-oom kon ko men. Hg verschool zich achter een deur tot het oogenblik zou zijn om zijn slag te slaan. Er was gepraat en gelach in de buuit van de »bar" plotseling springt de agent achter de deur van daan, midder in het lokaal en vlak voor den koffie huishouder, die met een paar van zij habitues stond te praten, na een huiselgk Zondagmiddagborreltje in een achterkamer. Daar waren wel menschen maar geen bier, niets dat in strijd was met de wet. Vuistslagen voor den agentindriDger, een pistoolschot van de verontwaardigde vrienden, eigenaar gearresteerd, voor den rechter gebracht, onmiddelijk ontslagen reprimandé voor den voorbarigen wieker der wet exeunt dramatis personae. Een juffrouw, eigenares van een kleir, café, wilde zien, hoe het weer zich hield. Zij opende de voorbeur en keek naar de lucht. Daar schoot een politieman om den hoek en nam de juffrouw, niettegen staande haar tegenstribbelen, mee naar het naaste politiebureau; wegens het open houden van haar huisdeur op Zondag. De dame werd dadelgk ontslagen, maar de politie agent had alweer meegeholpen om zijn chefs belachelijk te maken. Intusschen zijn zij, die op de flats boven een bierhuis wonen, het beste af. Zij halen bier zooveel zij willen. Dit konden de buren niet goed aanzien, en zoo kwam men er vanzelf toe, zich door middel van een touw met de bevoorrechten in ver binding te stellen. Zoo gebeurde het ten laatste, dat iemand een huis op den hoek binnen ging en over de daken zijn weg naar een bierhuis midden in een rij bui zen nam. Zij, die niet binnendoor in de barroom konden komen, bedienden zich van een luchtkoker of de brandladders, waardoor of waarlangs de bierkan op en neergeheschen werd. Moeilijker was 't voor hen, die over straat moesten. Daar was de onomkoopbare Cerberus, dieniet weg te cijferen viel. Maar ook daar werd wat op gevonden. De politieman meikte op, dat de menschen boven het bierhuis druk bezoek kregen, maar dat kon hij niet verbieden. Kwam een defectieve kijken, of wel alles in orde was en schelde hij aan een der flats aan, dan waarschuwde de spion, die in de gang op wacht stond, dan kwam mijnheer of mevrouw zelf naav beneden om te zien of zij de visite wil den ontvangen of niet. Voor deze mede werking konden zij gratis den geheelen dag bier krijgen. En dan de manier waarop de bierkannen vermomd werden Het gewone was een petroleumkan, expres voor die gelegenheid aangeschaft. »Wat heb je in die kan „Dat is mijn petroleumkan, ik woon hier", zegt de eigenaar onnoozel door een der huisdeuren verdwijnend. Nu eoo'n agent erg graag eens gekeken hebben ot er werkelijd olie in zat, maar eerstens kon het wel eens waar zijn en ten tweede is er geen wet, die iemand verbiedt met bier over straat teloopen. Een oogenblik latei' komt de man met de oliekan te voorschijn. 'k Ga olie halen", zegt hg plegerig tot den agent Vijf minuten daarna komt hij weer teiug. Zie zoo, nu hèb ik mijn olie. zie jee, en uitdagend wandelt hij met zijn tweede lading bier naar binnen. Vrouwen met kleine kinderen zijn drukke bezoe kers, maar het eenige leven, dat er in het stevig ingepakte wicht zit is het schuimen van bet bier. Een dogcart houdt stil, en een jonge man met een medicijnkist springt eruit. Dat is de dokter, denkt de agent, die op post staat. Een dokter is 't misschien, maar om een zieke is 't dezen keer niet te doen in de medicijnkist is juist ruimte genoeg voor eenige liters bier, en de vracht is aanmerkelijk zwaarder, als de jonge man weer in het rgtuig spiingt en wegrijdt. Hei slimste verzin sel was dat van een bierhandelaar, die twee oude lijkwagens huurde en op die manier aan al zijn klanten bier bezorgde, zooals gewoonlijk. Het feit, dat het bier uit een doodkist kwam, zal wel niet belet hebben dat het goed smaakte: Een lijk kist kan 200 flesschen bevatten, de man maakte dus nog al goede zaken. In Har lera was alles »echt'' gesloten Een me lankolieke bierhuishouder had een bord voor zijn deur gehangen met het opschrift: Gesloten wegens den dood der vrijheid. Die man had nog zoo groot ongelijk niet - al is de vrijheid niet dood, zij ligt zeer zeker in een flauwte. Laat ons hopen dat 't slechts eeu appelflauwte is en dat zij weer zal bijkomen als de warmte voorbij is. Het schijnt dat abt Daens en zijn Christendemocraten nog altijd niet genoeg jetemd zijn. De bisschop van Gent heeft zich ten minste verplicht gezien opnieuw een waarschuwing te richten tot de katholieken, die den democratischen priester volgen. Het schrijven luidt aldus: »Met diepe droefheid nemen wij waar dat de bladen der partij, die de partij Daens genoemd wordt - niet de minste rekening houdend met het schrijven, waarin de bisschoppen van Belgie op voorschrift van Zijne Heiligheid den Paüs den katholieken van ons land de eendracht aanbevelen meer dan ooit verdeeldheid stoken en verspreiden en de katholieke besturen aanvallen. De redacteurs dier bladen drijven de stoutmoedigheid zoover, dal zij trachten hun lezers te doen gelooven, dat zij, aldus handelend, de goedkeuring hebben van Z. H. den Paus en de bisschoppen Een dergelijk gedrag meet worden veroordeeld het is hoogst schadelijk voor de belangen der ware Christelijke volks partij, het is volstrekt strijdig met de bedoelingen van Zijne Heiligheid en de Belgiscne bisschoppen, en wij achten het onzen plicht de geloovigen te waarschuwen opdat zij zich niet laten misleiden door dergelijke bladen. t Antonius, bisschop van Gent. Grodkovitz, een der chefs van het bankiershuis Rotschild te Parijs, opende Zaterdag namiddag een blief, aan het persoonlijk adres van baron Rothschild geriebt. De brief bevatte tusschen twee bladen carton eene ontplofbare stof. Bij de ontploffing werden van Grodkovitz het rechter oog en een stuk van de rechterhand weggenomen. De dader van dezen aanslag is onbe kend. Nadere berichten omtrent deze zaak luiden als volgt Zaterdagmorgen te 9 uur werd met de tweede post aan de woning van den bankier rue Saint-Florenlin 2 te Parijs, een lijvige brief bezorgd, gesloten in een witte enveloppe voorzien van drie post zegels van 15 centimes. Behalvo het adres waren op de enveloppe de woorden persoonlek" en »nazenden" geschreven. Baron de Rotschild vertoefde te Trou- ville en de brief werd door een bediende naar het kantoor van den bankier in de rue Lafitte gebracht. De heer Jodkovitz een vertrouwde van den baron, zou den brief openen en had daartoe juist den punt van een pennemes in de enveloppe gestoken, toen een ont ploffing volgde, gelijkende op eer, zwaar pistoolschot. Bloedend viel de heer Jodkovitz tegen den grond, met ernstige wonden aan het rechteroog en de vingers van de rechter hand. De heer Jodkovitz, voorheen notaris te Metz, een man van 60 jaren, is belast met het beheer der landgoederen van baron Rotschild. Eerst voor eenige dagen was hij uit Zwitserland teruggekeerd De brieven tot het bankiershuis gericht, werden nooit door hem geopend, maar alleen die, welke voor baron Alphonse persoonlijk bestemd waren. Bij onderzoek bleek, dat de brief knal kwikzilver bevatte, hetwelk tvsschen twee blaadjes carton was verborgen, en wel zoo, dal er wrijving moest ontstaan, bij elke poging om het couvert te openen. Zelfs waren de randen van het couvert op bijzondere wijze bevestigd, teneinde het openen niet gemakkelijk te maken. De chef van het scheikundig laboratorium verklaarde dat hij niet kon begrijpen, hoe deze uiterst gevoelige stof niet ontplofte, toen de brief ten postkantore werd afge stempeld. Volgens de schatting van dezen scheikundige is ten minste 50 gram knalkwikzilver noodig geweest, om een zoo ernstige ontploffing teweeg te kunnen brengen. Men vermoedt, dat eer aan eene per soonlijke wraakneming, dan aan een anarchisten aanslag moet gedacht worden. Baron Rotschild ontvangt herhaaldelijk verzoekschriften om geldelijke ondersteu ning en natuurlijk kan bij niet aan al deze aanvragen voldoen. De justitie gelooft daarom, dat het een der teleur gestelde vragers is, die zich op deze wijze heeft willen wreken. Bij het adres stond uitdrukkelijk vermeld »persooniijk.'' Het eenige spoor, dat men heeft, wordt gegeven door de verklaring van een sigarenverkooper. in wiens winkel iemand door een ander het adres liet schrijven opeen pakje, voor baron Rotschild bestemd De politie poogt in de eerste plaats het postkantoor te vinden, waar deze brief is bezorgd. V. P. Door de Fransche regeering is van generaal Duchesne bericht ontvangen dat de troepen op Madagascar den 21en Andriba aangevallen en d6 versterking zonder gevecht hebben genomen. De vijand was gedemoraliseerdmen ver wachtte dat bij zich zou overgeven, zes posten en verscheidene versterkte leger plaatsen werden door hem verlaten. De Engelsche staats-secretaris van buitenlandsche zaken Curzon heeft in het huis der gemeenten verklaard, dat het gerucht, als zou het Chineesche escorte, dat den consul naar Koechong vergezelt, wandaden hebben bedreven, niet beves tigd is. Ten gevolge van te Pekin tot de regeering gerichte veitoogen, is den onderkoning opgedragen consul bij het

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1