(Hïöïïw mm (üemengd Nieuws. kameraden", nam de keizer afscheid. Te Berlijn is bericht ontvangen dat te Tula, honderd mijlen ten zijden van Moskou, de artillerie-kazerne met 300 man in de lucht is gevlogen. Men ge looft aan een nihilistische aanslag. Het Russisch gouvernement heett aan de censuur stienge bevelen gegeven geen mededeeling te doen aan vreemde dag bladen over deze ramp. Dit bevel is gegeven om een doelma tig onderzoek te kunnen doen en de schuldigen te kunnen aanhouden. Er zijn reeds aanhoudingen gedaan te St. Petersburg, te Odessa en te Moskou. 0e tijding over den aanslag is enkel in het buitenland bekend geworden, dank zij het gebruik van een cijfertelegram, dat aan de censuur ontsnapt is. Bi] oen onderzoek bleek dat de kazer ne ondermijnd was. Op het Russisch gezantschap te Ber lin bewaart men een streng stilzwegen over de zaak. Uit Hongong wordt aan de «Times* gemeld dat de Chineesche soldaten de Europeanen plunderen zg beweren dat zij de schuld zijn van al hunne onge gelukken en zij daarom moeten uitge roeid worden. Er zijn weer oproerige plakkaten op de muren van het Kanton aangeplakt. Het bericht uit Engelsche bron dat de voorhoede der Fransche expeditie op Madagascar ïeeds Tananariva had be reikt, heeft zich niet bevestigd. Uit een correspondentie van het officieuse agent schap Havas blijkt, dal de vertraging in de krijgsoperaties te wijten is aan de moeilijkheden bij het transport en aan de verliezen, door de Hova's toegebracht. De soldaten doen wonderen van in spanning om de bosschen door te komen, maar zijn uitgeput en 30 pet. is ziek. Er zal een vliegende colonne gevormd worden om van Andiiba en Tananriva te rukken. Volgens Engolshe berichten toont de koningin zich geneigd met Frankrijk vrede te sluiten, nu de troepen op een etmaal afstand van de hoofdstad staan, maar de premier hoeft verklaard dat hij zich tot den dood zal verdedigen. Een groot getal revolutionnairen, waaronder een neef van den eersten minister is te Antanarivo aangekomen. Er heerscht grooto ontevredenheid onder de bevol king; er begint zich een zeer vgande lijke stemming tegen de vreemdelingen te openbaren. Op een doo>- de vreemde vertegen woordigers gehouden bijeenkomst raadde de Britsche consul aan allen het land te verlaten, daar de regeering niet bij machte zou zijn hen te beschermen of hun een veilig geleidde naar de kust te verschaffen. De te Parijs ontvangen dagbladen van Madagascar maken melding van een ge rucht, dat de eerste minister aan gene raal Duohesno een vredesbode zou heb ben gezonden, dien de generaal echter terugwees, met de verklarring dat hij aaD te zien en zich tot haar richtend ging hg voortBeveel slechts wanneer het rijtuig klaar moet zijn, ik zelf zal zorg dragen dat het stipt is. Een dankbare blik beloonde hem. Ik zou gaarne willen om vier uur, zeide zij, ik heb plan naar Barnrode te rijdeD, vanwaar ik de tijding ontvangen heb, dat mijne vriendin tehuisgokomen is. Naar Barnrode V zei de gravin, dat is echter iuist de tegenovergestelde weg van dien ik denk te nemen daar ge de zaak zoo snel beslist hebt, Leo, wilt gij nu ook de goedheid hebben te zeggen, hoe wij beiden tegelijkertijd aan ons doel moeten komen Hoe gij tot uw doel geraakt, lieve moeder, laat ik aan u over, want het rijtuig dat gij begeert, blijit natuurlijk tot uw dienst. Binnen zes weken krijgen wij een tweede uit de stad, tot dien tijd moeten wij ons behelpen, zoo goed als het gaat. En hoe wilt gij het heden inrichten, onderhandelen. Van af het begin van den krijg spoort de «Madagascar News* de Hova's aan bij het naderen der Franschen de hoofd stad in brand te steken. Naar men zegt zou inderdaad de eerste minister dit plan koesteren en na Tananariva in brand te hebben gestoken naar het Zui den willen terugwijken. Boden van de koningin werden afge zonden naar Andrihaom Ramasombazaha in hechtenis te nemen hij werd be - schuldigd Marovoya niet te hebben ver dedigd en zoo onachtzaam te zijn ge weest om niet eerst de wapenen en magazijnen te hebben verwoest, alvorens hij die plaats verliet. Ramasombazaha werd naar Antanarivo overgebracht en na een korten krijgsraad schuldig bevon den. Het vonnis luidde levendig ver brand te worden. Het werd onmiddelijk ten uitvoer gebracht. Tengevolge waarschijnlijk van de toe neming der Nederlanders onder de be volking van de Zuid-Afrikaanscbe Re publiek, is vooral te Pretoria het aanzien van de Transvaalsche bewoners in de laatste jaren veel versterkt. Waar men vroeger niet anders dacht dan dat de Transvaler zich in de overheerschend Engelsche bevolking zou oplossen, waar men hem althans vrij wel begon te regeeren, daar heeft hij zich thans we der op zijr. ware standpunt weten te verheffen, dank zij den steun der uit Nederland gekomen elementen. Men heeft aan de Hollandsche zéden vastgehouden en drijft die nu meer naar voren men heeft verscheidene Holland sche winkels in Pretoria en in bijna alle inrichtingen voor het verkeer irett men bedienden aan, die Hollandsch verslaan. Er verschijnt ook eeii Hollandsche cou rant. Dat dit bij die bezoekers oDlangs, bij gelegenheid der opening van den spoor weg, indruk gemaakt heeft is niet ver wonderlijk. In zijn mailbrief van Ons Land merkt Batavia dan ook op dat „Engelsche berichtgevers getroffen waren door do toespraken in het Hollandsch door niet weinig vertegenwoordigers van vreemde natiën gehouden, en door het feit dat Hollandsch de spreektaal der hoogere kringen te Pretoria was, door hen toegeschreven aan de politiek van president Kruger om Hollanders in staats ambten te plaatsen". Wat hun tegen standers ook op de Hollandeis mogen aan te merken hebben, de echt natio nale Boerenpartij, die toch nog de haas is in de Z.-A. republiek, zal met vol doening kennis nomen van bovenstaande feiten en den Hollanders in hun midden dank weteD voor hun onvermoeid stie- ven om werkzaam te wezen hij de op bouwiDg dos lands volgens de aspiratiën. die vanouds de voortrekkers bezield heb ben en die door het beste deel der natie worden gehuldigd. Men mag schelden op de spoorwegmaatschappij, op de Mansvelt en op de Hollanders, zij zjju niettemin een nuttige lactor in het ge wichtvolle tjjdperk van Tiansvaalsche ontwikkeling, dat we thans doorloopen. vraagde Suzanna. Ik neem den jachtwagen met de twee zwarten. Dat kan niet, riep de gravin uit, daar zijn slechts twee plaatsen in, Katharina kan niet naast den koetsier zitten, dat is geheel tegen mijn principe. Maar niet tegen het mijne, hernam Leo, en naar ik hoop, zult ge mij gelijk geven, als ik u zeg, dat ik zelf koetsier zal zijr.. Een trek van misnoegen vloog over het gekat der gravin. Suzanna kon een licht ondeugend lachje niet onderdrukken Gijzelt, vroeg de eerste, neen Leo, gij moet u mijnentwege niet geneeren, dan blijt ik tehuis. Doe dat niet, moeder, want den jacht - .vagen neem ik in ieder gevat en ik laat mij het recht niet ontnemen, mijne vrouw zelve te voeren, nu zij mij dit eenmaal heelt toegestaan, zeide hij galant. (Wordt vervplgd). Jjan Naar men mededeelt, zullen nog dezen winter de lessen van den ambulan- ten cursus in hoefbeslag in onze provincie een aanvang nemen. Daartoe in staat gesteld door subsidien van het rijk f 6<>0, van de provincie f 700, en van den Wilhelminayo^ev ICO, zal de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland in iedere afdeeling, er zijn er acht, lessen in theorie laten geven door een veearts en in de practijk door een gediplomeeid hoefsmid. Het aantal lessen in ieder9 afdeeling bedraagt 22zij zullen zoo ongeveer om de week gegeven worden. Het is te wenschen dat door vele smeden, vooral door smidsgezellen, gebruik ge maakt zal worden van d9ze gelegenheid om van hun vak iets degelijks te leeren. Predikbeurten te Axel. Zondag 25 Augustus 189 5. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz^ Gereformeerde Kerken Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. A. Doorn. Nam. 2 ure Leeskerk. AXEL, den 33 Augustus 1895. Maandag aanstaande zal het 25 jaar jaar geleden zijn, dat de spoorweg Me- cheleu - Terneuzen voor het publiek ver keer geopend werd. Welke beteekenie die opening ook voor onze plaats heeft gehad en nog heeft, zal het reizend en handeldrijvend publiek ten volle beseffen. Terneuzen zal de eer genieten eenige hooggeplaatste personen te mogen ontvan gen, o.a. den minister van Openbare weiken in Belgie, den commissaris dei- Koningin in Zeeland en den gouverneur van Oost en West Vlaanderen, wat met eenige plechtigheid zal gepaard gaan. Ook zal aldaar eene mu ziekuitvoering worden gogeven, terwijl de ingezetenen zijn uitgenoodigd, op dien dag de vlaggen uit te steken. Naar wij vernemen zullen ook hier van enkele woningen de vlaggen wappe ren. Mocht dit aanleidiug geven, dat meerderen dit vooi beeld volgen, dan brengt Axel hierdoor een stille hulde aan de inrichting, welke onze gemeente naren in de eerste en de vreemdeling in de tweede plaats in de gelegenheid stelt, op eene gemakkelijke wijz9 zich te verplaatsen, en de voortbrengselen van landbouw, alsmede alle andere goe deren te vervoeren. - Woensdag had te Ter Neuzen de aanbesteding en herbesteding plaats, als Door het bestuur van den polder Nieuw- Olhene, van het maken van werken tot dijfesvei betering en van kramwerken, waarvoor inschreven de lieeren H. Klaas sen te Zaamslag, voor 591, K. de Vos voor 585, A. Tholens Danz., voor 580, A. van der Beek te Zaamslag, voor 526, D. de Doelder, voor 523 en J. de Bree Fz, voor 497. De 4 inschrijvers, waarbij geen woon plaats wordt vernoemd, is zulks Ter Neuzen. Door het bestuur van den Oud-Westen- rijkpolder, het begrinden van wegen enz. in den genoemden polder, met het onder houd daarvan tot en met 30 April 1896 hiervoor hadden ingeschreven de heeren D. de Doelder voor 2394, K. de Vos voor 2240 en J. de Bree Fz. voor 2185, allen wonende te Ter Neuzen. Te Zaamslag zal de 15de verjaardag van Koningin Wilbelmina feestelijk ge vierd worden. Meer dan 300 is voor het doel ingezameld. Een prachtig vuur werk uit Antwerpen zal des avonds worden afgestoken. Hier in Axel hooren we nog van niets misschien komt het echter nog. Meteen men klaar en die zgn hier nog wel te vinden meenen we. Donderdag slaagde te Breda voor de hoofdakte de heer H. Cransberg te Schoonhoven. Bij kor,, besluit is benoemd tot ont vanger d6r belastingen te Oostburg M. van der Linde, thans te Gennepte Breskens J. Kruyff, thans te Eysden, (station); te Onderdendam M. 11. Sauer, thans te St. Maartensdijkte Eysden jhr C. Ph. L. van Kinschot, thans te Aardenburg te Aardenburg W. C. van Oordt. surnumerair in de directie te Am sterdam. Zaamslag. Bij kon. besluit is benoemd tot dijkgraaf van den polder Nieuw- Othene, provincie Zeeland, de heer D. Dekker Francoiszoon. Sas van Gent. Tof hoofd der school alhier is, in de plaats van den heer Van den Donk, die bedankt heeft, met algemeene stemmen benoemd tie heer A. P. M. de Lauwere, onderwijzer te Venlo. St. Jansteen. De gemeenteraad alhier verleende eene subsidie van 200 aan de R. K. zusterschool en 50 aan den heer W. C. Imandt hoofd eeDer open bare school in die gemeente. - In een kolk nabij de Broodfabriek aan den Westervoortschen Dijk te Am- hem is Woensdag het lijk gevonden van eene 20 jarige dienstbode, die sinds eenige dagen vermist werd. Het lijk vertoonde krabben op het gelaat wat evenwel het wat evenwel het gevolg kan geweest zijn van het schuren langs steenen of twijgen. - Eene weduwe, Woensdagavond te huis komende, vond de deur harer woning in de Anna Paulownastraat te Rotterdam, die zij bij haar vertrek gesloten had, geopend Hare woning binnentredende liep een man haar tegen het lijf zoodat zij viel. Van deze gelegenheid maakte de onbekende gebruik om te ontkomen. Het bleek, dat hij eene kast geopend had, doch de gelegenheid om iets te ontvreemden had hem blijkbaar ontbroken. - Na afloop eener vergadering van de sigarenmakers te Amsterdam trok men Woensdag avond om 11 uur, socialistische liederen zingende, door eer, deel der stad. Bij de Utrechtsche straat kwam het tot een opstootje tusschen de politie en de zangers. De laatslen wildeu het ziDgeu niet nalaten, waarop de politie stok en sabel trok en geduchte slagen uitdeelde. Ook een agent van politie kwam onder den voet en raakte sabel en helm kwijt. Hier en daar kwamen ook nog relletjes voor. - Te Oerebro, in Zweden, is een huis afgebrandwaarbij een achttienjarig meisje mee vier jongere broertjes en zusjes, die op eer, zolder sliepen, om kwamen. Een darne, die in de nabijheid van de plaats des onheils woonde, stierf aan hartstilstand Ir, den nacht van Vrijdag op Za terdag had te Bokstel een diefstal plaats zoo brutaal, dat men kan zeggen, dat hij eenig is. Bij den heer W. de Visser, Wethou der, werd door het uitsnijden van een ruit de toegang verkregen in een bijge houwtje. Daardoor gingen de dieven op een open plaatsje, sneden weer een ruit uit en kwamen zoo in't woonhuis, waar ze een groot gedeelte van het huis door zochten, zouder echter veel van hun gading te vinden. Alvorens te vertrek ken, haaiden ze echte: nog een zware secretaire van boven naar beneden, pak ten ze in de keuken totaal uit gebruik ten daar eenige eieren en een boterham met ham, en rookten hun sigaartje, waarna ze heel kalm vertrokken. Vervolgens gingen ze naar het daar naast gelegen woonhuis van den heer Ferd. Clerx, kwamen ook daar door een ruit binnen, doorzochten eenige kamers

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2