TWEE BSUIDEH. 943. Zaterdag 24 Augustus 1895. Ile Jaarg. Prijsopgave GRINT. 10. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. 0NDERH0UDSGRINT, Het smokkelen van vee naar België. 37. FEUILLETON. Buitenland. 4XELSCHE 00L1UIMT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en "Wethouders van AXEL, vragen vóór 2 September e.k. prijsopgave van eene lading van pl.m. 100 M3 grove franco te leveren vóór 15 September e.k., op den wal aan de Axelsche Sassing. Een bevriende hand schrijft ons het vol gende Als men verneemt, hoeveel stuks vee dagelijks over de grenzen wordt gesmokkeld van at Clinge tot aan St. Anna ter Muiden dan vraagt men zich onwillekeurig af Welk doel beoogt de Belgische regeering met het gesloten houden der grenzen? Besmettelijke veeziekten kunnen nu gemakkelgk worden overgebracht en Belgie moet tevens de inkomende iechten missen. Een geheel leger douanen is nog niet eens in staat den smokkelhandel maar eenigszins te fnuiken. Een Vlaming is ook voor geen klein geruchtje vervaardsmokkelen is immers zijn leven! Barrevoets en bloot- hoofds, weer en wind trotseerende, trekt hij met zijn beest door slooten, stoppel velden en kanalen. Zoo stil als een muisje sluipen ze met de koeien voorbij de douane posten, zoodat het wel 6ens gebeurd is, dat een transport van veertig koeien met een zestigtal drijvers niet eens door de douanen op 5 minuten afstand weid ge boord. Een wrong aan den staart of een stoot Roman van CrOLO RAIMÏÏND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR a ar ar A. Toen Katharina de kamenier schelde, opdat deze, zooals zij haar 's morgens beloofd had, behulpzaam kon zijn, zei het meisje vleiendHoe schoon heeft uwe genade gespeeldde graat heeft den ganschen tijd beneden gestaan en geluisterd, ik stond ook in het park, wij hebben ook wel eens wat frissche lucht noodig, maar ik waagde hpt volstrekt niet hem voorbij te gaan, zoo aandachtig stond hij te luisteren. Een donkere blos kleurde Katharina' wangen. Is de familie dan reeds terug van haar rit vraagde zij in plaats van te ant woorden. Jawel, hernam het meisje, maar alleen mevrouw de gravin en hare dochter zijn uitgereden, de graaf is den geheeleu na middag tehuis geweest. Katharina ondervond een weldadig gevoel bjj de tijding, dat de graaf geen deel ge nomen had aan den rit, waarvan men tiaar, zjjne gade, zoo geringschattend wilde met een scherpen of van een spijker voorzienen stok, doen het beestje den ge wenschten spoed nemen Van tijd tot tijd echter wordt het transport teruggeslagen, en moet men weer terug naar de grenzen vluchten. Verleden week werd men ook weder teruggeslagen ditmaal niet door de com miezen, maar door afgunstige smokkelaars zelve en dat wel, volgens het zeggen van anderen, wegens een oude veete. Men had zich onder een brug verscholen en toen eenige revolverschoten gelost. Denkende dat het commiezen waren, namen de smokkelaars in allerijl de vlucht. Wellicht zal men denken, dat ieder voor zich smokkelt, maar dat is niet zoo. Een veekoopman maakt accoord met een smokkelaar van professie, om zijn vee tegen 30 percent van de waarde over te brengen- De smokkelaar betaalt de waarde der gekochte beesten en krijgt van ieder beest dat hij overbrengt 80 percent. De veekoopman kan er alzoo nooit bij verliezen. Zulk een hoofdman der smok keiaars is dan ook geen katje om zonder handschoenen aan te pakken. Gewapend met twee revolvers en met een vastberadenheid om zich tot het uiterste te verdedigen, is zulk een hoofd man veel gevaarlijker dan een veekoopman die smokkelt. Verleden week werd hier (Axel) een vaars verkocht voor 550 francs, rekent men daarbij 30 percent smokkel kosten, vertegenwoordigde dat beestje in Belgie eene waarde van ruim 700 francs. Het is geheel verkeerd van onze regee ring, om den Belgischen slachters vrijdom van accijns te geven. België kan ons vee niet missen, dat is nu eenmaal een litgemaakte zaak, evenmin als onze gra nen. Een radicaal middel was, den uit voer van vee eens een jaar te verbieden, dan kunnen ze in Belgie rattenvleesch gaan eten. Dat onze regeering eens den Jan Salie- geest late varen en zich spiegele aan het ook niet groote Zwitserland, dat zich door Frankrijk zelfs niet laat vertrappen, maar het dadelijk een tarievenoorlog aan doet. Laat ons ook zoo doen, dan zullen de Belgen wel eiers voor hun geld kiezen. De Hollander laat alles toe, ja, laat zelfs een kanaal leggen op zijn eigen grond, en mag er geen druppel water uit halen zonder toestemming van Belgie. Er is gevraagd om een suikerfabriek te plaat sen te Sluiskil, ot op de Sassing, en dit is geweigerd, terwijl te Gent overal fabrieken aan het kanaal staan. Zal de overeenkomst met België aan- gaande het leggen «ener sluis te Ter neuzen wederom worden goedgekeurd, zonder dat die waterkwestie in de Tweede Kamer zal ter sprake zijn gebracht Maandag zal ook te Temeuzen op de ;oogenaamde verbroedering van Noord en Zuid menige beker geledigd worden. Het is te hopen dat het daarbij niet zal big ven en men de sluiting der grenzen ook eens zal bespreken. uitsluiten, zij zag daarin e6n juist gevoel van welvoegelijkheid. een teedere voldoen ng die zii wel wist te waardeeren. Den volgenden morgen bracht de graaf haar weder een bezoekzij kon het zieh- zelve niet verhelen, hij was veel, veel hartelijker en beminnenswaardiger, als hij met haar alleen was en daarom was zij ook anders. Hij sprak over haar spel, hoe zonderling het hem bewogen had, hij bad haar om vergiffenis, dat hij er niet dadelijk voor gezorgd had, de vl°ugelpiano in haar kamer te doen plaatsen, maar hij zeide haar openhartig, dat bij eraan ge twijfeld had, ot zij in de gelegenheid ge weest was, in de diepe eenzaamheid, waarin zij was opgegroeid, zulk een talent aan t.e kweeken, des tb meer, daar hij in haar ouderlijke woning nooit zulk een instrument had gezien. Hij stond op mijn kamer, zeide zij maar ge hebt gelpk, ik zou moeilijk de gelegenheid en de middelen gevonden hebben, om hier nijjn talent en mjjn weinigje kennis te vermeerderen, als met graaf Kurt met onbeschrijfelijke liefde en opoffering zich deze moeite had getroost Wat ik weet en ben, heb ik door hem wat hij in geest en hart heett geplant dat zijn bloemen, die ook eeu overigens ledig ot mislukt bestaan met glans en geui versieren. Hij zag droevig voor zich heen. Maar het mijne is niet ledig, ging zij vergoelijkénd voort, zoolang ik mijne De Reichsanzeiger bevat een keizerlijk besluit, waarbij naar aanleiding van de herinneringen aan den Franscb-Duitschen oorlog, aan de bezitters van het IJzeren Kruis het recht wordt gegeven, op het ouders heb, blijft mij nog een schoone plicht te vervullen en de natuur heeft mij bovendien een gelukkig vrooljjk temperament ge schonken, dat sterker is dan het ongeluk Hoe groot zijt gij in uwe vrooigke omgeving, zeide hij bewonderend, hoe opgeruimd en zacht en sterk. Ik zou veel van u kunnen leeren, mijn leven ligt voor mij als een woeste chaos, hoop en twijfel onbegrepen weuschen en een voortdurend misnoegen, nieuwe beschouwingen en oude vooroordeelen liggen in bonte mengeling voor mij, ik weet niet af te zonderen noch te verlichten, ik weet met, wat mijn levensregel zal zijn, mijn temperament, niet zoo gelukkig en vroolijk als het uwe, zal naar ik vrees, overwonnen worden in dit wondervol wikken en wegen. Dat verhoede God, zeide zij verschrikt, een man, een echte man, weet steeds het rechte te vinden, zgn geest wordt door het vuur der hartstochten slechts gelouterd niet verteeid en een goede rechtvaardige overwinning geelt den vrede. Een binnentredende bediende stoorde hen hg bracht een brief voor haar en het scheen Leo toe, alsof zij bloosde, toen zij een blik wierp op het sierlijk gevouwen couvert, dat zij naast zich op de tal legde. Hij had gaarne geweten, vanwaar die brie! kwam, hij droeg geen poststempel, maar hij waagde niet er naar te vragen en vertrok spoedig om haar door zijne tegenwooidigheid niet in het lezen hindereu. Er waren ook bijna twee uren ordelint drie witte metalen eikebladeren met het cijfer 25 te dragen. Op een zilveren plaatje zal voor ieder de veld slagen vermeld worden, die hij mede- maakte. Naar aanleiding van de herinnerings- dagen, welke de Duitsch6rs met zoo groote levendigheid vieren, gelooft het conservatieve Londensche blad The Globe dat deze voortdurende manifestaties van dien aard zjjn, dat zij in Frankrijk aan stoot moeten geven. Een weinig meer ridderlijkheid en veel meer tact van de zijde der Duitschers, meent het blad, zou in 't algemeen gaarne gezien wor den. De revue der veteranen op bet Tempel- hoferveld bij Berlijn had Maandag, be- begunstigd door heerlijk wöder, een schit terend verloop. Ongeveer 15000 verte- ranen met 150 vlaggen waren tegenwoor dig. Zij waren in carré opgesteld. Een der hoeken vormde een met vlaggen versierde tribune voor een zangkoor. Voor het carré stond de kansel en een met lauwerkransen behangen altaar met een crucifix. Na de revue door den keizer en de godsdienstige plechtigheid sprak Wilhelm II de veteranen als „kameraden" toe. Het verblijdde hem de oude strijdgenooten van zijn grootvader in hen te mogen begroeten. Voorts hoopte hij dat de dag van gistel en het punt van uitgang voor den eerbied aan de wet, aan den godsdienst en de trouw aan den koning zou zijn. In het bijzonder waarschuwde de kei zer zijn toehoorders voor de Umstwzbe- strebungenwelke de regeering bjj haar verloopen, zooals hg tot zijn verbazing bemerkte, toen zijn blik op het uurwerk viel, dat op den schooi steen mantel stond; een langer bezoek ware in zijn oog nauwelijks voegzaam geweest. Toen Katharina aan tafel verscheen, waren hare schitterende oogen lichtrood gekleurd. Men kon zien dat zij geweend had. De gravin lette er niet op, maar Leo keek haar vol bezorgdheid aan en nam slechts verstrooid aandeel aan het gesprek, dat zijn moeder als naar gewoonte leidde. Tegen het einde van den maaltijd wendde Katharina zich tot baren man met het verzoek, des namiddags bet rijtuig te mogen gebruiken, daar zij een ver bezoek moest afleggen. Dat treft onaangenaam, viel de oude gravin in, ik wilde het zelf gebruiken, daar ik eeu bezoek met Suzanna wilde afleggen. Zijt ge dan het rjjden zoozeer gewoon, mijn kind Men zou denken, dat een flink landmeisje ook een flinke voetgangster is en Anton zou u kunnen volgen. Moedei riep Leo uit en toorn klonk in zijn slem, hoe kunt ge denken, van mij denken, dat ik zou kunnen vergeten wat ik een dame in het algemeen, wat ik de meesteres van dit kasteel, wat ik voor alles mijn vrouw verschuldigd ben? Bjj deze laatste woorden klonk zijn stem zacht, innig bijna en Katharina gevoelde zich zonderling bewogen door dit woord. Zg bloosde sterk, zg waagde het niet hem

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1