Burgerlijke Stuud. Gemengd Nieuws. te doen vliegen, weet de Morning Post het volgende mede te doelen Eenige weken geladen kwam een vreemdeling aar; een drukkersfirma voor stellen een weekblad in de Turksche taal voor hem te lithographeerenhet contract werd aangegaan. De drukkers kenden geen Turksch, en waren zeer verbaasd toen zij, een paar dagen ge leden, bezoek kregen van eenige detec tives- Het bleek dat ir. verschillende nummers van het blad uitnoodigiugen gin gen aan anarchisten hadden gestaan, om een complot op touw te zetten, ten einde net Parlemenlsgebonw bij de opening der zitting in de lucht te doen vliegen. In het laatste nummer stond, dat reeds zestien man op weg waren naar Engeland, en dat het plan nog slechts een kleine voorbereiding behoefde om te slagen. tilt het buitenland waren verscheiden "hummers aan Scotland Yard, het hoofdbureau van den detective-dienst opgezonden, en daar de drukkers te goeder trouw hun naam op het blad hadden vermeld, werden zij zonder moeite gevonden. Voider schijnt het onder zoek nog niets' aan het licht te hebben gebracht. Uit. gesprekken van maarschalk Mai- linez Campos blijkt - altijd als de mecledeelingen er ovpi' geloof verdienen, dat de Spaanscne opperbevelhebber niet optimistisch denkt over den opstand op Cuba. Hij acht het waarschijnlijk, dat de opstand zich nog zal uitbreiden voor de finale. Toen men hem vroeg of hij verwachtte, deD opstand in het voor jaar meester te zullen zijn, antwoordde hi] dat hij dit hoopte, maar dat de monsch zoo licht teleur gesteld werd in zijn hoop. In welingelichte kringen te Havana verzekert men, volgens den correspon dent der Times, dat de maarschalk naar Madrid heelt geseind, dat er aan de ro geering slechts twee wegen openstaan öf 100,000 man naar Cuba te zenden, öf aan bet eiland volkomen autonomie te verleenen. Aan een deputatie van autonomisten deelde Campos een en ander over zijn plannen mede. De volgende maand wil hij in de provincie Santa Clara een cam pagne openen om de insurgenten terug te drijven daarna wil hij de muiters in de provincie Puerto Principe aantasten, en iFv'olgens die in Santiago. Hij vei icb te dat dè insurgenten-leiders onde; elk it twist zouden krijgen, wat zijn (aak natuurlijk zeer zou vergemakkelij ken Zondag is de maarschalk naar Santa ','iara vertrokken. De correspon Jent verneemt uit geloofwaardige bron, 1 Spaansche troepen in de laatste wrier 120 man per dag aan de gele koorts hebben verleren. Het rebellenhoofd José Maceo heeft ii Is een paar maanden zijn hoofdkwar- r.ior op een koffieplantage tusschen Santiago en Guautanainohij woont Lu rnet zijn staf in een steenen ge- bosrv en heeft voor z(jn manschappen ie scène aan tafelwaartoe zou zij ouders bnrlroeven en zichzelve den ichoo namiddag bederven V Zij deed o altijd, als .vas zij nog niet heen i zij bracht het koffieservies van ld d porc-elein onder den grooten leuk voor het buis en iachte de oude i dd u die dit wilde verhinderen, omdat Kathar a een groole dame was,zij stopte haar; utders pijp als voorheen, niemand '00 goed als zij en beantwoordde vele vragen, die de opperhout- onder het koffiedrinken tot haar n hare antwoorden luidden bevre heden had het huwelijk een niet half zoo ernstig aanzien als gisteren, want 'vat'h a vertelde slechts het goede en aangename, zij was hier een geheel ander mei i, lan in het kasteel in de nabijheid der vin en het gedrag van den graat i -enszijn hartelijke verzekeringen, lei l.L, Katharina steeds tot steun zou zijn. na o, al voor den opperhoutvester geen Tf/ii.ge geruststelling. tui ik hadden de beule ouden Katharina bescl toen veste; riebtfc digi een vast kamp van hutted laten in- rienten. De regeering kent zijn schuilplaats, maar maakt geen aanstalten om hein aan te vallen. Generaal Salcedo, laatstelijk comman dant in Santiago, is r.aar Spanje ver trokken. Campos had hem aan mei kin gen gemaakt over de strengheid, waar mede hij de opstandelingen behandelde, en dit was voor den generaal een aan leiding om zijn ontslag te nemen. AXEL, den 20 Augustus 1*95. De burgemeester van Zaamslag is in den nacht van Zaterdag op Zondag aan de bekomen verwondingen overleden In hei laatste no van het Wbl. v. Z. VI. W. deel leest men Ik weet niet, of ge Selzaete kent. Een schooue gemeenteveel handel, veel neiing, veel vertier, 5 gendarmen en 38 kommiezen. Uit de laatste op gaven kunt ge zien, dat er heel wat te doen is. Zondag 11. was 't kermis te Selzaete en een paar dagen te voren was er een koe uit Holland binnen gesmok keld. Daarvan nadden de gendarmen en de kommiezen iets in 't snotje ge kregen, de boel werd onderzocht en de koe werd met de politie gehaald en aan den band gelegd, zoo wat recht tegen over de kazerne. 't Bevel kwam, dat ze geslacht zou worden ze werd gewogen en ze haalde onzuiver 510 kilogram. Zondagmorgen zou ze er aan gelooven en groote blijd schap bij vele onzer parochianen, want eene schoone koe aan den haak en dat bij kermis en 't vleesch niet te duur. Gunste had den kop al besteld en zijn vrouws vader op den dinée gevraagd Pol had een paar kameraad? uitgenoo digd op 'nen scboonen biefstekOctaaf had tegen zijn vrouw gezegd, dat z'en keer een groot ribstuk zou bestellen, want het was kermis en men moest van de occasie profiteeren. Kortom de beele koe was verzegd en de kermis zou met een goed maal worden inge wijd. Nu is 't bij ons Zaterdag verschrikke lijk leelijk weer geweest. Geregend en gebliksemd en gedonderd, dat een menscb hooien en zien verging, en on der dat weer stond de koe van 510 kilogram zijn tieurig lot te overpeinzen. Allo menschen zouden den anderen dag kermis vieren en zij. omdat ze geblauwd was, zij zou dienen als zoenoffer om die menschen een plezierigen dag en een lekker maal te bezorgenZe stampte van kwaadaardigheid met heur poot en ze tiok aan 'tzeel, waarmede ze vastgebonden was. Een verschrik kelijke bliksemstraal een ratelende donderslag De koe springt op één forscbe ruk Den volgenden donderslag was Z9 ai een heel eind van hare gevangenis en de gendarmen en kommiezen die gedacht hadden den volgenden dag héar geslacht te zien, hebben niets gezien en Gunste's viouws op Sturzach gadegeslagen, dan zou de namiddag wel minder vroolijk geweest zijn, maar hier vergat de jonge vrouw werkelijk zorg en krenking en terwijl de levendige vroolijkheid barer natuur overwinnend te voorschijn kwam, misleidde zij zichzelf en anderen. Des avonds bracht haar vader haar tehuis en geleidde haar in hare kamer. Met een zekere bevrediging keek hij rond, de praktische man leidde uit den uiterlijken glans ook de uiterlijke achting at, die men hiermede bewees aan het kind van zijn hart. Een dieper gevoel was daar weliswaar niet naar af to meten, maar dat verlangde ook noch hij. noch Katharina. In zulke omstandigheden kon bovendien alleen van uiterlijkheden sprake zijn. Toen haar vader was heengegaan, was het tien uur, maar Katharina kon zich onmogelijk nog te bed begeven op dien sclioonen avond. Zij liet licht branden en plaatste zich aan de vleugelpianozij had nooit een anderen leermeester gehad dan oom Kurt, maar de graat, die een uitstekend musicus was, die in zyn jeugd veel gehoord had vader heeft niets van den koekop ge proefd, en Pol's vrinden kwamen te vroeg voor den bietstek, en de ribbe van Octaaf's wijf is niet gaar kunnen komen. Maar de koe loopt nog en ze steekt haren sieert naar degeen die gedacht hadden haar aan den haak te zien. Van 1 tot en met 15 Aug. Zaanishig Geboorten 1 Aug. Wilhel mina, d. v. Jan Bakker en van Elisabeth Hamelink. 4 Aug. Levina Pieternella, d. van Maarten Fiorusscn en van Maria Martha Dieleman. 6 Paulina, d. van Marinus Dieleman en van Elisabeth Die leman. 11 Een als levenloos aangegeven kind van het oj. geslacht van Cornelis Elve en van Anna Adriana Moens. 13 Jozina, d. v. Anthonie van Doorn en losina de Liiser. Leendert Willem, z. van Leendert de Regt en van Catharina Wil- helmina de Klerk. Overlijden. 3 Aug. Jacobus Riekwel, oud 2 m., z. van Jaeoba Riekwel. 14 Jacobus Maas, oud 2 m.xz. van Cornelis en Maria Geelhoedt. Hoek. Geboorten. 3 Aug. Adriana, d. van Pieter Guossens en van Francoise Schoonakker. 5 Floor, z. van Jacobus van de Velde en van Maatje Meertens. 8 Betsy Johanna Sara, d. van Johan Hen drik Goor en van Janna Jaeoba Elisa Besuyen. 14 Aug. Maria, d v. Daniel den Hooglander en van Sara Buijze. Overlijden. 15 Aug. Jan de Blaeij, oud 36 j.; echtg. van Cornelia Oppeneer. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. De herijk der maten en gewichten zal, wat de omgeving onzer gemeente betreft, plaats hebben op de dagen hier onder aangegeven. Graauw, 20 Aug- Kioosterzande, (gemeente Hontenisse) voor de gemeenteu Hontenisse en Osse nisse. 21 en 22 Aug- Een tweejarig meisj- te Amersfoort dronk uit een glas ontsmettingsvloeistof en stiert binnen een paai dagen, waar schijnlijk aan de gevolgen daarvan. Het glas, waarin een kunstoog eener zuster ter desinfectie was nedergelegd, had men, onvoorzichtig genoeg, onder het bereik van de kleine gelaten. Gelukkige vader van een pasgeboren tweeling Karei, gij behoeft heden niet naar school. Zeg morgen maar aan uw onderwijzer dat gij twee broertjes hebt gekregen. Karei »Zou ik niet liever zeggen dat ik er een heb gekregen, pa? Voor den anderen kan ik dan komende week nog een dag thuisblijven.» Dinsdagmiddag is een landbouwer te Sporkt, onder Dinxperlo, terwijl hij op zijn land met paard en wagen aan het weik was. door het op hol gaan van zijn paard onder zijn wagen geraakt, waardoor hij zyn ribben hrak. Zijn zoon, die hem te hulp wilde komen, brak zijn arm. en een voortreffelijken snnak bezat, had zijn lieveling zooals in alles, ook in de de muziek tot een aanzienlijke hoogte ge- biacht. Zij speelde ei-n Adagio van Beet hoven rein en innig zweefden de tonen door den zachten zomernacht en beneden in den donkeren tuin stond Leo en luisterde vol stomme bljjde bewondering naar die klanken, waa.in Katharina's reine jonk vrouwelijke ziel scheen te liggen. Hi] stond als vastgenageld aan zijn plaats, hp stond ook nog daar langen tijd, nadat de tonen waren weggesmolten. Katharina begon niet opnieuw te spelen en de graat ging eindeljjk in buis, bewogen in het diepst zijner ziel (Wordt vervolgd). r- In de kelders van een spiegelfabriek te Berlijn vond Woensdag een ontploffing plaats. De firma Roeder, Meijer en Co. be weert een bijzondei spiegelbelegsel te bezitten, welks samenstelling zij geheim houdt en dat de leden der firma per soonlijk bereiden. Het bereiden schijnt hoogst gevaarlijk, want drie jaar ge leden vond eveneens een ontploffing plaats, waarbij een der firmanten, de heer Roeder, om het leven kwam. Toen Woensdag de beide tegenwoordige firmanten Giesen en Driesen bezig wa len met het koken der massa, volgde een geweldige explosie. Beide heeien kregen ernstige brandwonden aan het gelaat en de handen Het aantal manieren, waarop de bladen het nieuws, dat zij hunnen le zers voorzetten, te weien trachten te komen neemt voortdurend toe, en steeds vinden de redacteuren nieuwe maniertjes uit. De kroon spant op dit oogenblik de New-York World, die onlangs bij een grooten zeilwedstrijd een ballon captif liet maken en die opliet tot een hoogte van waar een dor redacteuren, in liet schuitje gezeten, de jachten op hun ge- heelen tocht met. een kijker kon volgen. Een telegiaafdraad tusschen den ballon en dun grond en een toestel in het schuitje stelden den redacteur in staat alles wat er bij den wedstrijd geleurde, terstond te seinen, zoodat de World alles eenige uren vroeger had dan de andere bladen, wier reporters trouwens slechts een deel van den ïace hadden kannen zien. - Een goede belooning. Iemand, die Donderdagmorgen op het ripui te 's Gravenhage een spaarbankboekje ten bedrage van 600 gulden vond en het onmiddeiijk aan den eigenaar, een spek slager, terugbezorgde, ontving tot be looning voor zijn eerlijkheid een stukje bloedworst. Een bom. Zaterdagavond elf uur kwam een heer in een café op de avenue de 1' Opéra te Parijs, en ver zocht aan de kassiersier een pakje voor hem te willen bewaren tot den vol gendeu morgen. De kassierster wilde dat wel ec de heer vertrok. Na een oogenblik zeide de juffrouw „Hè. het riekt naar petroleum De bezoekers keken elkander bedenkelijk aaneen oud militair, voor geen klein geruchtje vervaard, verstoutte zich het verdachte pakket te bevoelen. „Het is van metaal, langwerpig en rond, een metalen cylinder. Bepaald een helsche machine De haren rezen den bezoekers te berge. Men snelde de deur uit en ging een agent roepen. Deze waarschuwde op het naastbij zijnde politiebureau den commissaris, die bevel gat het gevaaiiijke pakket zoo voorzichtig mogelijk naar den tuin der Tuilerieën te brepgen. De chef van den veiligheidsdienst werd van het geval in kennis gesteld, de prefect van politie werd uit zijn slaap opgescheld, en des morgens om 3 uur weid de bom in een raderbaar naar het gemeentelijk laboratorium vervoerd. Een der beambten maakte het pak voorzichtig los, terwijl de anderen zich op een eerbiedigen afstand hielden en wat kwam er voor den dag een klisteersjmit. Toen de heer den volgenden morgen in het café kwam om zijn pakket te halen, hoorde hij tot zijn groote ver bazing, dat het naar het gemeentelijk iaborato^um was gebracht. Degehoim- zinnige onbekende bleek een dokter to zijn, die het instrument l»ij een koper slager in de buurt had laten renareeren en hef in het café had achtoigelaten, omdat hij van plan was den nacht buitenshuis door te brengon. - In een der grootsie bladen van Montevideo kon men onlangs de volgende advertentie lezen „Een rijke jonge dame wenscht in het huwelijk te treden met een jong- mensck van goeden huize. Zoo noo-

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2