TWEE BELUIDEN. No. 942. Woensdag 21 Augustus 1895. l!e Jaarg. Prijsopgave GRINT. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. 0NDERH0UDSGRINT, Veesmokkelarij, 36. FEUILLETON. Buitenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van AXEL, vragen vóór '2 September e.k. prijsopgave van eene lading van pl.m. 100 M3 grove franco te leveren vóór 15 September e.k., op den wal aan de Axelsche Sassing. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aan de Tel geschreven. SiDds de Moniteur het besluit bevatte, dat alle invoer van vee uit Nederland in Belgie verboden is, is er in Zeeuwsch Vlaanderen, oostelijk deel, een smokkel* handel ontstaan, die een zekére leven digheid te weeg brengt en sommigen in gezetenen der nabij de grens gelegen dorpjes ten goede komtof dit ook in andere grensstreken het geval is, weien wij niet, doch dit is zeker, dat deze streek er bij uitstek voor geschikt is, wijl van hieruit Antwerpen en Gent, twee voorname veemarkten gemakkelijk te bereiken zijn- Tal van kooplieden tiekken hier rond en koopen al het rundvee op, dat zij machtig kunnen worden. Vandaar dat de boeren hier nog aleen tamelijken prijs voor hun vee kunnen maken, 's Avonds komt al het gekochte vee op eene afgesprokenplaats bij elkander en gaat onder goed geleide over de gren zen. Gisteravond ging uw correspondent ook eens een kijkje nemen. Op een 20 minuten afstand van de grens in een gehucht, waar een lOtal huizen staan was het tendez-vous. Tegen 9 uur het begon al vrij donker te worden - zag men de kooplieden met de drijvers, van alle zijden aankomen en weldra wa ren er een 22tal schoone beesten bjj elkaar. Ook de smokkelaars kwamen langzamerhand opdagen en verspreidden zich in een drietal herbergen om in dezen tusschentijd een glas op hot goed slagen der ouderneming te drinken- Een der herbergen binnentredende, zag ik een 30tal smokkelaars druk rede neeren en gesticuleeren. Het waren ke reis uit de laagste klasse der maatschap pijde meesten hadden reeds met de politie en justitie kennis gemaakt en allen kon men aanzien, dat zij groote vereerders van Bacchus waren. De meesten waren blootvoets en bloothoofds, droegen enkel een gekleurd hemd en broek, waar hier en daar nog het bloote lichaam door zichtbaar was. Allen had den een stevigen stok in de hand. »Zeg vriendje", zoo sprak ik een ste vigen Belg aan, die alleen aan een ta feltje een glas bier zat te drinken, r,gaat ge het van nacht weer eens gaan Roman van CrOLO RAIMUND. UIT HET DuiTSCH VERTAALD DOOR A ar sta. Om vier ure werd haar gezegd, dat was opgediend toen zij de eetkamer binnen trad, vond zij hare schoonmoeder en Suzanna die haar vriendelijken groet tamelijk deftig beantwoordden. De nabijheid dezer dames drukte steeds op haar als een nachtmerrie, de koude atgemeten toon der graviD, haai jjzige hoogmoed in blik en woord deden Katharina's hart verstijven en schrikten haar terug voor iedere poging tot toena dering en Suzanna's geblazeerde onver schilligheid, haar harteloozespot versterkten de jonge vrouw in haar voornemen, hen verre te blijven voor altijd. Dadelijk na Kat ha ri na trad de graaf binnen en toen werd opgediend. Het maal ging tamelijk stil voorbij, Leo was niet zoo hartelijk als 's moigens en Katharina gevoelde zich gedrukt. De gravin voerde het onderhoud in het Fransch, sloeg hare dochter een rit door het land voor, noodigde Leo uit daaraan deel te nemen en sprak de hoop uit, dat Katharina naar hare ouders zou „Ja mijnbeer we gaan er weer op af, maar 't is spijtig, 'tis van avond te schoon weer. We moesten het hebben als verleden Zaterdag, toen er zulk een vreeseiijk onweer woedde en de regen bij stroomen neerviel. Alsdan was er geen enkel douanier te zien." 'lis anders toch een gevaarlijk werk- gaan en zoodoende geen lastig toevoegsel zou wezen. Katharina bloosde van diepe ontroering en zei na een oogenblik zwijgens op be daarden toon in zuiver en vloeiend Fransch Ge hebt het geraden, mevrouw, ik ga naar de houtvesterswoning en ik verzoek u, zoo goed te willen zijn u te herinneren, dat ik bij contract mij verbonden heb. dat mijn persoon nooit of nergens een overlast zal zijn. Ik geef dezelfde vrijheidwaarop ik zelve aanspraak maak en hieruit moogt ge voor mogelijke gevallen de geruststelling putten, dat gij op geenerlei wijze verplicht zijt, mjj te ontzien. De gravin had in namelooze verbazing haren lepel nedergelegd. Mijn God, ge spreekt Fransch riep zij verwonderd uit eu zeer goed, zeer juist, naardat gij het toch hier op het land bebt geleerd. Ik hoop niet, dat gij eraan getwijfeld hebt, dat ik deze taal spreek, mevrouw de gravin, hernam Katharina. De oude dame zag haren zoon triom- teerend aan dat toch was de opgeblazen heid der burgers, waarvan zjj dezen morgen gespioken had, die volstrekt hoog beschaafd willen schijnen. Mijne moeder is slechts verrast door uwe zuivere uitspraak, zei Leo bemiddelend en Neen. neen, viel de oude gravin hem eigenzinnig in de rede. ik heb werkelijk niet vermoed, dat ge Fransch verstondt, want gg koudet toch in uw vroege ieugd je »Och ja, wij verdienen onze 7 frank niet zonder moeite, maar 't is toch mooi ppld en wij behoeven dan toch niet te Werken over dag. Enkele malen ont moeten wij wel eens een paar ambte naren, maar zoo'n troep van 75 man als heden durven ze zoo licht niet aan. Erger wordt het, als er velen vereenigd zijn, dan kan bet er leelijk opzitten. Vel leden week is de broer van die 2 jongens doodgeschoten; en ziet ge dien kromme? Die draagt nog een kogel in 't been dien hij verleden jaar tegen Kerstmis opgeloopen heeft Doch de meeste nach ten ontmoeten we geen sterveling, want onze voorzorgen zijn goed genomen. We weten wel waar ze zijn, en daar komen we natuurlijk niet. We hebben onze spionnen die de ambtenaren beloeren. Zie, daar komen er een paar aanU En is er met het smokkelen zooveel te verdienen Voor ons niet, mijnheer, een leider heeft 7 en een drijver slechts 5 frank, en bij behouden aankomst een goeden borrel of glas bier. Maar de kooplui, die maken zaken. We nebben heden beest jes, die ze te Antwerpen met 150a20G frank winst verkoopen. Voor 14 dagen hebben die twee man een os gesmokkeld op klaar lichten dag en daar verdienden ze over de 300 frank aan. Dat was een buitenkansjes En daar gaat het teeken. Ieder stormt naar buiten en in een lOtal minuten staat de troep in orde- Vooraan gaan spionnen, daarachter de beesten. Bij iedere koe 9eii leider en twee drijvers. De kooplui sluiten den stoet. Stil, zon - onmogelijk weten, dat ge eens een graaf zoudt huwen. Waarom zou ik dus daaraan niet twijfelen Eenvoudig daarom, mevrouw de gravin, omdat ge in mijne tegenwoordigheid die taal spreekt. Het beleedigt mij niet, dat ge mij de kennis ditr ta^l met toevertrouwt, hart en geest kunnen volkomen gevormd zijn, zonder Fransch te spreken, maar het bevreemdt mij, dat gij het met de regels van den gouden toon vereenigbaar houdt, in een zoo kleinen kring een taal te spreken, waarvan men veronderstelt, dat een der aanwezigen die niet verstaat en dat men die op deze wijze van het onder houd uitsluit. Ge hebt gelijk, zeide de gravin na een oogenblik, waarin zij Leo's duisteren blik niet scheen te zien, ge hebt sedert gisteren aanspraak op zulk een onderscheiding en ik verdenk u niet, dat gij ijverzuchtig de voordeelen uwer nieuwe positie verdedigt. Maar mij is die nog zoo nieuw, ik heb me waarschijnlijk zooveel later met de gedachte daaraan vertrouwd gemaakt dan gij. dat gij het aan het geheugen eener oude vrouw ten goede moet houden, als zij zich niet bij iedeie gelegenheid herinnert, dat ook gij nu een wapen voert. Katharina wa3 doodsbleek geworden. Ik benijd u uwe vergeetachtigheid, zeide zjj met bevende stem, ik wenschte die te kunnen deelen. Ik weet niet, hoeveel achting het wapen van eeu echtgenoot vereischt, ik twijfel er aan, of ik dat der een woord te spreken, gaan allen voorwaarts, de grenzen over. Keizer Wilhelm heeft zich Donderdag te Leith ingescheept aan boord van de Hohenzollem om zich huiswaarts te be geven. Het afscheid van zijn gastheer der laatste dagen, den Earl of Lousdale. was zeer hartelijk. In Sept. a. hebben de groote keizer- manoeuvres in den omtrek van Stettin plaats. Er zullen 80,000 man aan deel nemen. De keizer komt den 6en Sep tember. in gezelschap van prins Albert van Pruisen, te Stettin, waar hij het koninklijk slot betrekt; dien avond en ook den volgenden dag Komen ook de overige vorstelijke gasten, o.m. de keizer van Oostenrijk en de koning van Saksen. Den 7en September is hot groote parade bij Krechow ook de Kriegervereine der provincie Pommeren tredeu daarbij aan, op een sterkte van 4000 man. Zondag 8 September rustdag, dan wordt groote veld godsdienstoefening gehouden. Den wolgender. dag beginnen de eigenlijke manoeuvres, die drie dagen duren. Op den avond van den 9en geeft de stad ter eere van den keizer op zijn gasten een groot feest; de vaart op de Oder rriét verlichting der oövers is daarbij het hoofd nummer. Het is te hopen dat er ditmaal niet als het vorige jaar een nimmer opgehel derde ziekte onder de vorstelijke deelng mers bij de manoeuvres uitbreekt. Over een te Londen ontdekt corüplot om het parlementsgebouw in de lucht bovendien wel zou kunnen begrijpen wat ik begeerde, was de achting waarop iedere vrouw recht heeft. Leo reikte haar de hand. Ge hebt gelijk, Katharina, zeide hij beslist, en deze achting zal u «orden toegedragen in mijn huis. Vergeef mg, moeder, dat ik een beslissend woord spreek en laat een tooiieel eindigen, dat voor mg het pijnlijkst is. De gravin antwoordde niels,. niemand sprak verder, het rammelen der borden en de beweging door de af- en aanloopende bediening, was de eenige afwisseling in deze pijnlijke stilte. Dadelijk na tafel ging Katharina naar hare ouders. Hoe vrij ademde zij, toen het frissche groene woud haar omringde met zijn koele vertrouwelijke schemering, hoe kalm wetd het toen in haar onrustig gemoedHaar veerkrachtige geest, die zooeven nog den druk der krenking had ondervonden, richtte zich weder op, het werd licht in haar en om haar heen en toen het woud minder dicht werd en de houtvesterswoning voor haar lag, op welker drempel hare moeder stond met geopende armen, om hare lievelinge te ontvangen, toen zij de krachtige gestalte van haren vader zag, die haar een gelukkig welkom toewenkte, en zelfs de honden aansloegen met vroolijk geblaf, toen kwam daar een bigde lach op haar gelaat en in dezen oogenblik beschouwde zij de wereld zoo schoon als voorheeu. Zjj sprak geen woord

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1