Ijemcngd Nieuws. Iturgcrlijkc St^nd. Gemeenteraad van Axel. met het gevolg, dat daaruit ook vier jongen zijn te voorschijn gekomen. - Heden ochtend verspreidde zich het gerucht door onze gemeente, dat de bur gemeester van Zaamslag met eene zware balswonde gevonden was, hem door kwaadwilligen toegebracht. Naar men ons mededeelde, is de heer De Bokx heden voormiddag naar zijn werkvolk gaan zien. Onderweg moet hij door drie hem onbekende personen zijn aangevallen, die hem hebben verwond en in een put geworpen, waar hij zichzelven heeft uitgewerkt en toen naar huis ging. Bloedverlies en overspanning, hierdoor ontstaan, waren oorzaak, dat de aange vallene in levensgevaarlijken toestand verkeerde en de spraak had verloren Politie en geneeskundige nulp zijn dadelijk omboden. Heden avond wordt de justitie uit Middelburg verwacht. VolgeDS later bericht is de toestand van den heer De Bokx hopeloos. LAATSTE BERICHT. De burgemeester van Zaamslag is een wonde in den hals toegebracht van 10 c.M. lengte en ter breedte van ongeveer 2 vingers. De luchtpijp is doorgesneden, vandaar liet verlies van het spraakver mogen. Van den toestand Kan nog weinig met zekerheid gezegd worden. Niets wordt vermist, dus schijnt diefstal niet de drijfveer geweest te zijn. Naar men ons meedeelt zijn de daders, twee manspersonen «en een vrouw, te Sas van Gent gesnapt. - In den nacht van Woensdag op Donderdag werd de schuur van den landbouwer Van den Hemel te Sint Kruis geheel in de asch gelegd. Negen werk en drie jonge paarden, negen melkkoeien, drie vaarzen en twee stie ren, benevens al het landbouwgereed schap, twaalf gemeten rogge, eene par tij erwten en hooi zijn een prooi dei- vlammen geworden- Een afschuwelijk gezicht ievoren die verbrande dieren op. Aan redden was geen denken. Toen men den brand gewaar werd, schoof reeds het dak af. De brandweer der gemeente was spoedig ter plaatse en verleende bij het blusschen uitstekende diensten. De burgemeester met een wethouder er, den secretaris verbleven geruimen tijd op het tooneel der verwoesting. Oorzaak van den brand onbekend. Alles was verzekerd in de Algemeene Maatschappij van brandassurantiën te Brussel. Predikbeurten te Axel. Zoudiig- IS Augustus 189 5. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. r rdurende heide godsdienstoefeningen collecte noodlijdende kerken en personen.) Gereformeerde Kerken Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Doorn. Nam. 2 ure Ds. A. Doorn. Kerk B. Voorm. 9 ure Dhr. Ofuillaume. Nam. 2 ure Dhr. Guillaume. 's Av. 5*/i ure Dhr. (tuillaume. - Houten kleederen zullen weldra zoowel door de goedkoopte als door de soliditeit als zeer gevraagde artikels op de markt verschijnen. Tot nu toe heeft bijna. En toch waagde hij het niet, haar te verzoeken, hem bij zijn naam te noemen, zij had dit voor een toenadering, wellicht zelfs wel voor een wensch naar innige betrekking, kunnen houden, en dat wilde hij toch om geen prils. Nadat zij uit oom Kurt's kamer weder in de gang ge komen waren, nam Leo afscheid en sprak de hoop uit. haai aan tafel te zien. Het oveiige gedeelte van den morgen ging tamelijk snel voorbij voor Katharina, de graaf was nauwelijks heen, of zij schelde en beval, üe vleugelpiano in hare kamer te brengen, iirt boeken en schilderijen hetzelfde lot ondergaan en veranderde in koiten tjjd haie kamer in een bekoor lijke woning der muzen. (Wordt vervolgd). men uit houtvezels een soort wol ge maakt, die den indruk maakt, als ze geweven is, van zeer gewoon laken. Dit nieuwe weefsel is, zooals het tech nische bureau van Richard Ludeis in Joriitz mededeelt het resultaat van lang jarige pogingen mot pijn-en dennenhout, dat eerst in stukken gescheurd en dun door een chemisch proces gebleekt wmdt Na de chemische benandeiing kan het hout op verschillende wijze tot eene zachte, witte stof vei werkt worden die door een rol geperst wordt. De achter blijvende draden worden door stoom ge droogd en dan geweven. Het fabiikaat kan voor een verbazend lagen prijs ver kocht woiden. Het ziet er goed uit, neemt gemakkelijk verfstof aan en daar door heett het zeker eene toekomst. Niets nieuws onder de zon. De bekende Italiaansch9 hoogleeraar Lombroso heeft in de Contemporary Be view een artikel geschreven over »Ata- visme en Evolutie*, en doet daarin uit komen, hoe een aantal uitvindingen, die vrij algemeen voor zeer modern worden gehouden, feitelijk eeuwen oud zijn. Aan E. H. is het volgende uittreksel van het artikel ontleend De ouden kenden reeds den bliksem afleider of althans middelen om den bliksem op onschadelijke wijze aan te trekken. Keltische soldaten iegden zich bij een onweder op den grond neder, en staken hun zwaarden met de punten naar boven in den vochtigen bodem naast zich. Vaak werd dan de punt door den blik sem getroffen, terwijl de soldaat onge deerd bleef. Ook de Romeinen hebben den bliksemafleider gekend die kennis is echter weder verloien gegaan. Op den top van den hoogsten toren van het kasteel van Duino, aan de kust der Adriatiscbe Zee, was *en lange ijzeren staaf bevestigd, die gebruikt werd om de nadbring van onweder te voorspellen. Als de lucht begon te betrekken, werd naast die staaf een soldaat geplaats die van tijd tot tijd de ijzeren spits van zijne lans bij de staaf bracht. Sprong tusschen de beide stukken ijzer een vonk over, dan luidde de soldaat een klok om de vissehers te waar schuwen. In de tiende eeuw, ten tijde van Hugo Capet, beschermde men de velden togen den bliksem door middel van lange staken, op welke lanspunten waren bevestigd. In 1662 had men in Frankrijk reeds omnibussen. De Romeinen boorden Artesische put ten zells in de Sahara. De vlakten bij den Libanon en om Palmyra werden kunstmatig besproeid overblijfselen van de daarvoor gebruikte putten en kanalen zijn thans nog te vinden. De massage, die thans zoo algemeen in zwang is, werd reeds door de Ro meinen in praktijk gebracht. Paracelsus spreekt in zijn Opera Medica over bomoeopatbie, en zegt, dat gelijken door gelijken, niet tegengestelden door tegen gestelden worden genezen. „De natuur zeif toont dit, zoo schrijft hij - gelijke dingen zoeken en begeeren elkaar". Ook Polybius spreekt over genezing door gelijksoortige dingen. Aicvenna schrijft uiterst kleine giften arsenicum voor, „in alle gevallen, bij welke het noodig is, vleesch te vormen, het bloed op te lossen en schade te voorkomen". Mireppus gebruikte arse nicum in kleine dosis tegen intermit- teerende koorts. In China werd de Indische hennep reeds 220 jaren voor Christus als kalmeerend middel gebruikt. Instrumenten, overeenkomende met die, waarvan onze tegenwoordige obste tric! zich bedienen, zijn gevonden in de bouwvallen van Pompeji cd te zien in hpt nationaal museum te Napels, Galande ontwikkelde in 1665 eene theorie van de zoogenaamde psychische centra hij wees het voorste gedeelte der hersenen aan ais den zetel van de verbeelding en de rede, en het achterste gedeelte als den zetel van het geheugen. Aristoteles wist, dat men uit zeewater drinkbaar water kon verkiijgen door liet te koken en den waterdamp te ver dichten. Zelfs het veel besproken pantser van den kleei makei Dowe heeft zijn voor- gangei gehad de Giieken bezaten in hun pilema een wollen of linnen kuras, zoo dicht geweven, dat het voor schei pste pijlen en lansen ondoordringbaar was. Van 1 fot en niet 15 Aug. Axel. Huwelijksaangiften. 3 Aug. Pie ter Zylstra (van IJzendijke) 29 j., jm. en Clazina Anthonelta Kiuijsse 26 j., jd. 9 Karei Wijna, ]9 j., jm. en Geertruida Wilhelmina de Kriige; 18 j., jd. Huwelijk^ voltrekkingen. 4 Aug. .loost den Engelsman, 25 j. jm.. en Cathariua Elisabeth Witte, 21 j., jd. 8 Simon Jansen, 23 j., jm. en Maria de Feijter. 24 ju jd- Geboorten. 4 Aug. Daniël, z. van Jaco bus Dekker en Joanna Ebrina Dieleman. 5 Emelie, d. v. Pieter de Bruijn en Apo- lonia Rottier. 9 Jacomina, d. v. Fran- cies Dekker en Catharina Johanna de Klerk. 10 Louise Marie, d v. Adolphus Breepoel en Leonia Maria Segers. 13 Fredeiik Francois, z. van Frederik van Tatenhove en Esther Adriana Eekman. Hermanus, z. v. Hendrik van Luijk en Debora Krina Smies Overlijden. 6 Aug. Emelie de Brupn. 18 uur, d. v. Pieter en Apolonia Rottier. 10 Pieter van Langevelde, 84 j., wednr. van Janneke Simon. 12 Janna den Engelsman, 16 ra., d v. Jacob en Pieter nella Zegers. 12 Huig Rinn, 4 m., z. v. Francois en Elisabeth Mertens. Zitting van 15 Augustus 1895. Tegenwoordig alle leden henevens de secretaris. Voorzitter dhr. D. J. Ogge'. Waren ingekomen met begeleidend schrijven den geloofsbrief met bijbehoo rende stukken bedoeld bij art. 17 dei- gemeentewet van de hh. D. J. Oggel, P. Koster en P. van Dixhooin. Tot commissie van onderzoek dier stukken worden benoemd om staande de vergadering daaromtrent rapport uit te brengen, de hh. Wolfeit, Smies en La maitre, die voor een oogenblik de ver gadering verlaten. Ter vergadering teruggekomen rap porteert de commissie bij monde van dhr Wolfort geen bezwaren te hebben, en adviseert alzoo tot toelating. Wordeu voorgelezen de inschrijvingen op de begrinding van d9n Graatjansdijk, welke bleek aangenomen te zijn door Jac. Meertens te Hoek voor de som van 159C. II. "Vaststelling dergemeenterekening over 1894. Bij monde van den heer Dieleman rapporteert de commissie (Lamaitre— Dieleman - Koster) geene aanmerkingen te hebben, en adviseert alzoo tot goed keuring. III. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1896. Deze wordt tot onderzoek in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de hh. Dieieman, Weijns en Koster. IV. Rioleering van den zinkput in den verloren hoek. Dhr. Smies vraagt in welken vorm dat werk zal worden uitgevoerd. De Vookz, zegt dat het werk zal ge schieden onder toezicht van B. en W., en een deskundige door ambachtslieden uit Axel. De prijs van de buizen is ook bekend, en er zal dan begonnen worden als de vruchten uit den tuin weg zijn. Dhr. Smies vraagt of 't dan goed zou zijn, als 't werk' klaar is, want als het is zooals bij ons in de buurt, dan zou het jammer zijn znke groote onkosten gemaakt te hebben. Want daar bij ons in de buurt zitten de roosteis nog al eens verstopt, zooais Zaterdagavond en gisterenavond ook, maar als daar nu met eer, deskundige over gesproken is, kan ik me daar zeer goed bij neerleggen. Dhr. Weijns Als ei een put gemaakt wordt en daar zit een rooster voor, dan kan dat wel, op Spui heb ik dat ook gezien en dat werkt wonder goed. Dhr Woi.fert Het komt alleen ver- st'-Qpt dooi de vuilte die van do straat mei het water afspoeltaan den Nieuwen- dijk gebeurt het ook wel dat de roosters versiropt raken. Dhr. Van Hoeve Mhr. de Voorz. Ik heb mij zoo pas op de hoogte gesteld van den toestand van den zinkput en ben overtuigd dat verbetering hoog noodig is. Evenwel zie ik er bezwaar in om het water weg te kiijgen. De duif zou moeten gedolven worden er, uitgediept, op 't oogenblik staal hij vol riet, en ik geloof dat anders het water van uit den duif in de buizen zal loopen. Jammer is het dat het water dat van de markt komt ook niet naar daar kan. dan waren we van .lien zinkput op de markt ook af. Ik geloof evenwel dat de slechte toestand aan Wi9st wel ont- staan is door het mestwater van Verpoorte Dhr. Jansen zegt dal er volgens zeggen van een deskundige 2 M. vai zal zijn. Dhr. Van Hoeve Als He duif niet uitgediept wordt dan niet. Dhr. Jansen zegt dat Smies wel rel ijk heett, maar een duif raakt ook wel eens verstopt, Ik zou in plaats var, een, twee roosters willen hebben, en de buizen halverwege in den zinkput beginnen en niet aan den mond daarvan. Dhr. Woi.fert vraagt- of daar geen sloot kan gelegd worden. De Voorz. zegt wanneer het grond van de gemeente was zou dit wel gebeuren, maar we bevinden ons op eens anders grond, en het beste is maar niet te veel beweging te maker,. Dhr. Van Hoeve: Heeft de deskundige ook de grootte van de buizen opgegeven De Voorz ê5«», 35 tot 40 c.M. in den dag. Dhr. Van Hoeve: Met dertig duim kan 'took wel gaan, teri minste in den Coogorspolder zijn ze maar 30 duim en die moeten 't water doorlaten van pl. m. 50C H.A. Voorz. Is dat ook over zoo'n Dhr. Van Hoeve: Neen, dat is maar 12 M. Dhr. Dieleman J3 maar dat geeft er niets aan Dhr. Jansen Hier is de lengte wel 80 M. Dhr. van Hoeve: We zouden buizen kunnen nemen van 30 cM en dan in het midden op 40 M lengte een zinkput leg gen, dan zijn die 40 M. buis wel met een ketting door te trekken. De Voorz. herinnert er nogmaals aan dal bet eens anders eigendom is, dus dat de raad niet doen kan wat hij wil. De deskundige verzekert echter dat buizen van 35 cM. voldoende zullen zijn. Dhr. Smies vraagt of de bedoeling was om die buizen van elders te laten ko men. De Voorz. zegt dat die gewoonlijk van Stevens komen van Sas van Gent, en dat er 10 °/0 voor vervoer zou bijkomen maar dat Stevens die zou willen toe geven Dhr. Smies meent dat hier toch ook menschon zijn die ze vervaardigen en zou 't niet goed vinden deze vöorb(j te gaan. Dhr. van Hoeve zegt dat hij in de ge meente ook iemand weet die ze voor 2,80 leveren wil. Dhr. Jansen als het werk even goed is als uit de fabriek dan zou ik er cie voorkeur aan geven, dat ze in de ge meente gemaakt werden. Dhr. Koster: Al zijn ze nog een beetje minder, als Z6 in den grond zitten kan er toch niets aankomen. Dhr. Smies De opzichter kan ze ook keuren. Dhr. van Hoeve Zou 't niet het beste wezen om te zien, wie van de personen, die ze hier vervaardigen, het goedkoop ste is. Dhr. Jansen zou iedereen willen laten meedingen, en de maat dan opgeven hoe wijd de buizen moeten z(jn. De Voorz. doet nu het voorstel om de geheele riool aau te besteden ondev

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2