tweeheide». No. 941. Zaterdag 17 Augustus 1895. !le Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 35. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De talenkwestie heeft tusschen onze Vlaamsche en Waalsche buren al dik werf kwaad bloed gezet en tot veel rumoer en gekibbel aanleiding gegeven. Zoo weder Zaterdag in de kamer, toen een afgevaardigde uit Luik de heer Schinler een rede hield in 't Waalsch. De voorzitter, zelf een Waal, achtte zich geroepen aan de kamer een vraag te stellen, of zij genoegen nam met deze wijze van debat, waarop de heer Core- mans verklaarde, dat hij zich verzette tegen het spreken in patois. vSpreek dan zelf geen Vlaamsch riep de heer Schinler, waarop de heer Coiemans ver klaarde, dat het Vlaamsch geen patois is, maar een taal waarin nog eerder meesterstukken zijn geschreven dan in het Fransch. »Gij lieden hebt geen woor denboek, geen spraakkunst, geen ortho grafie, riep hij zijn tegenstanders toe, wij zijn de meerderheid, wij hebben een verleden schitterender dan net uwe, gij lieden zjjt nooit iets anders geweest dan navolgers der Franschen.* Er volgde nog een protest van de zijde der veront waardigde Walen, waarop 't debat werd gesloten verklaard. Het wetsontwerp tot wijziging van de tabaksbelasting is bij de Belgische kamer ingekomen. In dit ontwerp worden de invoerrechten op tabak verhoogd voor sigaren en sigaretten zal 500 fr. per 100 KG. betaald worden, andere gefabriceerde tabak 120 fr., niöt-gefabriceerde tabak zonder stelen 130 fr., met stelen 50 fr. Verder worden in het ontwerp een reeks fiscale maatregelen voor de teelt en Roman van GrOLO RAIMUND. UIT HET DuiTSCH VERTAALD DOOR AHrsr A. Katharina, ging hij aangedaan voort, God weet het, ik wenschte, dat gij hier alles mocht vinden, wat ge hebt opgegeven. De omstandigheden staan hinderend tus schen ons, maar er is geen gevoel en geen wet, geene nog zoo vreemde betrekking, die mij het recht kunnen ontnemen tot iederen steun en iedere oplettendheid, of u tot volkomen vertrouwen. Jk verzoek u en ik /Vil dit als de eerste gunst van u beschouwen in onze treurige verhouding, die wjj versieren met den naain van echt. Wees openhartig, als ge een wensch of een behoefte hebt, die ik kan vervullen of voldoen. Verlaat u en beroep u op mij in iederen toestand en waar gij, baiten uwe ouders, troost, raad of hulp noodig hebt, herinner u daar, dat ik uw echtge noot ben vOi/i' God en de wereld. Met oogen vol tranen had zij hem aan gehoord. God zegenn u voor deze woorden, zeide zjj zacht, het is een belofte, die ik be waren wil in eeu dankbaar hart, het is een de fabricage van inlandsche tabak voor gesteld. Het is sedert vele jaren gebruikelijk dat onder leiding van een geestelijke uit Aken, elk jaar een bedevaart door ka tholieken uit geheel Duitschland naar Gourdes wordt gemaakt- Dit jaar zou het zelfde geschieden, het vertrek was op 9 Sept., de terugkomst op 17 Sept. a. s. bepaald. Naar men ten stelligste ver zekert is na tusschenkomst der regeering thans op bevel van den bisschop van Keulen besloten de bedevaart r.iet te houden, daar men vreest voor een min der goede ontvangst der pelgrims in Frankrijk, in verband met de herin neringen aan 1870/71, wat weder aan leiding zou kunnen geven tot moeilijk heden tusschen de wederzijdsche regee ringen. Is dit werkelijk zoo, dan zal zeker ook geen gevolg worden gegeven aan het plan der Duitsche Veteranen om sommige gedenkdagen uit dien oorlogstijd ook op Fransch grondgebied te vieren. In ieder geval heeft de Fransche mi nister Leygues den prefecten strenge bevelen gegeven betrekkelijk het onmid delijk over de grenzen zetten van vreem delingen, die zich anti patriottische mani festaties veroorloven. Te Konstantinopel is bericht ontvangen dat den 8sten Aug. een gewapende bende van honderd man uit Boelgarije de grens heeft ovorschreden en het dorp Yanakli verwoestte. Alle Turksche bewoners werden neer gesabeld De Porte heeft de mogendheden van het feit in kennis gesteld. troost en een steur, op den drempel van mijn nieuw leven, die mij zal staande houden in de uren van zwakheid, die zelfs komen voor een hart, dat ernstig streeft naar kracht en naar vrede. Zij had hem de hand gereikt, in zijn overweldigend gevoel drukte de graat die aan zijn lippen en zeide toen harteljjk Wij hebben nu dus een verbond gesloten en geloof mij, de zekerheid, u in iets te kunnen geruststellen of verlichten, zal voor mijn eigen leven een bevrediging, ja een steunpunt zijn. Eu nu, laat mij terugkomen op uwe uiterlijke gemakken en zeg mij, ot gij in uwe woning tevreden zijfc, of die voldoet aan uwe wenschen en gewoonten. Zjj lachte. Neen, zeide zij onschuldig, noch het een, noch het ander. Mijn gewoonten zijn veel eenvoudiger, maar ik ben niet onge voelig voor schoonheid en goeden smaak, ik zal mij aan bet betere snel gewennen. Wat tegen mjjne wenschen is, ik zeg het u openhartig, dat is, dat ik met diepe smart mij geplaatst zie in geheel vreemde omgeving, in plaats van in die lieve be kende en zelfs geen enkel stuk, niet het kleinste aandenken herinnert mij aan dien tijd, waarop ik hier als een gelukkig kind op graat Kurt's knieen zat. Ge weet het, zijn boeken en meubels, zijn kunstschatten en verzamelingen zijn een bijzonder, een dierbaai legaat voor mij en mij verontrust de gedachte, dat ze geen zeer gunstige Men herinnert zich dat onlangs eon politiek complot is ontdekf onder de leerlingen der militaire school te Pancaldi, Turkije. Hun zaak is thans behandeld met den uitslag dat oen aantal beschut digden door den krijgsraad van Tophane veroordeeld zijn tot vele jaren of levens lange kerkerstraf of verbanning. Een groot aantal leerlingen, van medeplichtig heid beschuldigd, werd vrijgesproken. In militaire kringen te Konstantinopel ver wacht men dat de sultan gedeeltelijk de straffen zal verlichten of opheffen, daar men hier minder te doen heeft met een heusch complot dan met een dwaze streek van onrijpe jonge lieden. Te Odessa moeten in een restaurant 70 personen te gelijk zijn gearresteerd. Tegelijkertijd werd in die stad op dui zenden revolutionnaire brochures en op een handpers beslag gelegd. De eigenaar van het restaurant pleegde zeil moord. Ook in den omtrek werden verseheideue menschen in hechtenis genomen. Er heerscht in de stad groote opgewonden heid over het gebeurde. Mansfield, Engelsch consul, en Hixsor,, Amerikaansch consul te Foo-Chow, Al len Engelsch vice-consul van Pagode eiland, twee geestelijken en een luitenant van het Amerikaansche oorlogsschip De troit vertrokken Dinsdag van Foo-Chow naar Koecheng, waar de jongste Christenmoorden plaats vonden- Zij hebben een geleide van honderd Chi- neesche soldaten. Een escorte van vreemdelingen wilde de onderkoning niet toestaan. De World van New-York ontving be richt uit Tokio dat in Japan een plaats bekomen hebben bij de algemeene omkeering van het huis. Ge zjjt bevreesd, dat men die dingen naar de rommelkamer verwezen beeft vroeg hij op bitteren toon. Neen, wees onbezorgd. Een misstap, die een levens lange vijandschap veroorzaakte tusschen twee broeders, zulk een misstap begaat men niet ten tweeden male, en al is onze verhouding ook zoo vastgesteld, dat aan haar uiterljjken vorm niets te veranderen is, zoo heb ik toch voor weinige minuten eerst u beloofd, uwe wenschen te bevredigen en in alles de achting te bewaren, welke men aan vrouwen verschuldigd is. Wilt ge de goedheid hebben, mij te volgen en uzelve te overtuigen, hoe men zorg ge dragen heeft, alles goed te plaatsen Hij ging, zender een antwoord af te wachten, snel Katharina voor, over de gang en opende een tegenoverliggende kamer, die met een tweede in verband stond. Deze kamers waren lang geleden eetkaraeis geweest, oom Kuit had ze niet gebruikt, daar ze op het noorden lagen en een weinig koud waren. Nu waren hier echter met angstige nauwkeurigheid a,l zijne voor werpen geplaatst, men had ieder stuk dezelfde plaats gegeven, die bet in de vroegere vertrekken had ingenomen er, groetend woei oom Kurt's geest Katharina uit dit heiligdom tegemoet. Midden in een der kamers stond geopend zijn heerlijke vleugelpiano, dezelfde muziek nog,open geslagen, die Katharina op den avond voor ministeriëele crisis is uitgebroken, daar de giaven Ito en Yamagata weigeren den titel van markies, hun wegens aan den lande bewezen diensten verleend, aan te nemen, indien hun collega's niet eveneens een eeretitel ontvangen. Het bestuur van den Bond van kier ken bij 's rijks belastingen heeft aan den minister van financiën een adres gericht, waarin het verzoekt den leeftijd van aanstelling tot 's rijksklerk te stellen van 30 op 23 of 25 jaar, deze ambte naren ook aan te stellen op kantoren beneden de 5e klasse en ze in te doe len in klassen of categorieën met een belooning van 500 tot f 1500. Eenige hoofdofficieren en artsen hebben een „Open Brief" gericht aan de officieren van alle wapens en diensten in Ned.- Indië, waarin zij de aandacht vestigen op de venassend gunstige re sultaten die in Britsch Indie, bij leger korpsen in Afrika en Amerika verkre gen zijn door geheel- onthouding van alle alcoholische dranken. Op dien grond noodigen zij alle officieren uit, om met hen een bond, een Arnethysten-vereeni- ging te vo'-men, ten einde in dien zin werkzaam te zijn. Ook nietraiütairen kunnen lid dezer vereeniging worden. AXEL, den 16 Augustus 1895. Als een bijzonderheid mag wel vermeld worden, dat een koppel duiven van den jongenheer Oggel alhier op vier kort achter elkander gelegde eitjes gebroed hebben, oom Kurt's dood had gespeeld en die men op den lessenaar had laten staan, toen de kamer verzegeld werd tot aan de opening van het testament. Katharina was niet in het slot geweest sedert oom Kurt's dood, tot zjj er gisteren als gebiedster was ingekomen en tranen vloeiden opnieuw uit hare oogen, toen zij zich hier onder deze vooi werpen terug verplaatst zag in een gelukkigen tijd. Zijt ge tevreden vroeg de graaf, die een zekere voldoening gevoelde bij hare ontroering en hare blijde veibazing. Ge moest of geheel in de inrichting van oom Kurt leven, die alleen voor een manneljjken geest is bestemd en alle weelde en kleine gemakken uitsluit, welke de vrouwen liefhebben, of ge moest, als alles onaange roerd zou blijven, hierachter wonen, waar het koud is en onaangenaam en waar ge het woud niet kunt zien, voegde hij er bijna liefdevol bij. En daarom dacht ik. dat gij in uwe kamers, zoo God het wil, in gelukkige omstandigheden zoudt leven en bier het gedachtenisteest vieren aan uwen geliefde doode. Hoe goed zijt gij. hoe vol oplettendheid, lachte zij door hare tranen heen, ik dank u uit het diepst van mijn hart, heer graaf. Heer graat, dat woord deed hem onaangenaam aan in dezen oogenblik, hij wist zelt niet waarom. Sinds zij getrouwd waren, had zgn vrouw hem nog niet ge noemd, en wat hem vroeger nog niet opgevallen was, dat kwetste hem heden

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1