IWEB BfiïïlDEN. No. 940. Woensdag 14 Augustus 1893. II' Jaar^. Neerbosch. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- V laan d eren F. DIELEMAN, AXEL. FEUILLETON. Bnitenland. AXELSCHE COIIIUIXT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden' naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TH FE uren. Weêr verscheen een vlugschrift over de weesinl ichting in Neerbosch, of zooals de schrijver het noemt: »het' donkere Neerbosch.* Hel is een open brief van W. J. Ruy- ter, oud boekhaudelaar aan mevrouw de baronesse Van Aylva van Pallandt, kasteel „Vanenburg" te Putten (Veluwe), naar aanleiding van een verblijf gedurende negen maanden van twee zijner kinderen in de Weesinrichting Neerbosch. De schrijver had ze er heengezonden in de stellige raeening dat in het ge sticht thans veel verbeterd zou zijn. Die meening berustte op eene verkla ring van de baronnes, waarbij zij den beer Ruyter ten ergste aanraadde, haar aanbod, de kinderen naar Neerbosch te zenden door haar tusschenkomst. dank baar te aauvaarden »want zeide zij de toestanden, na de enpuête com missie, waarin Baron Van Pailandt zit ting heeft gehad, zijn veel verbeterd." Hoe bitter was de teleurstelling, die de schrijver ondervondEn hij gaf daarvan uiting om mevrouw van Pallandt de oogen te openen en tevens het publiek in te lichten. Het publiek dat, nu het niets meer hooit van den heer Van Delh over wiens zwijgen wij ons ten zeeiste verbazen, omdat wij niet weten wat daarvan te denkon, aliicht in de meening verkeert dat alle onrecht aan diens zijde, ahe recht aan den kant van den heer Van 't Lindenhoui is. Bitter teleurgesteld is de heer Ruyter. 'Toen ik aldus schrijft hij - mijne 34. Roman van GOLO RAIMUND. ÜIT HET DüITSCH VERTAALD DOOB a ar ar a. Leo had zich ir.tusschen op zijn kamer gekleed eu ging zich nu bij zijn jonge vrouw laten aandienen. De verlegenheid die hij een oogenblik gevoelde in deze onnatuurlijke positie week oogenblikkelijk Voor lietalligheid en bedaardheid waarmede z9 hem ontving, zij wist zelfs de alledaag- sche uitdrukkingen, waarom het onderhoud zich bewoog, in een aantrekkelijken vorm te kleeden en hem te doen deelen in de uiterlijke gevatheid en harmonie, die zij Zelve bezat. Het had aar. de bestopgevoede itondame niet beter kunnen gelukken, dan aan deze jonge vrouw, opgevoed zoo ver van de wereld en die zich alUen liet leiden door de aangeboren ge"atheid der vrouw. Want Katharina was niet zoo bedaar 1, als liet scheen; de nabijheid van den man, zoo innig en|gn verbreek baar aan haar verbonden en toch haar zoo geheel vreemd, wekte bij haar steeds een zekere ontroering en spanning op. Otschoon zij leder recht op zijn hart van zich wierp kinderen terugzag, begreep ik terstond, dat de behandeling nog steeds den naam »mishandeling« verdient, en hetgeen ik van hen vernam kou my slechts ver sterken in die overtuiging. Zij waren van nieuwe kleeren voorzien, dat is waar, maar bedorven naar lichaam en ziel, verzwakt en versutt. De oudste verkeert in een zoo beklagenswaardigen toestand, dat ik onmiddellijk met hem naai den dokter ging. Deze constateerde dat zijn hootd was aangetast door schurft en dat zijn rechterbeen geheel was aan gedaan door overerfelijke wonden. Zijn linkeroor is gedeeltelijk van 't hoofd ge rukt door een onderwijzer, genaamd De Bruijn. Zoo kreeg ik mijn kind terug, dat ik, niet beter wetende, had toever trouwd aan de zorgen van den christelij ken weesvader Johannes van 't Linden hout.* Hierna somt de schrijver zijne giieven op, die wij niet allen zullen opnemen Het vlugschriftje is voor ieder gemakke lijk te verkrijgen en niet alle mededee- lingen zijn geschikt om te brengen onder de oogen van een gemengd publiek- Enkele voorname grieven stippen wij aan. De voeding is slechtkleine kinderen van 6 12 jaar moeten 's winters van half acht tot half negen voor de eetzaal staan wachten, blootgesteld aan weer en wind. De dokter, zekere heer Bleccourt, heeft dè liefhebberij gedurende de behan deling zijner patiënten te vloeken als een oud gediende. Wat de straffen betreft, die worden toegepast, zij zijn nog altijd, evenals de geheelejnrichting, volgens den heer Ruy ter, een schande voor de moderne bescha en zelve had helpen bouwen aan de on- oveikomeljjke hinderpalen tusschen hen opgeworpen, zoo zag zij toch met angst een kennismaking tegemoet van zyn karakteren neig ngen. Het zou haar een troost ge- weed zijn, als zij hem in plaats van warme liefde, die zij hem kon, noch wilde schen ken, ten minste hare achting had kunnen geven. In de ziel van Leo gin t jets soortgelijks om. Hij wenschte, dat Katha rina hiervan mocht overtuigd zyn, dat het enkel en alleen zijn zorg voor zuster en moeder geweest was, de wensch, om den naam zijns vaders te bewaren voor smart en ontroering, wat hem bewogen had, Kathari-ia's hand te vragen. Hij had haar in het begin bij dezen handel zoo geheel beschouwd als nevenpersoon dat hij het niét voor de moeite waard hield, zich tegenover haar te rechtvaar digen en alles slechts met haren vader besprak. Nu had hij zjjn afkeer van haar in zooverre verloren, dat hij haai karakter, naar de mededeelingen van den opperhoutvester, voor edel hield en grootmoedig, ofschoon hij geen begiip bad, dat ook de trotsch Katharina dreef, zelf met opoffering vau haar hart, de adelLjke familie het goed terug te geven, naar welks bezit zij nooit gestreefd had en waarvan de verkrijging haren naam iets ontnemen kon van de reinheid, die hem tot dusverre had gesierd. Wat haar geest batrot, zoo had hij genoeg overgenomen van de vooroordeeleu van ving. Naar zijn gevoelen hebben de hee ren Van Deth en Van Houten niet over dréven. Van diej straf methode worden eenige stiaitjes aangehaald. De schrijver wijst er verder op dat de weesinrichting een eigen kerkhof heeft, wat hij ten sterkste afkeurt. >Hoevoel kiideren zullen daar rusten, die bezweken zijfc door ontberingen 6n mishandelingen? vraagt hij. Dat het moelijk is om achter de waar heid te komen, is een gevolg hiervan dat de verpleegden niet durven zeggen, hoe slecht zij 't hebben. Er heerscht een tyrannie, die alles onderdrukt, wat slechts zweemt naar zelfstandigheid of verzet. Wat de heer Ruyter schrijft is vroeger al reeds den volke verkondigd maar hij verklaart dat. al mogen de verdedigers van de praktijken, die uitgeoefend wor den te Neerbosch, den hoer van Deth belasteren en beschuldigen van zelfzuch tige bedoelingen, hij thans proefondervin delijk weet dat deze de man is, die de waarheid heeft verkondigd tegen onrecht eu Bed mg. De Midd. Crt. vestigt naar aanleiding van het geschriftje van den heer Ruyter de aandacht op de Vereeniging tot wee- ze tsverpleging voor Zuid- en Noord-Beve land, welke vereeniging, indien zij meer gesteund werd, hare vleugelen misschien over het gansche platteland van Zeeland had kunr.en uitslaan. Het N. v. d. D. zegt ervan: Ook hiervan geldt als een tiende waai is, is 't hemeltergend als alles onwaar is, moet de schrijver als lasteraar in zijn stand, om een meisje uit deze klasse der maatschappij slechts weinig toe te denkon, want dat zij de vtrgoode lieveling van oom Kurt geweest was, was hem noch een getuigenis Aan hare beschaving och van haar verstand, daar zijne ouders den gestorvens steeds hadden uitgeschilderd als een zonderling, die zelfs in zijn beste dagen weinig waard geweest was voor den omgang en weinig bemind en op niets zijn zinnen had gezet, dan op zijn oudheden. Zij noemden hem kleingeestig en met bekrompen levensbeschouwing, een verachter van goede maniereu en hoogere beschaving en veronderstelden, dat hij in zijn latei leven geheel en al de wereld had vergoten en de menschen met hunne gegronde aanspraken. Van zulk een op voeding kon Leo dus geen groote ver wachtingen koesteren en de weinige keeren. dat hij Katharina gezien had in de bmids dagen, waren hare gesprekken zoo kort en oppervlakkig, dat hjj geen betere meening van haar kreeg Hij wendde zich nauweljjks tot haar. hij sprak bijna uitsluitend met hare ouders, wie het ook naar Katharina's meening beter toekwam, het eigenaardig contract te regelen en als de gravin met haar sprak, geschiedde dit met zooveel scherpte en verkropte bitterheid, dat Ka tharina al haar geestkracht noodig had om te zwjjgen en hair woord te houden. Dat gaf haar een schijn van lijdelijkheid en onwetendheid, die haar zeer verre waren zedelijken zin gebrandmeikt worden. '0 Leeft hier uitkomst De vorige enquête heeft, gelooven we, niet alge meen de overtuiging gevestigd, dat een zoo uitgebreidde stichting onder officirel toezicht aan particuliere handen kan over gelaten worden. Dat gevoelen kan ver keerd zijn en onrecht doen aan personen die uit zuivere menschenliefde zich aan de belangen van duizenden hulpbehoe venden wijden, maar de belangen dier duizenden gaan alle consideratiën te boven. De tweede lezing van de schoolwet- Schollaert, die door de Belgische kamer is aangenomen, is bepaald op Woensdag Bi* S. De bekende socialistische Fransche afgevaardigde Thivrier, die zekere rucht baarheid verkreeg door zijn blauwe kiel, is te Montlucon overleden. Het program voor de plechtige eerste steenlegging van het Nationaal gedenk teeken voor Wilhelm I is bekeud gemaakt. Het blijkt dat ook Bismarck een uit- noodiging heeft ontvangen hij zal de gebruikelijke hamerslagen doen, onmiddel lijk na de vorstelijke personages en nog voor vorst Hohenlohe. Niet waarschijn lijk dat Bismarck zal komen. Naar men uit goede bron verzekert, besteedt prinses Clementine, moeder van pi ins Ferdinand, aanzienlijke sommen om een manifestatie te organiseerer, van de Boelgaarsche armoe, ter eere van den vorst en van Rusland. Ferdinand wacht in Hongarije het resultaat dezer pogingen af. Vooi den en die de grafeljjke familie versterkte in de onjuiste voorstellingen, die zy zich gemaakt hadden van het kind van den opperhout vester. Eerst gisteren, op zyn huwelijksdag, harl zijn plichtgevoel hem gedreven, langer en uitsluitend met haar te praten en hij was getroffen door haar diep gemoed en hare juiste levensbeschouwing Dat was geen krenkende teergevoeligheid, dat waren geen onvrouwelijke drogredenen, overal de juiste maat van het schoone, in ernst en vrooiijkheid en de zachte weemoed, die haar inneilijk wezen en de frissche bron harei natuurlijkheid als door een sluier liet beschouwen, maakte haar in zijne oogen alleen nog liefelijker en schooner en dwoDg hem de belofte al, dat deze sluier nooit het lijkkleed worden zou van hare aangeboren neigingen en behoeften. Leo had een slapeloozen nacht doorgebracht. Voor het eerst had hij Katharina hooren spreken, in zijne taal, en het waren zijne gedachten, zijne gevoe lens, die zij uitsprak. Haar beeld wilde volstrekt niet wijken uit zijn ziel o, zij wa» ook schoon geweest met dien myrten - kraus, die eeuwig friscb zou blijven, in haar blijde maagdelijke onthouding, in dien lach der overwinning, welke door haie tranen heenbrak, toen zij het beslis send woord had gesproken en geen terug- keeren meer mogelijk was in het paradijs harer kindsheid en barer vreugde;;. Dat beeld was groetend hem verschenen

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1