(iemenujd Nieuws. trekken, slechts een krui&ei voorloopig achterlatend. Naar de Anglo Armeensche bond te Londen uit Konstantinopel vernam, had de Porte telegraphiach bericht van lord Salisbury ontvangèn. de onmiddoiyke invrijheidstelling der Armeensche poli tieke gevangenen, welke niet door re-gu liere rechtbanken werden veroordeeld, eischende. Dezelfde bond vernam dat Engeland de medewerking der ondeiteekende mogendheden heeft ontvangen voor de collectieve nota aan Turkije, vragende de aanstelling van een hoog Europeesch ambtenaar als opparcommissaris van Ar menie. Baron Kallay, oud-minisler van Oosten rijk, wordt als zoodanig genoemd. ■Uit TeheraD wordt gemeld aan de Times dat het oproer te Tabriz nog voort duurt. De Europeanen zijn in veiligheid. De prijs van het brood ia 6U centiemen gedaald. Men verwacht verdere ernstige onrusten. AXEL, den 9 Augustus I89f». - Bij het on weder van Dinsdag na middag werden de telephoontuestellen te Terneuzen, Axel en Zaamslag door.den bliksem getroffen. Schade werd niet aangericht. M. Ct. In den nacht van Dinsdag op VVoens dag zijn bij den landbouwer De Regt nabij Kijkuit een 20 tal kippen gestolen. - In de afgeloopen maand weiden in de haven te Philippine ongeveer 25.000 ton mosselen gelost. Dit jaar zijn ze van uitstekende kwaliteit. De prijs, die voor een paai maanden nog 3 frs pet ton bedroeg, is thans reeds teruggegaan tol 2i/2 a 23/4 frs per ton door de con currentie van de mosselbandelaren aldaar onderling. M. Ct. De heer P. C. de Moor tePapendrecbt slaagde heden voor bet examen in de Franscne taal te 's Gtavenhage. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is te Hulst een brutale inbraak gepleegd, blijkbaar met het doel om te stelen, bij de Wed. W. Na eerst over de poort van de achterplaats te zijn geklommen, heeft men een ruit uit het keukenraam gesneden, vervolgens de sleutelbos, die aan de keuken deur hing weggenomen, daarmede de poort opengemaakt, waarschijnlijk teneinde bij mogelijke ontdekking de ontvluchting ge makkelijk te maken. Vermoedelijk weer door het uitgesneden raam binnenkomende, heeft men de gangdeur, die op slot was, met een mes opengemaakt daarna is een kamertjp, dat op de gang uitkomt, bezocht en heeft men het daarin zich bevindende kabinet, met een pook denkelijk, openge broken. (Een keukenlamp was er bij geplaatst. Ook de pook was uit de keuken medegenomen) De laden van het kabinet waren uitgetrokken en hot aanwezige linnen goed op den grond uit el caar geworpen, 't Is wel zoo goed als zekor dat er naar geld is gezocht, maar zonder succes de naast het kabinet staande zilverkast is onaangeroerd gelaten. Ook op drie andere plaatsen in de ge meente zijn pogingen aangewend om in te breken bij een ingezetene is een ladder uit den stal genomen om bij een ander op den muur te klimmen. Verder dan onverschillig, maar dit ontslaat mij noch van mijn woord, noch van de aangeboren galanterie van den man. Hij verliet de kamer en de beide vrouwen hoorden hem naar boven gaan. De gravin was ontstemd haar afkeer, van Katha- rina groeide bijna met, ieder uur en ver- sterkte haar in hare belachelijke vooroor deelen, die bare schoondochter reeds van te voren beschaving en talenten hadden ontzegd, ofschoon zij zich nog nooit de moeite gegeven had, in een larg of ernstig onderhoud onderzoek te doen naar de geestesgaven der jonge vrouw, die in haar gekwetsten trotsch zich tamelijk sti! hield tegenover de gravin. (Wordt vervolgd). het uitsnijden van ramen is het echter bij geen van laatstgenoemden gekomen. Dader tot h 'den toe onbekend alleen de voet-tappen zijn opgenomen, waaruit geblekm is dat men denkelijk maar met een en den/elfden persoon te doen heeft. Gestolen is er niets. M. Ct Koewacht, Dat de smokkelnartij van hoornvee nog niet ten einde is, bleek alweder in d»n nacht van Woensdag op Donderdag ouder de gemeente Stekene (Beigie). Een zekere de B. heeft eene worsteling gehad met de douanen van Koewacht en bek wam een schot in den buik, terwijl een <ier donanieis werd gewond in de ha i d Hel parket vin Dendermonde is Don derdag hier ten k ntore der Belgische douanen geweest. Naar het «chijnt is de toestand van 10 B. gevaailijk. - Uit Melsele (Belgie) schrijft men ons tiet volgende Tusschen Dinsdag en Woensdag zijn dieven in de R. K. kerk binnengedrongen en hebben we! goud en zilver medege nomen, alsook de offerblokken geledigd. Van daar zip: ze naar net Pensionaat der Demoiselles gegaan, alwaar zij het hazenpad hebben moeten kiezen. De dader» zijn nog onbekend. 0 11 (I a |f 11 Augustus 1895. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. "2 ure Ds. J. B T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Doorn. Nam. 2 ure Ds. B. C. Oggel. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. E. C. Oggel Nam. 2 ure Leeskerk. - De herijk der maten en gewichten zal, wat onze gemeente en omgeving betreft, plaat» hebben op de dagen hier onder aangegeven. Huist, ook voor Clinge en St-Jansteen, 7, 8, 9, en 10 Aug. Rapenburg, (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle, 19 Aug. Graauw, 20 Aug. Kloosterzande, (gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Osse nisse 21 en 22 Aug- - Een snugger bouwmeester had voor een ingezetene der gemeente Loosduinen een noodwoning gebouwd en daar aan een slot gemaakt dat, van buiten dicht zijnde, van binnen niet kon worden ge opend. Nu wil bet ongeluk- dat de deur dichtslaat, terwijl net echtpaar in huis is. Ramen, die geopend kunnen worden, zij» niet aanwezig, z->odat de man eindelijk besloot zich uit zijn on vrijwillige gevangenschap to verlossen door onder de planken een gat te graven en bierdoor te kruipen. Gedaan als ge zegd en weldra was 't gat gereed. Nu er maar in - dat ging, maar verder erdoor - dat ging niet. Dan terug, docb dat ging ook niet, v. A. was op nieuw gevangen en zat steviger vast dan ooit. Ten slotte moest zijn zwakke helft haar kracht toon en, en gelukte het haar den echtgenoot zijn vrijheid te rug te geven. Uit Groningen wordt gemeld Een eigenaardige reis, een gevolg van een niet minder typisch plan, werd de vorige week door vier jongelingen geen studenten - door een deel van Drenthe volbracht. Het gezelschap bestond uit een president, een secretaris, een penningmeester en een kok, en had het doel om een voetreis van vier dagen te maken, zonder in een koffie of particulier huis ververschingen te ge bruiken of te overnachten. Om dit plan te volvoeren, werden door de club eenige primitieve benoodigdheden voor het bereiden van warm voedsel in de open lucht, alsmede voor het opslaan van een bivak medege nomen. Op een vuur werden eieren kippensoep enz. gekookt, waarvoor de eieren en kippen op reis gekocht werden, terwijl de koude maaltijd hoofdzakelijk bestond uit de bekende Drentsche bollen. Den eersten nacht sliep men in de na bijheid van Borger, den tweeden in den Ballerkuil, den derden, wegens den hevjgen regen, in eene boerenbehuizing te Norg Op de terugreis werd het gezelschap onder te Zuidlaren door een stortregen over vallen men maakte echter om het plan te voltooien geen gebruik van eene huizing om te schuilen. Men meldt uit Haarlem De banneling uit Oud-Holland, de kookelaar David Tobias Bamberg, had gisteren bij bekkenslag kennis gegeven, dat hij Woensdag middag te 12 uur zijn joieusen intocht in onze veste zou doen. Tegen dat uur was het Stationsplein zwart vin de mensehen en ook een bri gade politie was daar om den kookelaar de hem verschuldigde eer te bewijzen. Voorafgegaan door een hellebaardier, stapte Hamberg, evenoeus in kostuum, naar buiten, een aapje werd gehuurd, de banneling stapte in, de hellebaardier besteeg aen bok, het politie detachement omringde het rijtuig en voort ging het door de straten, waar duizenden hem stonden op te wachten. Aan gejuich geen gebrek tot zelfs bloemen werden zijn deel. Het einddoel was Felix Favore, waar Woensdag middag de duivelskunstenaar eene voorstelling zal geven. Zijn intocht heeft het gewenschte gevolg gehad. Het pakte en bezorgde hem hier eene volle zaal. Het geheugen van dieren Do beroemde dierentemmer Martin leefde reeds verscheidene jaren van zijne renten, toen hij eens op den inval kwam een bezoek te brengen aan zijn vroegere diergaarde die hij in vijf jaar niet gezien had. Hij ging dus uit Rotteidam naar Brusse! en kwam 's namiddags om vier uur aan, juist op den tijd, dat de dieren gevoederd worden in de diergaarde. Het was winter, Martin, diep in den kraag van zijne jas gestoken, stond tus schen in de menigte en wachtte tot men den dieren her voedsel zou uitreiken, waar zij steeds mot ongeduld op wach ten. Op hot oogenblik dat de oppasser met het ronddeelen begon, hoestte Martin. Plotseling zagen de dieren van hunne lekkere btokjes op, spitsten de ooreu, lieten een luid vreugdegebrul hooren en schudden zoo geweldig aan de tralies van hun hokken, dat de toeschouwers angstig uit de diergaarde vluchten. De papegaaien, kangeroes, pelikanen en apen begonnen te grillen en te krijschen de heiena's en wolven huilden, kortom, het was een schouwspel van belang. Mat tin trad naar voren en gebood eerst met een handbeweging en daarna met een zware stem stilte. Hij sprong over de barrière, die de toeschouwers van de dieren scheidde, en stak zijne handen beurtelings in elk hok om de dieren te streelen. Inzonderheid legde eenegroote tijgerin eene groot6 vreugde aan den dag, welke aan waanzin grensde. Toen Martin's vingereG Jiefkoozend over haar prachtig vei lieengleden, ging er een zenuwachtige trilling door naar leden. Zij liet een zacht teeder gebrom hooren, en iikte met hare ruwe tong, door de ijzeren staven van het hok hoen, het gelaat van haren vroegeron meester. Toen hjj heenging, strekte zij zich op den grond uit, zonder een stuk te eten van het voedse! dat men haar gebracht had. Toen Martin de tijgerin verlaten had, kwam uij bij den leeuw Nero. Deze had hem eens in het been gebeten, waarvoor hij hem eene flinke betuchting had toege diend. Sedert dien tijd had de leeuw steeds een feilen haat tegen den dieren temmer gekoesterd. Bij Martin's aankomst in de menagerie had Nero zijn kop opge heven en twee fonkelende oogen op zijn vroegeren meester gevestigd. Toen Martin zijn hok naderde, bleef hij doodbedaard achteraan liggen. De rustunde dieren temmer riep hem bij den naam. Nero bewoog zich niet. Zoodra Martin even wel verder wilde gaan, sprong de leeuw onverwacht tegen de traliën van zijn hok op, sloeg zijn klauwen tusschen de zware ijzeren staven heen, en scheurde een stuk van Martin's jas af. Dank zij een snelle beweging, gelukte het Martin aan verdere aanvallen van het vijandig ge zinde dier te ontkomen. - Te Vlissingen is Dinsdagavond, op de hoogte van het lichtschip de Wandelaar de sloep van de Belgische loodsboot n'1 14, waarin zich vier man bevonden, door de hooge zee omgeslagen. Drie mannen werden door de loodsboot gered, doch de vierde, de zeeloods Raechclboom, vood zijn dood in de golven. De ongelukkige was gehuwd en laat een talrijk gezin achter. De bedoelde sloep moest twee loodsen, die van naar zee gaande schepen waren afgehaald, overbrengen naar een Belgischen loodskotter, die naar Vlissingen stevende. Te Kantens, in Groningen, is de bliksem m een woning geslagen zonder brand te veroorzaken. In de kamer wa ren aanwezig eene moeder en twee dochters. Terwjjl eene der dochters be zig was met naaien, werd de stoof on der hare voeten in splinters geslagen, het behang van den muur erg bescha digd en in den schoorsteen een groot gat geslagen. De klok werd erg gehavend en bleef stilstaan. BRAND TE GRONINGEN. Uit Groningen wordt gemeld Dinsdag nacht, even voor een, meldde de wachter van den Maitinitoren brand. Wie op dat signaal zich op straat be gaf, behoefde niet in onzekerheid te ver- keeren omtrent de richting van den brand. Zware rookwolken, een fel gele gloed en spattende vonken wezen aan dat de brand moest uitgebroken zijn omstreeks bij de voormalige Steentil- poort. Er was een zware brand uitgebroken in het hooipakhuis van firma Prins Co. tusschen de Oosterhaven straat en de Darasterkade. Het is een bij brand zeer gevaarlijke buurt, want men he9ft hier aan de zuidzijde een pakhuis voor nout en guano van den heer Tinga, aan de noordzijde de fabriek en bergplaats der firma Catz Zn. van Pekela terwijl verder ettelijke woningen in de Ooster- havenstraat van eene verdieping, aan de Damsterkade van twee verdiepingen dit blok vullen. Men weet niet, hoe de brand begon de bewoners der aan grenzende perceelen, die te bed-lagen, hoorden het gerucht en, terwijl hunne huizen reeds voi rook stonden, vluchtten zij, nagenoeg alles in hunne woningen achterlatende. De heer A. M. Prins was gisteronochtend op reis gegaan. Het pakhuis met zijnen inhoud is vrjj wel geheel verbrand op het oogenblik, drie uur, dat wij dit schrijven. De brandweer is thans vrijwel hel vuur meester, hoewel de vlammen nog niet geheel zijn gebluscht. Een oogenblik bestond groote vrees voor de fabriek van de firma Catz Zn., die reeds door de vlammen werd aange tast en met haren gevaailyken inhoud een nieuwe vuurhaard zou zijn gewor den. Bij het voorkomen van dit gevaar hielden zich, behalve de brandweer, een paar lieeren uit het publiek zeer ver dienstelijk. Er was een tamelijk sterke zuid westen wind- De huizen aan de Ooster havenstraat hebben minder schade ge leden dan die aan de Damsterkade. De bewoners nadaen nog den tijd, om een groot deel van hunnen inboedel te redden en hier is meer water- dan vuursehaue aangericht. Van de bewoners van het blok wo ningen aan de Damsterkade waren alle verzekerd, op een na. De bovenwoningen zijn uitgebrand, van de benedenwoningen zal ongetwijfeld nog veel behouden blij ven. Van de buizen aan de Oosterhaven- straat waren de meeste bewoners niet verzekerd.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2