TWEE BEU1DEH No. 959. Zaterdag 10 Augustus 1895. 11' Jam*»-. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaan deren F. DIELEMAN, AXEL. Aanbesteding. PETROLEUM; RUHRKOLEN. Buitenland. 8. FEUILLETON. 4XELSCIIE mm Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordeD naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDER- van AXEL, zullen op Maandag 12 Augustus as., des namiddags 6 ure ten raadhuize bij enkele inschrijving aanbesteden I. De levering van p .m 1.200 liter II. De levering van 7000 kilo De voorwaarden liggen op de secretarie ter inzage. Axel, 5 Augustus 1895. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Bij het voortgezet debat over de school wet in de Belgische kamer werden Dins dag alle amendementen verworpen, op een na van den afgevaardigde De Vriendt, strekkende om in de lagere scholen der Vlaamsche gemeente het Vlaamsch, in de scholen der Waalsche gemeenten het Fransch als hooldartikel te gebruiken, regeering had het amendement be- Het debat was vrij kalm. In Duitscbland zijn de militaire feesten ter herinnering aan den FranschDuitscben oorlog van voor 25 jaar Zaterdag geopend met godsdienstige plechtigheden en fee? telijkheden ter herdenking van den dag Roman van G-OLO RAIMUND. UIT HET DüITSOH VERTAALD DOOB A IS K A. io 11 te Als dit spion neeren op uw bevel geschied de, dan ja, moeder, dan gaat het u in zooverre aan, dat ik u verzoek, het nooit weer te doen, daar ik het niet zal dulden. Ik heb mij nooit daarin gemengd, hoe ge Katharina Heik behandeld hebt. maar gravin Sturzach moet bejegend worden met de achting, welke men dien naam ver schuldigd is. Ed waar blijft ze, die achting, als ge mijne vrouw stelt onder het toezicht der dienstboden Leo, Leoliep de gravin verbaasd uit, terwijl zjj dicht bij hem ging staan, wat beheèrscht u, wat zijt ge voornemens Kan het een beleediging zijn voor een vrouw, die nu eenmaal uit noodzaak de uwe is. als ik verhinder, dat ze compro mitteert door beleediging van goeden toon welvoegelijkheid en mode, wauneer ik Wensch kennis te dragen van haar doen en laten, oin zoo mogelijk louterend en veredelend te werken op slechten smaak en gewoonten Gelooft ge, dat ik rag van Weis9nburg. Het schitterendst zal echter feest gevierd worden den 19 a. ter herinnering aan de veldslagen rond Metz. Op het Tempelhoferveld bij Berlijn zal dan de keizer een revue houden over de oud-strijders. Ook het Sedanfeest belooft dit jaar met buitengewonen praal gevierd te worden. Te Berljjn organiseerer. de kunstenaars een historischen optocht en een volks feest. Naar Weisenberg zelf, waar eveneens Zaterdag herdenkingsfeesten plaats von den, had de »Gaulois« zijn medewerker Hutin gezonden, die echter onmiddelijk door de Duitscho autoriteiten uit Elzas Lotharingeu is gezet. Als beweegreden voor dezen maatregel vermoedt men een kleine wraakneming wegens indiscreties, door Hutin ter gelegenheid van de Kieler- feesten bedreven. Volgens een nader bericht van den -Gaulois" is het besluit, waarbij aan den vei slaggever hot vei slag in Weissenburg en in het Rijksland werd verboden, voor loopig ingetrokken door een hooggeplaatst ambtenaar te Straatsburg. Maandagnamiddag is keizer "Wilhelm te Cowes op Wight aangekomen. Hij werd door den Prins van Wales enden hertog van Connaught ontvangen. De Keizer begaf zich terstond naar Osborne om Koningin Victoria te bezooken. Dinsdag morgen begaf keizei Wilhelm zich aan boord van het op de eede van Cowes liggende Duitscbe par.tserschip Wörth en hield daar, naar aanleiding van den gedenkdag van den slag bij Wörth nit den Fransch Duitschen oorlog, een toespraak, waarin hij deed uitkome» hoe in dien slag bij het begin van den veld tocht zich reeds de eensgezindheid der Duitsche stammen had geuit. Daarop bracht de commandant, Prins Helnrich, een „hoezee" uit op zijn broe der, den keizer. Na deze patriottische betooging ont spande de keizer zich op een zeiltochtje met zijn Meetor. Door den Engelschen minister van buitenlandsche zaken ontvangen tele grammen uit Hongkong bevestigen de jongste moorden op Christenen in China gepleegd. Te Koocheng, op honderd mijlen ten noordwesten van Foo Cnow, zijn de predikant Stewart, zijn vrouw en vier kinderen, benevens 7 andere personen, waaronder vijf liefdezusters vermoord. Een gelijk bericht ontving bet Chineesch gezantschap te Lenden. Gehoor schenkend aan de verontwaar digde publieke opinie, heeft de Engelsche ïegeering ernstige vertoogen tot de Chineesche gericht over de jongste moor den op Christenen te Koecheng. Op be vel van zijn gouvernement heett de Britsche gezant te Pekin het Tsang li Yamer. verzocht den Britschen consul te Foo Chow een militair escorte te verlee nee ten einde hem in staat te stellen het tooneel van den moord op de zende lingen te bezoeken en onderzoek te doen. Eveneens is de Chineesche regeering uitgenoodigd om een decreet uitte vaar digen, waarbij de doodstraf over de moordenaars wordt uitgesproken en de gestréngste bevelen worden gegeven tot het beschermen van alle Engelsche zen delingen in China. De Chineesche ro- geering heeft zich gehaast het verzoek in te willigen. Te Shanghai is uit Foo Chow bericht ontvangen, dat de toestand der Europe anen aldaar, ten gevolge van de vijandige houding dor inboorlingen, hachelijk is. De Chineesche beambten verklaren, dat zij tegenover een eventueelen op stand van het gepeupel machteloos zou den zijn. De provincie Fookien is in oproerde Amerikaansche missie te Fonfoek is tegen den grond gebrand. Telegraphisch zijn kannonneerbooten ter bescherming der vreemdelingen ontboden. Officieuse berichten uit Madrid maken melding van nieuwe neerlagen, die door de opstandelingen op Cuba zouden zyn geleden. De Spanjaarden namen het campement van de bende van Jocé Maceo, waarbij 10 opstandelingen sneuvelden en een groot aantal gewond werd. De Spanjaarden hadden éen doode en 12 gekwetsten. Volgens te New York van Cuba ont vangen belichten vond een grocte veld slag bij Baracoa plaats. De Spaanscha generaal Sandovai moet gekwetst zijn. De steden Jiguani en Boracoa werden in de asch gelegd. Een bericht van graaf Tattenbach, den Duitschen vertegenwoordiger te Tan ger, bevestigt dat de voornaamste eischen, door Duitschland aan den sultan van Marokko gesteld, ingewilligd zijn. Er bestaat hoop dat binnen vier dagen de ganscbe zaak is geregeld De sultan heeft beloofd de moordenaars van Rock- stroch te straffen als zij gevonden kunnen worden, maar tot dusver bleven de na- sporingen vruchteloos. Het Fransche oorlogsfregat Cosmos beeft de haven van Tanger verlaten. Ook bet Duitsche smaldeel zal nu ver hiermede bezig zou houden, als het niet was om uwentwille, om u voor belachelijk heid te bewaren, als ik niet. dagelijks dacht aan het oöer, dat gij ons hebt ge bracht. Lizette is weliswaar maar een kamenier en Kathari ia noemt zich gravin, maar het is de vraag, wie van beiden beschaafder is. En wanneer dif ook duizendmaal zoo ware, moeder, en ge de beste bedoelingen gehad hadt, zoo is het middel verkeerd en vernedert Katharina, in plaats van haar zoo te verheffen. En het is niet zoo, voor weinig ik haar ken, weet ik toch dat zij bezit een levendigen geest, heldere en verstandige inzichten en een portischen zin. Mijn God, Leo, riep Suzanna spottend uit, ik geloot dat ge op een goeden weg zgt, verliefd op Katharina te worden, dat zou een roerend einde zijn van de droevige geschiedenis. Ik heb haar niet lief, antwooidde de ionge man bedaard, ze is mij volmaakt ouverschillig. In het begin gevoelde ik zelfs haat en verachting tegenover haar, maar het eer«te is onhoudbaar, tegenover hare schoonheid en goedheid en het laatste heeft de opperhoutvester mij ontnomen door de verzekering, welke hij met zijn eerewoord bekrachtigd heeft, dat hij niet alleen nooit den rgkdom van ooui Kurt begeerd heeft, maar dat hij mot al de kracht zijner overreding hein de brlofte heelt afgeperst, het testament ten onzen gunste te veranderen. Kan het eerewoord van den opperhout vester en daarenboven in deze omstandig heid ooit een overtuigende grond zijn om uwe meening te veranderen? vroeg de gravin aan haren zoon. Zeker moeder, de opperhoutvester is bekend als een man vau eer en zoolang hij dat is. moet ik zijn woord eeibiedigen En van deze zijde bekeken, zjjn wij Katharina's schuldenaars. Verder niets, want ze kon mij verstooten om alles te hebben. En hiervoor, terwijl zij gaf, zooveel zij kon, verlangde haar vader niets meer, dan dat ik voor zijn eenig kind goed zorg zou dragen, zooals hij zich uitdrukte en haar niet zou krenken willens en wetens. Gisteren heb ik den ouden man daarop mijn woord gegeven en, bij God, moeder, dat woord zal ge houden woiden. De gravin zag verstoord voor zich neder. Is het dan een krenking, als men haar gebrek aan beschaving en vormen te hulpe komt? vroeg zij. Maar ja, in het oog dezer lieden is iedere les een beleediging, de opgeblazenheid der burgers sluit ieder ooi deel uit. De beleediging bestaat niet in de be moeiing om Katharina te leeren, hernam Leo. zg bestaat in de keuze der leermees teres, die gedaan hebt in de persoon van Lizette. Ofschoon ik nu van mijne zijde van meeniug beu, dat Katharina bjj haar uiterlijke bekoorlijkheid die gij toch ook erkent, volstrekt niet onwetend is, zal ik toch om iedere botsing te vermijden, zei ve hare vorming op mij nemen, voor zoover dit noodig ismij rest hier tgd genoeg, daar ik mijn woonplaats tengevolge van de geheel eigenaardige betrekking tot mijn vrouw nooit in de stad zal nemen. Van minister in den dop dorpsschool, meester, Leo, Leo, dat is treurig, klaagde Suzanna en dan, mijn waarde, op Katharina's leeftijd ontmoet de opvoeding zwarigheden. Als ik haai hart moest vormen, hernam hg bitter, dan zoudt ge gelijk hebben goedheid, teederheid, zachtmoedigheid, en zooals ze alle heeten, de vrouwelijke deugden, moeten daar in de jeugd worden ingeënt, anders is het te laat en dan stikken de jonge planten telkens opnieuw door het woekerend onkruid van hardheid en bitterheid. Maar met haar hart schijnt het Goddank in orde te zjjn en met haar geest zal ik wel gereedkomen. Met uw hart schijnt het niet meer zoo in orde, spotte Suzanna dat zou mij leed doen, Leo, gij waait tot iets beters bestemd. Laat bet genoeg zijn, Suzanna, z.eide hij zijn hoed opnemend en gg, moeder, voldoe aan mgu verzoek, al was het ook ter wille van den ouden man, met wien ik medelijden heb. Katharina is mg noch dierbaar, uoch gehaat, ze is mij

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1