Buitenland. Binnenland. Bemengd Nienws. bewezen, boe veel schade een enkele strike in een enkel vak binnen betrek kelijk korten tijd reeds kan aanrichten. Bestaat er nu een officieel, van Staats wege ingesteld en wettelijk erkend lichaam, waaraan de patroons t-n de ar beiders wederkeerig de beslissing over de tusschen hen gerezen geschillen kunnen onderwerpen, dan zullen die geschillen niet licht zulk een groote afmeting en zulk oen vijandelijk karaktei aannemen, dat zij tol eene onvermijdelijke, voor beide partijen hoogst nadeelige botsing behoeven te leiden. En dfi&rin ligt dan ook juist het. groote voordeel der instelling, dat de Kamers van Aibeid als scheidsrechters, als arbi ters werkzaam zullen zijn. Koophandel en Zeevaart hebben reeds sedert lang hunne eigene wetboeken en Kamers, die zich met hunne belangen bezig houden. Maar tot dusver heeft men de Nijver heid, wat de verhouding tusschen patroons en arbeiders betreft, steeds aan tiaar lot overgelaten Zij moeten hunne geschil len maar onder elkaar zien uit te vech ten, zoolang zij zich niet aan de open bare orde vergrijpen, bemoeit niemand zich er officeel mede Trouwens, niemand was wettelijk aangesteld om er zich mede te bemoeien. In het buitenland is reeds menige werkstaking vooi komen geworden door tusschenkomst van zulke Kamers van Arbeid, waarom zou ook niet ten onzent zoo iets mogelijk zijn, vooral bij dep mee gaanden en toegeven len aard van ons volkskaraktor En niet alleen tot het beslissen van geschillen, maar ook neg in velerlei andere opzichten zullen de Kamers van Arbeid in bet belang van bazen en knechts werkzaam kunnen zijn. Want, zoowel dte ministeries, als andere colleges, of vereenigingen. of particulieren, die ver trouwbare inlichtingen uit de arbeiders wereld verlangen, zullen zich slechts tot deze kamers hebben te wenden. Behoe ven we dus nog meer te zeggen, om te doen uitkomen, dat het bericht omtrent de nadering dezer Kamers beschouwd mag worden als »goed nieuws uit don D. B. N. De Belgische kamer besloot de alge- meene beraadslagingen over het school wetsontwerp te sluiten. De Duitsche keizer heeft den 19 Augustus bestemd als den dag waarop op bet „Tempelhoferfeld" de plechtige herdenking zal plaats hebben van de voor 25 jaren behaalde overwinning aan deze plechtigheid zal woiden deelgenomen door de drie groote veteranen vereeni gingen van Duitschland. Er is thans door de Spaanscbe regee Naar uwe beste krachten voor mijn vrouw te zorgen, steeds hare bevelen af te wachten, hare gewoonten te bestudeerpn, opdat niets aan haar wenschen ontbreekt. Wanneer men bericht van u verlangt, dan zal men willen vernemen, wat misschien nog ontbreekt aan het gemak der gravin, opdat aan haar verlangen zoo spoedig mogelijk voldaan kan worden. En nu, veitrek, ik hoop dat ge mij ver staan hebt voor altijd en onthoud, dat ge bij de geringste nieuwe onbeschaamdheid dadelijk uw ontslag zult krijgen. Ontsteld vertrok het meisje zonder een woord te antwoorden. De gravin had zich bij den eersten toornigen uitroep van haar zoon verwonderd opgericht en keek hem nu vragend en uitdagend aan. Hjj zei echter niets, maar ging, zijn toorn bestrijdend, als betrof de zaak zijn moeder volstrekt niet, aan het venster staan en trommelde op de ruiten. Gold deze onverstandige uitval van toorn mij Leo? vroeg de gravin trotsch. Ik kan er geen wijs uit worden, ge moest u duidelijker uitdrukken. (Wordt vervolgd). ring een officieel verslag In het Heht gegeven van het gevecht tusscnen Mam zar.illa en Bayamo op 13 Juli ontvangen. Maarschalk Campos bevestigt daarin de reeds gemekte bijzonderheden. De Spaan sche troepen telden 1500 in-m, en de maaischalk zegt dat het hem niet eervol was voorgekomen terug te keeren, ofschoon de vijand driemaal sterker was. De opstandelingen werden goed aange voeld eD waren ruimschoots voorzien van ammunitie bovendien hadden zij een uitstekend terrein uitgekozen voor den aanval. Dit telegram heeft de gemoederen te Madriu zeer gekalmeerd en een einde gemaakt aan al de verontiust6nde ge ruchten, die in omloop war9n. De krijgsoperatiën op Cuba zullen thans wel voor eeuigen tjjd worden ge staakt. Het regenseizoen is ingetreden. Bij enkele kleine schermutselingen, die plaats hadden, werden de opstandelingen verstrooid. Door den Boelgaarschen minister presi dent Stoiloff is, naar men zegt, aan twee Duitsche bezoekers medegedeeld, aat de vrienden van Panitza op den vijfden verjaardag van diens dood, veertieu da- geo voor den aanslag op Stamboeloff, een bedevaart naar het graf van Panitza hadden gedaan, en daar op hun knieën hadden gezwoier., Stamboeloff te dooden. De instiuctie wordt met ijver en on par tijdigheid voorgezet, en hij, Stoiloff kon de verzekering geven, dat de moorde naars binnen korten tijd hun welverdiende straf zouden ondergaan. De »Koln. Ztg." weet mede tedeelen, dat in den nacht, volgende op den dag der begrafenis van Stambouloff, een troep mannen het graf naderden, die een galg met zich voerden. Zij wilden het lijk uit het graf nemen om het aan de galg te hangen, doch werden door de wacht uiteengejaagd- Van twee der gevatte personen, ver dacht van den moord op dien staatsman, moet men overtuigd zijn van hun schuld Georgieff, die reeds vroeger werd gear resteerd, is de schrijver van den beken den dreigbrief aan Stamboulofl. Maandag is een persoon gevat, die op den dag van den moordaanslag de daad te voren bad aangekondigd, en dus met het plan bekend was. De hoofdschuldige Haiew, die door Stambouloff zeil als een zfjner moordenaars is genoemd, wordt nog steeds gezocht. Men is overtuigd dat Halew zich te Sofia verborgen houd-, daar hij wegens de wond, die hem door Stambouloff's bediende werd toegebracht en onmiddelijk ua den moord genomen maatregelen, de grens niet heeft kunnen overschrijden. Naar Vooruit uit goede bron verneemt is het wetsontwerp, regelende den toestand van het voormalig N. R. S. personeel, dezer dagen bij don Raad van State ingekomen. Men kan dus de behandeling van dit onderwerp in October of November van dit jaar in de Tweede Kamer te ge moet zien. Ook zal tegen dien tijd openbaar worden gemaakt het rapport der enquête-commissiën, naar aanleiding waarvan dit wetsontwerp door dec minister is ingediend. Door de Duitsche regeering is de invoer van aardappelen, afkomstig uit Amerika, van den afval van dergelijke aardappelen, alsmede van zakken en andere voorwerpen, die ter verpakking of 'ter bewaring van aardappelen uit Amerika gediend hebben, verboden. Bij verzending van aardappelen uit ons land naar Duitschland moet een oorsprongs att6St gevoegd worden, afgegeven door den burgemeester van de plaats van herkomst. Is een dergelijk attest niet aanwezig of voldoet het niet aan de ge stelde eischen, dan worden de aardappelen beschouwd als uit Amerika afkomstig en de invoer niet toegestaan. Naar men verneemt, is dezer da gen te Utrecht eene conferentie gehouden tusschen den directeur-generaal van de Staatsspoorwegen eenerzljds en een lid van Ged. Staten van Zeeland met den prov. stoombootdienst op de Wester- Bchelde anderzijds, tot besprekirg van de invoering van reebtstreeksebe plaats biljetten aan de verschillende stations, geldig voor den stoombootdienst op de Wester-Schelde. Tot welke resultaten deze conferentie heeft geleid, is nog niet bekend. AXEL, den Augustus I8»r>. In de maand Juli werden door het Rijkstelephoonkantoor alhier behandeld 253 telegrammen, waarvan werden ont vangen 129 en verzonden 124. De ontvangst bedroeg 48,51. De heer S. de Graaf, hoofdonderwijzer te Sluiskil, is als zoodanig benoemd te Zierikzee. Ziehier, volgens het Handelsblad van Antwerpen, de voornaamste schik kingen van de overeenkomst, gesloten tusschen Holland en Belgie, nopens de werken aan het kanaal van Terneuzen Art. I. Hot kanaal zal maar één vak meer vormen te dien einde zal het waterpeil tusschen Sas van Gent en Terneuzen verhoogd worden. De sluis van Sas van Gent zal doorgaans open zijn. Art. III. Nieuwe sluizen zullen te Sas van Gent en te Terneuzen gemaakt worden die var. Terneuzen zullen mechanisch bewogen en eiectrisch ver licht worden. Te Sluiskil zal eene nieuwe brug gebouwd en een zijspoor aangelegd worden. De bruggen zullen verhoogd worden overal zal het kanaal een bevaarbare waterbreedte hebben van 21 meter, de krommingen zullen ten minste een straal hebben van 1000 meter, tenzi) daar waar eene kromming van kleineren straal geen hinderpaal zou opleveren. Art. IV. De tragels (trekwegen) dei- vaart zullen versterkt worden, om de schepen toe te laten mot grooteresnei heid te varen. Art. VII. Al deze werken zullen uitge voerd worden zonder onderbreking der scheepvaart en zooveel mogelijk zonder verlaging van het waterpeil. Art. VUL Do plans zullen binnen de negen maanden door het Hollandsch gouvernement opgemaakt en aan het Belgisch gouvernement onderworpen wor den. Na goedkeuring der bepaalde ontwerpen en der lastenboeken door hei Belgisch gouvernement, zal het Hollandsch gou vernement do werken iu aanbesteding stellen binnen de twoe maanden. Art. IX. Het Hollandsch gouvernement zal zorgen dat de nnodige onteigeningen gedaan, en de werken uitgevoerd worden in het kortste tijdverloop mogelijk. Koewacht. Verleden Zondag werden in verschillende herbergen briefjes gevon den betreffende eene werkstaking dooi de klompenmakersknechts, die Maandag morgen om 7 uur eene vergadering zou den beleggen om verhooging van loon. Dit verwekte eene groote opschudding en naar het gebleken is, was de politie or van verwittigd geweest daar Maan dag morgen bij tijds 3 marechaussees van Axel r.aar de plaats der vergadering geweest zijn. Geen enkel persoon was ter vergadering opgekomen en bij gevolg is alles rustig gebleven. Naar men zegt is er toch opslag van loon bij sommige patioons gegeven. De herijk der maten en gewichten zal, wat onze gemeente en omgeving betreft, plaats hebben op de dagen hier* onder aangegeven. Hulst, ook voor Clinge en St- Jansteen, 7, 8, 9, en 10 Aug. Rapenburg, (gemeente Stoppeldijk) voor de gemeenten Stoppeldijk, Hengst dijk en Boschkapelle, 19 Aug. Graauw, 20 Aug. Kloosterzaude, (gemeente Hontenisse) voor de gemeenten Hontenisse en Osse nisse, 21 en 22 Aug- Zekere Kloet, een bekend lid van het zoogenaamde kwartjesvindersgilde, maakte Vrijdag in een logement aan de Raamstraat te Rotterdam kennis met den knecht van een vischhandelaar uit Grimsby, daar voor zaken over. De kennismaking werd nog al intiem en men ging samen uit, waarbij Kroet de gelegenheid vond om den knecht met de kunstjes niet het kaartspel, die de kwartjesvinders er op na houden, bekend te maken. Zaterdag morgen stelde Kroet zijn nieuwen kennis voor om hem in de gelegenheid te stellen de Grimsby boot te bezichtigen hetgeen goed gevonden werd, en men toog der waarts op weg. Inmiddels had Kroet ge legenheid gehad een ziiner handlangers, zekeren Van Wien bericht van zijn nieuwe kennismaking te geven en van het voor gestelde plan om de Grimsby boot te be zichtigen Toen nu dat bezoek gebracht was en men daal een glas bier had ge dronken, ging Kroet met den knecht de richting van het Park uit om dat ook eens te bezichtigen. Nog niet lang was men daar of Kroet en zijn nieuwe vriend maakten kennis met een aldaar wandelend persoon, dien Kroet als een Duitscher aanwees, en men ging op een bankje eenige oogenblikken uitrusten. Weldra kwamen de kaarten voor den dag. De Duitscher zou met den knecht een spelletje spelen en deze laatste, steunende op Kroet, die hem een knipoogje gegeven had en wetende dat deze, zooals hij hem zelf gezegd had. van het spellelje op de hoogte was, had er terstond ooren naar, in de hoop dat hij met behulp van Kroet een aardig sommetje zou winnen. Doch Kroet scheen geen geluk te hebben hij wees ten minste den vischkoopersknecht telken male ver keerde kaarten aan zoodat deze in een ommezien 240 kwijt was aan den Duitscher, die, natuurlijk niemand anders was dan Van Wien, de handlanger van Kroet. En toen nu beiden met een slinks praalje van den knecht waren afgekomen, begreep deze eerst dat hij er in geloopen was. -De zucht om zelf met de ƒ240, die van zijn patroon zijn, geld te winnen en de voorspiegelingen van Kroet hadden den man in den val gelokt Wel werd du de politie in den arm genomen, doch van het geld kwam niets u.eer terecht. Zaterdag ochteud kwam te Winters wijk met den trein uit Duitschland een persoon K. aan, die zich onderweg reeds den tijd verdreven had door wat met een revolver, dien hij bij zich droeg, te schieten. Aan het station te W. nu ging hij daarmee door en schoot den daar afwezigen maréchaussee door de hand, zoodat deze hevig bloedde. Men heeft natuurlijk den onvoorzichtigen en gevaarlijken schutter het wapen afgeno men en hem in verzekei de bewaring ge bracht, om hem voor zijn roekeloosheid te doen terechtstaan. (Z. C.) De hevige brand, die onlangs in de handelswijk te San Francisco woedde, richtte- eene enorme schade aan. Zij wordt begroot op f 3,750,000. De brandweer begon ten slotte gebrek aan water te krijgen. toen iemand haar mededeelde, dat in de nabijheid reuzenvaten van 18,000 gallons rooden Califomischen wijn lagen. Het plan vond algemeenen bijval en de brand werd inderdaad met rooden wijn gebluscht. Een schippersknecht van Hobrede, gemeente Oosthuizen (N. Holl.), had, bp het inladen van kort hout, het ongeluk op een stuk hout te trappen. Dit sprong hem tegen het hoofd en kwetste hem zoodanig, dat hij na zeer korten tijd over leed. Te Tegelen hebben Zondagnacht tot nog toe onbekenden bij den rijksontvanger ingebroken. Zij begonnen met het open breken eener kast. Hierdoor werden de bewoners uit hun slaap gewekt en stonden op, waarop de dieven de vlucht namen met achterlating van hun breekgereedschap. Eigenaar van 35000 honden ia Gustaaf Jowanowitsj, de veekoning van

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2