TWEE BB Vil EN. No. 957. Zaterdag 3 Augustus 1895. 11' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELFMAN, AXEL. Buitenland. si. FEUILLETON. Binnenland. AXBLSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Brusselsche correspondent van het Hbld. schrift, in verband met en over de betooging op Zondag o. a het vol gende De burgemeester, de heer Buis, dreef zijn bezorgdheid zoo ver, dat in elke der onderscheiden kazernen der mare chaussee en der brandwacht veertig ge wapende manschappen op elk bevel, van hem uitgaande, den geheelen langen Zondag gewacht hebben. Wat hij intusschen al te zeer uit het oog verloor, dat was, laten wij 't maar ronduit bekennen, de orde in de straten. Overal ontbrak het zoozeer aan politie beambten, dat de mamfesteerendeu zich als 't ware met geweld een doortocht moesten banen door de om haar dicht heid zelf tot stilstaan gedwongen opeen gepakte menigte. Op enkele plaatsen, zoo o. a.Antwerp sche LaanAnspachlaanRogierpleinde Broekereplaatskon men, om 't met een volksuitdrukking te zeggen, op „de kop pen loopen" letterlijk 1 Minstens 40,000 man stonden, volkomen onbekwaam, om een vin te verroeren, op laatstgemelde plaats. Wat den stoet der manilesteerenden aangaat, deze overtrof werkelijk verre de grootste verwachtingen. Ondanks den fijnen, lauwen regen, die, bij vrij lange poozen, van 8 tot 12 uren in de hoofd stad aanhield, om daarna, rond 3 uur, ten minsten 20 minuten lang, te gedij-n tot een wezenlijk stortbad, waren er niet minder dan 400 vereenigicgen van allen denkbaren aard, talrijke afgevaardigden opgekomen. Een tiental bijzondere trei nen waren noodig om de meer dan 20,000 Antwerpsche manifesteerönden te ver voeren. Uit Gent kwamen er alleen Roman van CrOLQ RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOB VKNA. Het bruiloftsmaal, waartoe een groot aantal [gasten waren uitgenoodigd, had plaats in het kasteel. Uit de iesidentie was niemand uitgenoodigd, daar de bruid, naar de oude gravin zich uitdrukte, niet presentabel was. Het gezelschap bestond uit de dichtstbijwonende grondeigenaars met hunne families en de groote fabrikan ten, die ïeeds vele jaren geleden onder graai Guslaafs beheer, hier gastvrij ont vangen waren en ook de bruid kenden sedert hare kindsheid. Met dit groote bruiloftsmaal was tegelijkertijd voldaan aan de openbare nieuwsgierigheid, die tot dusverre beproefd had, het bruidspaar bij elkander te zien, over welks onderlinge verhouding de wonderlijkste geruchten in omloop waren. De lieden woonden ïd- tUsscheu geen in 't oog loopende scène meer dan 15,000 uit Leuven 8 a 10,000; uit Luik 16 a 18,000: uit het Centrum en de Borinage minstens 25,000. Uit kleine Vlaarasche steden, sedert jaren begiftigd met een clericale regeering, „wingewesten" van de reactionnaire partij, waren aanzienlijke schaien naar Brussel gereisdDendermonde was door 600, Ronse door 300, Aalst door 800 a 1000, Blankenberg door 200 man ver tegenwoordigd. Ander heuchelijk verschijnselUit de zeer clericale plattelandsgemeenten rond Brussel waren honderdon en honderden boeren, velen met vrouwen en kinderen, den knapzak op den rug of de korf aan den arm, naar de manifestatie gekomen. En van al dio duizenden waren dezen niet het minst geestdriftig. De geheele stoet, grooter dan de liberale stoet van 1884 tegen de ministers Jacobs en Woeste grooter zelfs dan die van 1891 voor 't algemeen stemrecht, omvatte 90,000 a 100,000 man. Reeds had het hoofd van den stoet den Magdelenensteenweg bereikt en nog stonden minstens 20,000 manifesteeren den op net aftochtsteeken te wachten op de Antwerpsche laan. Meer nogde laatste groep bevond zich nog steeds aan de Beurs, wanneer rond 5 uur de heer Janson van op het balcon van het raadhuis het woord nam. De stoet vulde op dat oogenblik de H. Mans-, Zuid en boterstraat, de Grasmarkt, de Magdalen-, Duguesnoy-, Hospitaal- en Goudstraten, de Steenpoort, de Kapellemarkl, de Ste venstraat, don grooten Zavel, de Zavel- straat, den Kleinen Zavel, de Regentie en Bodenbroeckstraat, doLebeau Keizer en Heuvelstraat en de Groote Markt. Het défilé heeft 2 uur eu 45 minuien geduurd. Rond 3 uren barstte een hevige stort bui rond Brussel los. De minifestanten bij de jonge vrouw was weliswaar bleek en een weinig stil, maar beminnenswaar dig en vriendelijk en haar echtgenoot was opmerkzaam en beleefd en onderhield zich vaak met haar, ofschoon zijn gesprekken en zijn gedrag zeer kalm waren en zonder de minste inmenging van teederheid. Intusschen werd bij de pracht een zeker stijf ceremonieel onderhouden, dat de gra vin bij de bestaande verhoudingen en het naar hare begrippen, gemengde gezelschap noodig achtte, maar dat echter alle wel- behagelijkheid en genoegen uitsloot. Voor het vermaak der dorpsbewoners of der bedienden was in T geheel niet gezorgd, men had den predikant wel een aanzien- lgke som geschonken voor de armen der gemeente, maar die eei waarde heer was geen vriend van feestelijkheden, naar zijn raeening moesten de armen bidden, wer ken en eten en in de vermindering hun ner ellende reeds genoegzame aaoleidin vinden tot vreugde en genoegen. Oo in het kasteel werd het spoedig stilte acht ure verwijderden zich de gasten, de opperhoutvester en zijn gade waren de laatsten. En nu, toen zij aan het hart harer moeder lag, nu ontzonk Catha- rina de moed nu deze heenging ;en haar achterliet bij die vreemde menschen hielden stand en het défilé werd geen oogenblik onderbroken. Vooral de deftige houding der werk lieden maakte een gunstigen indruk. Zelfs uren lang na afloop der betooging, bij het vertrek aan de stations, was er geen enkele betooger „in kennelijken staat van gaanonvermogen" op te mer ken. Een zeldzaam verschijnsel in 't land van Cambrinus. De gezondheidstoestand van het expeditieleger op Madagascar moet slecht zijn. Een onderofficier van een terug gekeerd convooi zieke soldaten merkte tot een medewerker van den Figaro op »Niet de Hova's zijn voor de Fransche troepen te vreezen, hun ware vijanden zijn de koortsen. In mijn compagnie zijn in de vorige maand niet minder dan zestien man daaraan gestorven. Bijna alle maanden verliezen wij evenveel mannen de ontelbaar vele zieken, waar onder enkele inlanders, vullen alle be schikbare hospitalen. Twee transporten zijn ii .Frankrijk aangekomen. Een be staat uit 250 „herstellenden", waarvan 3<> in levensgevaar verkeeren. Zeventig anderen bevinden zich vrij wel, van hen kan men verwachten, dat zij binnenkort hunne gezondheid zullen terug hebben, de overigen zijn nog zwaar ziek. Tijdens den overtocht zijn 13 zieken overleden". Het „Prov. blad* no 73 bevat eene circulaire van den commissaris der ko ningin in deze provincie, gericht aan do colleges van burg. en weth. in Zeeland. Sedert een vroeger uitgegane aanschrij ving betreffende het baldadig vermelen van de isolatoren der rijkstelegraaflijnen werd naar de minister van Waterstaat enz. den commissaris mededeelt, aanvan kelijk eenige verbetering in den toestand voor immer en altijd. Maar zij bad een sterken geest, de bestendige omgang met haren gestorven vriend had dien krachtig gemaakt en doen rijpen. Weldra overwoD zij hare zwakheid en liet bet hoofd niet hangen. Zij was nu alleen met haren man en zijn familiede beide dames deden geen poging, een huiselijk gevoel op te wekken in de jonge vrouw, die vreemd en verla ten bij hen in de groote salon zat. De gravin sprak over dingen, bij Katharina onbekend, het waren gesprekken, die be trekking hadden op de residentie en hare bewoners en waaraan Suzanna met jjver deelnam. Alleen de graaf schonk haar eenige opmerkzaamheid, maar de toestand was zoo eigenaaidig en vreemd, dat men niet kwam tot een recht onderhoud. Het was daarom goed dat hij nog een wande ling voorsloeg door het park en Katharina nam dit aanbod vriendeljjk en ongekun steld aan. 't Was een heerlijke avond, kalm en zacht als een kus der liefde, geen blad verroerde zich, maar in de bloeiende boschjes sloegen de nachtegalen zoo zoet en verlokkend en zongen een wondervol lied van verlangen en geluk. Beide echt- genooteu gingen bedaard naast elkander beminnenswaardig en natuurlijk beant- waargeuomen. In de laatste jaren neemt hol kwaad echter weder in zeer hooge mate toe, weshalve de minister den commissaris verzocht de aandacht der gemeentebe sturen nogmaals op de zaak te vestigen. Dientengevolge verzoekt de commissa ris het politietoezicht zooveel mogelijk te vei scherpen en op de gebruikelijke wijze eene schriftelijke bekendmaking te doen aanplakken, waarin op de straf baarheid van het moedwillig beschadigen van rijkstelegraaf- en telefoonwerken wordt gewezen, en ouders, voogden en onderwijzers worden aangemaand, om hun invloed op de jeugd te doen gelden, teneinde het stuk werpen van de isolato ren der bedoelde inrichtingen tegen te gaan. LiVDBOI W. De Geldersch Overijselsche Maatschap pij van landbouw heeft de vorige week haar 50jarig bestaan te Arnhem gevierd met eene vergadering, tentoonstelling enz. De tentoonstelling werd bezocht door onze koninginnen, terwijl de vergadering werd bijgewoond door den heer Van der Sleijden, minister van waterstaat, handel en nijverheid. Van het uitvoerig verslag, dat over een en ander in de N. R. Ct. voorkomt, namen we alleen het volgende over, als van meer algemeen belang zijnde. Daarop komt het laatste punt van de agenda aan de ordeWat kan er van regeeringswege geschieden om te gemoet te komen aan den benarden toestand van den landbouw?" Inleider was de heer H. M. Hartog uit Barneveld, die mededeelde dat de redactie van de vraag niet juist was gesteld. Hg wenscht te spreken over tegemoetkoming in den be narden toestand maatregelen geven geen herstel tot bloei. woordde Katharina zijn vragen, daar lag een kuiscbe bekoorlijkheid in hare frissche ongedwongenheid, waaraan de man van de wereld zich zelf niet geheel onttrekken kon. Toen haar voet in een laan tegen een wortel stiet, stond de graat bezorgd stil. Mag ik niet het voorrecht hebben u te leiden De jonge vrouw lachte, dankend boog zij het hoold en legde haren arm in de zijne. Eu deze arm, door geen mantel bedekt, was van onberispelijken vorm en blankheid, hij was zacht en warm, dacht Leo, die er telkens en opnieuw naar keek en geheel verstrooid werd. Katharina evenwel vermoedde niet, op welk veld zijn gedachten zich begeven hadden toen hij zweeg, meende zij, dat bjj wenschte naar huis terug te keeren en zij verzocht hem met haar terug te gaan. Toen z\j nu het huis binnentraden en hjj haar in den salon der oude gravin wilde terug leiden, verontschuldigde Katharina zich zij wilde zich naar haar eigen vertrekken begeven, zeide zij, daar haar na de veel vuldige ontroeringen van dien dag een zaamheid enrust noodig wareD. Leo maakte eene tegenwerping, hjj beant woordde Katharina's eenvoudig goedea

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1