TWEE ERÏÏ1DEN. No. 956. Woensdag 31 Juli 1895. I!e Jaarg. PACHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuws ch-Vlaanderen F. DIELEMAN, so. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER AXEL. Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. „De pachten zijn te laagzoo klaagt de eigenaar. „De pachten zijn veel te hoog", zoo de pachter. Wie van de twee heeft nu gelijk Natuurlijk is net zeer moeielijk, om zoo iets zoo voetstoots uit te maken 'tis daarmede als met bet paard, dat de verkooper goedkoopde kooper daaren tegen rijk betaald noemt. De belangen zijn verschillend de oog punten, waaruit de zaak bezien wordt, zijn verschillenddaarom tweeerlei oordeel. Om eene juiste uitspraak te doen over het te hoog ol te laag zijn der pachten, zouden we eerst een voldoend aantal gegevens moeten bezitten om de waarde van den grond te bepalen die waarde kennende, zou naar den tegenwoordigen rentestandaard de grootte van billijke pachten vast te stellen zijn De waarde van den grond, dien de landbouwer gebruikt, hangt af van ge steldheid en ligging en kan berekend worden uit zijne opbrengst. Om haar in onze provincie te kunnen beoordeelen, zoude men in 't bezit moeten zijn, van de opgave, over de laatste vijf jaren van 'f geen eenige goede hofsteden, die in goede handen zijn, hebben opgo bracht en van 't geen zij hebben gekost. We zouden moeten weten, wat ont vangen is voor tarwe, gerst, boonen erwten, haver, beten aardappelen, ajuin, karwij, enzwij zouden daaraan moeten Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR Asrar a. Er was niet gevraagd om liefde tus schen hen, 't was een openbare eerlijke handel om geld en goed, zij was te trotsch haar eigen ik op den koop toe te geven. Daarentegen zou zij waken over de eer van zijnen naam, als over haar eigen, waaraan zjj zulke groote offers bracht, en daarom moest hij onbezorgd en met het vermogen handelen naar het hem rechten noodwendig toescheen. Zoo was de gevreesde dag aangebroken. Katharina had verzocht, de vertrekken an graaf Kurt te mogen betrekken en laar verloofde had ze ingericht met ver kwistende pracht, maar tegelijkertijd met eei teeder inachtnemen van de wenschen enbehoeften eener jonge vrouw, wat even god kon voortspruiten uit een trotsch, als uit een liefhebbend hart. De gravin en uzanna betrokken de benedenverdie ping barer woning, de kamer» vau den graa waren wel boven, maar tegenover die zner jonge gemalin. De oude gravin toevoegen de opbrengst vat zuivel, vee, varkens, paarden en hoenderhof die som verminderen met het bedrag van ïijks- en polderlasten, de uitgaver, voor arbeidsloon, voor net herstel der onmis bare werktuigen, voor den aankoop van vee, van paarden, van alle /.aken, die noodig zijn om het bedrijf te voeren en met het daggeld, dat den pachter toekomt voor zijn beheer, om aannemende, dat de boer met zijn gezin van het bedrijf mag meeeten uit hetgeen e; dan overblijft, de grootte van de pacht te Landverpachten zou o. i. moeten zijn een soort vennootschap. De eigenaar geeft een kapitaal ln de gedaante van grond. De pachter verschaft het kapitaal voor 't bedrijf. De laatste treedt op als directeur om beide kapitalen rentegevend te maken. Bij 't einde van 't boekjaar wordt de balans opgemaakt en winst of verlies, - nadat de directeur voor zijne werk zaamheden eene te voren overeengekomen som ontvangen heeft, verdeeld in evenredigheid van de gebruikte kapitalen. Zoo zou het moeten zijn maar daarom is het zoo niet 6n in dat niet zoo zijn, zit juist het ellendige van ons pachtstelsel. De eene vennoot, de grondeigenaar, heeft eene vaste winst, gewaarborgd door het bedrijfskapitaal van den pachter, en loont dus hoegenaamd geen gevaar van verlies. De tweede vennoot, de pachter, heeft wel een kansje op winst, maar draagt alleen alle verliezen, zelfs door de beben- hield het voor volstrekt noodig, bij het jonge paar, dat op zoo vreemdsoortige wijze met elkander leefde, haar intrek te nemen. Haar zoon moest naar hare mee ning volstrekt een steun hebben in het ledige huis, een vrouwelijk wezen, dat met welvoegelijkheidj waardigheid en recht de honneurs kon waarnemen, en noch het een, noch het ander kende zij Katharina toe. Zij gewoelde zich beleedigd door het eenvoudig waardig gedrag over het jonge meisje, dat optrad zonder de minste pre tentie, alleen steunend op de betoovering harer schoonheid en op het bewustzijn van haar recht. Zij was nog altijd het eenvoudige kind van het woud, onbesmet door den glans en de ijdelheid der wereld, zedig en natuurlijk in haar wenschen en handelen, doch vol bewuste kracht in ha ren wil, vol helderheid in haar oordeel over menschen en levensomstandigheden. De eenvoudigheid van Katharina's uiter lijke verschijning, was evenwel der gravin bovenal een steen des aanstoots en zjj wilde beproeven, hare schoondochter ten minste uiterlijk, naai zij meende, den schijn eener hooggeboren dame te geven. Zij nam daarom in stilte een kamenier in dien3t, die hare meesteres met betrek king tot vormen en mole, snede en stof ter kleeding moest onderrichten en wist dit onvermijdelijk kwaad aan de opper- houtvesterin voor le stellen als een plicht yan den nieuwen stand, waarin K itharina au zou leven. Het joage meisje voegde digheid van den eersten die verliezen, welke de kortstondig opwellende goeder tierenheid van het Burgerlijk WetboeK scheen te willen brengen ten laste van den eigenaar. (Burgerl, Wetb. artt. 1628 —1633). Blijkt het, dat door gunstige omstan digheden de 2de vennoot wat veel wint, dan kan de eerste zich nu een zeker aantal jaren, doorgaans 5, 7 of 9, een grooter aandeel in de winst verzekeren, of den 2den vennoot, indien deze niet bereid is die meerdere winst te verleenen, aan den dijk zetten. Kan de pachter, tengevolge van te veel geleden verliezen, de bedongen winst aan den eigenaar niet jaarlijks uitk9eren, dan wordt na korteren of langeren tijd maar gewoonlijk in de dagen, dat zijn bedrijfskapitaal de schulden nog dekt, genoemd kapitaal door den eigenaar aan geslagen de 2de vennoot wordt heel menschlievend naakt uitgeschud, en de eerste, ofschoon tevreden, dat bij er zoo zonder eenige winstderving kapitaal verlies is voor hem onmogelijk afge komen is, kan in den kring zijner be kenden maar moeilijk nalaten zijn hart lucht te geven over de vele moeiten, die men, zelfs ondanks de lage pachten van den tegenwoordigen tijd moet aan wenden om door zijne pachters betaald te worden. Maar kiezen wij, om omtrent de pacht uitspraak te doen, een bepaald voor beeld. Van een bedrijf van 50 hectaren komt aan 't einde van 't jaar, alle producten verkocht, alle schulden betaald, alle ias zich hiernaar bjjna met een gevoel van medelijden, zoo gering scheen het haar toe. Maar voor haren bruidsdag moest hare moeder haar nog eenmaal sieren en met duizend tranen vlocht deze haar een krans in de zachte zijden lokken. Nog eenmaal wilde zij Katharina, de dochter van den houtvester zijn, eer zij de vrouw werd van graaf Sturzach, zeer eenvoudig was zij, zonder sieraad of tooi, maar zij was bekoorlijk schoon. Maar toen zij nu voor haren vader nederknielde, eer zjj den weg insloeg naar de kerk, toen zjj afscheid nam van die plaatsen, waar zjj hare kindsheid had doorgebracht, afscheid van hare vrienden en zachtkens zeide Vader, geef mij nu uwen zegen op den weg, dien gij mjj hebt bevolen te gaan, toen kwam het berouw bij den opperhoutves ter, toen wankelde hjj als had de storm hem aangegrepen en de sterke man weende als een kind. Maar Katharina bleef bedaard. Ween niet, smeekte zjj, laat ons sterk zijn, wrj hebben den stap overwogen en overlegd, wij hebben hem erkend als recht, nu mag ik ook niet terug. Mijn offer van heden zal veel verzoenen en uitwisschen en God heeft alleen den vrooljjken gever lief. De op perhoutvester putte kracht uit hare sterkte hij drukte haar telkens opnieuw aan zijn hart en toen trad Katharina naar buiten uit het vaderhuis. Vol belofte brak de zon door het groen der hoornen en om straalde het hoitd der jonge bruid als ten gekeerd, behalve de belooning van den directeur, een batig slot van f 1500,— Het bedrijfskapitaal van den pachter be draagt f 12.000,-, daarvan berekenen wij 21l-2 pCt dus ƒ300,- Zijn salaris voor het bestuur der zaak, bo ven betgeen hij met zijn huisgezin gebruikt aan zuivel,graan, spek en vleesch 700,— ƒ1000,— Zoodat er overblijft voör pacht 500,— of zoo iets van ƒ10 per hectare. Tegen die geringe pachtsom kan be zwaar worden gemaakt. Ge hadt, aan gezien ge maar een greep in 't wilde deedt zoo kan men zeggen even goed een zuivere opbrengst kunnen aan nemen van ƒ2000,- van ƒ2500,- bij welke laatste veronderstelling de pacht reeds ƒ30,— per hectare zou bedragen. Maar, meenen wij daartegen te mogen inbrengen, onze greep is zoo maar niet ins Blaue hinein. Aangenomen, dat een landman van de 1000, die wij bij onze vorige bereke r,ing hebben uitgetrokken, behoorlijk leven kan, dan moet een boer, die 40 jaar op een eigen gedoe van 50 hectaren woont, omdat hij geen pacht behoeft te betalen, ieder jaar f 500, - kunner, over leggen en dus, dat kapitaal telkens uit zettende tegen 3 pCt, aan 't einde van die 40 jaren, behalve zijn eigendom vaD 50 hectaren en zijn bedrijfskapitaal van 12000,nog een kapitaal hebben over gewonnen van 477000, een gloiiekrans en de lijster inde groene kooi aan de deur zong zoo helder en jubelend op dien schoonen zomermorgen, al ware het een zegelied lot Katharina's eer. Het huwelijk vond plaats in de kleine dorps kerk, waar zy gedoopt was en bevestigd en de grafeljjke familie met de getuigen wachtten reeds in de kerkekarnei, toen de bruid mot haar ouders verscheen. Nooit was hare kinderljjke reine schoon heid zoo overweldigend in het oog ge vallen als heden en Leo gevoelde een zekere ontroering, toen hij daaraan dacht, dat dit jonge hulpelooze wezen heden geduldig de verwachtingen harer jeugd nederlegde als een offer op het altaar, om een onbekenien en onbemin- den man gehoorzaamheid en trouw te zweren. Hjj had zich niet geheel kun nen onttrekken aan een overtuigenden indruk bij de laatste raededeelingen die de opperhoutvester hem gedaan had ten opzichte van het testament en als hij hieraan geloofde, dat Katharina onschul dig was en nu haar geluk opofferde voor het zijne, dan vervulden medelijden eu dankbaarheid zijn hart. Zelden is wel een bond gesloten geworden, waarbij allen zoo onbevredigd waren en vol droeve vooruitzichten. Maar dit gevoel van ver wjjdering werd naast de heilige plichten die Leo op zich nam en die hem ernst waren by zijn eergevoel, een band die hem licht aan het schoone meisje verbond. Toen de plechtigheid was afgeloopen,

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1