m Gemengd Nieuws. ontwerp zal geschieden door de adminis tratie. Het ontwerp zal den middenstand het gelag doen betalen. De huurwaarde in de belasting zal hooger worden, meende spreker; wel is waar zal men geen be- Jasting voor deuren en vensters meer be talen, doch aangezieu de boei der ij en in den regel slechts éene verdieping hebben, zal deze remissie van weinig invloed zijn voor de boerderijen. De heer Hartog vreesde, dat de aanslag volgens de wer keljjke huurwaarde den boer meer zal kosten dan thans. En dan de aanslag voor koetsiers. In den regel is de boer zijn eigen koet sier, maar nu kan het geval zich voordoen dat men voor den boerenknecht al- koet sier 15 zal moeten betalen, als hi] bv. den boer van het station of o a. een dok ter haalt. Onbillijk is dat daai entegen dokters 5 behoeven te betalen. Onbillijk noemde de inleider het ook dat een rijtuig op riemen volgens het ontwerp f 10 zal moeten betalen, evenals het rijtuig op veeren, terwijl dit vroeger f5 was. Als men weet, dat van de 20.000 paarden in gemengd gebruik 1/3 gaat voor rijtuigen op riemen, beteekent die belasting nogal iets. H«t ontwerp noemf in wel at n- h Ode .iie 'Mgen o«. "e."-ring zou Besloten is, dat eene commissie de bezwaren in een adres aan de regeering zal kenbaar maken. Verder werd besloten zich tot de re geering te wenden met het verzoek zoo spoedig mogelijk over te gaan tot oprich ting van een ministerie van landbouw. AXEL. den 26 Juli 1895. Onder de gemeente Koewacht is Dinsdagnacht in de schuur van den land bouwer D. v. d. V. ingebroken en zijn eenige konijnen ontvreemd. Zooals ouder gewoonte, zijn de dader of daders onbekend. Gekozen tot wethouder der gemeente Zuiddorpe de heer Th. Buijsse, in plaats van den heer C. van Waes, onlangs benoemd als burgemeester. De verplaatsing van den klerk der posterijen le kl. J. P. Ie Roij van Ter Neuzen naar Oudenbosch is ingetrokken. Tengevolge van den hirden wind is Woensdag bij Oude Tonge omgeslagen het uieuw gebouwde Nederlandsche ple zierjacht Varewellthuisbehoorende te Sas van Gent. De opvarenden werden door de goederen stoomboot Eugeniegez. P. Dick, gelukkig allen gered en passeerden daarmee dien dag Hansweert. De commissie van beoordeeling om trent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen, volgens de wet van 20 April 1895, in de provincie Zeeland, K zooals vroeger reeds in hoofdzaak werd, gemeld samengesteld uit de heeren L. de Pouw te Middelburg, J. J. G. van Wicheren te Ter Neuzen en P. P. E. Hoefnagels te Roosendaal, benoemd door den minister van financiën D. Hildermsse te Middelburg en C. A. Kalbfleisch te Vlissingen, benoemd door de rechtbank te Middelburg J. C. H. Schute te Zierik nog eens openhartig en eerlijk gesproken met zijD toekomstigen schoonzoon. Hij verzekerde hem, dat hij alles had aange wend, wal in zijn vermogen was geweest, om graaf Kurt te bewegen tot verandering van zjjn testament, waarvan hij hei bestaan eerst vernomen had, op den avond voor den sterfdag zijns vriends en den graaf had alleen de tijd ontbroken, zich te voegen naar een wensch, dien hji ten laatste zelve erkend had billijk en verstandig te zijn. Nu echter aan dezen treurigen handel niets meer te veranderen was, wilde Katharina het offer worden, maar kon slechts gehoorzaamheid aanbieden en strenge plichtbetrachting, nooit liefde of toegene genheid der vrouw, dat was de eenige voorwaarde, die zjj te maken had. (Wordt vervolgd). zee, benoemd door de rechtbank te Zie rikzeeJ. C. Frederiks te Middelburg, benoemd door de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg A. H. Polak te Vlissingen, benoemd door de kamer te Vlissingen en J. G. van Alphen, make laar te Rotterdam, benoemd door de kamer te Rotterdam. Koewacht. Tot onderwijzer aan de openbare school te St Andries is benoemd den heer Al. Hamerlinck alhier op eene jaarwedde van 550 Predikbeurten te Axel. Zondag 28 Juli 1895. Ned. Herv. Gemeente. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Us. J. 13 T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorin. 9 ure Ds. A. Doorn. (Bediening H. Avondmaal.) Nam. 2 ure Ds. A. Doorn. (Nabetrachting.) Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. üruntke Nam. 2 ure Ds. Gruntke. van "Westervoort. Naar wij vernemen is de bekende firma Draisma van Valkenburg te Leeuwarden. voor hare inzending Levertraan, wederom met goud bekroond; nu op de Wereldtentoonstelling te Amsterdam. De kermis te Lepelstraat (Noord Brabant) is niet zonder bloedvergieten v'ooi bijgegaan. Eenige dronkbn jonge lieden kregen in een herberg ruzie, toen onverwacht een politieagent verscheen, die de vechtende wilde scheiden. De woede der vechtende keerde zich nu tot den dienaar van Hermandad, die zooda nig werd mishandeld, dat hij per rijtuig huiswaarts moest gebracht worden en vee] bloed verloor, zoodat geestelijke en geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Bij een diefstal in een tijdelijk on bewoond huis aan den Stationsweg te Rotterdam is voor zoover men nu reeds kan nagaan, ciica ƒ33000 ontvreemd, De bewoner, die op reis is en Woensdag zou terugkomen, zal nog moeten uitmaken of uit 17 ledige etuis, die op een bed gevonden zijn, de byouterien van zjjne echtgenoot gestolen zijn. De vermoedelijke daders zijn twee mannen van 30 a 40-jarigen leeftijd, als heer gekleed, met hoed en demisaison. Zij zijn met eenige overhaasting te werk gegaan en hebben sommige vertrekken, in het sousterrein gelegen, niet l)6zocht. In den Singel bij de Munt te Am sterdam is ean man verdronken. Hij liep, in beschonken toestand, met een kameraad langs der. waterkant en kreeg het toen plotseling in zijn hoofd om te gaan zwemmen. Hoezeer zijn vriend het hem ook afraadde en hem van zijn voornemen trachtte af te houden, d6 man begaf zich op een schuit en sprong gekleed te water. Hij deed een paar slagen en zonk toen weg. Eon half uui later werd zijn lijk opgehaald. De longtering is eene ziekte, die van het rundvee overgezet wordt op. den mensch door middel van de tuberkelbacillen die door de melk en soms ook door de voortbrengsels van melk (boter 6n kaas) kunnen worden overgebracht. Om dit te voorkomen moet men de melk koken voor het dagelijksch gebruik, of steriliseeren voor zij veizuurd is. Door beide bewerkingen gaan de ba cillen dood en 't gevaar is geweken. Laat ons even opmerken, dat men door steriliseeren verstaat de melk ge durende 10 minuten vei warmen tot 70 C en dan plotseling afkoelen. Nu heeft men, zooals wij reeds mede deelden, in de tuberculine, waarmede Dr Koch de longtering dacht te genezen, een uitstekend middel om te onderzoe ken, of het vee aan de longtering lijdt, waardoor het mogelijk wordt stallen met vee te verkrijgen, dat vrij is van tering. Kalvers, die gekweekt worden met melk van dieren, die aan tuberculose lijden, krijgen die ziekte later ook, want net is daarmede onder de dieren als onder de menschen zij die daarvoor vatbaar zijn loopen daarmede lang onder de leden om daaina by het optreden na een kort tijdsverloop te sterven. Nu beeft professor Bang te Kopenhage kalvers aangekweekt van koeien, die aan tuberculoze leden. Deze kalvers üeeff hij van de geboorte af gevoed met gesteriliseerde melk en door dat aan- kweeken is gebleken, dat kalvers van zieke moeders op die wijs gekweekt, vrij bleven van de gevreesde ziekte. Te wenschen ware het, dat doormid del van de tuberculine en het gebruik van gesteriliseerde melk de longtering meer en meer voorkomen werd. Eens aanwezig, dan staan geneesheeren bij de menschen veeartsen bij de dieren machteloos. W. Z. V. W. - In het Vt.r. Dgbld leest men het volgende Van ons Koninginnetje verbaalt de Londensche Society, dat zij aan Koningin Victoria van Engeland een brief van veertien dicht beschreven bladzijden heett gezonden, waarin zij haar niet alleen in warme woorden dankt voor de ontvangst, maar ook een aardige schildering geeft van de indrukken, die zij bij naar bezoek aan Engeland he6ft gedaan. De brief moet zulke alleraardigste trekjes van naïviteit cn humor bevatten, dat de Koningin hem meermalen ias, aan al hare vertrouwden toonde en by herhaling uitsprak, dat the litile Queen" het liefste meisjen was, dat zij ooit had gezien. - Dinsdag nacht zakte bet water in de Hoogeveenschevaart te Meppei plotseling e6n halven meter, 's Morgens Kwamen eenige schippers tot de onaan gename ontdekking, dat hunne schepen aan den grond zaten en schuin lagen. Een zwaar beladen vaartuig van den heer Timmer te Meppei helde zoover over, dat het vol liep en zonk. Daar het water nog steeds wegvloeide, werd een onderzoek ingesteld naar de ooizaak en toen bleek alras, dat de schotten van de waterleiding bij de Meppelersluis open stonden. Men denkt aan kwaadwillig heid. Geiukkig dat de oorzaak spoedig werd ontdekt, wijl anders de vaarten onbevaarbaar zouden zijn geworden. De sluiswachter te Rogat (gemeente De Wijk) liet spoedig water naar Meppei los, waardoor de Hoogeveenschevaart weder 20 cM. steeg. - De stoomboot Heemstra, Dinsdag te Harlin?en van Amsterdam aangeko men, werd dien ochtend circa 10 uur stoomende tusschen Hoorn en Marken, door den bliksem getroffen. Ean der stengestaggen van gegalvaniseerd ijzer- draad werd op verscheidene plaatsen vanéén gereten en gloeiend gemaakt, terwijl het kompas geheel onbruikbaar werd. Alle opvarenden kwamen met den schrik vrij. Door de circa" 40 pas sagiers wordt do kalme houding van den kapitein en de overige bemanning dei- Heemstra ten zeerste geroemd. - De politie te Helder heeft de hand gelegd op twee vrouwen, die Maandag middag brand hebben gesticht in eene woning aan de Achter Hoofdgracht, die gedeeltelijk uitbrandde. Beiden hebben hekend en z(jn naar de cel te Alkmaar getransporteerd. Een der brandsticht- sters bewoonde het perceel waarin de brand uitbrak. Zij was met haren scha- melen inboedel verzekerd voor 500. - Dinsdag ochtend omstreeks 4 uur had op eeu stoomschip in de Rijnhaven te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats. Twee der werklieden, in het ruim werk zaam, werden getroffen door de ijzeren laadbak, waarvan de ketting gebroken was. De eene was onmiddelyk dood en is naar huis gebracht. De andere werd per brancard naar het Ziekenhui» ge bracht. Daar bleek dat het linker onder been, de linker bovenarm on het linker sleutelbeen gebroken waren en hij ook ernstige kwetsuren aan het hoofd had bekomen. De instorting te Brüx in Bohemenl neemt steeds grooter afmetingen aan. I Tot dusver zijn 18 huizen ingestort,! waaronder een liotei. Het station is gezakt, evenals de spoorweg, zoodat het I verkeer moest gestaakt worden. Ongeveer I honderd huizen zijn op bevel van het gemeentebestuur lontruimd. Er worden I tien personen vermist. In den omtrek van het station wordt I de geheele stadswijk als verloren be-1 schouwd- Sommige gebouwen van twee I verdiepingen zijn zoo diep weggezakt, I dat nog slechts de kroonlijst en bet dak I boven den beganen grond uitsteekt. I Meer dan 1400 inwoners zijn tijdelijk I in schoolgebouwen gehuisvest. De schade 1 bedraagt tot hiertoe 6 millioen florijnen, f" Tegenwoordig worden in Duitsch- I land hammen ingevoerd, welke van zee- I honden in plaats van varkens afkomstig I zijn. Die hammen bestaan nl. uit de I vooihammen van den zeehond, welke I uitgesneden worden als de aphterhammen van het varken. Te Haarlem is. op de wijze als te Amsterdam ingebroken in een woning, I waarvan de bewoonster afwezig was. I Aan alle kamers is door de dieven een I bezoek gebrachtalles hebben zij nauw I keurig onderzocht en daarvoor ook eenige kasten opengebroken. Vooralsnog kan nog niet met zeker- I heid worden opgegeven, wat vermist I wordt. De inbrekers hebben hun werk op hun gemak gepleegdo. a. hebben zij eenige I flesschen cognac geledigd. In den slag bij Worth in 1870, had een soldaat die thans te Neustadt in Silezië als politieman fungeeG, eon kogel in het achterbeen gekregen, die men, ondanks alle pogingen niet kon verwijderen. De wond genas, maar de vreemde indringer veroorzaakte den man veel pijn. Dezer dagen eerst scheen het juiste tydstip voor een operatie te zijn gekomen. Deze werd met succes in het Elisabeth-Ziekenhuis te Berlijn uitgevoerd. De man is nu genezen de kogel echter zal hij als een reliquie ter herinnering aan zijn 25jarig Jijden bewaren. Het duiken naar de „Elbe." Een duiker der »Elbe", die thans te Straats burg op de tentoonstelling werkzaam is, deed aai; een journalist aldaar de volgende belangrijke mededeelingenOp initiatief van den „Norddeutscho Lloyd" le Bremen zond deNorddeutsche Bergingmaatschappij te Hamburg de stoomboot „Elise" naar de Noordzee om te beproeven, de in het wrak aanwezige waarden te bergen en te beproeven, de lijken, die zich daarin nog mochten bevinden, boven te brengen. De peiling der plaats, waar de „Elbe" was gezonken, gaf een diepte aan van meterop gunstige resultaten was dus nauwelijks te ïekcnen. Nochtans beproefden de aan boord aanwezige duikers, waarvan mijn zegsman, Dwald Voht uit 'Silezie, er een was, twee Fransche en twee Engelsche duikers, al het mogelijke. Elke duiker werkte van 17 tot 22 April eens per dag, doch trots alle pogingen gelukte het niemand, dieper dan 57 meter In zeeaf te dalen. De drukking van het water werkte zoo sterk op bet lichaam dat den duikers alle lucht uit het lichaam werd geperst. In hun ooren begon het pijnlijk te suizen en duizeligheid was het voorteeken van naderende bewusteloos heid. Daar waaghalzerij op dit gebied gelijk stond met den dood, moesten a'le pogingen worden opgegeven. Van 'iet diepste punt, dat de duikers bereikten, zagen zij als in een nevel de „Elbe" op den zeebodem liggen, naar bakboord (links) overhellend, terwijl een gedeelte der tuigage eu de beide schoorsteenen schuin naar boven waren gestrekt. Te Piaistow, in de nabijheid van Londen woonde een scheeps stewart met zijn vrouw en twee zoons, die den leef tijd van 13 en 12 jaar hadden bereikt. Den 5n Juli voer do vader met zijn

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2