i TWEE BEU1SEK. ]\o. 955. Later dag 27 Juli 1895. IIe Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sc h-VI a a nd e r e n F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. 29. FEUILLETON. Binnenland. AX15LSCIIË Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 8 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Af zonder 1. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Aan koning Leopold is Dinsdag oen door da stad Brussel aan het bataljon jagers der burgerwacht geschonken vaan del plechtig overhandigd. Nadat de majoor-commandant den eed had afge legd, hield hij oene aanspraak, waarop de koning met eene vaderlandslievende rede antwoordde, herinnerende hoe de Belgische volksgeest na vele eeuwen van vreemde overheersching ontwaakt was. »Het oude vaandel," zeide hij, »doet denken aan een voor onze onafhankelijk heid gewichtig tijdperk. Mogen de gevoelens van dien grootschen tijd steeds de onzen zijn. Laten wij door liefde tot ons land en de kracht onzer gehecht heid 's lands Voorspoed weten te ont wikkelen zijne beteekenis te verhoogen. Dat onze vrijheid steeds diepere wortels schiet ir. den gewijden grond, door de krachtsinspanning der dapperen van 1830 Belgische grond geworden Toen de koning een balspel ging bij wonen, werd Z. M. ontvangen met den kreet»Weg piet de schoolwet,waar op anderen riepen »Leve de Koning Tien personen werden in hechtenis ge nomen, en toen het volk het ontzetten wilde, deed de politie een charge met de sabel waai bij iemand gekwetst werd. Voorts hebben nieuwe inhechtenisnemin gen plaats gehad. Gmtront de demonstratie te St Gilles tegen de schoolwet en tegen den Congo, tijdens koning Leopold Zondag daar eene tentoonstelling opende, meldt men nog nader het volgendeDe koning was vergezeld van zijne dochter Clementine. Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR Asrsr A. 31^1 V C Dit laatste toevoegsel viel als een gloeien de vonk in het licht ontvlambaar eergevoel van den opperhoutvester. De vroolijke goedhartige man was als omgekeerd, zijn bede, dat Katharina zich naar zijn wenschen zou voegen, klonk bijna als een dreigend bevel. Hij stelde haar voor, welk een verantwoording zjj op zich nam, als zij een gansche familie in het ongeluk stortte, als zij de grijze haren van haren vader met schande bedekte; hij legde haar uit dat, ook ingeval zij de erfenis weigerde, zij de familie reddeloos aan het ongeluk prijsgaf en dat deze rijkdom, indien zij hem behield, nimmer zegen zou aanbrengen, daar het onrechtmatig verworven goed was. En ten laatste deed hij een beroep op hare gehooizaamheid, op hare kinderlijke liefde, die zich niet zwakker moest toonen dan die van den graaf, die van zijne zijde niet aarzelde zich ten offer te brengen. Tevergeefs bad en weende de opperhout- vesterin, die de gedachte niet verdragen Op hei tentoonstellingsterrein was eene ontzaglijke menigte aanwezig, die den koning herhaaldelijk geestdriftig toe juichte. Om zeven uur was het bezoek atgeloopen. Daarbuiten stond een nieuws gierige eu talrijke menigte opgehoopt. Hot rijtuig des konings. met de kap om hoog dat bij zijn komst bestrooid was met papiertjes, bevattende den uitroep Weg met de schoolwet en weg met den Congo, werd door een troep van minstens tweehonderd personen nageloopen, die luidkeels hetzelfde schreeuwden. Gefluit en gejouw werd vernomen. De prinses was merkbaar ontsteld. Maar ook tegen betoogingen hebben er plaats gehad, men juichte den koning en de prinses toe, men wuifde met hoeden en zakdoe ken. Weldra ontstond er twist tusschen de verschillende manifestanten- De po litie van Saint Gilles, die het rijtuig des konings in draf volgde, trachtte zeven of achtmaal de straat af te z.elten, maar de koning en zijn dochter ontkwamen eerst aan de betoogingen toen zij Brusselsch grondgebied ber&ikten, waar de politie talrijker was. En dit alles heeft plaats bij de natio nale feesten, die dezer dagen worden gevierd, in plaats van, zooab vroeger in September. Behalve dooi dergelijke ma festaties werden zij Zondag ook door hevige regenbuien bedorven. De Swoboda, het te Sofia verschijnen de orgaan, der anti-Russische partij, kondigt aan dat de partij den strijd tegen den Russischen invloed zal voortzetten onder leiding van Petkoff. Bij de Turksche regeering, zoo wordt uit Constantinopel aan het Berl. Tageblatt kon, dat haar eenig kind zou bedrogen worden ten opzichte van de lente van haar hart. De opperhoutvester was ruw heftig als nooit te voren en het gekwelde meisje gal eindelijk aarzelend toe. Het bewilligend antwoord van den oppe houtvester was niet minder trotsch dan Leo's brief en op zijn besliste vordering besloot de laatste met moeder en zuster naar Sturzach te gaan, om de voor hem bestemde bruid ten minste te zien. De graaf had geen behoefte, het jonge meisje zonder getuigeD te spreken, hij had haar niets te zeggen wat een derde niet hooren mocht en het kwam hem daarom zeer gewenscht voor, dat de gravin en zijn zuster Suzanna hem begeleidden naar de opperhoulvesterswoning. Alle drie waren vervuld vau vooroordeel en verachting tegenover het jonge schoone schepsel, dat in beminnelijke bescheidenheid het offer werd van vreemde eer en vreemde aan spraken. Slechts een geringe aandoening gevoelde de graaf, als hij daaraan dacht, dat hjj binnen weinige oogenblikken zon staan tegenover het meisje, dat de zijne zou worden voor zgn gansche lange leven, voor wie hij heilige plichten op zich nam, aan welke hij zijn lot reeds had verbonden en die bij evenwel nooit nog gezien had. De gravin gevoelde slechts bitteren baat diepe vernedering en zwijgend zat Suzanna aan hare zijde, terw jjl het rijtuig door het groene woud de opperhoutvesterswoning naderde. De opperlioutvesterin ontving gemeld, heeft de moord van Stambouloff groote verslagenheid veroorzaakt. De sultan moet zich heftig hebben uitgela ten over de onbekwaamheid der mannen die thans in Boelgarije regeeren. Stam bouloff stond ook na zijn val in boog aanzien bij den sultan. Het publiek te Constantinopel vernam de gebeurtenis eerst 48 uren later. Den bladen was door de censuur verboden er melding van te maken. Later werd ver gund van eene plotselinge ontstane, ernstige ziekte van Stamboulof te spre ken. Uit Moskou schrijft met aan het Cen tral News dat in het keizerlijk paleis Peterhof brieven gevonden zijn, die met wraak voor Stambouloffs dood dreigen. Scherpe voorzorgsmaatregelen zijn ten paleize genomen. De Boelgaarsche deputatie hoeft bij de ontvangst door den czaav dezen haar oprechte deelneming betuigd in het ver lies. geleden door den dood van keizer Alexander III en verklaard, dat zij bet zeer betreurde, dat het Boelgaarsche volk den keizer niet eerder zijn deelne ming heeft kunnen betuigen. De keizer antwoordde, dat hij nimmer getwijfeld heeft aan de oprechtheid der gevoelens van de Boelgaren en dat hij ook in de toekomst Boelgarije zijn be scherming zou schenken. Hoe vriendelijk de keizer aller Russen ook was, vermoedt men dat de gevolgen van de reis der Boelgaarsche deputatie waarschijnlijk veel minder belangrijk zullen zijn, dan algemeen wordt verwacht Zij .zullen vermoedelijk bestaan in een verbetering van de verhoudingen tusschen Rusland en Boelgarije, doch daarom moet niet worden verwacht, dat diploma tieke betrekkingen tusschen beide landen zullen worden aangeknoopt, De te Kaapstad verschijnende Cape Times geeft verslag van een onderhoud dat haar correspondent te Pretoria daar had met president Kruger. Volgens dezen berichtgever klaagde president Kruger over Engeland's hou ding jegens Transvaal. Eerst had de Engelsche regeering Zwazi-land aan TransvAnl afgestaan en daarna werd, door de annexatie van Amatongaland, den Transvalere de weg naar de zee afgesneden. Niettemin verklaarde de heer Kruger zich ten gunste van het aanhangige voorstel, dat de regeering der Zuid Afri kaanseho republiek haar medewerking zal verleenen lot eene onderlinge rege ling van de spoorweg-tarieven en de invoerrechten tusschen de Zuid-Afrikaan sche staten, mits de kuststreek iu Amatongaland aan Transvaal worde af gestaan. hen bedaard en vol waardigheid, zij was zich bewust van het offer, dat zij bracht, zij gevoelde het. dat zij den grootsten stap deden en grootmoedig vreemde schuld verzoenden en een zekere trotsch, die het bewustzijn eeuer edele daad verleent, lag over haar gelaat verspreid. Katharina was in de familiekamer met den opper houtvester ook zij wilde bedaard zijn haar vader had haar zooveel moed inge sproken zij gevoelde de kracht van zynen zegen op haar besluit. Maar toen zij de blikken van hen die binnentraden zoo doordringend Op zich gericht zag, toen hij voor haai stond, de gevreesde, toen beefde zij en toen moest zij steunen op haren vader, die haai vol liefde hield omvat, Een oogenblik slechts sloeg zij de helder bruine oogen op tot hem, die haar echt genoot moest worden, toen wendde zij zich verbleekend af voor den afgemeten bijna verachtelijken ernst, op zijn aange zicht verspreid, voor den ijzigen hoogmoe digen blik der gravin, voor de voorname onverschilligheid van Suzanna. De wederzijdsche voorstelling was spoedig afgeloopen, de opperhoutvester eD de graaf spraken bijna alleen, Katharina kwam hauwelijks in aanmerking, ofschoon zij de hoofdpersoon was. De graaf was hoffelijk en beleefd, maar hij deed geen poging, om zijn schoone bruid te bevallen en de gravin en Suzanna toonden een koele geringschatting, die niet geschikt was, om het hart van het jonge meisje te bemoe Op de jaarvergadering der Geldersch- Overijselsche Maatschappij van landbouw had eene bespreking plaats over het ont werp personeele belasting in verband met den landbouw. Dit onderwerp werd ingeleid door den heer H. M. Hartog van Barneveld, die er op wees, dat de huurwaarde thans wordt aangegeven door den bewoner van het perceel, terwjjl dit volgens het nieuwe in. Der arme mevrouw Heik kwam het angstzweet op het voorhoofdhaar aangeboren goedheid en vriendelijkheid verzetten zich tegen dezen kouden vijande lijken toon, dien zij tot iedere» prijs wenschte te doen ophouden, zij deed haar best zooveel mogelijk, om de gravin te onderhouden en een meer aangename stemming te verwekken, maar bij deze pogingen verloor zij van hare natuurlijk heid en hiermede van haar beminnens waardigheid. Allen gevoelden zich verlicht, toen de graaf van vertrekken sprak, het meest Katharina. Toen bij groetend voor haar neeg en zijn ernstige blik haar trof, toen vloeide plotseling al het bloed terug uit haar wangen. Verwonderd keek hij haar aan zij was schoon, dat moest hij zich bekennen, schoon als een boschnimf en hare oogen waren helder en onschuldig als kinderoogen. Maar wat zij'hem en de zjjnen had aangedaan, dat kon Leo nooit vergeten en als hij daaraan dacht, dan was hij gewapend tegen hare schoon heid voor altijd. Slechts weinige weken later zou haar bruiloft zijn, men maakte daarmede haast, want Katharina vreesde de wankelmoedig heid van haar eigen hpxt, dat met jeugdige heftigheid zich aankantte tegen den onge- hoorden dwang, hetzelve aangedaan en de graaf van zijn zijde wenschte dit huwelijk te bespoedigen uit geldelijke belangen, dit huwelijk, dat nu toch eenmaal onver mijdelijk was. De opperhoutvester had

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1