Iturgerlijke Strnd. (xemeiigd ftieüws. dat hij zijn benoeming tot Ud van Ged. Staten aanneemt, en van den Commissaris der Koningin een briet, houdende kennis geving dat hij het besluit der Staten van 3 Juli waarbij de heer Snijders als lid van Gedeputeer de Staten, is benoemd niet ten uitvooi kan brengen. De heer Snijders handhaafde zijne aan neming, en zal mitsdien de koninklijke beslissing afwachten. Overeenkomstig bet rapport der com missie betrekkelijk het adres van de weduwe van den gewezen veerschipper te Borssele, om een jaarlijksch onderstand uit de Prov. kas, werd besloten haar eene tegemoetkoming van 300 toe te kennen. Naar aanlbiding der opdracht omtrent de exploitatie van den stoombootdienst op de Westerschelde door particulieren, werd besloten te behandelen in geheime zitting. Na heropening der zitting, deelde de voorz. mede, dat de verdere behandeling dezer zaak zal worden aangehouden tol de najaars-vergadering. Conform de voorstellen van Ged. Staten weid verder besloten a. tot machtiging qm met J. A.Nee- teson c. s., te i cboondijke eene nadere overeenkomst aan te gaan tot verbetering der akte van verkoop van een gedeelte sloot langs den weg van 'Schoondijke naar IJzendijke b. tot verkoop van boomen langs de wegen wederzijds Sluis en van Schoon- dijke naar IJzendijke c. tot het in dienst stellen, rechtstreeks door de provincie van vaste arbeiders op de wegen in onderhoud bij de Provincie. d. tot aanvulling van het Reglement op de wegen en voetpaden. Betrekkelijk bet voorstel tot staking van de proefvaart op Hoofdplaat, sprak in de afdeelingen eene groote meerderheid de wenschelijkheid uit om den proeftijd met een jaar te verlengen, met aanwen ding zoo mogelijk van geschikte middelen tot verbetering der uitvoering van den dienst. Als een geschikt middel werd gewezen op de uitgifte van retourbilietten. Daarna werd met 36 tegen 1 stem be sloten tot bestendiging van den dier.st tot 1 Aug. 1896. Onder algemeene instemming dankte de voorz. het afgetreden lid van Ged. Staten, dhr. Heijse, voor het vele goede in het belang der provincie gedaan. Bij het domeinbestuur is- men zoo ver gevorderd met het plan tot indijking van een gedeelte van het verdronken land van Saeftingen, dat het testek binnenkort aan den Minister ter goed keuring kan worden aangeboden. De indijking zal 400 hectaren omvatten en een niet onbelangrijk bedrag zal er bij verkoop van den grond in 's Rijks schatkist vloeien. Bij goedkeuring kan op het eind van het jaar de besteding tot indijking worden verwacht. Het sneuvelen van generaal Van Ham Het Hdbl. heeft uit den mond van den in het Militaire Logement ie Amsterdam thans tijdelijk verblijf houdenden, met de Militaire Willemsorde versierden, Cornelis Westbroefe, die op Sumatra's Westkust, op Atjeh en laatstelijk op Lombok diende, het volgend verhaal opgeteekend. »Het was op den 25en Augustus, mijnheer, den dag van dien noodlottigen overval, 's middags ongeveer half vier, Het jonge meisje was nauwelijks een uur vertrokken, toen de opperhoutvester binnentradde opgewondenheid van den zieke had nu plaats gemaakt voor eon algeheele afmatting en verslapping en in ar,gstig onderzoek staarde de opperhout vester in het bleeke gelaat van zijn vriend Nooit was hem de verandering in des graven trekken meer in het oog gevallen, dan heden een bijzondere angst drukte hem, toen hij hem vraagdeWiit ge niet gaan liggen, Sturzach, het is niet vroeg meer en herfstachtig nevelig en koud, me dunkt, ge ziet er ontroerd en vermoeid uit. (Wordt vervolgd). dat lk met de eerste sectie 4 e compagnie 6e bataljon van Tjakra Negara op Arn- penan terugtrok. Wij waren ongeveer tien minuten op marsch, toen ik gene raal Van Ham opmerkte, de kieeren ge bavend en uitgeput van vermoeienis door zijn wonde. Ik wees er mijn comman dant, luitenant Hardie op, die mij op droeg op den generaal te passen en daar de generaal niet meer kon. zetten de luifenant-kwartiermeester Pourcbez en de sergeant-majoor stafschrijver hem op mijn rug. »Dat was een vrachtje, mijnheer, want de generaal was een zwaargebouwd man. Enfin, ik sukkelde zoowat voort onder het vuur van der, vijand, maar na een 200 pas moest ik 't opgeven, de generaal was mij te zwaar. Wij wisten echter een sprei te vinden, waar wij den generaal inwikkelden, en legden hem neder, terwijl wij naai rechts en links moesten schieten om den vijand van ons ai te houden. Een vijftal dwangarbeiders, die wij gevonden hadden, droegen nu den generaal verder, doch de vijand schoot maar toe, en een paar dwangarbeiders werden gewond, en ook de generaal kreeg nog een schot. Had hij de tweede wonde niet gekregen, de lieve generaal ware misschien nog in leven. «Enfin, we moesten verder. Gelukkig zag ik den fuselier Verstraate ik riep hem - hij snelde toe doch daar trof hem een kogel - hij viel- de fuse lier Stevens, die in de nabijheid was, zag het en droeg hem weg. «Inmiddels had luitenant Pourchez we der twee dwangarbeiders gevonden, die den generaal weder opnamen, want de andere kerels hadden hem neei gelegd en waren op den loop gegaan Wij r.ader den een Dewatempel, doch op 200 me ter ongeveer daarvan was een kali van zoowat zes meter breed. Een der twee dwangarbeiders kreeg een schot en vi6l dooa neder de andere ontvluchtte. De luitenant was de kali reeds overik stond daar aan den anderen kant met; den gewonden generaal Ik riep den luitenant toedeze waadde dadelijk de kali door, er, hij kwam bij mij, waarna wij onder het hevigste vuur des vijands der. generaal over de rivier droegen. Aan den overkant kwam de fuselier Boere ons nog te hulp - zoo bereikten wij den Dewa-tempel en legden den generaal neer. Een kwartier later blies hij dei, laatsten adem uit." AXEL, den 16 Juli 1895. Tot, predikant bij de Geref Kerk B. alhier is beroepen ds. 1). Bakker te Broek-op-Langeodijk (N.-H.) Voor de heden gehouden verkiezing voor drie leden van den gemeenteraad alhier werden uitgebracht 218 stemmen. Aantal kiezers 347. Zondagnamiddag brandde in de Margrette onder deze gemeente een schuurtje af van M. de V. Een wagen, een kar, eenig hooi en stroo werd even eens een prooi der vlammen Oorzaak naar men zegt het spelen van kinderen met lucifers. Bij kon. besl is aan P. W. Steen- kamp, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October eervol ontslag verleend als hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de goede diensten in die betrekking be wezen. Bij kon. besl. is benoemd tot dijk graaf van den polder van Lynden J. Verpoorle Adfiaanszoon. Bij het te Bergen op Zoom gehou den toelatings-examen voor den cursus tot opleiding van officieren, is geslaagd J. H. Wiokerke, sergeant der infanterie, geboren te Ter Neuzen. Te Amsterdam is geslaagd voor den cursus van luitenant-kwartiermeester, W. Jansen; sergeant dor artillerie te Utrecht, van Ter Neuzen. Zaterdag is door de onderwijzers die in deze streken werkzaam zijn aan de Chr. School, te Torneuzen opgericht eene afdeeling (Zeeuwsch-Vlaand. O. deel) van de vereeniging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland, zij zal hare vergaderingen houden beurtelings te Terneuzen en te Axel. Door den minister van financien is de kommies-ontvanger L. Geelen te Koewacht, met ingang van den 1 September a., benoemd in gelijke be trekkiDg te Broeksittard (Limburg). Van 1 tot en met 15 Juli. Axel. Huwelijks-aangiften. 5 Juli. Daniël Francoi« van Cadsand, 22 jm. en Catharina de Klerk, 23 j., jd. Geboorten. 4 Juli. Lambertus Cor nelis, z. v. Anthonie Rinn en Janneke van de Velde. 5. Marie, d. v. Andries Hamelink en Dina de Koeijer. 6 Wil helmina, d. v. Willem Oppeneer en Jacoba Pieternella van de Velde. 9 Francois, z- van Pieter Hamelink e n Catharina Wieland. 14 Cornelis, z. v. Petrus Johannes Wiest en Anna de Bree. 15 Pieter. z. v. Johannes Witte er, Helena Florussen. overladen. 1 Juli. Petrus Franciscus GooOsens 7 w., z. van Dominicus Fran ciscus en Stephanie Coppieters. 3 Maatje Maria de Pooter, 16 d d. v. Pieter en en Maria Ver berk moes. 8 Jacobus Ben jamin van Hoeve, 3 mod., z. van Jan en Jacomina de Feijter. 10 Debora Crina Jansen van Roosendaal 72 j., wed. van Gerard Joris. Zaterdagavond omstreeks 7 uur sprong de I3jarige M. Kievit, wonende Hillesluis 123, op de Willemsbrug te Rot terdam van een sleperswagen waarop zij gezeten was. Zij viel en kwam onder den wagen terecht, waarvan een der achterwielen haar over het hoofd ging. Onmiddehjk daarop ging ook het wiel van een handwagen, met bascuien bela den die den sleeperswagen volgde, evenals den eleeperswagen over haar hoofd. Tengo volge van een en ander trad de dood terstond in, hetgeen volgens een ter hulp geroepen geneesheer aan schedel breuk te wijten is. Volgens getuigen hebben de bestuurders van beide wagens aan het ongeluk geen schuld. Het lijk van het meisje is naar de algemeene begraafplaats op Crooswijk gebracht. Men meldt uit Den Helder Naar aanleiding van het in een vorig nommer voorkomend bericht betreffende het onder verdachte omstandigheden overlijden van een onderwijzer (den heer G. Skan worden medegedeeld, dat als de oorzaak van dat overlijden beroerte is geconstateerd, zoodat dit niet aan een misdaad kan worden geweten. Reeds bij het instappen van den trein te Amsterdam was de beor S. ongesteld, hetgeen gedurende de reis zeer verer- geroe, dermate, dat hij, hier aankomende, niet bij machte was, zonder hulp zijn coupé te verlaten. Op weg naar huis is hij blijkbaar op korten afstand van het station door eene beroerte getroffen en, in bewusteloozen toestand verkee- •ende, door straatroovers van horloge, ketting eD portemonnaie berooid althans een en ander werd den volgenden mor gen, toen men hem vond, vermist. Van lichamelijk letsel, dat hem zou kunnen zijn toegebracht, was evenwel niets te bespeuren. Wanneer van misdaad sprako kon zijn, zou de justitie zeker eene ge rechtelijke lijkschouwing hebben gelast; deze heeit echter niet plaats gehad. Een marktschuit van Nieuwe Pekola die zwaar beladen van Groningen terugkeerde, kantelde iD het Winschoter diep te Zuidbroek en schepte in een oogenblik zooveel water dat de roef, waarin vier vrouwen en twee kinderen aanwezig waren, in eeu oogenblik volliep. Spoedig werd hulp geboden en al de per sonen uit het water gered behalve eene vrouw en eeu kind van eenige maanden oud beiden werden eerst een half uor latei levenloos te voorschijn gebracht, j Zondagavond wilde het hoofd der R. K. school te Aardenburg op de reeds in beweging zijnden tram springen. Hij miste den sprong en kwam met zijn been onder een der wielen terecht. Het werd zwaar gexneusd en zal worden afgezet. Zaterdag nacht achtten een paar politieagenten te Rotterdam zich verplicht eenige vrouwen van verdacht allooi, die het den voorbijgangers op de Blaak las tig maakten, te verdrijven. Vier be schonken lieden kwamen niertegen op en trokken voor de vrouwen partij. Onverwachts bracht een hunner een der agenten een hevigen slag in het aange zicht toe. Daarna liepen zij hard weg het Zijl op, door de agenten achtervolgd. Een hunner, zekere Smeets, die reeds meermalen blijken van antipathie tegen de politie gaf. liep zijne woning aan de Zijlsleeg binuen en kwam er weder uit, met een hamer gewapend om de agenten te lijf te gaan. Voor hij evenwel van dit wapen gebruik kon maken, hadden de agenten hunne hartsvangers gotrok keu en gaven hem daarmede eer. houw over het hoofd en een over de hand. waarin hij den hamer hield. Zijn kor nuiten namen daarop de vlucht, doch twee ervan werd9n gegrepen en met Smeets naar het bureau in de Pauwen- steeg gebracht. Bij den wielerwedstrijd, die de vorige week in het Park te Buffalo Ver. Staten werd gehouden, stortte de groote tribune, die vol toeschouwers was, plot seling met een hevig gekraak in eikander. Veertien personen bekwamen ernstige verwondingen, terwijl zeer velen min of meer werden gekneusd of gekwetst. Caserio, de moordenaar van presi dent Carnoc, had zijn anarchistische op voeding te danken aan den advocaat Pietro Gori te Milaan. Deze Gori werd uit Italië verbannen, trok naar Zwitser land, onderging daar hetzelfde lot, doch kreeg eindelijk als matroos plaats op een koopvaardijschip. Onlangs liep dat schip Calais binnen. Pietro Gori begaf zich met eenige kame raden aan wal, doch nauwelijks was hij aan land of men beduidde hem, dat hg het Fransche grondgebied moest verlaten. Gori protesteerde, doch het haatte hem niet. hij moest weer aan boord. Volgens berichten moet by zich bevinden aan boord van een Hollandsch koopvaardij schip, dat vaart tusschen Noorwegen en Amerika. Door roovers is weer een trein van den «Southern Pacific Railway", r.abij Rosenburg, Ver. Staten, geplunderd. De roovers hebben zich meester gemaakt van een bedrag van 4000 dollars. Viouwen en slecht gekleede mannen werden niet lastig gevallen door de roover» die met de passagiers lachten en gek scheerden, terwijl zij hen van alles be roofden. Woensdag namiddag is in de rue DoudeauviUete Parijs, een moord ge pleegd, gevolgd door zelfmoord. Sedei t zes maanden woonde daar zekére Letnme 50 jaar oud, met eene vrouw, Marguerite Claudet, 29 jaar oud. D6ze twee twistten gedurig en vochten dikwijls. Terwijl Lemme Woensdag in een wijnhuis /.at, kwam Claudet hem geld vragenhij weigerde. Na eenige ver wijten trok Ciandet weer naar boven, gevolgd door Lemme, en weidra hoorden de buren om hulp roepen. Toen zij boven kwamen vonden zy de vrouw met 12 messteken in het lichaam op den grond liggende man lag er naast insgelijks met eene zware wonde. Deze laatste stierf bijna onmiddellijk. De viouw is erg gekwetst, maar haar leven is niet in gevaar. Die het onderste uit de kan wil heb ben Een weduwe by Hoogwoud, had oen

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2