TWEE BRUIDEN i\o. 952. Woensdag 17 Juli 1895. lfe Jitarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaandere F. DIELEMAX, AXEL. Buitenland. KB III 1,1. ET O S. Binnenland. AXELSdHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentien van ltot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentien worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Volgens unionistische bladen hadden de lersche nationalisten vier parlementszetels, die zij voortaan niet meer kunnen onder steunen, aan de liberalen aangeboden tegen een jaarlij ksche schadevergoeding van 200 pnd. st. voor eiken zetel. Het aanbod werd aangenomen. Op een bijeenkomst te Tyrone werden de brieven, op deze handelszaak betrekking hebbende, voor gelezen. Dillon beproefde de zaak te loochenen doch kon geen gehoor vinden. Te Madrid is een algemeene werksta king onder de bakk-rs uitgebarsten. De autoriteiten laten uit de naburige steden brood komen en hebben de militaire bak kerijen met de levering van brood voor de burgers belast. De werkstaking der bakkers te Madrid schijnt van ernstigen aard Na afloop, eener vergadering der grevisten ontstond een botsing met de politie, waarin een kaptein en vijf manschappen werden ge wond. Zestig werkstakers zijn aangehou den. In de woningen van sommigen wer den wapenen gevonden. Verdient de socialistische VorwarU ge loof, dan is de afzender van de helsche machine aan den Berlijnschen inspecteur van politie Krause bekend Het is een gewezen artillerist, die thans in dienst der politie stond. De man maakte de machine zelf en liet haar door zijn doch ter als man verkleed, naar het pakket postkantoor te Fürstenwald brengen. Zoo dra hp den volgenden dag in de bladen las, dat de misdadige toeleg was mislukt, vluchtte hij en tot dusver is zijn schuil plaats niet ontdekt Wel heeft de politie zijn dochter gevangen genomen deze ontkent echter alles en verklaart niet te weten waar haar vader zich bevindt. Een ander Berlijnsch blad spreekt dit bericht van de Vorwarts tegen. In een boricht uit Sofia wordt gewag gemaakt van een bloedige botsing op de Turksch Boelgaarsche grens tusschen de Turksehe troepen en rebellen uit Mace donie. Deze laatsten werden aangevoerd door den Öoelgaarschen kapitein Matros en 14 Boelgaarsche ex-officieren. De minister van binnenlandsche zaken te Sofia heeft eene nota gestuurd aan alle prefecten, waarbij zij last ontvingen de inschrijvingen ten voordeele der Macedo- niërs te beletten. Niemand mag over de grens zonder bijzonder verlof. Volgens bericht uit Yokohama hebben zevenhonderd Chineezen het Japansche garnizoen van Hsintsjoe op Formosa op den lOden dezer aangevallen. Tweehon derd hunner werden gedood en een groot aantal gevangen genomen. De verliezen der Japanners bedroeg 11 man Volgens de Hamb. Korr. is bij de be grafenis van den gewezen president der Braziliaansche republiek, maarschalk Peixoto, die met groote praal en in tegen woordigheid der meeste officieren van land en zeemacht plaats had, een plan vooi een nieuwen militairen opstand ontworpen met het doel de regeering van dr. De Moraes omver te werpen. Het heeft zeer. de aandacht getrokken 27. Roman van CfOLO RAIMUND. UIT HET DüITSOH VERTAALD DOOR AAST A. Hij bekommerde zich weinig om baar het huishouden was in orde en dat was hem geQoeg. Nadat ik eenige dagen de gast var, den opperhoutvester geweest was had ik het ongeluk, mij door een onver wacht losgegaan schot aan den arm te kwetsen en ik was genoodzaakt, niet alleen tfe verderv. gastvrijheid, maar ook de ver pleging van rajjn gastheer in te roepen Daar, in dat gezellig dagelijksch te zatnen zjjn, daar ontdekte ik eerst, welk een engel van schoonheid en goedheid uwe moeder was. Ik wil u niet zeggen, hoe de liefde binnensloop in mijn hart, hoe die liefde dai hart vervulde met glans en geur; zooals men het niet vergeten kan. Ik deed uwe moeder de bekentenis mgner liefde, maar nog eer ik uitgesproken had, eer zij mij kon antwoorden, kwam de oppeihoutvester de kamer binnen Ik kon mpn ontroering niet onderdrukken, hij zag, dat er iets buitengewoons tusschen ons was voorgevallen en ik bleef aan zijnen vragenden blik het antwoord niet schuldig dat de president de begrafenis niet heeft bijgewoond, terwijl alle ministers tegen woordig waren. Ik herhaalde mijn aanzoek ir. zijn tegen woordigheid en ook ditmaal kwam uwe moeder tot geen opheldering, want uw grootvader nam in hare plaats het woord en met een uitdrukking van vreugde en tevredenheid, zooals ik die nooit bij hem gezien had, legde hij hare hand in de mijne. Zij atond het toe, stom wel en bleek, maar dit kon de ontroering zijn van het oogenblik en mijn onuitsprekelijk geluk verduisterde ook mijn blik, die an ders wel scherper en dieper keek. Het was slechts een minuut vol nainelooze weelde, maar in deze minuut vloeide d< zaligheid van een geheel leven te zamen Doch toen uw grootvader ons alleen liet, toen ik haar aan mijn van vreugde dronken hart wilde drukuen, toen stond dit plotseling stil door de uitdrukking van droefheid en ontzetting, waarmede zij mij aankeek toen zag ik, dat ik niet bemind werd, dat ik dit nimmer, nimmer zou worden. En nu toen ik achteruitweek, toen vatte zij moed, toen vertelde ze mi] in vliegenden haast en met gloeiende wangen, dat zij haar hart reeds had weg gegeven, dat zij de Druid was van een hartelijk geliefden mag en dat alleen d8 vees voor haren vudeif die den geliefde niet genegen was, haar tot nog toe het zwijgen had opgelegd. Zij zag niet, hoe het donker werd voor mijn oogeu en in mijn hart, zij dacht slechts aan zichzelve, het zachte meisje werd een sterke vast- beiaden vrouw, zij eischte hare vrijheid van mij terug, zij verlangde meer, zij wenschte, dat ik mpn eigen doodvonnis Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. het volgende Zaterdag had de officieele opening plaats van de Belgische sectie der wereldten toonstelling. De genoodigden vereenigden zich daartoe te twee uur voor bet eeie paviljoen dier sectie, twee met smaak gestoffeerde vertrekken, waarvoor eene rijke versiering van bloemen en planten was aangebracht. Onder de aanwezigen merkte men op, behalve de tentoonstellings autoriteiten, den minister Van Houten, den commissaiis der Koningin jhr. Schorer, den burgemees ter van Amsterdam, der. Belgischen gezant in Den Haag, een extra ordinairen ver tegenwoordiger van de Belgische regeering in den persoon van graaf Verkruijsen- Bracq, de consul-generaal Sieburgh enz. De plechtigheid werd ingeleid door het Wilhelmus, waarna de commissaris-gene raai, de heer F. Gitleus, bet woord nam en eene korte rede uitsprak, waarin hij er m^t gerechtvaardigde zelfvoldoening op kon wijzen dat de Belgische afdeeling, hoewel laat gereed gekomen, toch zeker éen der grootste is en in hare meer dan 400 inzendingen, zij het al niet volledig, dan toch een sympathiek beeld geeft van de nijverheid de? lands li.dien de voor bereiding minder haastig had kunnen geschieden, de medewerking der Belgische kunstindustrie zou ongetwijfeld grooter nog zijn geweest. Intusschen voedde hij de hoop dat de industrieels betrekkingen tusschen Belgie en Nederland, »deux pays séparés par la politique mais unis pai le coeur et 1'intelligence'', dat de industrieele betrekkingen, welke de laatste jaren eenigszins verslapt waren, weder zouden worden versterkt, ook door deze expositie. De muziek speelde daarop de Braban. conne. De heer Gittens werd beantwoord door den voorzitter van het uitvoerend comité, mr. Calisch, die de Belgen met hunne traaie afdeeling geluk wenschte en deed uitkomen hoe mocht ook de afdeeling iaht gereed zijn gekomen Beigie het eerste was om door het vestigen van comités de patronage" voor de tentoon stelling belangstelling te wekken. Zaterdagavond werd ter gelegenheid van de opening door het Belgisch comité een banket gegeven, gevolgd door eene eceptie in de congreszaal. Vrijdag kwamen de Staten onzer provincie andermaal in openbare vergade- ing bijeen om de verschillende voorstellen van Ged. Staten te behandelen, welke voorstellen naar aanleiding van het onder zoek in de afdeelingen gedeeltelijk door Ged. Staten waren gewijzigd, doch groo- tendeeis ongewijzigd io behandeling kwamen. Na opening der vergadering werd door den Voorz. voorat mededeeiing gedaan dat van het lid der vergadering, de heer J. H Snijders, bericht was ingekomen, zou onderteekenen en haar lot voorspraak bij haren vader zou zijn. Dat was een bittere moeilijke ure, wel de zwaarste mijns levens! Maar ik overwon, als over winnaar trad ik te voorschijn ik sprak met den ouden man, ik sprak zoo lang, tot zijn toorn zweeg, zijn toorn over de verpdeling zijner wenschen en over de dwaze verloving, zooals bij ze noemde, want uw vader was toen nog een jong houtvester en had weinig vooruit zichten in het leven. Hij schonk uwe moeder vergiffenis en stemde eindelijk toe. zijn toekomstigen schoonzoon als zoo danig te erkennen. Toen was mijn werk voleindigd en toen de gelukkige binnen kwam, ging ik heec. Wat mpn hart ge voelde, dat weet alleen God, uwe moeder vermoedde het, want toen ik bij het schei den haar portret van den muur nam, liet zij dit toe, reikte mij weenend de hand en stamelde warme gelukwenschen. D werden nu. weliswaar niet dadelijk vervuld, ik had geen vrede, de onrust in mij dreef mij heen tot over de zee. Eindelijk toen ik meende, dat mijn strijd was uitgestreden toen deed mpn vaderland zijn rechten gelden, ik keerde weer en vond uwe moeder hier onverwacht terug. Voor hel eerst zag ik haar in de kleine dorpskerk, op den dag, waarop gij, haar eerst en eenig kind, dat de hemel na jarenlange hoop haar op den dag mijner terugkomst ge schonken had, voordeu doop werd gehouden Ik trad nader, ik werd uw peet en kocht mij zoo een recht op u de liefde mpner jeugd met hare smarteu en haar strijd ging over in eene vriendschap, die uwe ouders en mij tegelijkertijd gelukkig heelt gemaakt. Onophoudelijk hadden de tranen Katha- rina over de bloeiende wangen gevloeid. Toen de graaf geëindigd had, stond zij op, knielde zachtkens voor hem neder en legde haar hoofd in zijne handen. Oom Kurt, zeide zij, terwijl zij stil weende, o kon ik goedmaken, wat mijne ouders u verschuldigd zijn, kon ik u uwe jeugd wedergeven en de liefde, die goddelijk en heilig moet zijn, daar zp zelfs in smart en ontbering u zoo groot heeft gemaakt en zoo goed Mijn lief, lief kind, zeide de graaf ge roerd en streelde liefkozend hare zachte lokken, gij waart de vreugde van mijn later leven, de troost van mijn ouderdom, de zonneschija van liefde en vieugde viel eerst laat in mpn hart, hij kon geen bloesems meer doen ontluiken, maar ver helderde alles met purperen gloed. En nu, ga naar huis, mijn lieveling, laat mij alleen op dezen avond, waarop lang vervlogen dagen plotseling levendig in mijn geheugen zijn gekomen, met al hun stormen en bun strijd, ik zou zoo gaarne alleen zijn met de herinneringen, opgewekt door ons gesprek, moed scheppen voor den dag die komen moet. Aarzelend gehoorzaamde Katharina in tusschen scheen de graaf bijzonder wel, de ontroering had aan zijn trekken een levendigheid, een geestige uitdrukking verleend, welke zijn lichamelijke zwakte verborg.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1