TWEE BEUIJEU No. 951. 'Laterdag 13 Juli 1893. 11' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V I a a iideren F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Biimenland. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TW EE uren. Op zijn terugkeer van Kiel brengt het Italiaansch eskader een bezoek aan Enge land. Dinsdagmorgen is het op de reede van Portsmouth aangekomen, saluutscho ten en hartelijk gejuich wisselende met de Britsche schepen, naast welke het voor anker kwam. Het jacht »Savoia«, met den hprtog van Genua aan boord, liep de haven binnen. De hertog begaf zich aan boord van Nelson's oud vlaggeschip de Victory*, waar hij door de marineauto- riteiten ontvangen werd. Er zullen verscheidene dagen achtereen feestelijkheden ter oere van de Italiaansche bezoekers plaats hebben, eindigende met eene inspectie van de vloot door dén prins Van Wales Te Weenen wordt Slatin pacha ver wacht, de Oostenrijksche officier, die in Egyptischen dienst trad, een tijd lang onder bevel van Gordon stond en twaalf jaar lang de gevangene der Mahdisten was, tot het hem gelukte te ontvluchten. Slatin Pacha zal een werk uitgeven met een beschrijving van zjjn langdurige ge Van Ruslands zijde houdt men tegen over spottende doch minder vleiende op merkingen over de belangloosheid der Russische regeering vol, dat Rusland alleen uit vriendschap voor het Hemelsche rijk borg is gebleven voor de Chineesche leening. Rusland denkt er, volgens het »Journal de St. Petersbourgc, niet aan zich in China's binnenlandsche aangelegenheden te mengen. Roman van G0L0 RAIMUND. UIT HET DurrSCH VERTAALD DOOR AST» A. Hij had dit testament volledig en in wettigen vorm laten maken en daarover tegen niemand gesproken. Intusschen verergerde zijn toestand op bedenkelijke wijze Katharina bleef nu vaak dagenlang op het kasteel om hem te verplegen en op te beuren en aan het jeugdige vuur van haren geest scheen de graaf de ster vende vlam van den zijnen steeds opnieuw weder te doen ontbranden, 't Was op een zachten herfstavond, dat Katharina den leunstoel van den kranke in de nis van het breede venster had gerold en tegenover hem zat. De graaf beschouwde een tijdlang peinzend het uitgestrekte land schap, prijkend in den bonten dos van den herfst en de nevelige verte, die reeds in de avonddampen verdween. Het was zoo zacht, zoo stil, maar toch zoo wee moedig, de graaf gedacht zijn eigen schei ding en zjjn lang leven met zijn strijd eu zijn ontgoochelingen, toog zijn geestesoog voorbij. De gedachte aan den dood hac Nadat Japan de raadgeving der drie verbonden mogendheden had opgevolgd, was de financieele operatie, al is deze ook niet in de overeenkomst der mogend heden opgenomen, een natuurlijk gevolg om China eene leening gemakkelijk te maken. Het was geheel in den geesl van de zoo gelukkig tot stand gekomen verbintenis tusschen Rusland, Frankrijk en Duitschland om de ontruiming van het door Japan bezette gebied te verhaasten. In berichten uit Rusland is in den laat sten tijd weder herhaaldelijk sprake van nihilistische samenzweringen. Zoo verneemt men thans weder dat te Moskou eene groote samenzwering moet zijn ontdekt tegen het leven van den czaar. Kolonel Berdiaef, hoofd der ge heime gendarmerie van Moskou bracht haar aan het licht. De keizer heeft den kolonel onmiddelijk 10,000 roebels ge schonken. Acht personen zijn in de zaak betrokken, waaronder zes nihilisten, die onlangs genade hadden gekregen. Hoe van de wereld afgescheiden som mige tot het Russische Czarenrpk behoo rende landstreken leven, zelfs wanneer zjj in de nabijheid eener groote stad liggen, bewijst de volgende geschiedenis. In de golf van Riga, eenige uren van de groote drukke stad Riga verwijderd, ligt het eiland Runo, welks bewoners, arme vis- schers van Zweedschen oorsprong, bijna uitsluitend leven van de zeehondenvangst. De verbinding tusschen het eiland Runo en het vasteland, evenals met het eiland Oesel, waar de eigenlijke overheid, waar onder Runo ressorteert, haar zetel heeft is zeer gebrekkig Slechts zelden legt een stoomschip op het eiland aan en de niets bangs niets bitters voor hem, hjj was daarmede vertrouwd sinds langen tpd. In gedachten ontbladerde hjj een der scboone asters, die in keurigen smaak tot een prachtig bouquet vereenigd in een vaas naast hem op de tafel stonden. Oom Kurt, zei het jonge meisje met schertsend verwijt, hoe verkwistend gaat ue met de bloemen om, nu in den herfst alsof het lente ware er zijn er niet veel meer, dit jaar brengt ons geen nieuwe en weldra zullen de eerste sneeuwvlokken vallen. Laat ze vallen, zei de giaat lachend ze vallen op mijn grafen daarom laat mij maar een weinig verkwisten, als een overmoedig zwelger die in de laatste ure nog alles genieten wil, wat binnen zijn bereik ligt. Oom Kurt, zei Katharina verschrikt en tranen vulden haar heldere schoone oogen, o, waarom bedroeft ge mij zoozeer 1 Zpt ge dan ziekeidat ge vau sterven spreekt, zoo ernstig als moet ik er mij in schiuken Dat moet ge ook, mijn lieveling, zeide de oude man, dat moeten wi] allen en geloof mij, het gaat gemakkelijker dan wij denkeu. Hij die heengaat, is aan de smart ontrukt en die overblijven, die lokt het leven met zijn eischen en plichten tot nieuwe zorgen en nieuwe liefde. En gij, mijn kind, gij zjjt niet alleen als zoo vélen, u blijft bet beste wat ge tot nu kent: Uwe ouders, uw tehuis en een predikant is de eenige man vanontwikke ling, diehier als een balling leeft. To n czaar Alexander III in Nov. 11. stierf, was het verkeer met Runo reeds afgebrokenmisschien ook heeft men vergeten den eilandbewoners van den dood des keizers bericht te geven en hun den eed als onderdaan af te nemen. Hoe het zij, den geheelen winter leefden zij in de over tuiging dat Alexander drie nog regeerde. Toen in het voorjaar de zee vrij van ijs was dit jaar zeei laat begaven zich een aantal visschers van Runo met hunne vaartuigje naar Oesel om in de districts stad Arensburg eenige inkoopen te doen Daar hoorden zij tot hun verbazing dat reeds sedert circa een half jaar c/.aar Nicolaas regeerde en dat Alexander III sedert maanden in zijn graf in de Peter en Pauluskerk rustte. Zoo namen de bewoners van Runo kennis van de troens verandering in Rusland. Het volgende, hoe zonderling en onge loofelijk het ook klinkt, wordt als volko men waar verteld. Eenige jaren geleden hadden eenige visschers van Runo aan den koniog van Zweden het verzoek gericht in een geschil over een bosch uitspraak te doen. De toenmalige gouverneur van Lijfland kwam dientengevolge naar het eiland en lichtte de bewoners in dat zij niet Zweedsche maar Russische staatsbur gers waren. Een officieel telegram uit Cuba beves tigt den dood van een der hoofden van de opstandelingen Amorda Guerra. De gebroeders Gamaio 'zijn beiden gewond. Een gevecht tusschen majoor Sanchez met 300 man en de Rebellen onder Róbi met 800 man duurde tot 's avonds laat. Over hetgeen aan dit vprwoed ge vecht vooraf ging wordt het volgende Majoor Sanchez had een bode gestuurd naar kolouel Azuar, hem verzoekend zich met zijne strijdmachten bij hem te voegen neinde gezamenlijk op te trekken tegen de Cubanen, onder Robi De rebellen overvielen den bode en schoten hem neer. Zij stuurden nu in naam van kolonel Azuar een bode naar Majoor Sanchez, hem op eene bepaalde plaats rendes-vouz* gevende. Zij legden zich daar in hinderlaag. Op 't oogenblik dat de Spanjaarden zich in eene bergengte waagden, vielen de Cubanen hen van alle kanten aan. De Spanjaarden verdedigden zich dapper en slaagden er in den aanval van Robi af te slaan. Aan beide zijden waren de verliezen groot. De Cubanen telden 280 dooden, de Spanjaarden 150. Het kleine Spaansche koninkje is weer ziek De ongesteldheid wordt van lichten aaid genoemd. gansche vroolijke hoopvolle toekomst. Dat weet ik, zeide Katharina bewogen en ik ben dankbaar daarvoor, maar toch is er eene wond in mijn hart, een 1( in mijn leven en als gij heengaat Dan komt een derde, zeide de graaf lachend, die gij met zoetere namen zult noemen dan uwen ouden oom Kurt, die u duizendmaal meer zal zijn, dan ik eens u was, die uw vriend en ouders en vader huis zal vergoeden. Zij schudde het hodfd ib geloof het niet, zeide zij, ik begrijp u wel, ge meent de liefdemaar tot mij is zij nog niet gekomen. Zij komt en klopt aan ieder menschen hart, hernam de graaf, maar niet overal woont zij even heerlijk en vrij. De een is een dwaas en wijst baar van de deur, daar zij strjjd en zorg meevoert aan haa baud, de tweede laai haar binnen, maar treedt haar in het stof, door wilde harts tochten, of verkleint haar door nietige bedenkingen en bijbedoelingen. En de derde geeft haai wel een plaats en een teedere verpleging, maar daar ontbreekt de zonneschijn der wederliefde, waarin alleen de bloesems van het geluk zich ontplooien en zoo verwelkt ze en sterft waarlijk vaak eerst met het hart waarin ze heeft gewoond. Oom Kurt, zei het jonge meisje opeens, kwam de liefde ook tot u Het bleeke gelaat van den ouden man werd nog bleeker en een traan welde De heer E. van den Bosch, secre- aris van de Afdeehng Zeeland van het Ned. Rundvee Stamboek, de meest bloei ende van alle provinciale Atdeelingen, meldt ons dat op Woensdag 17 Juli de Zomervergadering zal worden gehouden te Kloosterzande, en dat als gewoon daarbjj het nuttige aan het aangename zich paren zal. Zoo zal een bezoek aan de Boterfabriek op in zijn oogen, wier glans en diepte door den ouderdom nog niet waren ver dwenen. Zij kwam tot mij en ik liet haar binnen, maar mij ging het als degenen van welke ik het laatste sprak, in mijn hart ontbrak de zonneschijn, welke de liefde noodig heefi. Nu beeft zij wel geen bloesems gedragenmaar zij is toch niet verwelkt en zij gaat met mij in het graf. Maar oom Kurt, zei Katharina bang en treurig; als de liefde niet verdort, breekt dan toch het hart niet bij zulk een smart Neen mjjn lieveling, een sterk en moedig hart breekt niet, het zipt 't leven ernstig in bet gelaat en streeft naar andere schat ten, naar de waarheid en naar den vrede, die de wereld niet schenkt. Katharina kuste de verwelkte hand van den graaf, O oom Kurt, wie was het die u niet lief kon hebben riep zij bewonderend Toen stond hjj met moeite op, ging naar zijn schrijftafel en opende een ver borgen vak hij nam er een medaillon uit, beschouwde dit een wijle bewogen en reikte het vervolgens het jonge meisje aan. Mijne moeder, riep Katharina uit in de hoogste verrassing, ja mijne moeder Zij is het en kan het toch niet zijn, ging zij voort na een oogenblik van sprakelooze veibazing, terwijl zij haren vaderlijken vriend vragend aanstaarde, ge hebt haar toch vroeger Dooit gezien, oom Kurt, ik heb vaak gehoord, dat de mens cheu

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1