Gemeenteraad van Axel. Gemengd Nienws. en de hooge staatsambtenaren was eene plaats ter linker en rechterzijde van de koninklijke loge aangewezen. Aan de echtgenooten van hen, die eene onderscheiding moesten ontvangen, had de Regentes toegang tot de tribune verleend De mtreiking geschiedde geheel over eenkomstig het daarvoor opgemaakte programma. Met generaal Vetter ontvin gen 42 officieren en minderen eene ónderscheiding, hetzij de Militaire Willems oraeeen eoresabel, een eervolle vermel ding' of het kruis voor belangrijke krijgs bedrijven. De aanblik van het Malieveld was schitterend. Koningin Wilheimina droeg 9en wit costuum met een Wilhelminahoed met witte veer. De Regentes was in een zwart costuum met witte staande strepen. De inspectie der troepen geschiedde id een rijtuig, bespannen a la daumont. Bij de uitreiking der decratie aan ge- noraal Vetter werden luide hoera's op de tribune geuit. Het défilé der troepen voorde Vorstin nen en de gedecorreerden was een prach tig militair schovwspel. Voor den aanvang der plechtigheid op het Malieveld waren alle te decoreeren militairen en gewezen militairen beneden den rang van officier aan het departement van koloniën namens den minister wel kom geheeten, toegesproken en een och tendmaal bereid. Na afloop der parade krijgen zjj een maaltijd in de volksgaar keuken. AXEL, den 9 lull 1*95. In de gereformeerde kerk B zijn drie ruiten stukgegooid. Wie deze helden daad verricht heeft zal moeilijk te ont dekken z\)n, ofschoon het wel te wenschen ware, dat de bedrijvers van dergelijke lage en niet genoeg af te keui en [straat schenderij eens goed de les gelezen wer den. Bij de wed. Raymond is de heining van het huis weggerukt. - De heer J. A. Dregmans van Axel slaagde heden voor het eerste no tarieel examen te 's Gravenhage. - Door den kerkeraad der Geref. kerk B alhier, is ter beroeping van een predikant een tweetal samengesteld, be staande uit ds D. Bakker te Broek-op- Langendijk (N.-H.) en ds P. A. E. Sille vis te Monster (Z. H.) - Door het bestuur van den poldei Beoosten en Bewesteubly werd Zaterdag alhier in „Het Gulden Vlies» aanbesteed a het leveren van 188415 lessines of quenastkeien op wagon station Axel en 2790 meter Doornikscne kantsteenen en station Kijkuit 60850 keien en 900 meter kantsteenen. Hiervoor schreven in de heeren G. van der Hooft te Terneuzen voor 33,4 5 per 1000 keien en 0.45 per M. kant steen G. van der Peijl te Terneuzen voor 9750 L- F. Willems te Selzaete voor ƒ33,35 per 1000 keien en ƒ0,33 per M kantsteen en E P. Staal te Sint Jansteen voor 10929. b. Het vervoer van de keien en kant steenen met de levering van zand. waar voor inschreven de heeren K. de Vos te Terneuzen voor 1950 en E. P. Staal te St. Jansteen voor 1459. c. Het maken cener aarriebaan en hel bestraten daarvan tot een oppervlakte van 5075 vieik. M. Hiervoor schreven in de heeren K. de Vos te Tarp.euzm voor ƒ941. D. de Doelder te Terneuzen voor 954 en E. P. Staal te SinJ Jan- steen voor ƒ939 Perceel a is gegund aan L. F.'Willems te Selzaete en perceel b en c aan E. P, Staal te Sint Jansteen. - De bisschop van Breda heeft be noemd t«>t kapelaan te Sas van Gent den hoer J. M. Lips priester van het Seminarie; te Hontenisse den heer H Cuppeste Stoppeldijk den heer A Nooren en te Sluis den heer A. H. Rops, beiden van het Seminarie. - Prov. blad no 67 bevat de kennisge ving van den Commissaris der Koningin in Zeeland dat de opening der jacht op waterwild zijnde eenden, duikers, water hoenders, watersnippen, schriekeo, kemp hanen, strandloopers, wulpen en plevieren in deze provincie door Gedeputeerde Staten is bepaald op Zaterdag 13 Juli aanstaande. Zitting van 9 Juli 1895. Tegenwoordig alle leden, benevens de secretaris. Voorzitter dhr. D. J. Oggel. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en onveranderd goedge keurd. I Mededeeling van ingekomen stukken. a. Blief van den Ingenieur van 's Rijks waterstaat te Terneuzen dd. 6 Juni 11. inhoudende (ingevolge een verzoek van den gemeenteraad van Axel) dat het water in de kreek op een bepaalde hoogte zal worden gehouden en dientengevolge de stand zal verhoogd worden met 25 M. b c en d. Drie gelijkluidende brieven ingekomen van de hh. A van der Hooft, L. Jansen van Roosendaal en P. van Fraaijenhove, dat zij hunne benoeming tot lid van het algem. Burgeilijk armbe stuur aannemen. Worden voor kennisge ving aangenomen. Procesverbaal van kasopneming bjj den gemeente-ontvangst. Hieruit blijkt dat over het dienstjaar 1894 is ontvangen de som van ƒ17833,95 en over het jaar 1895 4834,04 Alzoo te zamen 22667,99 dat over het dienstjaar 1894 is uitgegeven de som van 16616 627* en over het jaar 1895 5347.32 Alzoo te zamen 21963.947* zoodat meer is ontvangen dan uitgegeven de som van 704,047* Het goede slot der rekening uver 1893 dat niet op de loopende begrooting in ont vang is gebracht bedraagt 418.19 Er moet dus in kas zijn 1112,23'/, wat in orde is bevonden. II. Rekening van het algem. Burgerlijk armbestuur over 1894. Deze was tot onderzoek in handen ge steld van eene commissie bestaande uit de hh Smies, Koster en Dieleman. Bij monde van dhr. Smies rapporteert de commissie dat door haar geene aan merkingen zijn gemaakt en adviseert daarom tot goedkeuring. III. Begrooting idem voor 1896. Deze wordt ten eiDde een onderzoek in te stellen in handen gesteld van eene commissie bestaande uit de hh. Wolfert, Weijns en Smies. IV. Rekwest van J. Schieman e. a houdende verzoek om het voorstel Diele man, op den Graafjansdjjk door begrinting te verharden, aan te nemen- De Voorzitter stelt voor om in verband hiermede tevens punt V te behandelen, hetwelk aldus luidt Dhr. P. Dieleman stelt voor om den den Graafjansdijk door begrinting te ver harden voor rekening van de gemeente. De voorzitter vraagt of hieromtrent nog iemand iets in 't midden heeft te brengen Dhr. Lamaitre wenscht alvorens tot eenige stemming over te gaan nog wel eens een enkel woordje te spreken. Hij houdt het er voor dat indien het eenmaal zoover kwam en het voorstel Dieleman werd aangenomen het een groote kost voor de gemeente zou zijn. Z i. zou het beter zijn, als men dan toch tot ver harding overging, met keien te verharden, dan met grint Van Hoeve zegt wel in eene vorige vergadering dat het moeilijk zal gaan om eene subsidie van de pro vincie te verkrijgen, maar we zouden het toch kunnen probeeren. Bovendien weet ik niet waarom er zoo'n haast is om dien dien dijk te verharden, hij ligt nu een maal zoo reeds van het jaar 17 honderd en zooveel. Het is de gemeente op eeuwigdurende kosten jagen, want alleen voor onderhoud zou die weg toch onge veer ƒ250 'sjaars kosten, daar toch min stens tweemaal per week een kantonnier er op noodig zou zijn. Dientengevolge zou ik het beter achten er een keiweg te leggen, Dhr. Koster meent dat een keiweg meer zal kosten, en op het gezegde van den heer Lamaitre, dat, wanneer er een grind weg komt, deze in 't najaar veel kapot zal gereden worden, zegt dhr. Koster dat dit alleen geschiedt wanneer van 't land dadelijk op den weg gereden wordt en dat kan daar niet geb uren. Ten slotte verklaart dhr. Lamaitre zijne stem onmogelijk aan het voorstel Dieleman te kunnen geven Dhr. Jansen Ik vind het een ongeper mitteerde zaak van den Coegorspolder om bij de gpmeente aan te kloppen om een eene grindweg te leggen, daar ik toch in in de vorige vergadering het voorstel heb gpdaan om den grindweg voor rekening van den gemeente te leggen, terwijl de Coegorspolder den weg zou moeten onder houden, en dat bovendien nog jaarlijks 50 subsidie van de gemeente zou wor den tsegestaan. Dit voorstel is in de poldervergadering van Coegors met alge meene stemmen verworpen Ik begrijp het eigenlij k niet, dat ze nu bij de gemeente komen aankloppen met een request, waar van de onderteekenaars meest allen inwo ners van den Coegorspolder zijn. Dhr. Dieleman. 'k Vraag wel excuus, ik geloof dat er maar weinig bijzijn Door den voorzitter worden er echter een lOtal opgenoemd Dhr. Dieleman Wij betalen onze rijks- en gemeentelasten toch ook in den Coegors polder, doch zou het onredelijk zijn als we voor dien dijk ook nog eens moesten betalen. Dhr. Lamaitre houdt vol dat een keiweg beter is. Dhr. Dieleman zegt dat het met een grindweg ook wel schikken zal, als die er eens eenmaal ligt. De Voorzitter neemt het woord en zegt niet meer op het gezegde van dhr. Jansen te willen ingaan, dat is nu voorbjj. Hjj wil echter dhr. Lamaitre geljjk geven. De weg is opgenomen door een deskundige en deze raadt r.iet aan om er een te leggen zooals in den Buthpolder. De weg moet kosten 1800. Zou het nu niet beter zjjn een keiweg te leggen en een renteloos voorschot zien te verkrijgen van de pro vincie, nog te meer omdat ik niet betwjj- felen zal of wij verkrijgen dit, daar de Graaf Jansdijk een verbindingsweg uit maakt en een toegangsweg |is tot de eenige hier bestaande losplaats. Spreker zegt dat de Staten zich gewillig genoeg toouen Oin een renteloos voorschot te verleenen, waar het verbetering van wegen geldt, die voor het verkeer dienstig zi]n. Als lid der Staten is hij in de gelegenheid deze zaak in de volgende zitting met alle macht te bepleiten en te bespreken terwijl hjj ook kans ziet het renteloos voorschot te verkrijgen. Dhr. Dieleman ziet het voordeel niet in van een renteloos voorschot, dan moeten we toch ieder jaar aflossen. De Voorzitter zegt dat de gemeente dan toch den interest niet te betalen heeft, Dhr. Jansen zegt, wanneer er een grindweg komt kunnen we die met geen ƒ260 'sjaars onderhouden. Dhi. Van Hoeve: Mhr. de voorz. U zegt dal de weg door een deskundige is opgenomen en dat die 1800 zou moeten kosten, dat is onwaar. Die weg zal niet meer kosten dan 1200 en zal dan 7* beter liggen dan in den Buthpolder. Ik houdt staande dat van de provincie niet zoo gemakkelijk een renteloos voorstel za te vei krijgen zijn. Ik zou gaarne zien dat het voerstel van Dieleman in omviaag werd gebiacht. De Voorzitter vraagtWanneer het voorstel-Dieleman verworpen wordt, zullen we dan achten dat voorstel van B. en W om een renteloos voorschot te viagen aan genomen wordt. Dit wordt z. h. s. besloten. Alvorens tot stemming over te gaan vraagt dhr. Van Hoeve of bij het voorstel Dieleman nog niet kan worden aangenomen, dat nog met de begrinding in 1895 een aanvang wordt gemaakt. Dit wordt eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd. Het voorstel Diekman wordt nu met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor stemden de hh. Dregmans, Wolfert, Dieleman, Van Hoeve, Smies en Koster; tegen de hh. Jansen, Weijnt, Lamaitre en de Voorzitter. VI. Rekwest van het bestuur dé zangvereeniging »Oofening kweekkunst." te Axel, houdende verzoek om een lokaal der openbare school alhier af te staan, ten einde daarin hare repetitien te houden. Hierbij was gevoegd een advies van het hoofd der openbare school, inhoudende de navolgende voorwaarden Het hoofd der openbare school maakt geen bezwaar tegen de inwilliging ran het verzoek, wanneer de oefeningen ge houden worden op Maandag, Woensdag of Donderdag, na de lesuren, en in een lokaal door hem aan te wijzen wanneer de vereeniging zorg draagt voor netheid en orde Wanneer zij zelve zorg draagt voor del verlichting, en de oefeningen plaats hebben op bepaalde uren en de deur der school voor het publiek gesloten blijft. Dhr. Dieleman zegt dat als alles stipt nagekomen wordt ei geen bezwaar tegen te hebben. Z. h. s. wordt besloten het verzoek to« te staan. VII. Brief van den Rijksarchivaris te Middelburg, betrekkelijk het archief.! Deze wordt voorgelezen. De Vooa zegtIn dien brief zit eigenlijk niet veel, maar het is een lokaas om ons naar Middelburg zien getransporteerd te krijgen. Er wordt in dien brief het vermoeden te! kennen gegeven, dal in ons archief zich) nog rjjksstukken bevinden, die niet aan de gemeente toebehooren. De Voorzitter stelt voor ze vooralsnog niet op te zenden, acht het rijk het later noodig dan is het nog tijd genoeg. Dhr. Dieleman zegt, wanneer ze er zoo I veel belang bjj hebben, dat ze ze dan overboeken. De Voorzitter: Dan zou zoo iemand wel' 200 jaar mogen leven. Dhr. Smies verklaart zich er ook tegen dat ze weggaan. Met algemeene stemmen wordt beslotenI tot het voorstel van den Voorzitter. Niets meer te behandelen zjjnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Een landbouwer uit Maasbree| keerde, met vrouw en kinderen op een kar gezeten, van de kermis teGrubben! vort terug. Tengevolge van een val van het paard, viel de man op zijn! eenjarig kind, met het gevolg dat dit terstond is overleden. Door de Belgischg douanebeambten! wordt streng bewaakt tegen het binnen smokkelen van vee uit Nederland. ReedsI menig stuk Vbe is door hen benaderden te Esschen geslacht, tei wijl bmmdiendl invoerders een zware boete opliepen. I Voor een dergelijk ieit, is gisteieD te Esschen de veehandelaar F. R. door del Belgische rijkspolitie gevangen genomen I en na een verhoor te hebben or.deigaan,, denzelfden avond geboeid naar Antwer pen overgebracht. Woensdagavond heeft in de kazerw, der luchtscheepvaartafdeeling te Berlijn I eene ontploffing plaats gehad. Een kleine ballon, met luchtgas ge-j vuld, is tijdens het vervoer gesprongen. Drie soldaten werden ernstig vei brand, een hunner is reeds overleden. Men kent tot hiertoe de oorzaak der ontploffing niet. Twee jaar geledeu trouwde een briga dier der gendarmerie mot een meisje uit Dinant. Na eenigen tijd huiselijk geluk, werd de jonge vrouw ziek en stierf. Sind3 dien begon de brigadier, die tot nu toe een voorbeeld van orde en goed gedrag was, te drinken. Hij beging dej eene dwaasheid na de andere, tot datj hjj als deserteur bij de gendarmerie van! Hoei werd aangegeven. Maandagmorgen voi.d de kerkhofwachd ter van Dinant op het graf der jonge

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2