Buitenland. Binnenland. (iemcugd Nieuws. op voorstel van den voorzitter bepaald op a s. Vrijdag over 8 dagen, den 12en Juli, morgens te 10 uren. Daarna wordt de vergadering gesloten. Met het Noord Oostzeekanaal schijnt het nog niet best in orde. Zoo consta teert de „Voss. Ztg.« dat sedert de openstelling reeds acht stoom schepen, deels oorlogsschepen, deels handelsvaartuigen, aan den grond geraakt zijn. ofschoon zij slechts 7 M. diepgang hadden, terwijl het kanaal 97» diepgang hebt en moest. Na het .bijbrengen van allerlei statistische gegevens komt de Vossische tot het besluit dat net kanaal bij tegenwoordige diepte van de vaargeul niet bean'woordt aan bet strategische doel en ongeschikt is voor diepgaande pantserschepen. Waar de feiten zóo spreken, moest men liever het gebrek erkennen en zoo spoedig mogelijk met inspanning van alle krachten beginnen aan verdere uitdieping van het kanaal. Als postscriptum van de blieven uit Kiel worden aan den Temps nog de vol gende anecdotes geschreven. Toen bii de vlootrevue het stoomschip met de rijksdagafgevaardigden aan boord het pantserschip Woerth, waarover prins Hein rich het bevel voert, passeerde riep de prins: »Drie hoeras voor den rjjks dag De minister Von Boetticber, zich tot de afgevaardigden keerend, zeide»Ik hoop, heeren, dat gij een diepen indruk van onze marine mede naar huis neemt en dat het u voortaan gemakkelijker zal vallen voor de credieten te stemmen, welke voor de vloot noodig zijn.« »Integendeel, antwoordde lachend een lid der linkerzijde, wp wisten niet dat er zoovele Duitscbe schepen bestonden onze vloot komt ons zoo machtig voor dat het in langen tijd niet noodig zal zijn nieuwe schepen te bouwen." Iedere afgevaardigde had het recht eer. bediende mede te brengen. Do antisemiet Von Lange liet zich begeleiden door een neger, een zijner collega's door een Chi nees maar Ahlwardt en Zimmermann hadden de meest aristocratische bedien don bij zich. De eerste had een zijner vrienden, een rijk hotelbezitter te Bei lijn ir, een livrei gestoken en de ande; pre senteerde als zijn knecht een rijk inge zetene van Dresden. Het piogramma voor de plechtigheden en feestelijkheden was zeer uitgewerkt, maar te laat heeft men ontdekt dat de godsdienstige plechtigheid, waarbij de zogen des hemels op het nieuwe kanaal moest worden afgesmeekt, was vergeten Vooral de keizer heeft dit verzuim zeer betreurd. Zaterdag genoot Frankrijk het verheven schouwspel een zijnor ministers ie zien duelleerenTer gelegenheid van een reis naar Reims verooi loofde de minister van landbouw Gadaud zich eenige minder vriendelijke uitdrukkingen over Mirrnan den afgevaardigde soldaat. Deze schreef hem een on vriendelijken brief, waarop de minister van landbouw antwoordde met het zenden zijner getuigen. Wie had ooit verondersteld dat een minister van landbouw, bet idyllisch departement van herders en herderinnen zoo bloeddorstig kan zijn Het duel vond Don-ierdag plaats en de heer Gadaud, nadat hij eerst zijn ontslag als minister had genomen, verwondde Mirman aan den arm, om daarna weder zijn portefeuille ouder den arm te nemen. Het is niet het eerste nuuisterieele duel in Frankrijk. Eenige maanden ge leden had de minister van openbare werken, Barthou, een tweegevecht met den socialist Jaurès, terwijl men zeker nog niet vergeten heeft het duel van loquet in 1888, toenmaals minister president, met generaal Boulanger. in zijn geheugen had bewaard. Het was ten minste iets hemzelve verwant, dat lag iu de oogeu van den kleinen Leo en de graaf legde zich steeds ernstig de vraag voor, wat voor een man er wel uit den knaap gegroeid mocht zjjn. Wellicht was hij een waardig navolger, een trouw beheerder geweest van datgene, wat Kurt in zijn edel gemoed als van God toever trouwd beschouwde, om zegen en nut aan te bi en gen met goeden wil en alle krachteD (Wordt vervolgd.) De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belangheb benden, dat olijkens telegraphiscb bericht van Harer Mujesteits gezant te Parijs, de doorvoer door Frankrijk van rundvee, herkomstig uit Nederland, wederom is toegestaan. (Stct.) VEE ARTSENIJKUNDIGE WET- Volgens art- 33bis van het Koninklijk besluit van 27 Maart 1888, kan in bijzon dere gevallen afmaking worden bevolen van dieren lijdende aan mond- en klauw zeer of daaraan verdacht- Reeds werd dit voorschrift enkele malen met goed gevolg toegepast en de moge lijkheid om bij mond en klauwzeer tot afmaking over te gaan, zal ook voor het vervolg behouden moeten worden, ten einde, indien de omstandigheden gunstig zijn voor de toepassing van dien maatregel, bij het geïsoleerd voorkomen van die ziekte het verspreiden der besmetting dadelijk te kunnen verhoeden- Het tweede lid van art- 24 der wet van 20 Juli 1870 levert echter hierbij een bezwaar op, daar eene vergoeding voor een aan mond- en klauwzeer lijdend dier tot een bedrag van slechts de helft de waarde geen billijke schadeloosstelling is gebleken. Die vergoeding werd dan ook in de voorgekomen gevallen op andere wijze aangevuld. Uit een wettelijk oogpunt en in het belang van eene doeltreffende toepassing van den maatregel van afmaking acht de minister van binnenlandsche zaken het noodig, dat de belanghebbende vooruit zekerheid hebbe omtrent de te ontvangen vergoeding voor de af te maken dieren Te dien einde wordt voorgesteld de tweede alinea van art- 24 als volgt te veranderen Alvorens tot onteigening ter afmaking over te gaan benoemt de burgemeester een deskundige om het vee te waardeeren, waarbij moet worden in acht genomen dat voor verdacht vee de volle waarde, voor vee door eene besmettelijke ziekte aangetast ten minste de heltt en ten hoogste het volle bedrag der waarde die het in gezonden toestand zou hebben, wordt be rekend, met dien verstande, dat in den algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in artikel 34, voor elke besmettelijke ziekte waarbij afmaking plaats heeft, de maatstaf bepaald wordt naar welken het bedrag voor vee door die ziekte aangetast wordt berekend Daarbij wordt aan de regeering de noodige vrijheid van handelen gegeven en blijft tevens de waarborg behouden, welke voor de veehouders in het bestaande artikel gelegen is. waarschijnlijkheid bestaat, dat een ambu lante cursus voor hoelbeslag overeenkom stig het daaromtrent uitgebrachte rapport in 1892 door eene commissie van des kundigen, nog in dit najaar tot stand komt. Van de 1800,—, daarvoor noo dig, zal het rijk ƒ540,- bijdragen; de de provincie zal een subsidie verleenen van ?00,en de overige benoodigde gelden zullen verschaft worden door de Maatschappij en hare afdeelingen. Aan het Uitvoerend deel van het Hoofd bestuur wordt opgedragen, zich met de inrichting en verdere leiding dezer zaak te belasten. Aan de afdeeling Zeeland van het N. S., welke opheffing vraagt van de bepaling »dat buitenlnndsche hengsten, welke naar den invoerprijs mededingen, reeds op 1 Februari iu de provincie moe ten aanwezig zijn'', zullen nadere inlich tingen gevraagd worden om die na toelich ting van de keuringscommissie in de na jaarsvergadering te bespreken. Op gedwongen hengsten keuring zonder gedwongen gebruik van goedgekeurde hengsten zal bij hh. Ged Staten nader worden teruggekomen. Verscheidene stukken betrekking heb bende op de tentoonstelling te Zierikzee, vele gediukte stukken en de afschriften van de rekeningen van de afdeeling Tholen en van de afdeeling Zeeland van het N. R. S. worden aangenomen voor kennis geving. De algemeene vergadering zal in 1896 op later te bepalen dag gehouden worden in de afdeeling Hulst. Bij de rondvraag vestigt de heer Zuijdweg de aandacht op de winterland- bouwschool te Goes, die een tijd van kwijning dreigt tegemoet te gaan, waar- an eene geheele opheffing het gevolg zou kunnen zijn. Begonnen met 18 leerlingen, van welke 16 den geheelen tweejarigen cursus volgden, kwamen er het volgend jaar slechts 8 nieuwe leeilingen bp, welke vermindering hij om de degelijkheid en de practische richting van 't onderwijs zeer betreurde. Hij bracht dit hier ter sprake om ieder der aanwezigen uit te noodigen, elk in zijn kring, het bezoek der school aan te moedi-jen. De voorzitter zich bp het gesprokene aansluitende, meent dat de rijkslandbouw leeraar, tevens directeur dier school, een goed werk zou verrichten, door in de verschillende afdeelingen der Mij, op da gen, in overleg met de afdeeliogsbesturen vast te stellen, de voordeelen en de kosten aan t bezoeken dier school verbonden in openbare vergaderingen te bespreken De rijkslandbouwleeraar verklaarde zich hiertoe, onder dankzegging voor betoonde belangstelling in deze nuttige inrichting, bereid en zou daaromtrent met de afdelingsbesturen in overleg tre den. Nadat de voorzitter beloofd bad de winterschool voor landbouwonderwijs op de den volgenden dag te houden al gemeene vergadering r.ader te bespreken werd deze bijeenkomst gesloten. P. C. J. Hennequin. voorz. G- A. VOKSTERMAN VAN OVEN, secr- Aardenburg, 1 Juli 1895- Zomervergadering van het Hoofdbestuur der Mij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden Dinsdag 25 Juni te ZIERIKZEE. Aanwezig de vier Leden van het uit voerend deel des Hoofdbestuurs en 12 afgevaardigden van de afdeelingen. De afdeeling Hulst was niet vertegenwoor digd. Na een hartelijk woord van welkom aan de opgekomenen en een woord van dank aan het Bestuur der afdeeling Zierikzee voor de hartelijke ontvangst opent de voorzitter, mr P. C. J. Hennequin, de Vergadering De secretaris leest de notulen van de voorjaarsvergadering, gehouden 19 April jl. Deze worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat er groote Ter Neuzen, voor 2583; A. van der Beek te Zaamslag. voor 25SO D. do Doelder te Ter Neuzen, voor 2199 Do gunning is alsnog voorbehouden. In verband met de vechtpartij en I de daarbij toegebrachte verwondingen, I Zondag onder Koewachtsche jongens plaats I gehad, zijn heden de twee gebroeders I D. naar Middelburg getransporteerd. I Een derde broeder v- D., die een paar I dagen alhier in voorarrest heeft doorge-1 bracht, is op vrije voeten gelaten. De gewonde v. C., wiens toestand aan-1 vankelijk ernstig was, is merkbaar in I beterschap toegenomen. Dinsdag werd te Hoek door het I bestuur van den Koudepolder aanbesteedI Het maken van werken tot zeewering en wegsverbetering met bet onderhoud I daarvan, het leveren van grind enz. I Hiervoor hadden ingeschreven Jae.,1 Jansen voor 2180; K. d Vos voor ƒ1940; I A. Tholens Dingz. voor 1800 A, I Tholens Danz. voor 1780 D. de Dool-1 Ier voor 1759, allen te Ter Neuzen en I Jac. Meertens te Hoek voor 1598, aan I wien het is gegund. AXEL, den 5 Juli 1895. De visscher V. A- van Aerde alhier, heeft deze week in de kreek een viscb gevangen welke niet in onze binnenwate ren thuisbehoort. Tot nog toe weet nog niemand hier, tot welke vischsoort het exemplaar behoort- De feestelijke mhaling van den burgemeester var, Zuiddorpe zal plaats hebben op Donderdag 11 Juli a.s. - Woensdag had te Ter Neuzen bij enkele inschrijving, de aanbesteding plaats van het begrinden van gedeelten wegen in den Groote Huissenspolder over eene gezamenlijke lengte van 2160 M. Daarvoor hadden ingeschreven do heerenM. D. de Putter te Ter Neuzen, voor 2651 H Klaassen te Zaamslag, voor 2600K. de Vos te Predikbeurten te Axel. Zondag 7 Juli 1 8 9 5. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk.1 Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholti. I (Voort. H. Avondmaal.) I Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Kerk B. Ds. A. Doorn, Ds. A. Doorn. Ds. Bouma. Leeskerk. I Het terrein zag er gisteren met del rukwinden en piasbuien op de Tentoon-1 stelling te Amsterdam niet op het voorl deeligst uit. Alles wat niet stevig ver-I bonden was, fladderde met den wind I mede. De exposanten in de wereldbazarl waren voor een deel genoodzaakt hunne I winkeltjes te sluiten. Op Oud-Holland geraakten een aantal luikjes los, zoodat I de toegang door de Nijmeegscbe poortI een tijdlang moest verboden worden tot I de luiken waren bevestigd. De opvoering van de klucht kon wegens het ongunstige weder niet doorgaan. De olifant had het hard te veiant-l woorden. Het dier is zoo afgescheurd! en afgebrokkeld, dat het treurig is oml te zien. De snuit slingert ontdaan heenl en weder en het negertje heeft wittel tranen gestort ovoi het Afiikaanschel weder. Ook de tentjes in de nabijheid van den olifant zijn er niet zonder schade' afgekomen. Maar toch bepaalt zich de schade hoofdzakelijk tot wat doeken en vlaggen. Te Antwerpen heeft de kommandant van het regement der genie, kolonel StoopeJ zelfmoord gepleegd- Hij was 57 jarei oud, geboren te St. Josse ten Noode ei een zeer bekwaatn officier- Omtrent het spoorwegongeluk te Antwerpen deelt het Hbld v. Antw. mede dat het een extra trein, met een 250» 300 personen uit Leiden was, die Maas dag .derailleerde. Deze reizigers vormden de jaarlijksch6 processie, die telkens in Antwerpen eenige uren doorbrengt, eene mis in O.L Vrouwekerk laat celebreeren, den deol nemers gelegenheid geeft om het midtjl maal te nemen en dan weer doorreist tot aan icbem, van waai men te voet gaat tot Schei pen heuvel, het doel der reis. J De mis had ten half elf plaats en de trein moest te 3 uren weer vertrokken. Op het gestelde uur stelde de trein van den Grand Central zich in beweging tot hij, langzaam voortrijdende, gekomen was op de hoogte der Kievitstraat. Daar voelde men eensklaps een schok

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2