TWEE BRUIDEN. No. 029. Later dag 6 Juli 1895. II Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h - Vlaanderen! F. DIÈLEMAA, AXEL. Provinciale staten van Zeeland. 25. FEUILLETON. AXELSCHE COIIIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naai plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden Jranco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Avondzitting van Dinsuag 2 Juli te 7V. uui De voorzitter, jhr. mr. W. M. de Brauw, commissaris der Koningin in Zeeland, opent de zomervergadering der Staten van Zeeland io naam der Koningin. Tegenwoordig 24 leden, later 40 leden. Afwezig de heeren Hpvers en D. a. Dronkers. Na het onderzoek der geloofsbrieven werd tot toelating van al de gekozen leden besloten. Daarna houdt 'de voorzitter de volgende toespraak. „M. H. Tegen het einde van 1894 is aan uwe vergadering door den dood ontvallen mr. Thomaes. sedert 1888 lid der Staten. Het zal uw aller wensch zijn, dat in deze bijeenkomst aan de nagedachtenis van dezen verdienstelijken man een woord van herinnering worde gewijd. Nog andere verliezen van ernstigen aard neeft. onze vergadering geleden, zij bet niet door zulk eene treurige oorzaak. Vier leden, waaronder drie leden van Gedeputeerde Staten, bevinden zich niet meer in uw midden. Te vergeefs z_.e ken wij op hunne plaatsen mr. Van der Biit, die gedurende 45 jaren onafgebro ken hier aanwezig was en sedert 1851 als lid van Ged. staten is opgetreden: den heei Buteux, sedert lange jaren lid uwer vergadering, daarna griffier der Staten en na 1876 weder lid der Staten en tevens van het Gedeputeerd college, dén heer van Teijlingen, van 1879 af Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR AHTSTA. Maar Katharina was ook aller lieveling, ♦zij bezat het groote onschatbare geheim, de vrouwen te bevallen zoowel als den mannen hare schoonheid, hare vroolijke levendigheid, die nooit of nergens kwets ten, sloten allen wijd uit. Daar was geen 1 schuchter, door de natuur of het lot-stief moederlijk bedeeld meisje in een vroolijken kring, of Katharina ontdekte haar en trok haar aan, verwarmde haar hart door de goedheid en de vriendelijkheid harer woordengeen arme linksche jonge man, dien zlj niet bemoedigde en ophief door haren vriendelijken glimlach door den lieven blik, welke een schuchtere hulde betoonde, zoo goed als de opmerkzaamheid van hooger geplaatste vereerders En waar het gold vreemde schoonheid en vreemde verdiensten te huldigen, daar was Katharina zeker de eerste, de warmste lofredenaarster. Zij maakte volstrekt geen ophef van zichzelf, zij bleef zoo ongekun steld bij al de vereering, die haar ten uw medelid en de laatste zes jaren lid van het Gedeputeerd collegeeindelijk den heer van Uije Pieterse, van 1878 af lid uwer vergadering. Een woord van warmen dank zij hun gebracht voor de trouwe diensten, aan onze provincie bewezen. Het vei lies van drie zijner leden weegt voor het college van Ged. slaton zeer zwaar, inzonderheid waar dat vei lies ons treft in de personen der heeren Van der Bilt en Buteux, die hunne levenskrach ten geheel aan Zeeland hebben gewijd en wier groote ervaring en beproefde bekwaamheid niet genoeg konden worden gewaardeerd. Moge het allen, die ons verlaten hebben, welgaan in hun verder leven en mogen zij nog lang in gezond - heid eene aangename herinnering bewa ren aan de vele jaren, door hen aan de belangen der provincie gewijd. Na o verlegging van verschillende stuk kon en de gewone mededeelingen van (?ed. staten, wordt voorlezing gedaan van eenige ingekomen adressen o.a. van De voorzitteis van particuliere {arbeids raden te Leiden, 's Gravenbage en Am sterdam houdende verzoek om voor de werken, welke ten behoeve der provincie worden aanbesteed betreffende bepalingen minimum loon en maximum-werktijd in de bestekken op te nemen. Het bestuur der Maatschappij tot be vordering van ooft- en tuinbouw in Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel om oen subsidie uit de provinciale kas van ƒ75 per jaar, gedurende drie jaren. Verschillende voorstellen van Gedepu teerde staten worden verzonden naar de afdeelingen. Ten opzichte van het voorstel van dat deel viel, zij maakte haar dankbaar en blijde, nooit trotsch. Zjj wist het allen naar den zin te maken, hoe opmerkzaam eerbiedig was zij jegens ouderen, hoe lief en vroolijk met de kinderen, hoe goed en vriendelijk jegens hen, die in jaren met haar gelijk waren Het hart van meer dan een jongmensch uit haren kring, was dit schoone kind des wouds in stille of openbare liefde toegeneigd. Maar het scheen, als bemerkte zij dit niet, zij be voorrechtte geen enkele, zelfs niet dooi een vluebtigen blikzij was met allen tegelijk vioolijk en ongekunsteld. Haar ziel lag in hare helderbruine oogen. zoo helder en diep, als het water van een bergmeer, op welks grond men zien kan; geen enkel golfje, nog zoo klein, deed de stille oppervlakte rimpelen. En zoo was Katharina achttien jaar geworden en haar leven was heengegaan als een enkele heldere lentedag, maar de leate is vergankelijk, als haar bloesems en vlinders en ook in Kaïharina's leven verschenen langzamerhand de zorgen. Graat Kart, reeds lang ongesteld en lijdende aan duizelingen en congesties, werd plot seling getroffen door een beroerte. Hij herstelde weliswaai eenigszins door de hulp van bekwame dokters en door Katha rina's liefdevolle verpleging, maar hij bleef bedeukelijk zwak, de graaf was opeens een grijsaard geworden. Met zijn broeder had geen verzoening plaats gehad Kurt had weliswaar mondelinge uitleggm college naar aanleiding der bun gedane opdracht omtrent de exploitatie van den stoombootdienst op de Wester Schelde door particulieren gaat, np voorstel van den voorzitter, de zitting (over in eene met gesloten deuren. Na heropening stelt de voorzitter voor ook dit voorstel Daar de afdeeling te verzenden wat goedgevonden wordt evenzoo geschiedt met de overige voor stellen van Ged. Staten. Op voorstel van den voorzitter wordt bepaald de ingevolge art. 40 der Provin ciale wet op 3 Juli te houden bijeenkomst voor de verkiezing van vier leden van Ged. Staten te doen aanvaDgen te 10 uur en in dezelfde vergadering over te gaan tot de vei kiezing van hot lid der Staten bedoeld in art. 89 der Provinciale wet, alsmede om de splitsing der verga dering in afdeelingen aan te nouden tot na afloop der verkiezingen van Ged. Stalen. Daarna wordt de zitting gesloten. Zitting van Woen«iag middag te 10 uren. De voorzitter opent de vergadering. Tegenwoordig 40 leden met den waar nemenden griffier. Atwezig de heeren Huvers en jDronkers. De notulen van het verhandelde in de vorige bijeenkomst worden gelezen en goedgekeurd Daarm is aan de orde de benoeming van drie leden van Gedeputeerde staten, tengevolge van de periodieke aftreding als zoodanig van de heeren mr J. C. R. van der Biit, J. P. 1. Buteux en C. J.J. A. van Teijlingen (zittingstijd 1895 tot 1901). gen vermeden, maar hij gaf per brief lucht aan zijn toorn, toen hij met schrik ontdekte, hoe gewetenloos en lichtzinnig Gustaaf had huisgehouden. Deze deed geen pogingen om zijn leefwijze te ver anderen; hij wist toch dat Kurt|zich niet liet bespotten, hjj moest bedaaid den tijd afwachten, waarop de bezitting hem als erfdeel toeviel en hij nam zich nu voor in dien tijd geen gebrek te lijden. En inderdaad zijn crediet groeide aan, hoe ouder graat Kurt werd en hoe eenvoudiger hij leefde wat was ook natuurlijker, dan dat Gustaaf, of in het ergste geval zijn zoon erfgenaam werd en wie zou zoo iemand niet borgen tegen behoorlijken intrest 1 Kurt dacht intusschen niet juist zoo over dit punthij Kon naar de famielio- wetten zijn broeder afschepen met .een 'zeer matig deel en hij dacht er in allen ernst aan dit te doen. Gustaat was hem in het bezit van den rijkdom zoo klein en ellendig toegeschenen, hg had daarmede zoo weinig nut gesticht, dat Kurt het niet met zijn geweten overeen kon brengen, iemand met aardsche goederen te overladen, dien zij niet tot ze jen zouden strekken, maar Wien zij zouden verlagen. En dan Kurt was een voortreffelijk mensch, maar toch een mensch, de oude bitterheid tegen zijn broeder was niet geheel ver dwenen, ten minste niet zoozeer, om vurige kolen te stapelen op zijn hootd. Kurt had in stilte lang reeds bestemd Tot leden van het stembureau worden door den voorzitter benoemd de heeren Van Deinse, Vader van 's Giavenpolder, Hollestelle en Moerdijk. Achtereenvolgens werden gekozen Vacature-Van der Bilt de neer inr C. Lucasse (A.) Vacature Buteux de beer P. J. Siegers (A.) Vacature-Van Teijlingen de beer J. A. Rompu (K) Vacature Heijse Deze wordt herbe noemd met 35 van de 41 uitgebrachte stemmen. De heeren Lucasse, Siegers en Van Rompu nemen de benoeming aan. doch de heer Heijse verklaart in de gegeven omstandigneden te moeten bedanken. In zijne plaats wördt gekozen de heer J. H. Snijders. Op de desbetreffende vraag van den voorzitter zegt de heer Snijders dat hij de al of niet aanneming in beraad wenscht te houden. Eerstens omdat hij zeer er dooi getroffen is dat een man, die zoo groote verdiensten heeft voor de provin cie, voor de betrekking van lid van de Gedeputeerde staten heeft bedankt en hij er schromelijk tegen opziet diens plaats te vervullen en tweedens wijl, als hij zich niet vergist, er een verboden graad van bloedverwantschap bestaat tusschen hem en den heer Siegers. Vervolgens heeft de benoeming plaats van een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet. Herbenoemd wordt de heer J. M. Kake beeke. Eindelijk wordt de vergadering gesplitst in afdeelingen. De eerstvolgende bijeenkomst wordt wie zijn erfgename zou zijn en ofschoon hij nooit nog met iemand daarover had gesproken, had hij toch zijn bepalingen daaromtrent gemaakt. Over Gustaaf sp-ak hij nooit met zijn vrienden, maar toen hij ziek werd en de dokters gevaar zagen, toen hield de opjierhoutvester het noodig om te spreken. Hij sprak den graaf ern stig en dringend hoe, zijn broeder te laten kouien en daardoor een verzoening tot stand te brengen, dat hij van harte vergat en vergaf. Maar Kurt wilde van weder zien niets weten, hij bood een hardnekkigen wederstand aan de bemoeiingen van zijn vriend en eerst toen deze hem herinneide aan de kinderen van Gustaaf, die nu op gegroeid en wellicht begaafd en goed de liefde van hunnen oom waardig konden zijn, toen eerst doorstroomde een zachter en warmer gevoel zijn hart. De namiddag, waarop hij tehuis was gekomen, stond plotseling helder voor zijn herinnering, Leo was de eerste geweest, die hem, of schoon onvoorbedachtelijk, vijandig tege moet was getreden, maar de kleine tyran had ten minste niets schijnheiligs, niets kruipends gehad, hij had' zich ook toen nog niet gebogen, toen hij vernam, dat de vreemdeling zijn oom was en hier de meester. Mair lijj had hem behandeld als een overweldiger. Op het schoone gelaat van den knaap lag nevens trotsch ook goedheid en openhartigheid, die voor hem innamen, zoo overweldigend, dat Kui t de trekken van het kind uu nog versel;

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1