TWEE BRUIDEN. No. 0-27. 'Laterdag 20 Juni 1805. 11' Jaurg. t Nieuws- en Advertentieblad J voor Z e e ii w s c h - V laanderen! F. DIELEMAA, AXEL. 24. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdairnamiddag TWEE uren. Kan het mond- en klauwzeer in Nederland geweerd worden? De ondervinding der laatste jaren heeft mij geleerd, dat de besmettelijkheid van het mond en klauwzeer in de boeken, welke daarover handelen, zeer wordt overdreven, en dat men door het nemen vaD bovengenoemde maatregelen bijna steeds de ziekte tot een stal kan beper ken, wat ik door eenige voorbeelden wil staven In het jaar 1892 constateerde ik het mond- en klauwzeer onder het vee van de wed. van den Broecke te Koewacht Sedert een jaar was er geen vreemd vee aangekocht, vreemde kooplui waren niet op het erf geweest. De koeien waren een paar dagen te voren nog in aanra king geweest met vee, dat in een aan palende weide liep. De varkenshokken stonden in de onmiddelijke nabijheid van denkoestalde varkens bleven vandeziekte verschoond, alsook het vee, dat met het be smette vee, in aanraking was geweest. In 1894 constateerde ik het mond en klauwzeer bij den landbouwei Ed. de Vleeschhouwer te Koewacht. Geen vreemd vee was aangekocht, vreoir.de kooplui waren niet op den stal goweest. Twee dagen voor het constateeren der ziekte hadden deze koeien en die van de wed. Dierick elkander nog staan likken De varkenshokken paalden aan den koestal Ook hier bleef het bij een koppel en wer den de varkens niet dooi de ziekte aan getast. Een maand later constateerde ib mond en klauwzeer onder het vee van I van Hasselt te Zuiddorpe. Oorzaken vaD het ontstaan der ziekte onbekend. Dit vee was vier dagen voor het constateeren der ziekte nog in aanraking geweest met een honderd stuks Belgisch vee, dat gezamenlijk was naar huis gekomen. Het Roman van GOLO RAIMUND. Uit het Düitsch vertaald door a ar ar a. Nu begon een zeer stil leven op Stur zach in het begin stroomden de boeren toe, zij meenden, dat hun heer, die zoo lang geleefd had onder wilden en heidenen, nu ook tengevolge zijner vele ontmoetingen, uiterlijk sterk verandeid moest zijn. Maar toen zij voor hem stonden, toen wisten zij niets te zeggen noch te vragen de graaf zag er uit als te voren, nog ernstiger, nog indrukwekkender. De lieden stonden angstig en verlegen voor die hooge gestalte met den scherpen blik, die scheen te willen lezen tot in het diepsi hunner zielde vele onbekende dingen, die tafels en wanden bedekten, boezemden hun afschuw in en de graaf overzag in zijn gekrenkte stemming de aanhankelijkheid, die zich paarde aan hun landelijke nieuwsgierigheid vee van Fr de Munck, dat twee dagen daarna met het vee van I. van Hasselt was in aanraking geweest, werd besmet De varkens van Fr de Munck bleven van de ziekte verschoond. De varkens hokken stonden aan den overkant van den mestput- Een zeug van I- van Hasselt kreeg het mond- en klauwzeer en wel door de volgende onoplettendheid- Zoo dra door mij op eene hoeve het mond en klauwzeer wordt geconstateerd, geef ik dadelijk order, dat meiden of knechts, die met het voederen der vai kens beiast zijn, in geen geval in het varkenshok mogen komen, tenzij zij schoeisei en de handen goed gedesinfecteerd hebben, en dat het eten der varkens in geen emmer mag worden gedaan, waar de koeien uit gedronken hebben, alsook niet in melk emmers. Als het eenigszins mogelijk is, wordt een persoop met bet voederen der varkens belast en deze mag niet in den koestal komen- Dit alles wordt stipt ten uitvoer gebracht onder de meest weiwillenden uitvoer der landbouwers. Bij den landbouwer I- van Hasselt was de meid met verzorging der varkens be last. De baas en nog een persoon be handelden de koeien. Toen bij op zeke ren dag daarmede bozig was begonnen de biggen der zeug schrikbai end te schreeu wen, doordien er een paar onder haar lagen. Onbedacht sprong de baas ter hulp en twee dagen daarna bad de zeug mond en klauwzeer. De biggentjes zijn allen tengevolge der ziekte gestorven- Niettegenstaande er dagelijks een hon derd stuks Belgisch vee heen en terug voorbij de twee besmette hoeven werden gedreven, bleven ze verschoond van het mond- en klauwzeer. De Belgische re geering sloot de grenzen niet, alhoewel de twee besmette hoeven in do onmid delijke nabijheid der grenzen waren ge legen- Nog veel uier dergeelijke gevallen zou en gevoelde slechts hunne ruwe indringend heid. De lieden ademden verlicht, als zij weder daarbuiten in de vrije lucht waren en de graal insgelijks. Nu bleef hij alleen, zijn eerste werk was ?de regeling zijner zaken bezoeken in den omtrek maakte hij niet. hij was wantiouwend geworden, ontstemd tot in het diepst zijner ziel en vervreemd van de menschen, de predikant van het dorp was hem wel wezen verwei komen, maar een nadere betrekking was Diet tusschen hen ontstaan, hunne levens opvattingen waren te verschillend, Des te meer bevreemding wekte het, toen graaf Kurt zich plotseling nauw en innig aansloot bij den opperhoutvester Heik, die pas kortelings in den omtrek was komen wonenwant wanneer het hem reeds moeilijk viel, oude betrekkingen opnieuw aan te knoopen, dan moest een nieuwe kennismaking wel iets pijnlijks en beangstigends hebben voor een gemoed, zoo kwetsbaar en wantrouwend geworden, Niemand bad het ontstaan bemerkt dezer raadselachtige vriendschap men werd ze eerst gewaar, toen zij reeds hecht gegrond vest was en toch wist men zeer goed, dat de opperhoutvester uit een verre streek afkomstig was en zijnen gratelijken vriend nooit te voren had gezien, De opperhout- ik kuunen mededeelen, doch uit de ge melde kan men gerust de gevolgtrekking maken dat het mond- en klauwzeer niet zoo besmettelijk is als men vroeger w6l meende- Het speeksel dat men vroeger zeer werkzaam waande ter verspreiding van -Ie ziekte, bleek bij de proeven, welke door professor Schutz te Berlijn zijn genomen, bijna geen virulente eigen schappen te bezitten. Om dat te weten te kornen heeft genoemde professor var kens en runderen met het speeksel en ook met het vocht uit de blazen, welke bijhetmondenklauwzeerophettandvl6esch ontstaan,ingeent-Deiuentingm9thet speek se! had bijna nooit gevolgen. De inhoud der blazen was daarentegen zeer virulent, en de inenting daarmede veroorzaakte steeds het mond- en klauwzeer. Om nu te weten te komen, boe lang de smetstof aer blazen hare giftigheid bleef beboudeD nam hij eenige wollen draden, bevoch tigde ze met den inhoud der blazen en liet dan de draden in de iucht drogen Nadat ze gedroogd waren, tond hij een paar draden aan do snijtanden van eenige koeien en varkens en geen enkel dier werd door mond en klauwzeer aangetast. De smotstot van het mond en klauwzeer kan met zekerheid door een 5 zeep en 5 °l» ruw carbolznur vernietigd worden- Het ware zeer wen schelijk dat er in die richting ook eenige proeven in Nederland werden genomen, maar er ontbreekt ons nog steeds een laboratorium, bestemd voor nauwkeurige onderzoekingen naar de oorzaken van voorkomende ziekten onder het vee. Moge het spoedig tot stand komen Dat het mond- en klauwzeer zeer dikwijls zou worden overgebracht door kooplui, betwijfel ik zeer. De varkens van reeds genoemde landbouwers, welke dieren ook zeer vatbaar zijn voor het mond en klauwzeer, bleven er van ver schoond, niettegenstaande dehuisgenooten vester was echter ook een flink man, die het verstond, een gesloten hart op te beuren en te verwarmen. Zijn openhartig heid en rechtvaardigheid, die nooit een haarbreed afweek rechts noch links, zijn onbegrensde goedhartigheid en zijn frissche humor, dat waren eigenschappen, waarin bet zinkend geloof aan menschen waarde van den graaf opnieuw het anker wierp. De gade van den opperhoutvester was een beminnenswaardige vrouw, met een op rechten zin voor al wat edel was en schoon, met een heldere levensbeschouwing en een praktische keuze_ verlicht door een straal van echte zachte vrouwelijkheid, Hier, in de stille eenzaamheid van het woud, hier, tehuis, vond Kurt datgene, waarnaar hij levergeefs de wereld had doorzocht, trouwe harten vol belangelooze trouw, vol opofferende vriendschap. Zoo gingen jaren voorbij 1 Wel neigde hij zich in dankbare liefde tot zjjn nieuwe vrienden in wier omgang leven en menschen hem weder verschenen in een beter licht, maai er was een persoon in de houtves terswoning, die hem meer en onweder- staanbaar aantrok dan al de anderen, die hem ketende met onverbreekbare banden en deze persoon was des opper houtvesters schoon en eenig kind- Hjj steeds met elkander in aanraking komen en hunne kleederen voortdurend a besmetting zijn blootgesteld- De onder vinding heeft nog geleerd, dat, indien men bij het verlaten van een besmetten stal de schoenen en de handen goed desinfecteert, men niet bang moet zijn een niet besmetten stal binnen te treden Dat net beter is er niet in te komen, als men niet moet, spreekt van zelf. Een koopman zal zich er wel voor wachten, in een stal te komen waar mond- en klauwzeer heerscht, en nog veel minder zal bij er iu worden toege laten. Heeft hij op zijn stal zelf het mond- en klauwzeer, dan gaat hij met zijne klompen en plunjes, waarmede hij in den stal loopt, niet ter markt. Indien het mond - en klauwzeer kon overgebracht worden door kooplui, dan helpt noch opstallen noch afmaken, want vreemde kooplui kan men wel uit zijne stallen maar niet v^n de maikten weren. Het verspreiden van circulaires doo; autori teiten en hoofdbesturen van landbouwers vereenigingen, waarin wordt gezegd dat men kooplui uit zjjne stallen moet weren ter voorkoming van mond- en klauwzeer, is eenvoudig onzio. De oorzaak dat bet mond- en klauw zeer zich in sommige provinciën van ons land steeds uitbreidt, ligt eenvoudig aan de slechte medewerking der boeren en kooplui, die zooveel mogelijk de ziekte trachten geheim te houden en het be smette en verdachte vee veikoopen om schade te voorkomen, niet bedenkende, dat zij door hunne onbezonnen handel wijze de schuld zijn, dat de grenzen weldra zullen worden gesloten en zij daardoor nog meer schade zullen lijden. Dit alles kan echter voorkomen worden dooi het geven van schadevergoeding voor het opstallen van vee. Het koninklijk besluit van 17 November 1892, waarbij afmaking van het zieke beminde de kleine met hartstochtelijke innigheid, hij noemde haar zijn bescherm engel, want het kind was den ouders ge boren na jarenlang hopen en wensclien tevergeefs in dezelfde ure, waarin hij, als vermoeid wandelaar, wederkeerde uit verre landen in het slot zijner vaderen De komst derer beiden, zij werd zeer ver schillend gevierd, de komst van dit kleine meisje en van hem, dien men verloren had gewaand, die zoo goed als van den dood was opgestaan want terwijl in de houtvesterswoning de gelukkige moeder een warm dankgebed stamelde verstikte in het kasteel schrik en ontzetting zelfs den kreet der verrassing- Maar het moest toch een gelukkige uie geweest zijn, waarin Katharina Let licht der wereld had aanschouwd en Kurt ierug kwam, want de kleine ging zichtbaar vooruit, werd schoon en verstandig, vroolijk en geestig en hoe meer geest en gemoed zich bij haar ontwikkelden, des te sterker opende zich het hart van den graaf en bracht daarin bloesem op bloesem van een nieuw ontwaakt leven. Met vaderlijke zorg bestuurde hij hare opvoeding, waakte hij over hare neigingen en vormde hare talenten, hij ontsloot haar den rijken schat van zijn eigen keunis ep sjerdt

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1