TWEE BRUIDEN. No. 923. Saterdag 15 Juni 1895. 11'' Jaarg. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse h-V laan de re n. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. so. FEUILLETON. 4XELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In de Belgische kamer diende de nieuwe minister van binnenlandsche zaken, de heer Schollaert Dinsdag het wetsontwerp tot wijziging der schoolwet in. Een incident verstoorde de kalmte der zitting. Terwijl de minister van justitie de urgentie vroeg voor een paar door hem ingediende wetsontwerpen, riep een persoon van de publieke tribune Gij, en do kartonnen koning, zijn twee kluchtspelers De minister Begerem ontstelde hevig, onmiddelijk gaf de voorzitter, de heer Beernaert bevel den oneerbiedigen toe hoorder uit de zaal te zetten en hem te arresteeren. De aangehoudene, zekere Jacobs, zaak waarnemer, ging lachend met de wacht mede. Men gelooft aan krankzinnigheid. De man werd naar de gevangenis ge bracht en zal vervolgd worden wegens beleediging jegens den koning en een magistraat in bediening hij zal voor het hof van assises van Brabant terecht staan; Jacobs heeft reeds verscheiden veroor deelingen ondergaan. Bij zijn verhoor zeide hij, de beleedigende uitroepen te doen hooren om voor het hof van assises gebracht te worden,teneindeherziening van zijn vroegere vonnissen te verkrijgen. Naar men zegt, zal hij in een krankzinnigen gesticht worden op gesloten. Na dit voorval zette de kamer de Roman van G0L0 RAIMUND. UIT HET DüITSCH VERTAALD DOOR AWW A. De graven Sturzach waren de rijkste grondbezitters uit den omtrek, en van Kurt hadden de armen dit meer onder vonden dan de naburige landeigenaars, want hij leefde zeer stil. Gustaat echter deed het juist omgekeerd, zijn schitterend huis werd spoedig gezocht en geprezen, men achtte zich gelukkig, in den nieuwen landheer, zooals men hem noemde, een zoo beminnenswaardig gastvrij menscb, een zoo vrooljjk beschaafd man te vinden, en Gustaaf en zijn gade achtten zich te gelukkig, het middelpunt te zijn der ge zelligheid, de meest geziene en gezochte persoonlijkheden van den omtrek, dan dai zij zich ooit de vraag zouden hebben ge daan, in hoeverre zij gerechtigd waren deze rol te spelen. Hoe eigenmachtig hij nu ook gehandeld had met de schik kingen, in het slot gedaan, hoeveel ook veranderd was en vernieuwd, zoo had hij toch in het eerst vermeden, iets aan te raken of te veranderen in de kamers die Kurt bewoond had, ja, hij had zelfs ge- beraadslagiDg over het regeeringsvoorstel betrekkelijk de invoerrechten enz. voort. Zonder hoofdelijke stemming werden de artikelen betrekkelijk cacao en conser ven aangenomen. Met 79 tegen 68 stemmen, terwijl 4 afgevaardigden zicb onthielden, werden de invoerrechten op boter en margarine goedgekeurd. Naar aanleiding van de jongste inter pellatie over de buitenlandsche politiek der regeering in de Fransche kamer en vooral na de verklaring van den minister Hanotaux ever Frankrijks vriendschap pelijke gevoelens jegens Rusland, zijn er weder allerlei geruchten in omloop over de betrekkingen tusochen Rusland en Frankrijk, omtrent welker juisten aard niemand iets weet Zoo verzekert men, dat na de feesten van Kiel de tekst van het Fransch Russisch verbond zal worden bekend gemaakt. Volgens den »Gaulois" zal er te Kiel zelf een Fransch-Russische betooging van het grootste belang plaats hebben. Zelfs zou een Fransch Russische mili taire overeenkomst sedert eenige weken in voorbereiding zijn Wie het maar gelooven wil Voist Bismarck heeft op de uitnoocii ging van den Hamburger senaat tot bijwoning der feestelijk heden bij de ope ning van het Noord Ooslzeekanaal geant woord, dat hij wegens den staat zijner gezondheid tot zijn leedwezen daarvan moest afzien. Volgens een Munchoner blad lijdt de ex-rijkskanselier aan bronchitis. schuwd ze binnen te treden. Maar to,en hjj den volgenden zomer wederkeerde, toen hij steeds zekerder de gedachte en de trotsche verbeelding voedde, dat hij hier meester was, toen verdween zijn laatste bedenking. Den verloopen winter hadden zoovele kennissen voor den vol genden zomer een bezoek aangekondigd, dat de gravin er ernstig aan dacht, hare logeerkamers te vermeerderen en haar echtgenoot had zoo lang gezocht naar een ruimte, geschikt voor biljartkamer, dat men overeengekomen was, Kurt's kamers niet langer te kunnen missen. Niet de minste eerbied hield hem meer terug, toen hij de vertrekken betrad, waarin zijn broeder eenzaam geleefd had en bijna vergeten. Daar lag nog alles, zooals hij het verlaten had, ofschoon ook jaren waren voorbijgegaan de zorgende hand van den ouden bediende, door een zachter gevoel geleid dan de bloedverwanten van hem die verre was, had alles gehouden in denzelfdeu toestand. De wapens en antiquiteiten, de :Zeldzaamhedefi en kunstvoorwerpen, die aan de murer, hingen en op tafels en boorden stonden, waren zuiver en blank, alsof hen geen enkelen dag een zorgende hand ontbroken had, op de schrijftafel lag nog het vel papier, waarop graaf Kuit den laatsten morgen een vluchtige aan- teekening had geschreven, de met leder bekleede armstoel stond nog voor de tafel, waarop kruiden en stukken steen lagen, zoo, als was de bezitter zoo juist in zijn arbeid gestoord, 't Was een genoegen Naar uit Berlijn wordt gemeld begaf de minister van oorlog zich op bevel des keizers naar Friedt ichsruh om Bismarck uit te noodigen tot het bijwo nen van de feesten te Kiel. Volgens andere berichten geeft bet bezoek van generaal Bronsart van Schellendorf stof tot allerlei vermoedens en zou er iets weer niet in den haak zijn tusschen Berlijn en Friedrichsrub. In verband hiermede trekt de aan dacht Me zeer scherpe rede, door Bismarck gehouden, onmiddelijk na het vertrek van den minister, tot de centrale com missie Jvan den Bond der Landbouwers. Heftig ging de ex-rijkskanselier opnieuw te keer tegen de geheele politiek de1- handetstractaten, terwijl de Pruisische ambtenaren het verder wegens hun Strebertum moesten ontgelden. Zij heb ben meestal meer de belangen vau hun eigen carrière dan die van het vaderland voor oogen. De ministers noemde Bis marck de hommels, die ons regeeron, maar niets voortbrengen dan wetten. Er moest een einde worden gemaakt aan dat wetten zonder „aar en halm«, en men moest daar de strijdleus tegenover stellen»voor halm en aar." Eindigend met een »hoch« op den Keizei, liet Bis marck er invloeien het zou beter zijn, als de keizer in 't gehoel geen geld uit de schatkist ontving, maar voor zijne behoeften moest zien rond te komen mot de opbrengst der domeinen. Wat Wilhelm II van dat alles wel zal zeggen Te Budapest hebben de brievenbestel lers het werk gestaakt, daar de regeering geweest voor d6n ouden bediende, dat alles zoo te houden, voor hem was zijn heer niet dood, hij kon dit niet gelooven, als hij zoo midden in die kamers stond, waar alles vau hem sprak en op hem wachtte. Nu zou hier echter «opgeruimd" worden, zooals graaf Gustaaf het noemde, en met stomme smart, maar vochtige oogen, gehoorzaamde de oude Gottlieb aan het bevel. De omgang werd in grooten haast ge daan eenige oude kostbaarheden- edel gesteenten, uit ivoor gesneden voorwerpen en soortgelijke, achtte de gravin waardig om haar boudoir te sieren, maar de aan zienlijke verzamelingen van Abyssinische werkzaamheden, door graaf Kurt in de laatste tien jaar verkregen met moeite en vlijt en aanzienlijke geldoöers, de kostbare handschriften op da weliswaar onaanzienlijke perkamentrollen, welke de laden vulden, werden zonder omslag en zonder dat men de minste zorg droeg voor het overbrengen, gebannen naar een der hoekkameitjes, waarin men alle ovei- tollige rommel gewooD was te bewaren. De geplunderde kamers werden zoo keurig mogelijk ingericht en die hoekkamers door allen veigeten, behalve door den ouden Gottlieb en de kinderen van den graaf, voor wie ze een wonderbaar geheim- nisvoile bekoorlijkheid had. Vooral de zesjarige levendige Leo stond hier in stomme verbazing en onuitputtelijke niewsgierigheid tusschen die wonderbare dingen, die noch schoon waren, noch hun eisch om loonsverhooging niet alleen heeft geweigerd, maar de leiders dei- beweging onmiddelijk naar kleine kanto ren in de provincie beeft verplaatst. Zaterdag zijn geen brieven bezorgd. Het hoofdpostkantoor wordt door politie agenten bewaakt. De werkstakers, die buiten de stad en dus buiten het- bereik der gemeentepolitie een kamp hebben ogeslagen, zijn, tóen zij de stad introkken slaags geweest met de agenten Hun aantal bedroeg eerst1200, maar is af nemende en volgens latere Derichten tot 600 geslonken. De werkstaking der brievenbestellers er, postbeambten te Budapest is nu ten einde. Toen zij zagen, dat hunne plaat sen zonder eenige moeite vervuld kon den worden, hebben zij spoedig den arbeid hervat. In verband met den toestand op Cuba zijr, in Spanje 12,000 man, die met ver lof waren, onder de wapenen geroepen. D9 Spaansche gezant te Washing ton heeft bij de regeering der Unie zijn beklag ingediend over het teit, dat onlangs te Philadelphia twee stoombooten aan de opstandelingen zijn verkocht er, daarna voor den oorlogsdienst zijn bewapend. De regeering heeft beloofd, deze en de vroegere klachten te zullen onderzoeken, maar men gelooft niet dat aan dergelijke feiten iets te doen is, zoolang de wetten der onzijdigheid niet worden geschon den. Bij het Fransche departement van oor log is een telegram ontvangen van generaal Duchesne, die de troepen op Madagaskar commandeert, meldende dat de Franschen schitterend, wier gebruik noch bestemming hij weliswaar kende, maar waarvan de oude Gottlieb hem echter vertelde, dat koningen ze in hun paleizen hadden gehad, dat ze tempels hadden gesierd en graven en meer dan duizend jaar oud waren. Zoo was de lente voorbijgegaan en de zomer vei schenen, 't was een warme Augustus, op weide en veld prijkte alles in vollen tooi, in zwellende rijpheid, in gezegende vrucht. Op Sturzach vierde men dan geboortedag der gravin, een groot en schitterend gezelschap verstrooide zich na tafel in het park, om verkoeling te zoeken in de schaduwrijke dreven en een aantal heeren begaf zicb naar de biljartkamer, om zich daar te onttrekken aan den drang der etiquette, hun opgjlegd door de tegenwoordigheid der dames en die hen na de tafelvreugde dubbel lastig toescheen. De dochter van den graaf, de kleine Suzanna, wandelde aar. de hand der gouvernante onder de gasten rond, maar Leo was weggeslopen en speelle alleen op het grasveld dat voor het kasteel lag. De knaap had van de goede gele genheid gebruik gemaakt en was heden, nu de oude Gottlieb volop werk had, alleen naar boven geslopen naar het hoek kamertje van zjjn oom. De sleutel daarvan hing altijd in Gottlieb's kamer achter de deur, en het kind maakte er nu gebruik van, zich datgene uit al die wonderbar dingen uit te zoeken, wat hem lang re-ds was bevallen, wat zijn vader hem reeds had toegezegd en wat alleen beschermd

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1