Burgerlijke Stand. huizen te verteren. Bovendien bochten de buren een krans, brachten die naar zijn woning en stelden dien aan de oude vrouw zelve ter hand, die zich 't geval zeer aantrok. Donderdagmorgen in de vroegte werden de bewoners van Florence uit hun slaap opgeschrikt door een hevigen aard schok, gevolgd door verscheidene lichtere schokken en trillingen van den bodem. Een onbeschrijfelijke paniek volgde, de bewoners ontvluchtten gillende hunne huizen en zochten redding op de pleinen, waar zij den geheelen dag kampeerden. Voor zoover bekend, werd geen schade aangericht. Een vreeselijk huiselijk drama i.s afgespeeld op het ss. City of Topeca, waarop zich de heer Nash, minister van onderwijs voor Britsch Indie, met zijn vrouw bevond, met bestemming naar Engeland. In de Queen Victoria Sound, zagen de passagiers, op de brug vereenigd, dr Nash in een heftige woordenwisseling met zijn vrouw. Op eens sprong de man op de borstwering en wierp zich in de diepte. Welke pogingen ook aan gewend werden om hem te redden, alles was te vergeefs, en zelfs zijn lijk is niet opgevischt. Het kostte veel moeite de ongelukkige vrouw te weerhouden, die in wanhoop eveneens over boord wilde springen. Eene verschrikkelijke wolkbreuk heeft de streek boven het Eyach dal ge troffen. Te Balingen, Frommern, Lauffen en Durrwangen zijn te samen 50 men schen verdronken en 30 buizen deels in gestort, deels zwaar beschadigd. De bewomrs hadden zich reeds te bed begeven, toen de wolkbreuk plaats had. De meeste omgekomenen zijn in hun bed verdronken* Op een plaats vond men het lijk van een vrouw drijven, zij had hare drie kinderen in doodsangst tegen zich aangeklemd. Stukken huisraad en zware huisbalken drijven op den vloed die hoog door de straten gaat. Het is een ontzettende verwoesting. Een treurig ongelnk gebeurde dezer dagen in de natuurlijke zwavelbaden van Nero, die hun oorsprong hebben in een vulkanische grot bij Pozzuoli. Eene Rumeensche dame, die een bad nam, waagde zich te dicht bij de heete bron in het binnenste der grot. Door de ver schillende zwaveldampen bevangen, viel zij in het kokende water Op haar jam merkreten snelde de badknecht haar te hulp, doch hjj viel eveneens in hei water en bezweek. De lijken zijn nog niet gevonden. 29. Philemon Cornells, z. van Johannes Steppe en Paulina Kamoen. Overlijden 21 Mei. Corneüs van de Veeke, 85 j., wedn. van Catharina Wilhel mina 't Gilde. Cornelia Jacomina Wolfert 4 m., d. van David (overl.) en Maatje de Putter. Van 16 tot en met 31 Mei. Axel. Huwelijks-aangiften. 16 Mei, Jan Riekwel (van Zaamslag) 24 j. jm. en Janna Wilhelmina Koster 20 j., jd. 24 Marinus van Hermon 22 j., jm en Leun tje Maria van Cadsand 20 j., jd. 31 Adri aan Haak 25 j., jm. en Janna Oppeneer 19 j., jd. 31. Jacobus de Jonge, (van Zaamslagt 23 j., jm. en Adriana Maria Haak, 19 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen. 23 Mei. Cor nelis Meertens (van Zaamslag) 26 j,, jm. en Levina Bolleman, 21 j., jd. 23 Jan Pieter Jonkman, 20 j., jm. en Leuntje Deboravander Wiele, 27 j jd. 30 Jan Riekwel (van Zaamslag) 24 j., jm. en Janna Wilhelmina Koster, 20 j jd. Geboorten. 19. Neeltje, d v. Marinus Dieleman en Cornelia Wijna. 21 Fran coise, d. v. Pieter Schuitvlot en Sara van Drongelen. 24. Maria Dina, d. van Ma rinus de Fouw en Maatje Jongejan. 25 Francies, z. van Francies de Moor (overl.) en Cornelia de Feber 26. Pieternella, d. v. Willem Zegers en Pieternella de Bruijne. 26. Matheus Willem, z. van Matheus Dieleman en Antje Goosen. 29 Jan.. z.van Hendrik Overdulve en Catharin van Tatenhove. Janneke Francoise, d. Johannes Lansen en Francoise Smies. 30 Johannes,z. van Jan van Eijk en Maria Maas, Gemeenteraad van Zaamslag Zitting van Vrijdag 7 Juni 1895. Tegenwoordig alle leden benevens de Secretaris. Voorzitter dhr. C. de Bokx. De notulen der voiige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. I Mededeeling van ingekomen stukken a. Brief van Ged. Staten houdende mededeeling dat de rekening van inkom sten er uitgaven dienst 1894 moet op gezonden worden vóór 1 September a.s. b. Bericht van den Commissaris der Koningin dd. 30 April houdende mede deeling dat aan dhr. Stubbé, le luitenaDt adjudant bij de rustende schutterij eervol ontslag is verleend. c. Brief van Ged. Staten dd. idem houdende goedkeuring van het raadsbe sluit, betreffende de onderhandscho aan besteding van de reparatie aan den toren. d. Idem dd. 24 Mei houdende mede deeling dat de wijze van samenstelling der kunstbedekking van den weg op bet dorp door hen wordt goedgekeurd. e. Adres van C. Dees wonende te Zaamslag, dat hij bij nat weder veel toevoer van water krijgt en bij regen vlagen het zoo erg is. dat het water in zijn gang loopt. Hij vraagt daarom den Raad om zulke maatregelen te willen nemen, dat hij daarvoor in 't vervolg wordt gevrijwaard. Dhr. de Kraker vraagt of dat 't gevolg is van het dempen van dien duif. Dhr. Dekker zegt dat het vermoedelijk te doen is om daar een goot te krijgen. De Voorzitter meent toch dat het nog al erg is en zegt dat B. en Weens een onderzoek zullen instellen, waarom het adres in diens handen wordt gesteld. II. Verzoekschrift van den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente om beperking der kermis. Dit verzoekschrift luidt als volgt Aan den Raad der gemeente Zaamslag Mijne heeren De Kerkeraad der Ned. H6rvoi inde gemeente alhier neemt de vrijheid zich tot u te wenden met een be scheiden doen dringend verzoek. De Kerkeraad, trachtende te arbeiden voor het godsdienstig zedelijk welzijn der plaats zijner inwoning, acht het noodzakelijk, om zooveel mogelijk le verwijderen, alles wat dien arbeid kan schaden, ja verhin deren. En nu meent hij, dat d< kermis, die hier telken jare gevierd wordt, ten zeerste nadeelig is voor eiken arbeid in het Koninkrijk Gods te dezer plaatse. Kermis geett aanleiding lot dron kenschap, onzedelijkheid godslaste ling, geidverkwisting. inéén woord, tot groote zonden tegen den Heere God. Ën alzoo breken deze kermis dagen weder veel af, wat met groote zorg en inspanning was tot stand gebracht. En waar de kerkeraad zich nu overtuigd houdt, dat ook gij mede wilt werken tot het waarachtig welzijn dezer gemeente, zoo komt hij tot u met verzoek, om de kermis al is het dan niet geheel, toch ge deeltelijk af te schaffen En daarom vraagt hij U met aandrangdat alleen de eerste kermisdag behouden blijve, aldus dat de veemarkt en de kermis te zamen op éen dag gehouden worde Van harte hoopt de Kerkeraad dat er alzoo in dezen een samen wei- kin g moge zijn tusschen de wereld lijke en de kerkelijke regeering tot eei van God en tot heil dergenen over wie de Heere God u en ons heeft aangesteld om hen te leiden naar Ziinen wil. Met de veischuldlgde gevoelens enz. enz De Kerkeraad de; Ned. Herv. ge meen te te Zaamslag in Zijnen naam. A M. KNOTTNERUS, voorzitter D. W. F. KAIJSEH, ouderling De VoorzitterWie verlangt hierover een woord te spreken V Dhr. GcelhoedtWat is in dezen het voorstel van Burg. en Weth. De VoorzitterHet voorstel van B. en W. is om 't zoo te laten zooals hel on isde Vrijdag en de Zaterdag zijn er nu ook al af. Dhr. GeelhoedtGoed. Ik kan me n alle opzichten met liet voorstel van Burg. en Weth. veieenigen. Wat mij betreft ik zai tegen het adres stemmen. Ik voor mij geef niet om de kermis, maar ik wil oordeolen van een onzijdig standpunt. Adressanten zeggen dat de kermis aanleiding geeft tot onzedelijkheid enz. Weten ze dit alleen van hooren zeggen of uit eigen ondervinding Als ze eerst le hand in eigen boezem staken, dit ware beter, er. komt die schoon terug, dat ze dan zich op de kermis zelve be geven en daar door woord en daad blijken geven goede voorgangers te zijn, daar het bewijs leveren dat de mogelijkheid bestaat ook op eene gepaste wijze kermis te vieren. Maar is nu juist de kermis de schuld van de zedeloosheid, die naar adressanten plaats vindt. Neen het zjjn juist de personen die haar bezoeken. Is het de schuld van de zendingsfeesten dat er zooveel onzedelijkheid gebeurt. Het z(jn mmers de personen zelf en niemand zal er aan denken om de zendingsfeesten af te schaffen. Waar toch is de kermis voor. De kermis is voor de lagere klasse, die hun genoegen, hun vermaak niet op eene andere wijze kannen verkrijgen, daar het hur. aan tijd en geld ontbreekt. Ik kan b.v. eens een reisje gaan doen naai de Amsterdamsche tentoonstelling rn meer met mij. maar velen kannen dat ook niet doen om bovenaangehaalde redenen. Ik zeg meer met mij, want verleden jaar heb ik personen gezien op de Antwerpsche tentoonstelling, die hier de kermis schuwen. Die gaan dan na tuurlijk elders hun genoegen nemen Daarom laat dan de mindere klasse hier naar hartelust kermis houden. Bovendien zijn hier vele herbergiers die er hier brood mede verdienen en van wat ze verdienen ook weer laten verdienen. De voerlui, de bakkers, de winkeliers, de slachters, ja zelfs de gemeente met haar marktgeld heeft er voordeel bij, kortom ieder ingezetene en zouden we dan zoo iets gaan afschaffen. Neen zoolang er geen andere feesten, volksfeesten voor in de plaats gegeven worden, kunnen we de kermis niet verwerpen. Hiermede neb ik gezegd. Dhr. van de Ree lk wil er ook nog wel een woord over spreken. Ik ben in hoofdzaak tegen de kermis, maar om de redenen die Geelhoedt daar opnoemt, blijft het eene moeilijke zaak om haar af te schaffen. Ik wil echter ook eens spreken over het adres zelf. Dat de Herv. dominéé dat onderteekend heeft dat laat ik daar, maar het verwondert me dat ook Kaijser zijn naam daaronder staat. Laat hij eerst eer.s naar zijn eigene kinders kijken, dat hij die van de kermis afhoudt, dat zou wat beter z(jn dan hier met een request aan te komen Ik stem ook niet in met Geelhoedt dat de kermis geen aanleiding geeft tot onzedelijkheid en geidverkwisting. Er zijn ouders die schuld moeten maxen bij den winkelier om hunne jongens centen te kunnen geven, maar't is waar, ik neem ook raarno mijn ontspanning en daarom blijft het eene moeilijke zaak. Dhr. Kraker Ik beD ook van oordeel als van de Ree. De kermis geeft tot allerlei uitspatting aanleiding, maar je spreekt daar over Kaijser, die man is geen baas meer over zijn kinders, die worden al veel te groot. Dhr. van de Ree. Ik kan rnij niet voorstellen dat mijne kinderen mij boven net hoofd zouden wassen. Ik wijs alieen op Kaijser als voorbeeld voor een ieder. Dhr. KrakerMaar die man werkt met zijn kinders, en als die kinders nu eens zeggen tegen hem. dal ze niet meer willen werken als ze g>en kermis mo gen houden, wat moet die man dan doen. Dhr. van de Ree: Ik had ook een tijd toen ik jong was, toen ik naar de ker mis ging en tot mijn spijt moet ik zeg gen, dat ik toen niet altijd fatsoenlijk daarom weet ik het zoo go"d, hoe het op de kermis gaat. Dhr. GevlheedtMaar er zijn er toen ook, die gepast kermis houden. Dhr. van de ReeIk heb indertijd weinig zulken ontmoet. Ik zou willen dat adressanten van huls uit begonnen. De VoorzitterZjjn er nog die er een woord over willen spreken, anders breng ik het in omvraag. Het voorstel van B, en W. nl. om de kermis te laten zooals ze nu is wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Voorstemden de hh. Geelhoedt,Dekker, Riemens. Klerk en de Voorzittertegen le hh. Kraker en van de Ree. III. Bezwaarschriften van W. Diele man Czn., W. de Putter en Wed. Jan Dieleman tegen hunnen aanslag in den hoofdelijken omslag. Wordt voorgesteld dit in gesloten zitting te behandelen. Hiertegen vei klaren zich de hh. van de Ree en Geelhoedt. De openbare zitting wordt gesloten en gaat over in eene met gesloten deuren. De vergadering heropend zijnde wordt medegedeeld dat besloten is W. Dieleman te schrappen, den aanslag van W. de Putter te behouden en dien van de Wed. Jan Dieleman met één klasse te verlagen. IV. Gewone verkiezing van leden van het Algem. Burg. armbestuur. Worden herkozen de hh. F. de Ruijter en J. van Hoeve met algemeene (7) stemmen, en dhr. Geelhoedt met 5 stemmen. Een briefje was blanco, bet andere was ingevuld met den naam C. van Dixhoorn. V. Uitloving der premien, ter aan moedigine van de paarden- en veemarkt en c. q. benoeming eener keuringcom missie. B. en W. stellen voor om het te laten zooals het is Dhr. van de ReeEn hoe is het De lijst der premiën wordt hem ter hand gesteld Allen stemmen voor. Worden benoemd tot voorzitter dhr. Kraker, en tot plaatsvervangers de h.b. van de Ree, Riemens, Klerk en Dekker, en tot leden de hh. G. de Bokx en A. E. de Moor en tol plaatsvervangende leden de hhr. J. R. Scheele en A. Tollenaar. VI. Benoeming van stemopnemers ter verkiezing van leden var. den ge meenteraad. Worden benoemd de h.h. Riemens en Geelhoedt. Tot plaatsver vangers de overige leden buiten de voor zitter. De Voorzitter zegt dat B. en W. een onderzoek hebben ingesteld naai de strook gronds achter de gemeenteschuur waar de wed. de Moor indertijd hoornen op heeft geplant, en dat net allen schijn heeft dat die grond aan de gemeente toebe hoort. Dhr. GeelhoedtIs B. en W. daar van overtuigd dat het grond der gemeente is. De VoorzitterWe hebben er wel recht op omdat wij die grond al 30 jaar in het bezit hebben. Dhr. KrakerMaar wat heeft de ge meente met dien grond gedaan, 't is een duif. Dhr. GeelhoedtNu heeft ze dien duif toch dichtgegooid. Dhr. Dekker: Neen, die is van eigens dichtgegaan. De Voorzitter stelt voor om de eigena res van de steê aan te schrijven dat ze die boomen weg moet doen. Dhr. van de Ree zoo het gaarne aan de wijsheid van B. en W, over laten en zien dat ze de booraen wegkrijgen.

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3