Rechtszaken. («emen^d Nieuws. V d volledige satisfactie. Weinig geruststellend ?oor de Europe anen luiden de berichten uit Dieddah. Het Turksche garnizoen is te zwak en de bevolking, die de daders van den be kenden overval haar sympathieën schenkt, legt een fanatieken haat tegen de Chris tenen aan den dag. Men vreest voor het leven der Europeanen, indien de mogendheden niet spoedig krachtige stappen doen. Men verwacht binnen kort een oproer der Bedoeienen. AXEL, den 11 Juni 1895. Zaterdagnamiddag om 1 ure werd alhier in het hotel Willem III eene vergadering gehouden van de afdeeling Hulst der maatschappij tot bevordering van land bouw en veeteelt in Zeeland. Slechts een goed twintigtal leden was opgekomen, zeker een klein aantal voor eene vereeni ging die honderden leden telt. Nadat de voorzitter, de heer Vogelvan ger, de vergadering met een welkomst woord had geopend, deed de secretaris, de heer Van Waesberghe, voorlezing van het verhandelde, in de vorige bytenkomst, wat zonder aanmerking werd goedgekeurd. Daarna werd voorlezing gedaan van de ingekomen stukken, waaronder eene ken nisgeving, dat met 1 April jl. een tijd schrift over plantenziekten is verschenen eene prijscourant van zeisen verzoek van de afdeeling Zeeland van het Nederland sche Paardenstamboek om krachtigen steun; schrijven van de afdeeling Oost- burg, welke het noodzakelijke niet inziet van het samenstellen eener 'commissie, zooals in deze atdeeling bestaat tot het onderzoeken van de maatregelen die zou den kunnen genomen worden, om de schade door mond- en klauwzeer veroor zaakt zooveel mogelijk te beperken een missive van de commissie d-r afd. Hulst, betoogende de wenschelijkheid van het instellen van een ministerie van landbouw hier te landebrief van de afdeeling Zierikzee tot aansporing van het doen van inzendingen op de aldaar te houden ten toonstelling verzoek der afd. Sint Gillus Waes tot deelneming aan de plezierreis naar de tentoonstelling te Luik. waaraan echter door de afd. Hulst niet zal worden voldaan, met het oog op de reis naar Zierikzee. Verder werd medede"ling gedaan van de gevoerde correspondentie over het af huren van eene boot op 27 Juni, ten einde de tentoonstelling, te Zierikzee te bezoe ken, wanneer ten minste de deelneming voldoende is. Uit de correspondentie ble k, dat de Société de Navigation te Tamise een der grootste Wilford booten beschikbaar stelt voor 300. wanneer de reis in één dag geschiedt en voor 350 indien de reis twee dagen duurt. De heer Oggel was de meening toege daan, dat de boot Excelsior van John. P. Best hoogstwaarschijnlijk voor het halve bedrag zou willen varen. Deze discussie werd afgebroken om later te worden hervat Een missive was voorts ontvangen van het Hoofdbestuur, waarin gevraagd werd of de afd. Hulst ook wenschte te deelen in de provinciale subsidie tot bevordering van landbouv lezingen, cursussen voor hoefsmederij enz met verzoek tevens, om indien de subsidie verlangd wordt, mede te. deelen welk gebruik de afdeeling daar van zal maken Het bestuur heeft gemeend goed te handelen met de subsidie aan te nemen en kennis te geven dat het geld voor lezingen zal gebruikt worden. De ver gadering kon zich hiermede goed veree nigen. Hierop kwam de Zierikzeesche reis weder ter sprake en werd vastgesteld op een dag het uitstapje te maken en dat alb en de leden der vereeniging met hunne familie daaraan mogen deelnemenhet reisje werd bij genoegzame deelneming vastgesteld op 27 dezer, al was die dag ook 48 uren. Staande de vergadering welke een 30tal deelnemers opgegevan Verdere onderhandelingen zullen gevoerd worden en de leden met den uitslag in kennis gesteld worden. By de gewone om vraag van den voor zitter, of nog iemand iets in het belang der afdeeling had voor te stellen, vroeg de heer Van Waes het woord om te wijzen op het drukke vangen van kik vorschen. welke nuttige diertjes bij dui zenden worden weggevoerd. De heer Van Waes zou gaarne zien dat de kikvorschen bij ons te lande, evenals in België, onder de beschermde dieren werden opgeno men en wensche daarom bij het Hoofd bestuur aan te dringen om het daarheen te leiden. De voorzitter was het volkomen hiermede eens, maar drukte zijn vrees uit dat al die maatregelen niet veel helpen zouden, daar gewoonlijk niet druk op dergelijke overtredingen wordt gelet. Blijkbaar waren niet alle leden door drongen van het nut der kikvorschen. Een lezing over de voor den landbouw nuttige dieren was misscnien daarom niet kwaad, als ten minste de opkomst der leden grooter was. De vergadering werd gesloten, omdat niemand meer het woord verlangde. Aan P. Martin alhier is namens H M. de Koningin Regentes een gratifi catie verleend van 20. Men schrijft uit Terneazen Zaterdag werd het eigen" gebouw van de vereeniging De vereenigde hand werkslieden in de Donze Visser-straat al hier geopend en ingewijd. Het bestuur had gemeend dit eenigs zins feestelijk te moeten doen en zich daartoe Ie medewerking verzekerd van het 2e kamerlid, den heer B. H. Heldt, die daartoe bereidwillig overgekomen was. 's Namiddags 3 uur had de opening plaats waarbij een veertigtal leden en begunstigers, benevens enkele dames tegenwoordig waren. De eere-voorzitler, de heer M Eyke, het welkom toeroepende, zeide, dat dit gebouw in de eerste plaats tot stand kwam door ii9t vertrouwen dat m6n in de zaak had hij beval het streven der handwerklieden in de gunst van allen aan en gaf daarna h6t woord aan den heer Heldt. In zijn openingswoord begon deze er op te wij zen, dat men blijde zijn kon, omdat men in nog geen twee jaar tijds een eigen gebouw had, dat, wel is waar. nog met zilveren pannen" was gedekt, maar dat toch mee mocht tellen onder de 20 a 25 dergelijke gebouwen in Nederland, die, al zijn ze niet direct ais de gebouwen, die men One Huis noemt, toch een Te Huis" kurraen zijn voor den werkman als zijn beroeps- of huiselijke plichten hem vrij laten Een Te Huis", dat den werkman houdt uit de kroeg, hem kan verpoozen oi ontwikkelen, hem ert zijn gezin, zonder hem te dwingen tot verteer. Na het eindigen van deze toespraak werden een paar uren gewijd aan ge zellig samenzijn. Menig aardige voor dracht werd ten beste gegeven, 's Avond sprak de heer Heldt over Verenigen". Allereerst verzekerde bij dat er nietsnieuws isonder de zon, ookniet de teleurstelling, waarvoor aanleiding bestond, omdat zoo weinigen waren opgekomen, immers het gecal aanwezigen was niet grooter dan in den namiddag. Kwam dat, omdat de entree van 80 cent te hoog was omdat de werklieden het hier zoo goed hebben, dat ze naar geen vereeniging haken, of zoo slecht dat ze den moed tot vereenigen missen Tot ruim half 10 hield de spi eker zijn gehoor bezig met de sociale vragen van den dag. Hij schetste op de hem eigene wijze de verhouding tusschen kapitaal en arbeid. Hij erkende, dat veel reeds was gedaan, om de macht van het kapitaal te breidelen en de positie van den werkman te ver beteren. Maar hij meende dat nog me6r moeat en kon gedaan worden door ver- eenigd, langs ordelijken weg op te treder.. Hij betreurde het, dat de gilden van vroeger, hoezeerook ontaard, botweg waren afgeschaft, en meende dat het beter geweest ware, als ze waren pas klaar gemaakt voor de lijst van den nieuwen tijd. Hij constateerde, dat men het schip van staat in het zog der demo cratie dient te sturen, zal heiden werk man wel en beter gaan, maar toonde zich een vijand van de partij, die met revolutie dit doel wil bereiken, door al het bestaande omver te halen. Door evolutie wil hjj er komen, niet iangs de wegen der sociaal-democratie of van het anarchisme. Verder besprak de heer Heldt het problematisch nut van werkstakingen, al erkende hij haar recht - die dik wijls het kind met het badwater uitwerpen. De bekende kwestie van minimum loon en maximum werktijd, alsmede kies recht, arbeidscontract en arbeidsraden, verzekering tegen ongevallen en ouderdom, onderwijs, leerplicht, stipte hij aan. om aan te toon en,- dat het werklieden program groot is en het voor de werklieden de moeite waard is om zich te vereenigen en daardoor, langs ordelijken weg, tot hun doel te komen. „Vereenigt u". eindigde de spreker, „maar denkt ook aan Self help" Met een herinnering aan het vers van De GenesstetBreekt onder u de vonder reken dan) niet op een wonder, maar roei met uw eigen armen naar den kant" eindigde de spreker. De voorzitter der Vereenigde Handwerks lieden, de lieer K. Zoeter, bedankte in goed gekozen woorden spreker en hoorders en hiermede was het Lokaal ingewijd en in gebruik gesteld. M. Ct. Zaterdagnamiddag had te Terneuzen een ongeval, plaats, dat echter door het flinke optreden van den heer G. Wieland gelukkig afliep. Twee kleine kinderen, die iu een wa gentje zaten waren aan de zorgen van een lOjarigen knaap toevertrouwd. De lust tot het spelen was echter sterker dar. zijn plichtgevoel, want aan de Hee- rengiacht liet de jongen het wagentje aan den kam van het kanaal staan en ging in een vischbak zitten spelen. Door een ol andere oorzaak geraakte het wagentje in beweging en reed met do kieinen in het kanaal. De heer Wieland, die van een reis huiswaarts keerde, zag het gevaar waarin de kinderen verkeerden, begaf zich dadelijk te water en had de voldoening de kleinen behouden op het droge te bren gen. Voor de behoorlijke inrichting van het lager onderwijs is o.a. aan de. gemeente Graauw een buitengewone subsidie verleend van 300. Mej. H. v. d. Bilt te Koewacht, benoemd tot onderwijzeres aan [een bijzon dere school te Leimuiden, heeft voor die benoeming bedankt. Arrondissement^-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 Juni 1895. E. d. S.; oud 18 j., veldarbeidster te Axel. is wegens diefstal vrijgesproken. lo. A. d. E., oud 19 j., dienstknecht, 2o. P. S., oud 17 j., landbouwer, bei den te Axel, zijn wegens mishandeling veroordeeld dp le tot 14 dagen gevang, de 2e vrijgesproken. P. S. oud 43 j.. werkman te Graauw, is wegens vernieling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen gevang. Te Rotterdam viel bij het afrijden der rJchiebrug een zevenjarig knaapje van een mei. pakken lompen beladen sleperswagen met het gevolg dat het achterste -viel van den wagen het kind over liet hoofdje ging; stervende werd het knaapje opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht, waar het kort daar na onder hevige pijnen bezweek. Bij den uitgever Jan A. O. Juten te Bergen op Zoom zal verschijnenGe denkboek van het bezoek der Koninginnen ln Noord-Brabant en Limburg. Aan den Redacteur van „Taxaudria*, bet tijdschrift van Noordbrabantsche ge schiedenis enz., dat bij denzelfden ver schijnt, is de bewerking opgedragen. Dezer dagen kwam de bekende L. de F., te Nisse die reeds vroeger wegens oplichterij straf opliep, bij eenige land bouwers alhier, voorgeven M. M. var, Axel te zijn om eenige veulens aan te koopen, en zelfs deu enormen prijs van 200 besteden onder handteekening als waar borg. Daar hij van achteren gezien geen koop man bleek te zijn en hem alleen te doen was om zijn leege maag eens goed te doen bij de boeren, is de politie er mede in kennis gesteld die eefi onderzoek heeft ingesteld. In een der logementen te Araster dam in de Nes aldaar had een heer ge logeerd, die, toen hij wilde vertrekken, tot de onaangename ontdekking kwam dat hij van f2000 was beroofd. Natuur lyk wist men in dat hotel volstiekt niet, hoe dat mogelijk was. De loge besloot evenwel, 't hieibij niet te laten. Hij keerde terug met eenige vrienden, en eischte in het hotel" zijn geld terug. Bij wooidon bleef 't niet; de eigenaar en bewoonsters van het hotel sloegen er duchtig op los toen kwamen vrienden toeschieten en dra was 't een algemeen gevecht. Geen ruit bl6ef er heel; alles ging kort en klein. Inmiddels kwamen eenige politieagenten opdagen. Zij brachten de vrouwelijke botelbewoners naar het bureau en lieten 't daarna aan de recherche over om in het beruchte perceel naar de 2000 te zoeken. Dat zij die zouden vinden, geloofde niemand ir. de buurt. Wie gaat er ook met zulk een som in die straat logeeron Te Rotterdam was Donderdag mid dag eeu zesjarig knaapje aan het spelen op een zolder, waar een der dakramen was opengeschoven, terwijl men om het dichtvallen te beletten een flesch daar onder had geplaatst. De zesjarige was in het kozijn van dit raam geklommen, toen door het vallen v.m de flesch het raam dichtviel en op den hals van het knaapje terecht kwam. Te klein om den vloer met zijn beenen te kunnen bereiken, bleef hij zoo hangen en kwam door verstikking om het leven. Een geneeskundige kon slechts den dood con stateeren. Zijn speelmakkertje had de de tegenwoordigheid van geest gemist om hulp te roepen. Het volgende voor den betrokken loteling onaangenaam geval heeft zich in de provincie Noord Holland voorgedaan. Den door hem gestelden plaatsvervanger scheen het niet in dienst te bevallen,en deze wist le deserteeren. Dit geschiedde binnen een jaar na zijne inlijving, zoodat een nieuwe plaatsvervanger moest wor den gesteld. Deze kon zich er beter in schikken en vervulde zyne militaire diensten goed. Intusschen was de deser teur weer in handen van de militaire overheid gevallen en w eêr in de sterkte gebracht. De 2e plaatsvervanger werd ontslagen. Nu evenwel is de le plaats vervanger weêr gedeserteerd omdat thans echter een jaar na de eerste inlij ving is verstreken, behoeft geen nieuwe plaatsvervanger te worden gesteld. Daar staat tegenover, dat voor deu opvolgenden broeder van deD loteling thans het recht van vrijstelling wegens broederdienst is vervallen, omdat zijne 2 plaatsvervangers te kort hebben gediend. Hbl. Te Parijs is zekere Belhomme, een man van dertig jaar, in hechtenis genomen, op het oogenblik dat hij zijne zeventigjarige moeder poogde te vermoor den, omdat zij weigerde hem aan te wijzen, waar zij haar geld verborgen had. Het was niet de eerste maal dat hij zich aan haar vergreep. Voor eenige dagen had hij onder zijne kennissen en buren rond verteld, dat zij gestorven was en hij geen geld had om haar te begraven. Zij had den daarop 100 fres. voor hem bijeen gebracht, die hjj zich haastte in wijn-

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2