TWEE BEUIJEH. No. 922. Woensdag 12 I H5l.ll. II' Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uwsch -Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland. 19. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent; voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag: TWEE uren. Voor de vrienden van rumoer bood de Belgische kamer Donderdag een schouwspel om van Ie watertanden. Bij het begin der zitting stelde de voorzitter aan de orde de stemming over de arti kelen van het voorstel betrekkelijk de invoerrechteu. Ter wille van de zeven socialistische afgevaardigden, die het jaarlijksch mijnwerkerscongres te Parijs bijwoonden en niet tijdig genoeg naar Brussel hadden kunnen gaan terugkee- ren, omdat de stemming een dag was vervroegd, stelde Lorand voor de stem ming tot heden te verdagen. Deze mo tie, uit billijkheidsgronden door den cleri calen afgevaardigde Coremans onder steund, deed een waren storm aan de rechterzijde uitbarsten. De ministers, natuurlijk geaccompagneerd door hun hoogen beschermer Woeste, legde de grootste opgewondenheid aan den dag, maar terwijl de ministers De Burlet en De Smet de Nayer Lorand's motie be streden ter wille van de waardigheid der vergadering, geraakte de minister VandenPeereboom zoo buiten zichzelven, dat hij zich verzette tegen de autoriteit van den voorzitter. Te midden van een hevig rumoer hoorde men opeens roepen: »lk vraag het woord en als men het mij niet geeft neem ik het.« Na dezen uitval vermeerderde het spektakel zoo zeer, dat allen hooien en zien verging. Tot de orde Tot de ordeweerklonk het van links De voorzitter. Ik handhaaf de orde Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DuiTSCH VERTAALD DOOR AST1SA. Eenmaal slechts, toen Kurt langen tijd op reis was, drong een gerucht tot Gus- taaf door, dat zjjn broeder verloofd was met de scboone dochter van den opper houtvester, die hem nog beter bevallen was, dan al de bloemen, die hij zijn gansche leven verzameld had in het woud. Maar nog eer de verschrikte Gustaaf den tijd had, dit gerucht ua te vorschen, kwam Kurt terug, ernstiger zwijgender nog dan te voren en de vraag zijns broeders wees hij onvriendelijk af. Een zekere treurigheid lag verspreid over zijn gelaat, geheel in tegenspraak met di huwelijksgeruchten en zijn energie week nu eens voor een stille onverschilligheid, die Gustaaf zich wist ten nutte te maken, dan weder voor een rustelooze gejaagdheid, die hem dreef van de eene plaats naar de andere. Een onbedwingbaar verlangen dreef hem opnieuw weg de wereld in hjj wilde zich verzadigen aan de onuit putteljjke bron van schoonheid en wijsheid, der zaal en geef u het woord niet. Links. De minister moet tot de orde geroepen worden. De heer Vanden peeieboom. Ik vraag bet woord om uitleg te geven. De voorzitter. Spreek dan maar De heer Vandenpeereboom. Ik trek in wat ik in een oogenblik van opge wondenheid heb gezegd. Vauuervelde. Wij zullen zoo ook eens het woord nemen" zooals de minister, om te zi3u of men ons niet tot de orde roepen zal. Links. Bravo ("Protest rechts.) De heer Vandenpeereboom. Maar heb ik nu toch zoo iets ergs gedaan? Smeets. Ge zijt een revoltiuonnair. Eene verklaring die luid gelach deed opgaan Wie toch zou ooit al gedacht hebben den braven vromen, patriarch en minister der posterijen als >revolutionair« te zien brandmerken Eindelijk was het den heer Vanden peereboom vergund, onder intrekking zijner stoute woorden, het voorstel Lorand te testrijden. Te midden van een on beschrijflijk gewoel volgde de stemming over deze motiemet 87 tegen 37 en eenige onthoudingen werd zij verworpen Bij de daarop gevolgde bespreking van art. 1 stelde de Antwerpsche afgovaar digde Coremans als amendement voor splitsing van het regeeringsvoorstel, nl scheiding van het voorstel tot afschaffing der vuur- en bakengelden van dat op de invoerrechten. Het werd door den mi nister van financien bestreden en daa: Da met 87 tegen 50 stemmen verworpen. Art. 1, afschaffing van vuur en baken rechten, werd met algemeene stemmen waaraan de natuur de dorstigen laaft, die den twijfelaars geloof, den droeven vreugde, den rusteloozen vrede schenkt Verre vreemde landen wilde hij zien in hun pracht, en in hun schoonheid, de plaatsen, waar eens trotsche geslachten geheerscht hadden en toen verdwenen waren, waar slechts overblijfselen van een lang vervlogen tijd tot ons spreken van die dagen. Hij wilde navorschen en verzamelen, en de eindelooze macht, die werelden schept en vernietigt, die macht zou aan zijn geest onderwerping leeren, aan zijn hart vrede schenken. Nadat de toebereidselen gemaakt waren voor een langdurige afwezigheid, ging Kurt, na een kort afscheid van zijn broeder genomen te hebben, op reis. Hij doorreisde Griekenland en ging naar Egypte en vandaar kieeg Gustaaf bericht; hij ontving ook de tijding, dat Kurt zich anderhalf jaar later naar Zuid-Ame- rika had ingescheept, dat een jaar nog kon verstrijken of wellicht nog langer, eer hij aan terugkeeren dachtmaar deze korte berichten en de regelmatige voldoe ning van zjjn wissels waren de eenige teekenen van leven die hij gaf. En plotseling verstomde ook dat, een jaar ging voorbjj en nog een en nog een, de korte berichten bleven uit, de wissels weiden niet meer geincasseerd en Gustaaf maakte zich vertiouwd met de gedachte dat Kurt niet zou wederkeer en en dat hjj zichzelven nu beschouwen kon als heer aangenomen. Bij art. 2., invoerrechten, stelde de minister-president De Burlet in wel wat gezwollen bewoordingen, doch wier be- teekenis duidelijk was, de kabinets kwestie. Hij verklaarde dat, indien eenige bepaling van het wetsontwerp werd losgemaakt, de harmonie daarvan verstoord zou zijn en de regeering dan zou te raden moeten gaan over de maat regelen, welke zulk een geval mede brengt. Met deze materieele bedreiging in de ooren, verlieten Donderdag de afgevaar digden het parlementsgebouw. President Faure is van zijn reis in het Zuid-Oosten te Parijs teruggekeerd. Dood vermoeid zal hij voorzeker zijn van alle ovaties, toespraken die hij heeft moeten aanbooren en beantwoorden. Op het jaarljjksche mijnwerkerscongres te Parijs is met 870,U00 tegen 99.000 het voorstel aangenomen, om den acht uurwerkdag vast te stellen voor de ploe gen die in de mijnen werken. Ook werd het van Fransche zijde gedane voorstel goedgekeurd om deze regeling uit te strek ken tot de werklieden aan de oppor vlakte. Naar de Daily News mededeelt is te Parijs een overeenkomst gesloten tot het uitgeven eener Chineesche leening van 15.000.000 16.000,000 p. st. door een consortium, aan welks hoofd de »Banque de Paris* staat, onder waarborg van Rusland. Het blijkt achteraf dat alle mooie be richten der Spaansche regcering over het spoedig te verwachten einde van den opstand op Cuba wel overeenkomstig de van Sturzach. Hij had zjjn broeder zoo verre gestaan, ja in den laatsten tijd bjjna vijandelijk tegenover hem, zoodat deze gedachte hem volstrekt niet kon bedroeven. Sedert Kurt's vertrek was hjj vader ge worden, zjjn vrouw had hem kort achter elkander eeu zoon en een dochter geschon ken en deze gebeurtenissen die bij na een vijfjarige echtverbintenis nauwelijks meer gewacht had, diende alleen daartoe, om zjjn hevig verlangen naar bezittingen en aanzien te doen toenemen. Tot zijn eigen geruststelling liet hjj nasporingen naar zijn broeder doen en verzuimde niet, toen die zonder gevolg bleven, overal het stellige vermoeden te verspreiden, dat Kart dood was Het was hoog tijd, dat dit gerucht zijn crediet( nu ook sedert geruimen tijd niet meer door zjjn broedei ondersteund, weder herstelde. Den nieuwen grond bezitter, den rijken erfgenaam, wiens schoone bezitting nog onbelast was, stroomde kapitaal toe zooveel hjj maar noodig had, en verwierp ook het gerecht de doodsverklaring van graaf Kurt, door Gustaaf verspreid, op een besliste wijze, zoo werd dit toch algemeen slechts als een vorm beschouwd, waaraan voldaan moest worden, zonder dat men twijfelde aar, den dood van den vroegeren bezitter. Gustaaf leende aanzienlijke sommen, deels om oude drukkende schulden te voldoen, deels om zich op een meer schitterenden voet in te lichten. Drie jaren waren verloopen sinds hij op Sturzach was geweest, wenschen der Spaansche autoriteiten maar niet in overeenstemming met de feiten waren. Naar men verzekert zal de generaal naar Cuba gezonden worden om maarschalk Martinez Campos ter zjjde te staan. De credietaanvrage, die de regeeripg beden bij de kamer zal inbrengen, bedraagt 15 millioen peseta's. Te Budapest maakt niet weinig op schudding het volgende geval van insu bordinatie van officieren tegen den keizer. De officier Semneiz van het 81e reg. Honveds, was veroordeeld tot 8 maanden gevangenis wegens majesteitsschennis in een artikel tegen het burgerlijk huwelijk, dat hij schreef in Magyan Allan. De officieren van dat regiment kwamen bijoen en hebben met 31 stemmen tegen 1 besloten, dat die officier dergeljjke straf niet verdient. In den laatsten tijd hebben de Turken het, naar het schijnt, er op aangelegd zich door hun ruwheid gebaat te maken bjj de overige Europeesche naties. Behalve de Armenische gruwelen, het gebeurde te Moesj en te Djeddah verneemt men thans van een Turksch officier, die zich Zondag op de stoomboot van Trebizonde, behoorende aan de Fransche Mailcompag nie, had begeven en weigerde extra voor zijn bagage te betalen. Bij den twist, die hierover tusschen hem en de scheeps officieren ontstond, trok de Turk de sabel en wondde een hunner. Dadelijk werd hij opgepakt, geboeid en aan boord van het Fransche wachtschip „Pétrel" gebracht, waar nij nog gevangen zit. De Fransche gezant te Konstantinopel zal bij de Porte een vertoog houden tot het bekomen van en nu nadat Kurt sedert drie jaar reeds geheel verdwenen was, besloot Gustaaf den zomer daar met zijn familie door te brengen. Zijn verschijning daar verwekte bij het geringe aantal bedienden, die nog op Sturzach waren, meer verwarring en pijnlijke verwachting dan vreugde. Was hjj de heer, of was hij het niet Moesten zjj Kurt gehoorzamen of Gustaaf, en wie was het meest te vreezen, als de eerste toch eens wederkwam Dit waten de vragen, die de hooiden der goede lieden beangstigden en verwarden, welke Gustaaf tocb eenvoudig hierdoor oploste, door op te treden als onbeperkt heer en gebieder. De lieden voegden zich stilzwijgend en onderworpen naar de nieuwe heerschappij en de nieuwe orde. Graaf Gustaaf liet ben geen keus en nam door zijn beslist optreden, iedere verantwoordeljjkbeid van hen af. En nu begon in die stille vertrekken een schitterend leven; er weid gelucht en gestoft, geschilderd en met tapijten belegd, de oude meubels moesten wijken voor nieuwe kostbare inrichting, bezoeken werden afgelegd en ontvangen, diners en landelijke feesten losten elkander af, en het slot weergalmde van het gejubel der ongewone genietingen, (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1