TWEE BSUIBEE. i\o. 921. 'JLaterdag 8 Juni 1895. II'' «faarg*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wsch- V laan deren. F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. Gemeenteraad van Axel. *«■18. FEUILLETON. AXELSCHE COEIiANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advert, entiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden' naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De abt Daens zou, volgens de Polit. Korr., terecht gestaan hebben voor de congregatie van bet Concilie en een ernstige berisping hebben moeten nanhoo- ren. Hij moest een verklaring teekenen, waarbij hij zich verbond zich te zullen onderwerpen aan de voorschriften zijner superieuren en verklaarde berouw te hebben over zijn gedrag. De Gaulois meent te weten, dat keizer Wilhelm den 23en Juni te Kiel aan boord van den Franschen kruiser Roche een bezoek zal afleggen. De oud-kanselier graaf Caprivi heeft bedankt voor de uitnoodiging des keizers om de feesten bij te wonen Hij schijnt dus te blijven volharden bij de waardige houding, van t oogeD blik zijner aftreding af aangenomen. Hij geett hoegenaamd geen voet tot praatjes of geruchten, hij bewaart bet zwijgen tot. het gebeurde en richt teger. niemand verwijten. Uit Zwitserland teruggekeerd, heeft bij een paar dagen in bet Ascanische Hof te Berlijn gelogeerd. Hij bewoonde daar een zeer eenvoudige kamer der tweede verdieping. Hy is nu ten bezoek bij familieleden en gaat dan zijn klein bui tenhuis te Sky ren aan de Oder betrek ken. Zitting van 3 Juni 1895. Tegenwoordig de h.h. Jansen van Roo Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DuiTSCH VERTAALD DOOR A ar sr a. »e- in ac Zy streek met de hand over haar blank ifoorhoofd, zij had het toch geweten, bijna gewild en nu noemde zy zichzelve dwaas, omdat zij den moed liet zakken. Zij begon haar toilet te maken, zonder hulp, zooals zij dat gewoon was en toen zij gereed was, schelde zij. Een netgekleede kame- [nier verscheen op den drempel en bleef verwonderd staan, toen zij haar jonge [gebiedster reeds gekleed vond. Mijn hemel, de genadige gravin is Jreeds gekapt en gekleed? riep zy ver- wonderd uit, en zonder hulp! Maar uwe genade kan zich er op verlaten, dat men overal nog tevreden geweest is met mijne diensten, en als gij het my maar eena lbeproeven wildet. Ik weet dit, ik weet dit, viel Catharina haar vergoelijkend in de rede, dat is bij Ipiij slechts de lieve oude gewoonte, maar morgen moogt gij mij helpen. Nu zou ik (gaarne willen ontbijten. Het meisje ijlde heen en keerde na werloop van eenige minuten terug met eendaal, van Hoeve, Lamaitre, Weijns, Koster, Dieleman, Smies, Wolfert en Oggel. Afwezig dhr. Dregmans. Voorzitter dht, D. J. Oggel. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. I. Mededeeling van ingekomen stuk ken. Brief van het bestuur van den Coe gorspolder inhoudende dat afwijzend bescnikt wordt op het besluit van den Raad der gemeente Axel, in de vorige zitting genomen, en behelzende dat de gemeente den G raafjansdijk zou doen verharden en de Coegorspdider den weg zou onderhouden. Voor kennisgeving aangenomen. II. Overlegging dor rekening van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur over het dienstjaar 1894. Deze rekening wordt, ter einde onder zocht te worden, gesteld in handen eener commissie bestaande uit de h.h. Smies, Koster en Dieleman. III. Benoeming van leden voor het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. De voorzitter doelt mede dat de aftre dende leden zijn de h.h. A. van der Hooft L. Jansen van Roosendaal en P. van Hoeve. Laatstgenoemde verklaart niet meer in aanmerking te komen, omdat hij thans een kerkelijke betrekking heeft aan vaard. De beide andere leden werden friet algemeene stemmen herkozen. Als 3e lid werd gekozen dhr. F. van een presenteerblad, waarop by het ontbijt een geurige bloemruiker lag. Van den heer graaf, zeide zij Catharina het bouquet overreikend, hij laat u goe den morgen wenschen en zal later zelf de genadige gravin komen bezoeken. Haastig nam Catharina den bloemrui ker, bijna had zij hem aan haar hart gedrukt, dezen bode eener teedere op merkzaamheid, doch maagdelijke schaamte hield baar terug en deed haar vergeten, hoe natuurlijk zulk een opwelling ge weest zou zijn in de oogen der kamenier. Maar haar hart was vroolijk en dank baar het voelde zich bevrijd van een zwaren lasthaar man was niet gevoel loos, zooals zij zooeven nog had gedacht, hy was alleen koud en liefde verlangde zij niet. Deze bloemruiker was Je eerste vrijwillige opmerkzaamheid die hij haar schonk nooit had hij dit gedaan in Jen tijd zijner verloving, waarin het verstand het hem had knnnen gebieden, en dat hij het nu deed nu hij zijn doel had bereikt, heden na de bruilutt, nu zy onoplosbaar de zijne was met al de voordeelen, die hare hand hem verzekerde, dat roerde haar diep. Het waren bijzondere omstandigheden, welke dit jonge paar, dat zoo rykgezegend was met uiterlijke voori echten zoo ge schfkt om wederzijdscbe liefde op te wek ken, by elkander hadden gebracht. Het slot Stur/,ach was eerst sedert korten tyd jn het bezit gekomen van den tegen- Fraaijenhove met 5 van de 9 stemmen. Dhr. M. Wolfert verkreeg er 3, en dhr. M. Dieieman P. zo. 1 stem IV. Benoeming van leden voor bet stembureau ter verkiezing van raadsle den. Worden benoemd de h.h. Jansen van Roosendaal en Lamaitre bsiden met 5 stemmen. De voorzitter zegt dat, daar voornoemd besluit door den Coegorspolder niet is geaccepteerd het voorstel Jansen is ver vallen en dientengevolge nu in behan deling kan komen bet voorstel van Hoeve luidende den Graafjansdijk door de ge meente te doen verharden en een ren- loos voorschot te vragen aan de Staten. De voorzitter vraagt of dhr. van Hoeve zijn voorstel nog nader wil toelichten. Dhr. van Hoeve zegt met enkele leden dier Staten te hebben gesproken doch deze zien er veel bezwaar in om bet geld te krijgen daar er zooveel dergelijke aanvragen voorkomen, en eerst die gemeenten geholpen worden, die 't meest in nood zitten Als er iemand was die met een ander voorstel voor den dag kwam, zou hij het zijne intrek ken. Dhr. Dieleman doet nu het voorstel om den Graafjansdijk door de gemeente te doen verharden en tevens te doen onderhouden. Dit voorstel zal in eene volgende ver gadering in bespreking worden gebracht, onder belofte de vergadering zoo vroeg mogelijk te beleggen. Dhr. Lamaitre vestigt nog de aan dacht der leden op den lagen watersLand in de kreek en zegt dat het wel wen wooi digen eigenaar, graaf Leo. Hij had het niet van zijn vader geerfd, Sturzach had toebehoord aan diens ouderen broe dei en eerst toen deze voor weinige maan den gestorven was, was het met allerlei bijzondere voorwaarden, naar men zeide, aan den neef overgegaan. Graaf Kurt, de vroegere bezitter, was in zijn jeugd een zeer bijzonder kind, als man een zonderling en in later jaren zoo menschenschuw en ongenaakbaar, dat men hem ontvloden en vergeten zou hebben, als niet zijne nog grootere mildadigheid zijn aandenken bij velen in dankbare herinnering gehouden had. Maar men zag hem bijna nooit, hij ontvlood de menschen en het gezellig verkeer en zag niemand dan den opperhoutvester Heik, die in de nabijgelegen houtvesterswoning leefde. Met zijnen broeder, graaf Gustaaf leefde hij op zeer gespannen voet, rner, vertelde elkander wonderlijke geschiede nissen van de oneanigheden tussehen de beide broeders en inderdaad, men kon zich geen paar naturen denken die meer verschillend waren. Reeds als kinderen liepen hunne nei gingen zeer uit elkander en toen was Gustaaf overal de lieveling, want ir, Kurt's gelaat lag iets vreemds, iets op vallends en vaak onbegrijpelijks. Als Gustaal speelde met de dorpsjeugd en him aanvoerder was bij al hun dwaze en kinderlyke streken, waar de oude graat om lachte, dan sloop Kurt naar buiten in het nabijgelegen wjud en leefde daar een schelijk zou zijn om van gemeentewege weer eens een brief te schrijven aan den Ingenieur van 's Rijks waterstaat om een balk of 4 in de duikersiuis te doen plaatsen De voorzitter belooft dit te zullen doen. Niemand meer 't woord vragende wordt de zittiog gesloten. AXEE, den 7 Juni 1895. - Gedurende het vrij hevige onweder dat Zaterdagavond boven deze gemeente en omstreken woedde, sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer C. Haak binnen de kom der gemeente. Een raampje werd uit den zijgevel ge rukt en met een hoeveelheid steenen op den zolder geworpen, terwijl de muur zwaar gescheurd werd. Zonder brand te vei oorzaken is do straal geëindigd in den regenbak van Mieras, van welken bak het deksel doorboord werd. - Gisteren avond werd alhier gevan kelijk binnengebracht een persoon, ver dacht iemand met een steen een oog te hebben uitgegooid op de verkooping in Absdale. - Bjj de Wuensdag in bet district Goes plaats gehad hebbende verkiezing voor een lid van de Staten onzer pro vincie, werden 2756 stemmen uitge- bi acht. De heer D. J. Oggel, burgemeester onzer gemeente werd gekozen met 1383 stemmen. Op den beer J. D. Frausen van de Putte waren 1297 stemmen uitge bracht. leven voor zichzelf. Daar kende hy iede re n boom, daar heette het lied der voge len hem welkom, hun lied dat hij ver stond, daar juichtte zijn hart. En niet in stille droomery bracht hy hier zijn uren door, Diet in lome ledigheid, want nooit was zijn geest meer bezig, dan wanneer hy het wonderbaar bedrijvige leven beschouwde, dat de natuur ten toon spreidt ook in haar diepsts stilte. Geen boom was bem te hoog, om de nesten der vogels te zoeken, dien hy niet plaagde en uithaalde naar de wijze der knapen die hy alleen onderzocht en over wier kunstvollen bouw hy zich verheugde en uren lang kon hij stil toekijken, hoe de ouden de jongen voederden. Hy stond verbaasd over de wondervol ingerichte huishouding dm- werkzame mie- ren, hy beproefde de woningen te bespie den der hagedissen in de diepe mosach tige rotsspleet, of hij verzamelde de mooi ste bloemen van het woud, goudkevers en kapellen, en als hij huiswaarts keerde beladen met zijn schatten, dan dacht hij zich rijker dan een koning In het begin echter was deze neiging van zijn kind den ouden graaf niet aan genaam, hy had liever een echten waren edelman vau hem gemaakt van den ouden stempel, een bekwaam landbouwer in plaats van een natuurjager zooals hij het noemde. Maar hy beminde den knaap hartelijk, hy was nu toch eenmaal de toekomstige heer en erfgenaam, ofschoon naar de meening des vaders Gustaai heter

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1