TWEE BRUIDEN. 11Jaarg. n ,i li i\o. 018. 'Laterdag 25 Mei 1895. BEKENDMAKING. Kermis te Axel Uit de pers. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -V laanderen. F. DIELEMAN, AXEL. ie. FEUILLETON. Ilnitenland. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagavond. A B ON NEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentie n van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. aanvang nemende Maandag Juni 12 uur en eindigende Donderdag Juni 1895, des nachts te 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel D. J. OGGEL, Burgemeester. J A. VAN VESSEM, Secretaris. Het wetsontwerp op de per soneele belasting. De Middelburgsche Courant geeft den indruk weer, dien het wetsontwerp tot herziening der belasting op het personeel op haar maakte. Het blad prijst de duidelijke redactie en zegt dat het wetsontwerp, meer dan de oude wetgeving, het beginsel huldigt van te belasten „verteringen*, onder toepassing èener behoorlijke progressie, Het vervallen der grondslagen voor den ren en vensters wordt goedgekeurd. Dat de tabel van de verdeeling der gemeen ten in klassen voor Ie heffing naar de eerste drie grondslagen in de wet wordt opgenomen, wordt afgekeurdaan vast stelling bij koninklijk besluit, desnoods bij algemeenen maatregel van bestuur, wordt de voorkeur gegeven. Een verbe tering wordt geacht het nemen van den werkelijken huui p r ij s als eeisten grond slag. Ook de verbetering in den tweeden Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR ANSA. Op een der laatste dagen van Maart viel de sterfdag harer moeder, reeds 's morgens was Felicita op het kerkhof ge weest, om vol liefde het graf te versieren, zooals zij het gedaan had sedert hare kinderjaren aan haar vaders hand. Heden ging zij alleen, de heer Gerland was op rei? voor gewichtige zaken en kon daarom niet. zooals anders, dezen smartelijken herrinneringsdag doorleven met het kind van zjjn hart. En toch was Felicita ook heden niet alleen en onbegrepen in haar weemoedige gevoelens. Een ander hart was her hare tegemoetgekomen in liefdevolle trouwe zorg, in gelijke gewaar wording en gelijke behoefte, want het graf lachte haar tegen in de pracht der lente, toen zij het naderde Verrast bleef zij staan haar vader was verre, wie deelde dan de gedachtenisviering van dezen dag met haar? Had mevrouw Gerland het gedaan, om hare dochter genoegen te geven en om haar te toon en Ik eer, ik begrijp uw gevoel Een oogenblik sloeg grondslag, dien der haardsteden, wordt met waardeering vermeld. Liever zag het blad dien echter vervallen, desnoods met invoering van een hooger percen tage van den huurprijs. En moest de grondslag der haardsteden behouden blijven, dan vraagt het blad, of de bil lijkheid dan niet gevorderd had, dat voor elk perceel althans ééne haardstede onbe last ware gebleven De regeling van de berekening naar den grondslag mobilair maakt, dat de belastbare waarde niet meer zal behoeven gefingeerd te worden, zooals tot heden, wilde men niet indis creet worden, noodwendig gebeuren moest. De reductie wegens bet getal kinderen noemt de M. Cl. een der ge wichtigste bepalingen van het ontwerp, welke zij, ofschoon zij het niet uitdruk kelijk zegt, ook schijnt goed te keuren. Zy oordeelt ook, dat terecht de localiteit tot werkplaats, stalling of winkel die nende, onbelast wordt gelaten, maar on billijk zou zij het vinden, wanneer het kantoor van den koopman, den ambte naar of neringdoende niet in gelijke vrij stelling deelen kon. In het algemeen wordt met waardeering en instemming gewaagd van de aanschrijving der grond slagendienstboden en paarden. Dat echter de staldienst van luxe-paarden, met in g6mengd gebruik aangegeven, onbelast blijft, wordt eeoe vrijgevigheid geacht, waartegen veel is in te bren gen Ook de techniek der wet geeft, naar het oordeel der M. Ct., voor de belas tingschuldigen alle reden tot tevreden heid. Het blad begrijpt echter niet waarom het college, hetwelk volgens art. het hart van Felicita van warme dank baarheid bij die gedachte, maar ook slechts een oogenblik, toen verwierp zij het als dwaas, hare stiefmoeder was niet in staat om een zoo teedere opmerkzaamheid te gevoelen, dat moest een ander geweest zijn. Het was in den namiddag van denzelfden dag; mevrouw Gerland was met Maiie naar een diner gereden, bij Felicita, die op haar kamei was, bevond zich haar biechtvader. De kapelaan was een man, nog tamelijk jong, die aan zijn geestelijke waardigheid een wereldlijke fijnheid van vormen en beschaafdheid verbond, welke hem ook in gezelschapskringen maakte tot een welkome verschijning. Zijn bleek en sprekend gelaat, met zijn verstandige oogen, droeg gewoonlijk den stempel eener peinzende bsdaardheid, en zijn stem. wel luidend en zacht, maakte een aangenamen indruk. Heden echter had de Jezuiet iets verloren van zjjn zoo juist geroemde bedaardheid eene met. moeite onderdrukte drift sprak uit zijn blikken, hij gesticuleerde hevig en sprak luider eu sneller dan gewoonlijk. Ook Felicita scheen bijzonder aangedaan: alle kleur was van haar gelaat geweken en de zachte uitdrukking harer donkere oogen had plaats gemaakt voor opgewondenheid. Het hartte van een vorste neigen is een glootsche taak, zei de kapelaan, alleen dwaze lichtzinnigheid, alleen strafbare zelfzucht kan het groote doel miskennen, dat God u wil doen bereiken. Hoe durft 48 den aanslag vaststelt, ook niet in eerste instantie op bezwaarschriften tegen dien aanslag beslissen mag en daarvoor bij art. 55 eene andere autori teit, do directeur der directe belastingen aangewezen is. Dit is toch eene afwijking van de methode, welke bij de bedrits belasting gevolgd wordt en aan het blad niet voldoende gemotiveerd toeschijnt. Een en ander alsnu samenvattende, spreekt het blad als zijne overtuiging uit, dat de thans voorgestelde herziening in menig opzicht alio aanbeveling ver dient en eene vermindering van lasten zal aanbrengen, waarnaar reeds sedert langen tijd verlangend werd uitgezien. In de Fransche kamer ging het Maan dag weer eens rumoerig toe. Gerault Richard, uitgever van der Chambard, en 24 andere socialistische atgevaardigden hadden bjj de kamer een voorstel ingediend tot opheffing der onder het ministerie Dupuy aangenomen anar- chistenwetten. In zijn toelichting vroeg Gèrault Richard o. a. dat Frankrijk van Kiel eenige vrijheden mocht mede terug brengen, welke de Duitsche rijksdag verleent. Hij zou zich tevreden stellen met de vrijheid, in het Duitsche rijk bestaande. De minister Traieux bestreed de ur gentie, die na een levendige discussie met 3u7 tegen 204 stemmen werd ver worpen. Een vry sterke minderheid dus. Daarna was aan de orde een inter pellatie van den radicaal Rabier over de het schepsel zijn gelukin overweging nemen, waar God roept, hoe durft een gehoorzaam bind aarzelen, waar de kerk beveelt Boven vele anderen zijt gij geroepen haar werktuig te zijn, want de Heei heeft u een hart in liefde toebedacht, dat gij leiden kunt tot heil en zegen der kerk. Ik kan het niet gelooven, ik dort het niet toe geven, dat gij de voordeelen hebt versmaad, die gij hadt kunneD genietenzeg mij, Felicita. hebt ge de liefde van der. erfprins afgewezen voor altijd Voor altijd, antwoordde zjj vastberaden, want ik kan die niet beantwoorden. En zijn liefde benuttigen, hem gevoelens ver klaren, die ik niet ondervind, om voordeelen te erlangen, zelfs al was het voor de kerk, zou dat eerlijk zijn Hij is een edel mensch, hij hangt aan zijn geloof als ik aan het mijne, het zou hem smart doen het op te offeren. Hij is waarlijk iets beters waard dan een leugen, en dan, eerwaarde vader, voegde zij met trotsch er bij, liegen heb ik niet geleerd De Jezuiet keek haar donker aan. Er is weinig aan gelegen, een enkel schaap in den schoot der kerk terug te voeren, waar duizenden nog verloren zyn maar de macht, die wij noodig hebben om zegenend te kunnen werken, die zou hij kannen verleenen, en wat de protestant weigert aan de katholieke geestelijkheid, dat zou de geliefde niet geweigerd hebben aan zjjn biddende vrouw. En deze voorrechten zou ik met mijne clericale intriges in het leger. Na een lange discussie, waaraan met name de ministerpresident en de minister van oorlog deelnamen, werd een motie voor gesteld om over te gaan tot de orde van den dag. zonder meer. De regeering ver klaarde zich niet tevreden met deze motie; zij werd verwoipen met 510 tegen 63 stemmen. Een andere motie, waarin de verkla ringen der regeering werden goedgekeurd en do kamer verklaarde t.e rekenen op de vastberadenheid der regeering om de i rij hei d van geweten te doen eerbiedi- gen, werd aangenomen met 335 tegen 218 stemmen. Dinsdag heeft de Fransche kamer de budgetcommissie voor 1896 gekozen de meerderheid is tegen het begrootingsont werp der regeering. Waarschijnlijk zal de commissie zich met 17 tegen 16 stemmen verklaren voor een inkomstenbelasting. Als voorzitter zal de commissie ver moedelijk benoemen Cavaignac, den be kender. ij veraar voor een inkomstenbe lasting. Naar men uit Rome aan den Temps bericht kan men de verkiezingsredevoe ringen niet meer tellen. Tot dusver legt de bevolking groote onverschilligheid aan den dag. vooral is dit te Rome het geval waar alleen in de volkswijk van Trasta- vére de strijd levendiger belooft te wor den Tegenover den aftredenden radicalen afgevaardigde Barzilai stelt de regeering de candidatuur van den hertog Grazioli zeer rijk en gesteund door de conserva tieven. Donderdag boden de kiezers van het eer moeten betalen, hernam zij, wil de kerk ook zulke offers l Dwaas kind, zei de hjj bestraffend, de kerk geeft genade en eer, God richt naar het- doel. Overigens eert de prins den schijn, hij zou met vreugde een morganatisch huwelijk hebben aangegaan om u te be zitten, en zijn vorstelijke vader zou toege geven hebben, wanneer slechts hel voor uitzicht bleef bestaan, dat zijn zoon naar zijn stand zou huwen, wanneer eens zjjn regentenplicht dit zou eischen En ik? vroeg zjj zacht. Verlaten en eenzaam zou het sacrament mjj binden voor altjjd, en zelfs de herinnering zou mij niet troosten voor de sombere toekomst voor het vernederend gevoel, onwaar ge weest te zijn in de heiligste oogenblikken van het. leven. De heilige vader heeft de macht op te lossen en te verbinden, hernam de priester ook gij zoudt vry kunnen worden door het bewustzjjn iets grootsch gedaan te hebben het hart van een vorst juist te leiden, is een verheven zending Zij schudde het hoofd, de zending der vrouw is de liefdeeerwaarde vader, er is geen boogere, want in haar berust het geloof en het leven. Ontsteld sprong de kapelaan op. Felicita Felicita riep hij uit. bid God en de heilige maagd om vergiffenis voor dit woord, dat zondig is als uwe liefde. Wat is er geworden van uw hart, dat eens gehoorzaam eu de moedig zich boog

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1