TWEE BBUIDEN, No. 916 Tater dag 18 Mei 1895 lle Jaar^;, Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen. F. DIELEMAIV, AXEL. Buitenland. Binnenland. 14. FEUILLETON. AXELSCHE Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Hoewel het debat over het regeerings- voorstel betrekkelijk de invoerrechten nog dagen misschien weken in de Belgische kamei zal voortduren, begint men reeds den horoscoop van bet ontwerp te trekken. De kansen staan niet gunstig. Tegen het vooistel tot verhooging van enkele levensmiddelenmeel, haver, boter en margarine zijn, behalve de linkerzijde. 48 leden tellend, de atgevaar digden van Brussel 18 en van Antwerpen 11. Tegen zal eveneens stemmen de heer Beercaert, dit maakt 78 stemmen. Er blijven dan 74 voorstanders, zoodat het ontwerp dan verworpen wordt met vier stemmen meerderheid Het komt er nu maar op aan dat ieder op het beslissende oogenblik op zijn post is. Volgens een te Brussel loopend, uit geloofswaardige bron stammend gerucht zouden de inspecteurs van onderwijs bevel hebben ontvangen een onderzoek in te stellen, zoo geheim mogelijk, naar de onderwijzers, die als aanhangers van het socialisme bekend staan. Van deze verdachten" zouden lijsten aangelegd worden, teneinde ze in hun broodwinning te kunnen straffen wegens hun politieke denkbeelden. De Indépendancedie aan zulk een niets waardigen maatregel niet wil gelooven. dringt bij de regeering aan, het gerucht onmiddellijk ten krachtigste te laten tegenspreken. Nog altijd stroomt het bezoekers naar Friedrichsi uh, die den grjjzen vorst ge lukwenschen, kransen en geschenken komen brengen. Zondag brachten drie extratreioen een 30U0 Westfalen, dames en heeren aan. In zijn dankbetuiging voor het bezoek, wees vorst Bismarck op de krijgslustigheid der Westfalen. Met een Hoch op den koning van Pruisen en Westfalen eindigde hij zijn rede Maandag ontving de vorst 100 dames uit Silezie. Een van haar richtte har telijke gelukwenschen tot hem, een andere bracht hem in een gedicht hulde. Na gedankt te hebben voor de hem reeds vroeger gezonden geschenken wees Bis marck op de vaderlandslievende gezind heid, waardoor Silezie zich altijd had onderscheiden. Wanneer de dames maar voor een zaak waren gewonnen, dan volgden de mannen wel. Een arme arbeidersvrouw verloor haar kind door den dood. Zij verzocht een geestelijke bij de begrafenis tegenwoordig te zijn; haar man was sedert jaren ziek De geestelijke, dib half beloofd had tc komen, verscheen niet. En »om nu haar kind niet als een hond onder de aarde te laten stoppen'', had de vrouw in tegenwoordigheid van eenige buren bij bot graf eon vers opgezegd uit haar gezangenboek. Op grond van een verordening van 25 November 1851, waarbij toespraken aan het graf door niet geestelijken ver boden worden, werd de vrouw wegens dit »misdrijf' veroordeeld tot 2 Mik boete. subs, een dag hechtenis. Wanneer wij vernemen dat dit vennis geveld werd op een plaats in Mecklenburg den eenigen Duitschen staat zonder con stitutie, wordt onze verbazing eenigszins getemperd. Weinig leden waren in de zaal, en de tribunes bijna geheel ledig, Dinsdag bij de heropening der zitting van de Fransche kamer. De heer Ribot legde een wetsontwerp op de belasting der dranken over er. de begrooting voor 1896. De socialistische afgevaardigden hebben in een vrij uitvoerig schrijven den heer Ribot medegedeeld dat zij hem, naar aanleiding van zijn rede 'te Bordeaux, zullen interpelleeren over zijn binnen en buitenlandsche politiek. Zij zullen dit doen in antwomd op het bij die ge legenheid tot hen gerichte verwijt, dat zij wel uitmunten door schoone frazen, doch niets gedaan hebben tot verbetering van het lot der misdeeldeu, geen enkele practiscne hervorming hebben voorgesteld in de 18 maanden, dat de tegenwoordige kamer bestaat. Op deze interpellatie van het ministerie, zeggen zij. welke hot doet voorkomen alsof wij. socialisten, reeds de regeering waren, «iljcn wij voor de kamer, ten aanhooro van het geheele land ant wooiden De limes ontving uit Pretoria bericht var, een ophanden zijnden grooten oorlog tusschen de Boeren en Inboorlingen uit Zoutpansberg. Het opperhoofd Magato zond de commissie van de Tiansvaalsche legeering leiüg. De stammen van Magato trekken samen naar hur. versterkte plaatsen. Generaal Joubeit zal 8000 blankenen 12000 inboorlingen oproepen. De veld tocht vangt dadelijk aan. De opstand in de Zuid Amenkaanscbe republiek Ecuador is nog niet geëindigd. De New York Herald ontvangt een tele gram van baar correspondent te Panama, meldende, dat de opstandelingen zich hebben meester gemaakt van Quarantea. Het doel aezer operatie is de gemeenschap tusschen de hoofdstad Quito en Guayaquil te verbreken. De opstand heeft zicb nu onk uitgebreid tot de provincie Oran. In een nieuwe proclamatie aan ziin volk wijst de Mikado er op, dat Japan Siechts oorlog gevoerd heeft in het belang van den viede in het Oosten; met het I oog op dezelfde belangen volgt bet nu den raad van de drie Europeesche mo gendheden om bet schiereiland Liano Tong te ontruimen. Roman van GOLO RAIMUND. UIT HET DuiTSCH VERTAALD DOOK AW WA. XC- Hij drukte haar aan zijn hart, zwijgend weliswaar, maar vol diepe ontroering, hij wist het, in dezen oogenblik had bij het hart van zijn kind aan zich verbonden voor altijd. Toen zjj beiden eenigszins tot zichzelven gekomen waren, verliet de heer Gerland de kamer, opdat niet zijn vrouw, mocht zij soms wederkeeren, zijn onderdrukte ontroering zou raden en hierin meuwe aanleiding zou vinden tot ontstem ming. Felicita ging zich kleeden om naar de mis ie gaan. Mevrouw Gerland en Mane bleven thuis. Tegen den middag kwamen verschei dene bezoekers, om te vernemen hoe de dames zich bevonden. Onder hen Roda. Mevrouw Gerland was juist afwezig. Me vrouw Gerland was juist afwezig. Marie was alleen en hij waagde het naar Feli cita te vragen. O, zij bevindt zich welzoolang en zoo vaak zij bidden kan is zij dat altijd, zij is in de kerk hernam Marie. Bidt jufirouw Felicita zoo vlijtig, zeide hij Het doet mij leed ja te nneten zeggen, zeide Marie schertsend, ik weet, het bidden valt niet juist in den smaak, maar mijn schoone zuster heeft verder zoovele be nijdenswaardige eigenschappen. Ge hebt gelijk, zeide hü ernstig, ik bid niet zooveel als ik zou moeten doen, maar mjjn vrouw moet kunnen bidden, ernstig en geloovig, het moet haar een behoefte des harten zijn, en als er in het oog van den man iets heiligs en eerbiedwaardigs is, dan voorzeker een waar lijk vrome vrouw. Marie bloosde een weinig. Dat is zeker, omdat er zoo weinig waarlijk vrome mannen zijn. Beschroomd heid en eerbied heeft men gewoonlijk voor het ongenaakbare, het onbegrijpelijke, en daar wij arme zondige kinderen der we reld, die meer schertsen en minder bidden, met de mannen op het punt onzer we reldbeschouwing tamelijk wel op gelijke hoogte staan, komen wij ook slecht ge noeg weg bij het oordeel, dat de laatsten over ons vellen Neen. zeide hij, als gij u daartoe rekent, Marie; dan kunt ge tevreden zijn. Juffrouw Felicita is een wezen van ge heel andere soort, dat mer. zelf ook anders gevoelt en denkt in haar bijzijn. Gij zijt schoon en geestig, gi] weet hoe ik uwe eigenschappen bewonder, maar ge hebt gelijk, ge komt. meer met mij overeen, ik zou mij tegenover u minder schamen dan tegenover uwe zuster, om een fout, om een onedele handeling, daar zij naar ik geloof, niet kan oordeelen over menscbe- lijke zwakheden en hartstochten Juffrouw Felicita schijnt mjj toe rein te zijn en htmelsch als de heiligen tot wie zjj bidt Felicita zelve trad nu binnen, zij had zpn laatste woorden nog gehoord, die deden haar goed, want wat de jonge man ook sprak of dacht ovei hare vei heven- heid, zij was toch een vrouw in den vol sten zin des woords, een vrouw met aard sche begrippen. Zjj waren geen oogenblik alleen; Marie bbef bij hen, ook mevrouw Gerland verscheen, nu het tête-i\ tête van hare dochter mot Roda toch door Felicita was afgebroken, maar deze toch gevoelde in ieder woord, in iedeie blik de bewon derende vereering die hij voor haar ge voelde. Yan dien tijd af kwam hij bijna dage lijks; zijn verschijning werd met vreugde begroet; Felicita sprak het niet uit. maar haar hart begroette hem uit hare zachte donkeie oogen, en het zijne beantwoordde deze groet met trotscke jubelend- urm, king. Hoe velschillend was zjj met an,ie, .- meisjes die hij kende, hoe demoedig vroom, hoe trotsch en rein in hare jeug dige schoonheid. Ook Marie had hem liet; minder gloeiend en innig, minder rein. maar met al de begeerlijkheid harer hel tige eigenzinnige natuur. En mevrouw Gerland ondersteunde deze neiging, die hare moeder)jjke ydelheid en den met Id April heeft, blijkens den staat der rilksmiddelen, de schatkist het aanzienlijke bedrag van 97* ton meer ontvangen dan verleden jaar Deze vermeerdering wint nog iets in beteekenis als men zich her innert dat in April 1894 de uitkomsten volstrekt niet bijzonder ongunstig waren, en dat de Paaschdagen, ten vorige jare m Maan, ditmaal in April vielen. Eeue ontleding van den staat neemt den gunstigen indruk niet weg. By na 2.3 toa van de vermeerdering is te danken aan den suiker accijns, en ruim 3.1 ton het successie recht, dus in het geheel onge veer 67, t»n aan de twee wisselvalligste middelen: maar voor-de overige te zamen blijft er nog een vooruitgang over van ongeveer f 378.000. En dit laatste be- «liag is het gevolg van het ïuimer vloeien van de afzonderlijke middelen op slechts enkele uitzonderingen na. Zoo gaven geweld onderdrukten adeltrutsch vleide. De ritmeester Von Roda behoorde tot een wel niet ljjke maar oude familie; zijn vader was minister van oorlog, een man van aai zien, ofschoon door zijn koelheid en ijzeren strengheid meer gevreesd dari be mind, en zijn moeder was een geest-ge beminnenswaardige vrouw, die haar salon maakte tot het middelpunt der conversatie. Alexander Von Roda, die eerst voor kor ten tijd hierheen verplaatst was, had Marie eenige opmerkzaamheid bewezen en me vrouw Gerland had dadelijk daarop schiri teiende verwachtingen gebouwd. Had hij ook geen rijkdommen te ver wachten, zoo was hij toch als zijn vaders eemg kind, niet zonder middelen en den invloed van den minister van oorlog gaf hem daarboven uitzicht op een schitte- 1 en de loopbaan. Papa Gerland kon ook wel wat toesteken en als Felicita, die het met den kapelaan Lichtring, haar biecht - vader, geheel eens was, eenmaal wellicht den sluier zou aannemen, dan kon Marie hare erfgenae worden e.n eene schitte-- .mi.' rr>| .•melen Mevrouw Geriauti hu vieii dat alles reeds voorgesteld, zich reeds geheel en al verplaatst in de ontroering, die zjj zou gevoelen, zoowel bij het hu welijk van Marie als bij de inzegening van Felicita, ja, zij wijdde der non in hare gedachten al die liefde, di ,aUVV het bloeiende verwachtingvol! "*e n'u'- onttrokken mevrouw G— welwijle.tóheid en ne

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 1