Ingezetenen van Axel. Omtrent 2 hectaren Klavers, Een Woonhuis, Gemengd Nieuws. Rechtszaken. Handelsberichten. Adve rtentien. BEKENDMAKING. Dankbetuiging. Openbare Verkooping. Openbare Verknoping - vergaderen ter behandeling van het vol- i gende 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Rekwest van de kerkeraden der Geref. kerken A. en B. en van de Oud Gereformeerde gemeente, houdende ver zoek de kermis te willen afschaften. 3. Benoemen ambtenaar van den bur 1 gerlijken stand. 4. Benoemen tijdelijk wethouder. 5. Benoemen van een lid der districts commissie van het fonds ter aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapen den dienst in de Nederlanden- 6 Rekwest van den heer C. F. Diele- leman onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, houdende verzoek om ziine jaarwedde in dien zin te wijzigen, dat deze gelijk worde gesteld met die der overige onderwijzers zonder hoofdakte. 7. Schriftelijk voorstel van den beer f C. N. Jansen van Rosendaal om den Graaf]ansdijk te verharden. 8. Idem van den heer P. van Hoeve. Bij de heden gehouden verkiezing voor vier leden der Provinciale Staten van Zeeland, hebben 241 hun stembriefjes ingeleverd van de 347 kiezers. Te Terneuzen stemden 254 van de 505. Als eere zeldzaamheid bracht bij j J. J. Scbeemaecker landbouwer te Koe wacht, de vorige week eene koe drie kalvers ter wereld. Prov. blad no. 46 bevat een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland op het verzoek van C. L. Weemaes en A. Magnus, landbouwers in de gemeente Ciinge, om ontheffing van het verbod in 1 van art. 87 van het reglement op de wegen en voetpaden Povinciale bladen nos. 2 van 1887 en 74 van 1894), voor de wegen in de gemeente Glinge. Krachtens 2 van genoemd art 87 is daarbij tot wederopzegging ont heffing verleend van het verbod in 1, voor wat betreft de wegen, voorkomende in den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Clinge, zoodat die we gen mogen worden bereden met twee aan elkander gekoppelde voertuigen, mits 8lsdan de ondei stellen stevig aan elkander verbonden zijn. Het in de maand Juni aanstaande te houden onderzoek der in de provincie zich bevindende verlofgangers van de militie te land, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn, zal ben be treffen, die vóór 1 April (jongstleden in het genot van onbepaald verlof zijn ge steld, onverschillig tot welke lichting zij behooren, met uitzondering van de inge- lijfden bij de militie, bedoeld by art. 83 van het koninklijk besluit van 8 Mei 1862. Het onderzoek zal plaats hebben in de gemeente en op de dagen en aren (Amst. tijd) als hieronder zijn aangewezen, en, wat de verlofgangers betreft, naar de I daarachter genoemde gemeente Terneuzen, Woensdag 5 Juni, voorm. te 9 uren, voor Hoek. Philippine, Terneuzen en Zaamslag Axel, Donderdag 6 Juni, voorm. te 9 uren voor Axel. Overslag, Sas van Gent, I Westdorpe en Zuiddorpe. Hulst, Vrijdag 7 Juni, voorm. te 9 ui6n, voor Clinge, Giaauw, Hulst Koe wacht en St. Jansteen. Houteniase, Zaterdag 8Juni, vm. i te 9 uren, voor Boschkapelle, Hengst dijk, Hontenisse, Ossemsse en Stoppel I dijk. Bij koninklijk besluit is bij het 5de bataljon rustende schutterij in Zee land tot 2de luitenant benoemd de heer F. E. H. Callenfels, thans seigeant. Zaterdag werd door Z. D. H. den bisschop van Breda te Koewacht aan ruim 400 kinderen uit die gemeente, Axel en Zuiddorpe het H. Vormsel toe- gediend. Bij het bezoek van Z. D. H. aan Hulst I en St. Jansteen brachten de aldaar be- I staande muziek en zanggezelschappen I seienades. Op de voordracht voor eersten or- I derwijzer aan school A voor meer uitge I breid 1. o. te Hengelo (O.] komt voor de I heer C. L. van de Bilt te Koewacht. Op een goeden dag „komt het den minister van oorlog voor, dat de weer baarheid der dienstdoende schutterijen iets te wenschen laat. Hij wenscht ze te bewapenen met revolvers, op gelijken voet als net voetvolk van het staande leger, maar omdat de schutterijen onder het beheer van zijner, ambtgenoot van binnenlandsche zaken staan, moet deze eerst, gehoord worden. De minister van binnenlandsche zaken vraagt aan de commissarissen der Konin gin opgave van de gemeentebesturen, waar alvast voor oefening revolvers in bruikleen worden gewenscbt. De ge meentebesturen hooien den schutterij- commandant over het geval. De com mandant schrijft aan het gemeentebestuur, dit weder aan den Commissaris dei- Koningin, de laatste aan den minister van binnenlandsche zaxen en die weder aaD zijn collega van oorlog Denzelfden weg gaat mededeeling van den minister van oorlog hoeveel revolvers als maximum aantal voor elk bataljon schutters kunnen woiden aangevraagd; binnen die grens richt de commandant der schutterij zijne aanvrage en versterking in over al de genoemde katrollen bereikt deze aanvrage den minister van oorlog. Laatstgenoemde stelt goedgunstig het gevraagde aantal beschikbaar, bericht dit den minister van binnenlandsche zaken, deze aan de Com missarissen der Koningin, die alweer over de schijf van het gemeentebestuur den schutterij commandant verwittigen. Nu krijgt de magazijnmeester van de stapel-magazijnen order van zijne chefs, de revolvers met behooren af te zenden. Netjes verpakt heeft die verzending aan het adres van het gemeentebestuur plaats. Van die verzending doet de magaziinmeester mededeeling aan het gemeentebestuur. De spoorweg directie zendt aan het gemeentebestuur eene aankondiging van de aankomst. Een en ander wordt aan de commandant der schutterij geendos seerd. Deze stelt zich zorgvuldig in het bezit van den kostbaren buit en zendt met de noodige inleveringsformulieren de emballage aan den magazijnmeester terug De laatste ontvangt te gelijk van het gemeentebestuur een ontvangstbewijs voor het gezondene. De magazijn meesier stuurt aan het gemeentebestuur een be wijs van ontvangst van de emballage het gemeentebestuur geeft dit belangrijke document aan den commandant der schutterij in bewaring. Oef! De schutterij te X. is drie re volvers in bruikleen rijk geworden. (Handbl.) Te Parijs is Zaterdag de abt de Broglie door eene vrouw vermoord. De vrouw, eene mme. Amelot, had den abt in baar woning ontvangen, wijl zij hem wilde vragen de geruchten, die hij vol gens haar over haar gedrag had ver spreid, schriftelijk te hei roepen. Op de weigeiing van den abt trok zij een revolver er. lostte vier scboien op hem. Hij was onmiddelijk dood. Men geloott dat de vrouw aan vervolgingswaanzin leed. De overledene, 61 jaar oud, voor malig marine, ofticier, was een broeder van den hertog de Brogli, ministerpre sident onder Mac Mahon. Dienzelfden dag werd te Paips een tweede moord gepleegd in de Bureau's der Russische bank, eveneens door een vrouw. Slachtoffer was de onderdirecteur Glazer, te Konstantinopel geboren de daderes, een jonge weduwe, waarmede Glazer vier jaar geleden betrekkingen had aangeknoopt. Jaloezie schijnt de drijfveer voor den moo'-d te zijn geweest. -Een dorpeling, naar Parijs gekomen, is met zijn vrouw en zijn zoon in oen omnibus gaan zitten. Bij het betaler der drie plaatsen, geeft hij een frank aan den conducteur en dezen eer, teeken het overschot voor zich te houden, Zijne vrou.w begroette deze mildheid .au haar wederhelft met schouderophalen. Een eind verder bij het oprijden van een hooge straat wordt een paard bijgespan nen. De mar, zet oen hooge borst en fluistert zijne echtgenoote in het oor. „Zie je wel, dat het geen verloren gold is! H(j zet er een paard bij." He'ot ge tijd en gelegenheid, verzuimt dan niet, de OPENBARE RAADSVERGA DERING bij te wonen, op Donderdag 16 dezer om neger, ure 's morgens. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 Mei 1895. H v. T., oud 20 jlandbouwersknecht te Zaamslag, thans in garnizoen te Vlis- singen is wegens mishandeling veroord. tot 3 maanden gevang. C. d. W., 29 j., werkman te Axel. is wegens diefstal vrijgesproken. E. v. d. B. 14 j., schoenmakersleerling te Axel, is wegens diefstal vrijgesproken A. L., 13 j. zonder beroep te Axel, is wegens diefstal vrijgesproken. A. S. W., oud 24 j., schipper te Phi lippine, is wegens vernieling veroord. tot 5 boete of 5 dagen gevang. A. v. M., 32 j., arbeider te Koewacht is wegens diefstal vrijgesproken. Axel, 10 Mei. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren -de prijzen als volgt, oude tarwe f a. nieuwe tarwe 6.75 a 7.25 rogge 5.25 a ƒ5.50; wintergerst ƒ5.— a ƒ5.50; zomergerst f 4.75 a 5.— haver ƒ4.75 a ƒ5.25; erwten ƒ7.— a 7.25 paar- denboonen 6.25 a 6.50koolzaad - a vlas (per a c.) B oter 0.90. Eieren 2.60. Hulst, 13 Mei. Ter graaumarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 675, Rogge ƒ5—, Wintergerst 5,75 Zomergerst ƒ4,50, Haver 6, Erwten ƒ7,50. Paardenboonen ƒ7,—, sDuiven- boonen Witteboonen Bruineboonen Boekweit f-,—. Lijnzaad Aardappels Koolzaad per zak van 196 liters Boter per kilo ƒ0,82, Eferen per 26 stuks 0,72. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 30 stuks hoornvee, 25 varkens verkocht 14 20 Gent, 10 Mei Graanmarkt. De prij zen zijn opgegeven in tranken en per 100 kilo. Tarwe 15,25 rogge 12 gerst 15.25 haver 13 tot 13,50, koolzaad lijnzaad 22 tot 25, lijnzaadkoeken 7 tot 18, kool zaadkoeken 12 tot 13. Boter per kilo 2,— fr. tot 2,15 fr. Eieren, de 26, 1,55 fr. tot i,60 fr. Veemarkt van heden. Goede stalbees ten 1,40 tot 1,65, varkens levend wogen 70 tot 75 c. Rotterdam 13 Mei .Terg r aan markt van heden was tarwe, ruim 20 cents lager, slechts voor een klein gedeelte le verkoopen rogge was prijshoudend. Overige artikelen met kleinen aanvoer flauw als voren. De prijzen waren als volgttarwe ƒ4.- a ƒ5.80; Canade-tarwe ƒ4.50 a ƒ5.-, rogge 3 20 a 3'90 wintergerst f 2.25 a f 3.25zomergerst 2.50 a 3.— chevalier-gerst ƒ3.— a 4.10; haver 1.50 a 2.60 paardenboonen 4.50 a f 5. - witteboonen 8. a 10.— bruineboonen ƒ8.- a 16. kookerwten ƒ7.— a 8. voererwten 5.69 a 5.90canariezaad 7.25 a ƒ8—j De ondergeteekenden betni- gen hun welgemeeudeii dunk aan het Bestuur van de Stoomzuivelfa- briek »Hon1enit,se« voor het verleenen van een phats aan D C. Wolfert als volontair aan gen. fabriek. En tevens cok hartelijk dank aan den directeur den heer P. J. R- Damsté voor het degelijkpractisch en theoretisch onderwijs door zijn Ed. aan gen. Wolfert verstrekt. Waardoor laatstgen. met goed gevolg als directeur van de fabriek »Axel Sas sing* werkzaam is. Axel Mei 1895. Het Bestuur van de Coöperatieve Zui velfabriek »Axel Sassing.* P. van HOEVE Voorz. J. F. DE MAAT Penningm. L. de KOEIJER Adr. RAMONDT. W. DIELEMAN Pz. Secr. Het Bestuur van den polder B e o o s tenblij benoorden maakt bekend dat eene vergadering van Ingelanden zal gehouden worden op Dinsdag den 21 Mei 1895, des voormiddags 101/, uren, ten huize |.van de Wed. L. B. A. Rolff. alhier. Axel, 14 Mei 1895. Het bestuur voornoemd. P. KOSTER Dijkgraaf. VAN DISHQEQK Ontv. Griffier De Commissie tot ondersteuning van de noodlijdenden van Strijenham betuigt haren liartelijken dank voor de milde bijdragen, die zij van zoovele zijde heeft ontvangen Daardoor was het haar moge lijk, van den beginne at in den nood te voorzien en beschikt zij nog over vol doende middelen, om het gehucht Strij enham in bewoonbaren staat te brengen. Poortvliet, 10 Mei '95. Namens de Commissie E. C. W. A. GEUZE. L. van ROOIJE. De Notaris P. Dregmans, te Axelzal ten verzoeke van CORNELIS DE PUTTER en de Eiven zijner overledene vrouw JANNEKE DE BRUIJNE, op Dinsdag 21 Mei 1895, des namiddags 2 ure, ver koopen wassende op eene partij land, be- hoorende bij de door genoemden De Putter nog bewoonde Hofstede, in den polder Aan- en Gendenlijke. gemeente Zaamslag. Verdeeld in koopen. Te vergaderen op voormelde hotstede De Notari3 P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van DONATUS en SO PHIA GOOSSENS, te Zuiddorpe, op het door hen bewoonde hoefje, aldaar op Dinsdag 21 (Mei 1895, des voormiddag 11 ure, verkoopen 2 koeien, 1 Os, nl Stierkalf, 4 Varkens, 19 Hoenders en 1 Haan, 1 Ploeg, Eggen, Kar, Beerbak, Wind molen, Graanmaat, Trog, Karrp Kuipemmers, Stroo, Hout, Schelfbnl ken enz. Voorts eene partij INLANDSCH VET. Daarna in de herberg bij B. HERMANS nabij de Stene en het RECHT VAN ERFPACHT op den GROND tot 1 Mei 1901, eigendom van den polder Zuiddorpe, Noordordeei

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3