Landbouw. verdedigde. De ex-minister-president noemde het niettemin weerhanerij. Met verwijzing naar Frankrijk waarschuwde hij krachtig tegen het protectionisme. Wat men heden vraagt is weinig, doch eenmaal dien weg ingeslagen, zal men altijd verder gaan. Met cijfers toond6 de spreker de voor- deelen van het vryhandelsstelsel voor Belgie, de r.adeelen van het protectionisme voor Frankrijk aan. Van 1889 tot 1893 is de uitvoer van het protectionistische Frankrijk met 500 millioen verminderd. Belgie moet uitvoeren. Er ontbreken jaarlijks zes millioen hectoliters tarwe, welke het aan het buitenland moet vra gen; indien het zijn nijverbeidsvoort brengsels niet meer kan uitvoeren, waarmee zal bet dan die tarwe betalen? Men wachte zich voor alles wat de volksvoeding kan duurder maken. Spreker geloofde overigens dat men het lijden van den landbouw overdrijft. In alle geval, indien de landbouw lijdt, lijdt hij zoowel in de protectionistische landen als in andere, terwijl de landbouw reeds genoegzaam beschermd is. Voorts toonde de spreker aan dat de landbouw zelf geen voordeel zaltiekken van het recht op haver. Over Cornelius Herz, den »eeuwig stervende van Bournemouth", wiens toestand in den laatsten tijd zich weder verergerd heeft, sedert de rechtbanken zich weder met hem bezig houden, weet men elkander te Parijs de volgende grap te verhalen. Tegen den 15en Mei is hij voor het hof van appel te Parijs gedagvaard, waar hij in hooger beroep is gekomen van het vonnis, dat hem tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeelde. De Fransche consul, die bi] deze ge legenheid het ambt van deurwaarder vervulde, verscheen in het Tankerville Hötel, waar hij net kamermeisje, dat hem de deur opende, vroeg den heer Cornelius te spieken. Mijnheer, ont vangt niet", luidde het antwoord. - »Ik heb hem echter een gewichtig stuk te overhandigen." - »Zeer gewichtig?" - Ja, het is een dagvaarding voor het Paiijsche hof van appél." Het meisje dacht een oogenblik na, liet den consul in de voorkamer staan en begaf zich naar haar meester. Zij kwam terug met de boodschap, dat cie heer Herz zwaar ziek was, zijn toestand was dien dag zeer verergerd en verhinderde hem bezoeken te ontvangen. De consul stelde nu het kamermeisje de dagvaarding ter hand en verlangde een bewijs van ont vangst. Zy ging nogmaals naar haar meester en deelde terugkomende den consul mede, dat de heer Herz haar ten strengste verboden had iets t« teekenen Toen de consul daarop nadere op heldering verlangde, bleef de dienstbode stom als een visch en de consul moest ten slotte wel heengaan zonder een ontvangbewijs. De rings of trusts in Amerika. Aan de Brusselsche Réforme is het volgende ontleend In den laatsten tijd heeft de stijging der petroleumprijzen opnieuw de aandacht gevestigd op de beteekenis der rings of trusts, waai in de groote handelsmaat schappijen zich vereenigen om zich te vrijwaren teg6ii de concurrentie. In Ame rika vooral Heden deze combinaties met groote stoutheid op. Er bestaat bijna geen industrie, geen belangrijke handelstak meer in de Vereenigde Staten, welke niet onderworpen zijn aan den almach- tigen wil der syndicateD van giootkapi- talisteD. Daar, meer nog dan elders, kan men zien, hoe, dank zij de toenemende verbinden. Vader, riep zij verschrikt uit, vader, zeg dat niet, toon mij slechts lielde, want die ga ik zoeken in de wereld, toon nnj slechts dat het waar is, wat grootmoeder mij zegt, dat ik uw trotsch ben en uwe vreugde en mijn tehuis en mijn vrede, zy zuilen bij u zijn. (Wor<U vervolgd.) uitbreiding der rings, feitelijk het „stel sel der vrije mededinging" wordt onder drukt, bel stelsel dat leidt tot voortdu rende verlaging van prijzen van alle handelsartikelen De vereenigde millio nairs in Amerika hebben zoo uitstekend zich het vrije spel der krachten" ten nutte gemaakt dat zij er volkomen in geslaagd zijn alle concurrentie te dooden en dat er tegenwoordig geen handelaar in granen, geen slager, geen schoenfahvi kant, geen enkel industrieel meer be staat, die zich mag vleien, geheel onaf hankelijk te zijn van deze moderne koningen. Tegelijker! ijd dat de prijs van den petroleum plotseling te New York steeg van 4 frs. op 13,35 tengevolge van een combinatie tusschen de Amerikaansche petroleum monopolisten en het Russisch syndicaat, steeg de prjjs van het vleesch in minder dan veertien dagen, zonder eenige aannemelijke reden, 100% in de groote steden zelfs 180%. Ook bier was stijging het werk van een ring, dien der >vier reuzen*, gelyk men de firmas Armoer; Swift, Nelson Morris en Hamoud van Chicago noomt, die zich van de vleesch markt hebben meester gemaakt. Sedert verscheidene jaren reeds beheerscb ten deze firma's de Amerikaansche markt, doch zij deden elkander concur rentie aan Thans hebben zij een combi natie gevormd en met de grootste vee fokkers en grootste veehandelaars con tracten gesloten, welke uitsluitend hun al het vee verzekeren, waarover de laat sten kunnen beschikken. Tegelijkertijd dwongen zij alle slagers, vettewaners enz. overeenkomsten met hen te sluiten, dat zij alleen bij hen het vleesch zouden koopen, hetwelk zij behoefden. Natuurlijk zijn maar niet alle slagers dadelijk bereid zich volkomen te onder werpen. In geval van weigering opent de ring een winkel naast dien van den tegenstribbelenden neringdoendehier woidt dan het vleesch tegen veeflageren prijs verkocht, tot de weigerachtigen zich zonder voorwaarden onderwerpen. Overigens is de ring uitstekend geor ganiseerd lange treinen halen het vee van de hoeven, uit de prairieen of het gebergte, waar het graast af, terwijl ijswagdus, naar de laatste uitvindingen ingericht, het vleesch van runderen, var kons en schapen voor de duizenden ic de combinatie opgenomen magazijnen bestemd, naar alle steden der Unie transporteeren. Het is nu dezen ring binnen veertien dagen gelukt den prijs van het vleesch 180% te doen stijgen op een oogen blik, dat de veemarkt juist tol een daling neiging vertoonde. Op deze wijze steken de leden van den ring elk jaar millioenen dollars in hun zak ten koste van de verontwaardigde doch weerlooze con sumenten. Zelfs de minister van land bouw moet machteloos toezien hij be veelt enquête op enquête, zonder hoop intusschen om paal en perk te kunnen stellen aan deze exploitatie. Achter de »vier reuzen* en eens van zin met hen staat het syndicaat dei- leerlooiers dat de huiden opkoopt, en, dezelfde middelen in praktijk brengend, hen verkoopt aan de schoenmakers voor den prijs, welke het hun belieft, vast te stollen. Hetzelfde verschijnsel valt op to mer ken in de weefindustrie hoewel de laat ste katoenoogst bijzonder voordeelig is geweest en de groote spinnerijen tot berstens toe met garens en geweven stoffen gevuld zijn, is de kantoenring er niettemin in geslaagd binner, enköle we ken een prijsverhooging van 140% uit te lokken. Het katoen is nimmer zoo hoog als tegenwoordig verkocht. De prijs der granen vertoont dezelfde neiging, te Chicago is het Koren van 2 fr. 50 tot 2 tr. 85, de bushel gestegen terwijl het zilver, dat een jaar geleden niet meer dan 2 fr. 40 het ons was, thans 3 fr. 35 doet. Het oogenblik schijnt gekomen voor de regeeringen om maatregelen te nomen tegen deze geldkomngen, ten einde hen te beletten te hunnen voordeele de eerste levensmiddelen, die het volk behoeft, tot ongehoord hooge p: ijzen te doen rjjzeu Algemeens vergadering van het Hoofdbestuur van de Mij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland gehouden te Middelburg, Vrij' dag 9 April 1895. Aanwezig de vier leden van het Uit voerend deel en 14 afgevaardigden der afdeelingen. Na een woord van verwelkoming van den Voorzitter, leest de Secretaris de noiulen van de vergadering van den 8en November 1894. Deze worden zonder opmerkingen goedgekeurd. Naar aanleiding van de ingekomen stukken, betiekking hebbende op de stich ting eener coöperatieve beetwortel suiker fabriek, deelt de Voorzitter mede, dat in December des vorigen jaar» eene blijvende Commissie benoemd is van 15 leden, welke zich gesplitst heeft in drie afdeelingen eene v.,or de regeling van het technisch gedeelte, eene tweede tot legeling der geldzaken, terwijl de derde zich belast heeft met het samenstellen der voorwaar den, waarop men deelgenoot der coöperatie kan worden. Deze Commissie en hare afdeelingen zijn ijverig werkzaam geweest om het beoogde doel te bereiken en ofschoon er besloten is aan deze zaak geen verdere ruchtbaarheid te geven, voor zij haar be slag heeft gekregen, is het den Voorzitter een genoegen te kunnen verklaren, dat ondanks de lage suikerprijzen en ondanks de onzekerheid omtrent de wetgeving op dit gebied de bemoeiingen der Commissie tot eene onbevredigende uitkomsten heb ben geleid de kansen om in een korter ot langer tijdsverloop te slagen staan niet ongunstig. De directeur van den Wilhelminapolder heeft zich in 't najaar van 1894 bij bet Hoofdbestuur der Mij beklaagd, dat de directies van sommige spoorwegmaatschap pijen zich niet genoeg gelegen lieten liggen aan 't schoonmaken en desinfecteeren van waggons, waai in vee vervoerd werd. Naar aanleiding dier klacht heeft het uitvoerend deel zich gewend aan de be sturen van de Mij tot exploitatie van Staats spoorwegenvan de Hollandsclie IJzeren Spoorwegmij en van de NedCentraal Spoorwegmij welke directies, nalatigheid ondanks de gegeven voorschriften mogelijk achtende, eene juiste opgave der voorge vallen feiten verzochten. Aan dien heer is nadere opgave gevraagd in een schrijven van den algeru. Secr. dd. 4 Dec. 1894 No' 317. Tot hiertoe is daarop echter geen antwooid ontvangen, zoodat ook aan gen. maatschappijen geepe nadere inlichtingen konden verstrekt wor den, wat voor het Uitvoerend deel van het Hoofdbestuur niet alleen minder aan genaam is, maar bovendien al licht aan leiding kan geven, dat in 't vervolg van gegronde klachten geene notitie meer zou genomen worden. Besloten werd om aan HH. Gedeputeerde Staten van Zeeland aan te vragen de keuring van hengsten verplichtend te stellen en de redenen van afkeuring bekend te maken, zonder het gebruik van afge keurde hengsten te verbieden. Boor de Mq is vroeger aan ZExc. den minister van B. Z. gevraagd om eene subsidie voor de inrichting van een ambu lanten cursus voor hoefbeslag. Blijkens een schrijver, van den heer Th. G. van Rijssel, distnctsveearts, zou de regeering geneigd zijn eene subsidie van f 270,— te verleenen voor de in richting van een cursus in een gemeente, die gemakkelijk uit'alle deelen van Zeeland bereikbaar moet zijn. Verder zou dan 200,van de bijdrage strekken tot be looning van een veearts, belast met de leasen in de theorie en ƒ70,— voor een gediplomeerd hoefsmid. Deze zonderlinge verdeeling der subsidie daargelaten, maakt de eigena'-rdige ligging van Zeeland het onmogelijk, zoodanige gemeente aan te wijzen, waarom besloten wordt, zich gron dende op het lapport., dat in Aug. 1892 door der zake kundige perg7nen is uitge- bracht, zich op nieuw tot genoemden - minister te wenden, Z.Exe. er op te wijzen, dat eene subsidie van 270, voor deze provincie niet baat en hem te verzoeken die subsidie te verhoogen tot 700,-', Aan de provincie zal eene evengioote J bijdrage worden gevraagd. Met deze 1400, zullen cursussen geopend kunnen I worden in eene gemeente in ieder van de acht afdeelingen der Maatschappij. De kosten van ijzer, vuur, lokaalhuur blijven I voor de afdeelingen afdeelingen die deze j kosten niet kunnen dragen, zullen onder-1 steund worden door de maatschappij, die tevens zal voorzien in alle», wat noodig I is Toor aanschouwelijk onderwijsplatei^ preaparaten, enz. Naar aanleiding van eene bespreking over de heffing van graanrechten, in eene vergadering van de afdeeling Zierikzee, heeft een der daar tegenwoordige leden zich ongunstig uitgelaten over de houding van het Hoofdbestuur der Mij, als hebbende dit geene pogingen aangewend om de motie Dobbelman bij hare behandeling in de 2de Kamer te steunen. Het Uitvoerend deel van het Hoofdbc. I stuur, dat de adressen om schaal- ot inkomende rechten, die van vier afdeelingen zijn uitgegaan, doorgezonden heeft aan H. M de Koningin-Regentes met de op merking, dat dit bestuur zich omtrent deze zaak nog niet had uitgesproken, heeft eene dadelijke beslissing dienaangaande minder noodig geacht, omdat de motie- r Dobbelman niet vijandig gesteld was tegenover de regeering, en waar deze zich bij haar optreden beslist verklaard had tegen bescherming, zou h. i. het aannemen of verwerpen der motie ongetwijfeld zonder eenigen verderen invloed gebleven zijn op den bestaanden toestand. Intusschen ware het wel zoo tair ge weest van den spreker in de vergadering! te Zierikzee, indien hij bij het later schrif telijk behandelen dezer zaak de leden van het Hoofdbestuur door toezending van de beschuldiging ook in staat gesteld had zich op tijd te verdedigen. Lezing wordt gegeven van een zeer gunstig verslag van de Oommissie van Toezicht op den winter landbouwcursus te Rilland Bath aangaande die inrichting, terwijl besloten werd, haar indien zulks hoodig was, 't volgend jaar weder een subsidie te verleenen van f 50,—. Tot derden afgevaardigde naar het Landbouw-Comité, wegens toenemend leden tal, werd gekozen de heer B. G. van der Have, vice voorzitter der Mijtot 2en plaatsvervanger de heer M. C. Mullock Houwer te Zierikzee. De pogingen, aangewend bij de Hooge I Regeering om subsidie te verkrijgen «oor stierenkeuringen op den voet. zooals die verleend wordt voor paardenkeuringen,! zullen van wege de Mij ondersteund worden. De rekening over 1894 wordt medege J"e' deeld. 1 Zij sloot in ontvangst met 5714,60 in uitgave met 5062,39*1 j gevende een batig slot van 652,20 ui 6 wa De definitieve vaststelling heeft plaats1 1 op de algemeene vergadering te Zierikzee,! te welke dit jaar gehouden zal worden den dijl 27en Juni e, k. J dijl Op die vergadering zal de heer Jhr.j Mr. W. F. Rochussen uitgenoodigd wor- den te spreken over het BimetallismtX terwijl aldaar nog gesproken zal worden over de geschiedenis der Schaalrechten en over Tiendheffing. bis: Nadat onder meer uitgemaakt was, dat •"Ui hengstenveieenigingen, om te kunnen Ax inzenden op eene tentoonstelling, lid der Mij moeten zijn, werd de vergadering na omvraag gesloten. P. C. J. Hïnnequin, Voorzitter. S G. A. Vorsterman van Oyen, Secretaris I b AVEL, den U Hei j der A. s. Donderdag 16 Mei des voormid'| bre dags 8% ure zal de gemeenteraad ajUjeU be

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 2