ROOMBOTER Rechtszaken. Handelsberichten. Advertentien. Trek- of Kaarnhond, een Seraphin-Orgel Mahonie Burger Kabinet, Eiken Boogkabinet. Openbare Yerkooping. Een Woonhuis en Erf, Dhr. Geelhoedt: Waar dienen die glazen Men voor, Burgemeester. De Voorzitter Ja, daar teekenen ze mee, en dat werkt zooveel schoon, zoo veel gemakkelijk. Dhr. Geelhoedt: Waarom kan dat niet op gewone leien, als de andere hoof den der scholen komen zouden we ze hun ook moeten geven als een ze krijgt. Denken Burg en Weth. dat het nut van glazen leien op zal wegen tegen de kosten van aankoop. De VoorzitterIk kan dat zoo goed allemaal niet zeggon. maar hij (het hoofd der school) zegt er toch nog al veel goeds van. Dhr. Geelhoedt: En dan wordt nog wel gevraagd om 2 dozijn, een ander kan wel om 5 dozyn vragbn, dat is wel wat bezwarend voor de gemeente, en ik zou er mets tegen hebben als ik zeker wist dat het nuttig was, maar dat be twijfel ik Dhr. Dekker: We zouden er eens een proeve mee kunnen nemen. Dhr. GeelhoedtJa, maar geen proef van 2 dozijn. Ik kan er 'tgroote nut niet van inzien, en wat Kok betreft, als die de leien probeert zal hij natuurlijk zeggen dat ze goed zijn. Dhr. Dekker: Glazen leien is natee kenen. Dhr. Geelhoedt: Ik kan ook niet ge looven dat het zoo nuttig kan zijn, en ik geef de verzekering dat iedereen op zoo'n manier kan leeren teeken. Neen m<m moet van 't bord leeren teekeeen en niet met figuren onder de lei. Tee kenen is, volgens mijn begrip om met het bloot oog afstanden te leeren bepalen of te schatten, maar dat leert men met eene glazen lei niet, dat is maar alleen nateekenen. De kinderen zullen er met mede vooruit komen. Dhr. De Kraker: Neen, dat is ach teruit. Dhr. GeelhoedtWe zullen eens twee kinderen nemen die allebei les krijgen in teekenen, maar het eene op de gewone lei, het andere op een glazen lei, dan geef ik de verzekering dat het kind, dat op de gewone lei teekent, grootere vor deringen zal maken, dan dat met de glazen lei teekent Teekenen op de glazen lei is maar mannetje naar mannetje maken In de school zullen ze dat wel goed doen, maar als ze thuis komen kunnen ze er niets van, Ik zie er vol strekt geen nut in. De VoorzitterIk geloof dat ze het met een glazen lei gauwer mooi zullen kunnen. Dhr. DekkerAls de kinderen op 't figuur leeren dan komt het toch dadelijk in 't hoofd en ze zullen er toch wel iets van onthouden. Het voorstel van B. en W. wordt met 5 tegen 1 stem verworpen. Voor stemde de Voorzitter. Nu komt aan de orde het aanschaffen van twee nieuwe teekonborden voor de school in der, Grooten Huijssenspolder Dhr. Geelhoedt vraagt of de thans be staande schoolborden in die school aan wezig versleten zijn en of zulke teeken borden ook in andere scholen in de ge meente worden gevonden. De Voorzitter zegt het eerste niet te weten, en wat het andere betreft moet hü ontkennend antwoorden Dhr. Geelhoedt zegt dat een onderwijzer in zijn oogen evengoed op een gewoon bord kan teekenen als opeen metroode ruitjes. De Voorzitter zegt dat, wanneer Odink toch borden hebben moet. hem evengoed een paar teekenborden kunnen gegeven worden, dat zal zooveel in prijs niet uit elkander loopen, want het is net maar een beetje verf meer om er lyntjes op te trekken. Dhr. Geelhoedt: Wat is het verschil in prijs tusschen een bord met en een zonder ruitjes. De Voorzitter kan.dit niet zeggen maar gelooft toch dat dit niet veel verschillen kan. Hij zegt dat Odink die borden wel kan noodig hebben, daar zijne school tegenwoordig weer vooruil gaat. Dhr. Geelhoedt stelt voor om B. W. eens te laten onderzoeken of Odink die berde u werkelijk noodig heeft, en indien dit blijkt waar te zijn, wat het verschil in prijs is tusschen zoogenaamde teeken borden en gewone. Dhr. Dekker Ik acht het beter de zaak uit te maken dan nog een onderzoek in te stellen. Odink zal natuurlijk volhou den dat hij ze noodig heeft. Dhr. GeelhoedtOmdat hij borden met ruitjes hebben wil. Maar als hij ze voor dagelijks gebruik ni6t noodig heeft, zou ik ze hem ook niet geven hij kan even. goed teekenen op borden zonder ruitjes Kan het niet voldoende zijn wanneer de oude borden weer eens opgeverfd wor den Ik stel voor om de zaak eerst te onderzoeken. Dhr. Dekker Odink gaat daar niet van af, denk ik. Dhr. GeelhoedtEen onderwijzer, die leekenen kan, leekent evengoed op een bord zonder ruitjes als op een met ruit jes. Maar op 't gebied van teekenen is wat al te veel weelde. Het voorstel var. dhr Geelhoedt om de zaak *e onder zoeken wordt met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen dhr. Dekker en de Voorzitter. Wordt ook nog besloten om 11 uit den post van onvoorziene uitgaven af te schrijven ten behoeve van de schoolbibli- otneek aan de school te Othene. V. Onderhandsche aanbesteding tot het doen van eene herstelling aan den toren. De Voorzitter zegt dat hij Knijff er over gesproken heeft en dat deze het zou doen voor 30. Dhr. GeelhoedtIs daar alles onder begrepen De VoorzitterJa, ook het maken van de stelling. Het is een gevaarlijk werk en ik zou het er niet graag voor doen. Dhr. GeelhoedtHet is een heele som maar je kunt er niets van zeggen. Het concept besluit wordt nu voorge lezen, hetwelk inhoudt dat de gemeente raad van Zaamslag besluit de Zuidweste lijke frontispice van een nieuwe loodbe dekking te doen voorzien, en dit op te dragen aan den loodgieter Knijff voor de som van 30. Met algemeene stemmen goedgekeurd. VI. Vervanging der klinkerbestrating in het dorp door een andere kunstbedek- king. De Voorzitter zegt hieromtrent infor mation te hebben ingewonnen, en dat een keiweg zal kosten 1000, een klinkerweg 800 en een macadamweg 250. Dhr. de Kraker vraagt of zoo'n weg ook hard is. Dhr. Geelhoedt vraagt of onder die prijzen alles begrepen is. De Voorzitter. Neen bij keien en klin kers komt ook nog het vervoer. Dhr. GeelhoedtIs bij een macadamweg onder die 250 alles begrepen De Voorzitter antwoordt bevestigend. Het kan wel eens wat schelen, er kan bijv. nog bijkomen de kosten voor het te gebruiken zand. Dhr. Geelhoedt: Maar hoe is het met het onderhoud gesteld. De Voorzitter en dhr. Dekker gelooven dat er weinig ouderhoud aan is. Dhr KrakerHoe dik komt die ma cadam De Voorzitter7 a 8 duim. Dhr. Geelhoedt vraagt nog of het uit- kisten ook onder de 250 is begrepen. De VoorzitterZ-ker, alles. Dhr. de Kraker gelooft dat het gauw glad zal zijn in den winter Dhr. Dekker zegt dat klinkers ook glad zijn. De Voorzitter zegt dat, wanneer we macadam leggen, het plan bestaat om alles gelijk te leggen en niet bij eindjes, maar dan moeten B. W. gemachtigd worden het werk uit te voeren en onder handsch aan te besteden. Ik heb vroeger ook al eens aan een schipper gevraagd of hjj wel eens een macadam had aangenomen en voor hoe veel. Voor 5 zei hij. Ik vroeg toen is er geen andere. Hij antwoordde dat er wel andi re was van 3,50, maar die was natuurlijk minder. En nu bieden ze de macadam aan voor ƒ3,95 dus ik veronder stel dat we toch aan een goed kantoor zijn. Dhr. Geelhoedt: Vroeger is aangenomen dat alle werken boven de ƒ10 publiek zouden worden aanbesteed, dus zou ik er voor zijn dit eveneens te doen. Zou er niemand in de gemeente zijn die verstand heeft van macadam. 'tZou m. i den am bachtslieden een slag in het aangezicht zijn, wanneer we het werk aan een vreemde onderhandsch uitbesteedden Die verstand heeft van macadam zal ook wel verstand hebben van ze te leggen. Zou Eijke of Verbeeck geen verstand hebben van macadamwegen aanleggen De Voorzitter Maar die moeten 25 htbben Ondanks die ƒ25 zou den heer Geelhoedt er toch voor wezen iemand toezicht te laten houden. Wordt met algemeene stemmen besloten een macadamweg te leggen en met 4 tegen 2 stemmen beslo ten het werk publiek aan te besteden. Tegen stemden dhr. Riemens en de voorzitter. VII. Benoeming van de Schutterijcom missie. Dezelfde leden worden herbe noemd. VIII. Idem stembureau ter verkiezing van leden voor de Provinciale Staten. Worden benoemd de heeren Dekker en Kraker en als plaatsvervangers de heeren Riemens en Geelhoedt en Klerk en van de Ree. IX. De rekening van het Algemeen Bnrgeilijk Armbestuur over het jaar 1894 wordt vastgesteld in ontvang op 1963,85 en in uitgaaf op 1902.52'/^ dus met een goed slot van 61.331/.,- De Voorzitter deelt nog mede dat achter de gemeenteschuur indertijd door Michiel sen boomen zijn geplant. Wat moeten we daarmee doen. Dhr. GeelhoedtMeent u zeker te zijn dat ze op grond van de gemeente staan. Dhr. Kraker Kan dat niet gezien wor den op 't Kadaster, men zou toch dienen te weten wat zijn eigendom is. De Voorzitter stelt voor omtrent deze zaak de wed. de Moor aan te schriiven. Dhr. Geelhoedt zegt dat dit moeilijk gaan zal, omdat we niet weten op wiens grond de boomen staan, en stelt daarom voor dit eerst te onderzoeken. Aldus wordt besloten. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 April 1895. Ie P. H. L., oud 14 jaren, daglooner, 2e. J. H. L., oud 14 j., metselaar, beiden te Hulst, zijn wegens mishandeling de le veroord. tot 3 boete of 3 dagen, de 2e vrijgesproken. Th. R., oud 27 j., arbeider te Sas van Gent. is wegens openbare schennis der eerbaarheid veroord. tot 1 maand gevan genisstraf. A. v. R oud 19 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens mishandeling vrij gesproken. L. G., oud 27 j werkman te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 7 dagen gevangenisstraf. J. B. B., oud 19 j., werkman te Tei Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 7 dagen gevangenisstraf. Oude Tarwe Nieuwe Tarwe AXEL, 26 April 0.- 6.25 Wintevgerst Zomergerst Haver Erwten Paardeboonen Koolzaad Boter per kilo 5,10 4,50 4,75 4,50 6,75 6,20 0,90 Zomergerst 4,- a Haver 5 25 a Erwten 7,50 a Paardenboonen 0,— a Duivenboonen 0.— a Witteboonen a Bruin9boonen 13,— a Boekweit Lijnzaad ƒ11,50 a f Aardappels 0,— a Koolzaad p. z. van 106 L. Boter per kilo 0.85» a Eieren per 26 stuks 0.756 a Er waren ter markt te koop gesteld 27 stuks hoornvee verkocht 3 45 varkensverkocht 25 paardenverkocht 0 - 6,50 5,20 5,25 5,00 5.25 7. - 6,30 Eieren per 100 stuks 2,50 Ter veemarkt van heden was niets aangevoerd. HULST, 29 April. MiddeDprijs per 100 kilo. Tarwe 6.25 a Rogge 4.50 a Wintergerst 5,00 a Heden overleed tot ODze diepe smart onze geliefde echtgenoot, vader, behuwd en grootvader de heer JAN DE SMIDT J z. Hy bezweek na een langdurig, smar telijk. doch geduldig lijden in der. ouder dom van ruim 72 jaar. Wed. J. DE SMIDT-Jansen, Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Ter Neuzen, 27 April 1895. T BL O O p een prachtige getijgerde aan matigen prijs, bij P. J. tl ET/.OER te Axel. Uit de hand te koop 5 octaaf. Spotprijs 35 gulden, zeer schoon van toon en goed. Ook een prachtig en een beide zoo goed als nieuw. Te bevragen bjj den uitgever dezer. Ik ondergeteekende maak het geachte publiek van AXEL en OMSTREKEN bekend, dat ik mij hier als gevestigd heb. Belovende een nette en vlugge bedie ning, beveelt hij zich minzaam in ieders gunst aan. D. WINGENDER, nabij de Normaalschool, AXEL. Dagelijks versche uit de Zuivelfabriek Axel Sassing a 60 cent per Kilo bij J. ROLFF (Zuiddam.) De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de Erven MEEUWIS DE BRÜ1JNE en MAGDALENA VAN PIENBROEK le Ter NEUZEN en krach tens verleende Rechterlijke beschikking, op Woensdag, den 8 Mei 1895, des na middags I ure precies, in de herberg bij G. J. Goethals le Ter Neuzen (Driewe gen), verkoop6n te Ter Neuzen, aan den Catspolder schendljk, kadaster sectie E nos. 447 en 727, groot 1 are 99 centiaren Te aanvaarden by de betaling der koopsom,

Axelsche Courant | 1895 | | pagina 3